Jump to content

Στήσιμο και στρώσιμο καινούργιου ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σε όλους.

Όπως έχω γράψει σε άλλο post εηω ένα καινούργιο ενυδρείο, 96lt με θερμοστάτη, εσωτερικό βιολογικό φίτρο και αεραντλία. Θα βάλω χρυσόψαρα.

Έχω εδω και περίπου 1 εβδομάδα αρχίσει να μαζεύω πληροφορίες για το στησιμό του, το στρώσιμο, τα υλικά κλπ.

Πήγα λοιπόν εχτές σε ένα κατάστημα μόνο για ενυδρεία-κατά τη γνώμη μου αρκετά αξιόπιστο- να αγοράσω κάποια πράγματα. Το αποτέλεσμα ήταν να φύγω μπερεδεμένη και με πονοκέφαλο.

Μου έλεγαν πως:

Επειδή είναι μεγάλο (?) θα είναι καλύτερα να πάρω εξωτερικό φίλτρο. Το εσωτερικό λέει δεν αρκει. Το φίλτρο μου βγάζει 450lt/h.

Ενναλακτική του εξωτερικού, μου δείνανε ένα compact εσωτερικό νομίζω της Fluval. Μου είπαν πως μπορώ να βάλω μακαρόνι στο εσωτερικό, ή άνθρακα, αλλά μονο μετά από δικιά μου ερώτηση. Από ότι έχω καταλάβει, ο άνθρακας δεν είναι ότι καλύτερο??

Θα βάλω αληθινά φυτά-anubias-και μου δείξανε ένα υπόστρωμα που μιάζει με χαλίκι ή μάλλον με ελαφρόπετρα, νομίζω πως λεγόταν Aqualit.

Το ενυδρείο έχει λάμπα, πρέπει να είναι απλή φθωρισμού, αλλά μου είπαν πως πρέπει να βάλω κάποια ειδική για τα φυτά. Είναι τα συγκεκριμένα τόσο απαιτητικά???

Το τελευταίο είνα πως μου είπαν ότι πρέπει να βάλω κάποιο υγρό εμπορίου με βακτηρίδια για το στρώσιμο και ότι θα πρέπει να λειτουργεί για 15 ημέρες πριν μπουν τα ψάρια.

Εγώ μέχρι εχτές είχα καταλάβει από τις πληροφορείες μου, κυρίως μέσα από αυτό το forum και site ότι:

Κσθαρίζουμε το ενυδρείο και χαλίκι

Βάζουμε το χαλίκι και υπόστρωμα για τα φυτά, τα φυτά, τη διακόσμηση

Γεμίζουμε με νερό, λειτουργούμε το φιλτράριζμα και αρχίζουμε το στρώσιμο είτε με αμωνία, ή με μπόλιασμα από άλλο ενυδρείο και αφού γίνει ο κύκλος του αζώτου, βάζουμε τα ψαράκια.

Κατάλαβα κάτι λάθος? Πρέπει ακολουθήσω τα όσα μου είπανε? Όλος ο εξοπλισμός κοστίζει αρκετά και δυστυχώς δεν υπάρχει μεγάλη άνεση αύτή την στιγμή αν κάτι δεν είναι απαραίτητο

Pleaaaseee κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις ένα εξωτερικό μόνο και μόνο για την ευκολότερη συντήρηση του!

Αυτό που έχεις σε καλύπτει σε θέμα ροής!

Δεν ξέρω όμως σε ποσότητα βιολογικού υλικού!

Τι υλικά και σε τι ποσότητες είναι στο φίλτρο σου;

Άνθρακα θα βάζεις μετά από θεραπείες και για να κάνεις χημικό καθαρισμό του νερού!

Αυτό όμως εκτός από τις θεραπείες είναι πολύ σπάνιο φαινόμενο!

Το υπόστρωμα που σου προτείνανε αν και ακριβό είναι πολύ καλό!

Για τις ανούμπιες δεν θα σου πρότεινα να κάνεις κάποια αλλαγή λάμπας!

Άσε αυτήν που έχεις τώρα και όταν θα πρέπει να την αλλάξεις τότε θα σκεφτείς αν χρειάζεσαι κάτι καλύτερο!

Δες και αυτά τα άρθρα και ότι απορία έχεις ρωτάς:

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4546

Σημαντικά βήματα για το στήσιμο ενός ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=598

Το Στήσιμο του Ενυδρείου βήμα – βήμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1563

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι μεγάλο (?) θα είναι καλύτερα να πάρω εξωτερικό φίλτρο. Το εσωτερικό λέει δεν αρκει. Το φίλτρο μου βγάζει 450lt/h.

