Jump to content

Μπερδεμα με Co2 και Α/Ο και Ph


Ignatios

Recommended Posts

Εχω διαβαση παρα πολυ το τελευταιο μηνα στο forum και μπερδευτικα.

Ποτε χρησιμομποιούμε co2 και ποτε Α/Ο???

Εχω δει σε φωτο, κατασκευες co2 με πυροσβεστηρα. Μπορει να μου πει καποιος η να μου δώσει καποιο link με το πως γινετε? (εχω πανω απο 10 πυροσβεστηρες παλιους στην δουλεια μου)

Και τελος θα ηθελα να ρωτησω, εκανα μετρηση ph και μου εδειξε 7,0. Ρωτησα τον petshopa και μου ειπε οτι το χειμονα κιμενε απο 6,8 εως 7,2. Το καλοκαιρι ομως που αλαζουν πηγες, ξαφνικα παει σε ph 8 -8,5. Πως μπορω να το αντιμετωπισω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβαση παρα πολυ το τελευταιο μηνα στο forum και μπερδευτικα.

Ποτε χρησιμομποιούμε co2 και ποτε Α/Ο???

Εχω δει σε φωτο, κατασκευες co2 με πυροσβεστηρα. Μπορει να μου πει καποιος η να μου δώσει καποιο link με το πως γινετε? (εχω πανω απο 10 πυροσβεστηρες παλιους στην δουλεια μου)

Και τελος θα ηθελα να ρωτησω, εκανα μετρηση ph και μου εδειξε 7,0. Ρωτησα τον petshopa και μου ειπε οτι το χειμονα κιμενε απο 6,8 εως 7,2. Το καλοκαιρι ομως που αλαζουν πηγες, ξαφνικα παει σε ph 8 -8,5. Πως μπορω να το αντιμετωπισω αυτο?

co2 χρησιμοποιούμε όταν έχουμε φυτά στο ενυδρείο μας.Η χρήση του έχει σαν αποτέλεσμα την πτώση του ph

Α/Ο χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να κατεβάσουμε το gh και kh (δλδ να μαλακώσουμε το νερό) και η πτώση του kh έχει σαν αποτέλεσμα την πτώση ph

επίσης οι πυροσβεστήρες που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία είναι τροποποιημένοι.....άρα δεν θα σου πρότεινα να κάνεις την μετατροπή τους μιας και από ότι φαίνεται δεν έχεις τις γνώσεις για να το κάνεις.Τέλος οι Πυροσβεστήρες έχουν κάποια διάρκεια ζωής άρα δεν ξέρω άμα είναι κατάλληλοι αυτοί που έχεις στη δουλειά.Τέλος γιατί να πάρεις πυροσβεστήρα από τη δουλειά σου?Για να είναι εκεί κάποιος λόγος θα υπάρχει άσε που μπορεί να χρειαστεί και τότε να μην το έχουν αν και μακάρι να μην χρειαστεί ποτε

επίσης για να κατεβάσεις το ph το καλοκαίρι στο νερό σου το καλοκαίρι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τύρφη ή Α/Ο

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Τέλος οι Πυροσβεστήρες έχουν κάποια διάρκεια ζωής άρα δεν ξέρω άμα είναι κατάλληλοι αυτοί που έχεις στη δουλειά.Τέλος γιατί να πάρεις πυροσβεστήρα από τη δουλειά σου?Για να είναι εκεί κάποιος λόγος θα υπάρχει άσε που μπορεί να χρειαστεί και τότε να μην το έχουν αν και μακάρι να μην χρειαστεί ποτε

αλλα μπωρεις να κανεις και μια πατεντα

να μεταφερεις το ενυδριο στη δουλεια :):lol::lmao:

Link to comment
Share on other sites

οι πυροσβεστηρες στους οποιους αναφερομε δεν μπορουν να αναγομοθουν γτ δεν πληρουν τους νεους κανονες ασφαλειας (ηλεκτρικο ρευμα και τετοια). Ειναι για πεταμα

Link to comment
Share on other sites

Ο πυροσβεστήρας θα πρέπει να πέρνει διοξείδιο οι φιάλες αυτές είναι πιο στενές απο τις άλλες και ποιό ψηλές και το γράφουν απάνω τους (πυροσβεστήρας διοξείδιου)

Link to comment
Share on other sites

Ο πυροσβεστήρας θα πρέπει να πέρνει διοξείδιο οι φιάλες αυτές είναι πιο στενές απο τις άλλες και ποιό ψηλές και το γράφουν απάνω τους (πυροσβεστήρας διοξείδιου)

Πολύ σωστά...

Προσεχε γιατι οι περισσότεροι πυροσβεστηρες είναι σκόνης και όχι Co2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...