Jump to content

αλλαγες νερου


Recommended Posts

καλημερα παιδια και καλως σας βρηκα... 1 ερωτιση θελω να κανω καθως ειμαι καινουριος στον χωρο.. οταν αλαζω το νερο του ενυδριου (το 1/3 παντα) μολις παω να το γεμισω δεν θα υπαρχει προβλημα που το νερο απο το λαστιχο ειναι παρα πολυ κρυο? (δεν εχω αλαξει ακομα νερο γιατι το ενυδριο το εστισα την περασμενη παρασκευη και τα ψρια μπηκαν την δευτερα...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θεμα μετακινηθηκε στην σωστη κατηγορια.

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ναι,ειναι πιθανο να υπαρξει σοβαρο προβλημα,μιας και η θερμοκρασια μπορει να πεσει πολυ και γρηγορα.

Καλο ειναι να προετοιμαστει και θερμανθει το νερο,ωστε να μην μεταβληθουν δραματικα οι παραμετροι του νερου στο ενυδρειο.Ποια ψαρια φιλοξενεις αληθεια; :D

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια θα εχει προβλημα!Καλητερα να προετοιμαζεις το νερο σου καπου πχ σε βαρελι με το αντιχλωριο του και να περιμενεις να ειναι περιπου στην ιδια θερμοκρασια με το ενυδρειο σου,αυτο μπορεις να το πετυχεις η με ενα θερμοστατη η να το εχεις μεσα στο σπιτι για να παρει θερμοκρασια δωματιου

Link to comment
Share on other sites

α οκ ευχαριστω παιδια! φιλε δημητρη εχω ενα ενυδριο 60λ και μεσα εχω 4 αγγελοψαρα 1 γλυφτη και αλλα 4 που δεν ξερω τι ρατσα ειναι.. παντως τα 2 ειναι μπλε με πορτοκαλι πτερυγια (νομιζω γατοψαρα) και τα αλλα 2 ειναι κατι μικρα ασημενια με πορτοκαλι οριζοντιες ριγες..Ολα ειναι μωρα παντως.. Μιασ και συσζηταμε βλεπω οτι τα αγγελοψαρα καμια φορα πανε και σαν να τιμαπνε την επιφανεια του νερου... μου ειχαν πει οτι αμα το κανουν αυτο θελει αλαγη το νερο γιατι δεν εχει αρκετο αξυγονο... αλλα τα ψαρια ειναι 3 μερες μονο μεσα... ειχα παρατηρισει οτι το φιλτρο το πανω πανω το ασπρο (νομιζο ειναι υαλοβαμβακας) ειχε γεμισει με κατι σαν καφε -γλυστερο - λαποειδες πραμα και το αλαξα γιατι δεν ρουφαγε καλα το φιλτρο. Και κατι αλλο.. δεν βλεπω πολυ κινητοκιτητα στο ενυδριο.. τα αγγελοψαρα καθονται σε μια γωνια και κουνιουντε λιγακι πανε και καμια βολτα γυρω γυρω καμια φορα.. τα αλλα τα μπλε ομως συνεχια κρυβονται.. μεσα σε ενα δικοσμιτικο με κουφαλα που εχω και σπανια βγαινουν εξω... τα μικρα καπως κουνιουντε... λετε να ειναι μεχρι να συνιθησουν το περιβαλλον?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχεις πολλα και ασυμβατα ψαρια στο ενυδρειο σου.Τα αγγελοψαρα δεν κανουν για τοσα λιγα λιτρα και επεισης θελουν μεγαλο υψος ενυδρειου.Δωσε μας λιγες πληροφοριες για το ενυδρειο σου,ποσο καιρο τρεχει,φιλτρο,τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο σου,πως το εστρωσες και τις μετρησεις του νερου σου

Link to comment
Share on other sites

το ενυδριο το εστησα την παρασκευη που μας περασε.. τα ψαρια μπηκαν την δευτερα.Το φιλτρο ειναι της μανας του (jewel) .Το εστρωσα με βακτηρια sera nitrivec και αντιχλωριο sera aquatan.. Τωρα απο μετρισεις δεν θυμαμαι πατως στο πετ σοπ μου ειπανε οτι ειναι τελεις καθως τους πηγα δiγμα πριν παρω ψαρια..Η θερμοκρασια μεσα ειναι σταθερα 25c

Link to comment
Share on other sites

το ενυδριο το εστησα την παρασκευη που μας περασε.. τα ψαρια μπηκαν την δευτερα.Το φιλτρο ειναι της μανας του (jewel) .Το εστρωσα με βακτηρια sera nitrivec και αντιχλωριο sera aquatan.. Τωρα απο μετρισεις δεν θυμαμαι πατως στο πετ σοπ μου ειπανε οτι ειναι τελεις καθως τους πηγα δiγμα πριν παρω ψαρια..Η θερμοκρασια μεσα ειναι σταθερα 25c