Καλητερα Emily θα ηταν σε συνδυασμο με το εσωτερικο φιλτρο να υπηρχε και ενα εξωτερικο . Αλλα μπορεις να αρχισεις με αυτο το φιλτρακι και μετα οταν θα στο επιτρεψουν τα οικονομικα σου να παρεις και ενα εξωτερικο. Με λιγα λογια το ενυδρειο σου μια χαρα θα δουλεψει και με αυτο που δινει η κατασκευαστρια εταιρεια .

Ενναλακτική του εξωτερικού, μου δείνανε ένα compact εσωτερικό νομίζω της Fluval. Μου είπαν πως μπορώ να βάλω μακαρόνι στο εσωτερικό, ή άνθρακα, αλλά μονο μετά από δικιά μου ερώτηση. Από ότι έχω καταλάβει, ο άνθρακας δεν είναι ότι καλύτερο??

Το εσωτερικο που σου δινανε ξεχνα το δε νομιζω οτι υπαρχει λογος και φυσικα αν κατι αγορασεις αυτο θα ειναι ενα εξωτερικο φιλτρο . Ανθρακας δε μπενει στο φιλτρο σωστα τα λες εκτος καποιων περιπτωσεων πχ μετα απο θεραπεια καποιας ασθενειας .

Θα βάλω αληθινά φυτά-anubias-και μου δείξανε ένα υπόστρωμα που μιάζει με χαλίκι ή μάλλον με ελαφρόπετρα, νομίζω πως λεγόταν Aqualit.

Αν βαλεις μονο ανουμπιες δε θα χρειαστεις υποστρωμα αν σκοπευεις ομως να βαλεις και πιο απαιτητικα φυτα τοτε θα πρεπει να επιλεξεις ενα απο αυτα που κυκλοφορουν στην αγορα . Εγω τις προαλες χρησιμοποιησα το floredepot .

Το ενυδρείο έχει λάμπα, πρέπει να είναι απλή φθωρισμού, αλλά μου είπαν πως πρέπει να βάλω κάποια ειδική για τα φυτά. Είναι τα συγκεκριμένα τόσο απαιτητικά???

Και σε αυτο ισχυει οτι αν βαλεις μονο ανουμπιες δε θα χρειαστεις παραπανω φως αν οχι το συζηταμε ..

Το τελευταίο είνα πως μου είπαν ότι πρέπει να βάλω κάποιο υγρό εμπορίου με βακτηρίδια για το στρώσιμο και ότι θα πρέπει να λειτουργεί για 15 ημέρες πριν μπουν τα ψάρια.

Εγώ μέχρι εχτές είχα καταλάβει από τις πληροφορείες μου, κυρίως μέσα από αυτό το forum και site ότι:

Κσθαρίζουμε το ενυδρείο και χαλίκι

Βάζουμε το χαλίκι και υπόστρωμα για τα φυτά, τα φυτά, τη διακόσμηση

Γεμίζουμε με νερό, λειτουργούμε το φιλτράριζμα και αρχίζουμε το στρώσιμο είτε με αμωνία, ή με μπόλιασμα από άλλο ενυδρείο και αφού γίνει ο κύκλος του αζώτου, βάζουμε τα ψαράκια.

Και πολυ σωστα καταλαβες αυτο ειναι το σωστο ...

Κατάλαβα κάτι λάθος? Πρέπει ακολουθήσω τα όσα μου είπανε? Όλος ο εξοπλισμός κοστίζει αρκετά και δυστυχώς δεν υπάρχει μεγάλη άνεση αύτή την στιγμή αν κάτι δεν είναι απαραίτητο

Το θεμα ειναι οτι κατα τη γνωμη μου τα πας περιφημα με το hobby γιατι ακους ... τιποτα δεν αφηνεις να πεσει στο πατωμα περνεις τη πληροφορια και τη κανεις δικια σου ...

Σου ευχομε καλη συνεχεια στο hobby και οτι αλλο χρειαστεις μη διστασεις να ρωτησεις ....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 πολύ πολύ.

Χαίρομαι που από ότι φενεται δεν τα εχω εντελώς χαμένα και από ότι κατάλαβα αβδίζω στο σωστό δρόμο.

Τα σχετικά άρθρα από το aquazone τα έχω διαβάσει, εκτυπώσει και κρατήσει. :D Από αυτά έχω πάρει και τις πιο πολλές πληροφορίες.

Αναφορικά με τα υλικά του φίλτρου μου. Έχω ένα μπλε σφουγγάρι, και λίγο υαλοβάμβακα. Εχω την αισθηση ότι χρειάζομαι και άλλο υαλοβάμβακα και κάποιος μου είπε μακαρόνι. Τι ποσότητες θα ήταν καλές?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την αμμωνία που πολύ σωστά κατάλαβες θα πρέπει να βάζεις παράλληλα και βακτηρίδια (π.χ. sera nitrivec)... Αυτό τουλάχι9στον στο είπαν σωστά από το πετ σοπ. Υπόψιν πως βακτηρίδια προσθέτουμε και μετά από κάθε αλλαγή νερού!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...