Δηλαδη το εχεις μια εβδομαδα...εβαλες πολλα ψαρια με τη μια φιλε και μαλλον το φιλτρο σου δεν εχει στρωσει και θα εχεις αμμωνια γι αυτο τα ψαρια σου δεν ειναι και κινητικα.Πρεπει να παρεις τεστ και να τσεκαρεις το νερο σου μιας και αυτο που σου ειπε ο πετσοπας οτι ειναι τελειες οι μετρησεις δεν μας λεει κατι.Προμηθευσου τεστ για αμμωνια,ΝΟ2,ΝΟ3 για να δεις που βρισκεσαι.Τωρα για τα αγγελοψαρα σου ειπα και πιο πανω οτι δεν κανουν για τα λιτρα σου και για το νερο σου γιατι πιστευω οτι χρησιμοποιεις βρυσης...

Link to comment
Share on other sites

βρυσης εβαλα... αλλα εριξα και τα φαρμακα...Τα αγγελοψαρα τι να τα κανω? γιατι μου ειπαν οτι εκαναν οι βλακες... :D .Η αμμωνια τα κανει δυσκινητα? Σε περιπτωση που εχω αμμωνια τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

βρυσης εβαλα... αλλα εριξα και τα φαρμακα...Τα αγγελοψαρα τι να τα κανω? γιατι μου ειπαν οτι εκαναν οι βλακες... :D .Η αμμωνια τα κανει δυσκινητα? Σε περιπτωση που εχω αμμωνια τι να κανω?

Τα αγγελοψαρα θελουν χαμηλο ph και ισως ισχυει και για τα αλλα ψαρια που εχεις,ανεβασε φωτος να τα δουμε και αυτα.Σου ειπαν οτι κανουν γιατι θελουν να πουλησουν,καλητερα να τα πας πισω η να βαλεις μια αγγελια εδω να τα δωσεις σε καποιον που εχει το καταλληλο ενυδρειο για να τα φιλοξενησει.οταν εχεις πολυ αμμωνια ειναι τοξικη για τα ψαρια και τα σκοτωνει,διαβασε τον κυκλο του αζωτου και γενικα τα υπομνηματα που ειναι για τους αρχαριους εδω στο forum οπως επεισης και τα προφιλ των ψαριων που εχεις.Τωρα αν εχεις αμμωνια,που πιστευω οτι εχεις,πρεπει να κανεις αμεσα αλλαγη νερου και να αγορασεις τα τεστ που σου ειπα πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελοψαρα θελουν χαμηλο ph και ισως ισχυει και για τα αλλα ψαρια που εχεις,ανεβασε φωτος να τα δουμε και αυτα.Σου ειπαν οτι κανουν γιατι θελουν να πουλησουν,καλητερα να τα πας πισω η να βαλεις μια αγγελια εδω να τα δωσεις σε καποιον που εχει το καταλληλο ενυδρειο για να τα φιλοξενησει.οταν εχεις πολυ αμμωνια ειναι τοξικη για τα ψαρια και τα σκοτωνει,διαβασε τον κυκλο του αζωτου και γενικα τα υπομνηματα που ειναι για τους αρχαριους εδω στο forum οπως επεισης και τα προφιλ των ψαριων που εχεις.Τωρα αν εχεις αμμωνια,που πιστευω οτι εχεις,πρεπει να κανεις αμεσα αλλαγη νερου και να αγορασεις τα τεστ που σου ειπα πιο πανω

οκ.. ποσο πανε περιπου τα αγγελοψαρα μωρα? εσυ τι ψαρια μου συστινεις να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος τα ψαρια στις 2 τελευταιες φωτο ειναι γατοψαρα τα οποια γινονται μεγαλα και ουτε αυτα κανουν για το ενυδρειο σου..τα αλλα ψαρια δεν φαινονται.Τι εννοεις ποσο πανε τα αγγελοψαρα μωρα?σε τιμη?αν εννοεις αυτο δεν ξερω να σου απαντησω.Τωρα για τα ψαρια που μπορεις να βαλεις καλο ειναι να κοιταξεις την λιστα με τα ψαρια που υπαρχουν,να δεις τις απαιτησεις τους,να γραψεις εδω ποια σου αρεσουν απο αυτα και μετα να σου πουμε ποια μπορεις να βαλεις στο 60λιτρο σου

Τα ψαρια θα τα βρεις εδω:http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant&op=section_view&idev=1

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος τα ψαρια στις 2 τελευταιες φωτο ειναι γατοψαρα τα οποια γινονται μεγαλα και ουτε αυτα κανουν για το ενυδρειο σου..τα αλλα ψαρια δεν φαινονται.Τι εννοεις ποσο πανε τα αγγελοψαρα μωρα?σε τιμη?αν εννοεις αυτο δεν ξερω να σου απαντησω.Τωρα για τα ψαρια που μπορεις να βαλεις καλο ειναι να κοιταξεις την λιστα με τα ψαρια που υπαρχουν,να δεις τις απαιτησεις τους,να γραψεις εδω ποια σου αρεσουν απο αυτα και μετα να σου πουμε ποια μπορεις να βαλεις στο 60λιτρο σου

Τα ψαρια θα τα βρεις εδω:http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant&op=section_view&idev=1

ναι σε τιμη εννουσα... αλλα αφου δεν ξερεις οκ.. λες δλδ να τα δοσω και τα γατοψαρα?Εσυ δεν μπορεις να μου συστισεις μερικα? (ειναι τεραστια η λιστα.. χεχε :D )

Link to comment
Share on other sites

ναι σε τιμη εννουσα... αλλα αφου δεν ξερεις οκ.. λες δλδ να τα δοσω και τα γατοψαρα?Εσυ δεν μπορεις να μου συστισεις μερικα? (ειναι τεραστια η λιστα.. χεχε :D )

Μπορεις να βαλεις ζωοτοκα,πχ γκαπυ,πλατυ η ξυφοφορους που ειναι ευκολα ψαρια για αρχαριους και θελουν νερο βρυσης.Φυσικα δεν σου λεω να βαλεις ολα τα παραπανω ειδη μαζι,μπορεις να διαλεξεις ενα ειδος απο αυτα μιας και θα εχεις και πολλες γεννες

Link to comment
Share on other sites

α δηλαδη εσυ μου συνιστεις να βαλω 1 ειδος.. θα γενανε αυτα ε? και μετα τι θα τα κανω τα μωρα? θελουν καπια ειδικη περιπιοηση κατα την διαρκεια της γενας και μετα? Ειδα τα γκαπυ και μου αρεσαν αρκετα... ειναι φαναχτερα ωραια.... καθε ποτε γενανε? κανουν πολλα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Σκευτομαι να πουλισω τα αγγελοψαρα, τα γατοψαρα και τα αλλα 2 που εχω και να αφισω τον γλυφτη... μπαινει με τα κγαπυ ετσι? διαβασα εδω οτι τα κγαπυ θελουν φυτεμενο ενυδριο με αρκετα φυτα... εγω δεν εχω βαλει υποστρωμα για ζωντανα φυτα.. πως θα γινει να βαλω χωρις να επιρεαστει ο γλυφτης? Αμα καπιος ξερει ποσο πανε σε τιμη τα γατοψαρα και τα αγγελοψαρα παρακαλω να μου πει σε περιπτωση που δεν τα παρει το πετ σιτυ πισω...

Link to comment
Share on other sites

α δηλαδη εσυ μου συνιστεις να βαλω 1 ειδος.. θα γενανε αυτα ε? και μετα τι θα τα κανω τα μωρα? θελουν καπια ειδικη περιπιοηση κατα την διαρκεια της γενας και μετα? Ειδα τα γκαπυ και μου αρεσαν αρκετα... ειναι φαναχτερα ωραια.... καθε ποτε γενανε? κανουν πολλα ψαρια?

Μπορείς να βάλεις μόνο αρσενικά για να μην έχεις πρόβλημα με τις γέννες.

Αν βάλεις και θυληκά και σου γεννάνε συνέχεια τότε ή θα πρέπει να τα δίνεις ή μόλις γίνει μεγάλος ο πλυθησμός και δεν χωράνε στο ενυδρείο σου να τα βάλεις σε άλλο ενυδρείο.

Για τα μωρά πρέπει να έχεις φυτά, κρυψώνες έτσι ώστε να κρύβονται για να μην τα φάνε οι γονείς μεχρι να μεγαλώσουν ή να πάρεις μια γεννήστρα.

Link to comment
Share on other sites

Σκευτομαι να πουλισω τα αγγελοψαρα, τα γατοψαρα και τα αλλα 2 που εχω και να αφισω τον γλυφτη... μπαινει με τα κγαπυ ετσι? διαβασα εδω οτι τα κγαπυ θελουν φυτεμενο ενυδριο με αρκετα φυτα... εγω δεν εχω βαλει υποστρωμα για ζωντανα φυτα.. πως θα γινει να βαλω χωρις να επιρεαστει ο γλυφτης? Αμα καπιος ξερει ποσο πανε σε τιμη τα γατοψαρα και τα αγγελοψαρα παρακαλω να μου πει σε περιπτωση που δεν τα παρει το πετ σιτυ πισω...

Ο γλύφτης που λες ποιο είδος είναι? Βάλε μια φωτό αν είναι γιατί είναι κάποια είδη πλέκο που γίνονται τεράστια.

Για τα φυτά δεν χρειάζεσαι απαραίτητα υπόστρωμα, μπορείς να κρατήσεις πολλά χαμηλά σε απαιτήσεις φυτά χωρίς υπόστρωμα και πολύ δυνατό φωτισμό.

Την τιμή για τα ψάρια γιατί την ρωτάς?

Link to comment
Share on other sites

Ο γλύφτης που λες ποιο είδος είναι? Βάλε μια φωτό αν είναι γιατί είναι κάποια είδη πλέκο που γίνονται τεράστια.

Για τα φυτά δεν χρειάζεσαι απαραίτητα υπόστρωμα, μπορείς να κρατήσεις πολλά χαμηλά σε απαιτήσεις φυτά χωρίς υπόστρωμα και πολύ δυνατό φωτισμό.

Την τιμή για τα ψάρια γιατί την ρωτάς?

για να τα πουλισω σε πετιπτωση που δεν τα παιρνουν πισω... εχω βαλει 2 φυτα και εχω βαλει στις ριζες τους μια καψουλα , επισης καθε βδομαδα ριχνω και ενα υγρο για τα φυτα.. ο γλυφτης ειναι στη φωτο παρακατω

2011-03-01210710.jpg και στο βιντεο εδω http://s326.photobucket.com/albums/k427/le...01-21-08-59.mp4

Link to comment
Share on other sites

good news παιδια! μου ειπανε τα αλλαζουνε ολα τα ψαρακια! :D

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τι τιμή να σου πούμε τότε?

Εσύ πόσο τα αγόρασες? Αναλόγως το ποσό που τα αγόρασες θα αποφασίσεις και το ποσό που θα τα πουλήσεις.

Για τον πλέκο δεν μπορώ να πω με σιγουριά, πάντως νομίζω πως είναι common ο οποίος μεγαλώνει πολύ

Αν είναι αυτός http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=570

τότε φτάνει τα 50εκ σε μήκος, ας μας πει όμως κάποιος εμπειρότερος καθώς δεν μπορώ να διακρίνω πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τι τιμή να σου πούμε τότε?

Εσύ πόσο τα αγόρασες? Αναλόγως το ποσό που τα αγόρασες θα αποφασίσεις και το ποσό που θα τα πουλήσεις.

Για τον πλέκο δεν μπορώ να πω με σιγουριά, πάντως νομίζω πως είναι common ο οποίος μεγαλώνει πολύ

Αν είναι αυτός http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=570

τότε φτάνει τα 50εκ σε μήκος, ας μας πει όμως κάποιος εμπειρότερος καθώς δεν μπορώ να διακρίνω πολύ καλά.

καλα μισο μετρο δεν ειναι το ενυδριο.. τι θα τον κανω οταν μεγαλωσει?

Link to comment
Share on other sites

good news παιδια! μου ειπανε τα αλλαζουνε ολα τα ψαρακια! :D

Μια χαρά τότε φίλε μου.

Μπορείς να ξεκινήσεις και το σχετικό διάβασμα για κύκλο του αζώτου, στήσιμο ενυδρείου κλπ έτσι ώστε τώρα να είσαι ενημερωμένος και να στήσεις ένα ωραίο και υγειές ενυδρείο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318 - Στρώσιμο ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30301 - Βασικός εξοπλισμός γλυκού

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΓΛΥΦΤΕΣ ..... ΚΑΘΕ ΨΑΡΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΓΛΥΦΤΕΣ ...

ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΥΜΒΑΤΑ(ΜΕΓΑΛΗ ΙΧΘΥΟΦΟΡΤΗΣΗ ,ΑΚΑΤΑΛΑΛΛΗΛΑ ΨΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΣΟΥ). ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΝΥΜΕΡΩΘΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ

ΤΡΙΤΟΝ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ΠΟΤΕ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΠΕΤ ΣΟΠ (ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ)

ΤΕΤΑΡΤΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΨΟΦΙΣΟΥΝ

ΠΕΜΠΤΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ ΨΑΡΙΩΝ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ . ΟΤΙ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΠΡΟΕΡΕΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΟΤΙ Η ΧΑΡΑ ΚΑΙ Η ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ΣΕ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ.

ΦΙΛΙΚΑ ΑΝΤΩΝΗΣ

Υ.Γ.: ΤΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΧΗΜΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΛΥΝΟΥΝ ΤΟ ΝΕΡΟ (ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΣΤΑ ΠΕΤ ΣΟΠ ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΑ) ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΗΧΕΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ Η ΔΟΝΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΡΕΣ ΣΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΟΥ.

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...