Jump to content

Ασπρη επιφανεια νερου


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Προσφατα παρατηρησα οτι στην επιφανεια του νερου του ενυδρειου μου εχει συσσωρευτεί μια ασπρη κρουστα.Θα δείτε στην φοτο καθαροτατα πως ειναι.

Αλλαγες νερου κανω καθε εβδομαδα 30% μετρησεις δεν κανω ακομα αλλα δεν εχω κανενα προβλημα με τα ψαρια.

Ξερει καποιος να μου πει τι ειναι αυτο το πραγμα στην φοτο?Θα ηθελα να τονισω πως αναταραξη του νερου δεν εχω.Αυτο το λεω γιατι εψαξα λιγο και ειδα αλλους να λενε πως αυτο οφειλεται είτε στην αναταραξη ειτε στην σκληροτητα ειτε στο λιπασμα και τετοια....

Ειναι κατι σημαντικο, διατρεχουν κινδυνο τα ψαρια?????

Ευχαριστω εκ των προτερων

post-40429-1299266281_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σαν "λαδι" φαινεται στις φωτο.Λαθος?Εχεις αναταραξη στην επιφανεια?Εριξες τιποτα προσφατα?Κανενα ζουμι?

Link to comment
Share on other sites

σαν "λαδι" φαινεται στις φωτο.Λαθος?Εχεις αναταραξη στην επιφανεια?Εριξες τιποτα προσφατα?Κανενα ζουμι?

Πανο δεν εριξα τιποτα.Αναταραξη δεν εχω αλλα και οταν ειχα τα ιδια ιτανε....

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε με τι ταίζεις. Προφανώς ταίζεις αρκετά με τροφές που περιέχουν πρωτείνες. Αυτό λέγεται πρωτεινικό φίλμ. Καλύτερα να κάνεις ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού σου ώστε να διαλυθεί και να οξυγονώνεται καλύτερα το νερό. Προτίμησε και τροφές φυτικής προέλευσης (να είναι κατάλληλες βέβαια για τα ψάρια σου). Το μόνο κακό που κάνει είναι ότι εμποδίζει την οξυγόνωση του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε με τι ταίζεις. Προφανώς ταίζεις αρκετά με τροφές που περιέχουν πρωτείνες. Αυτό λέγεται πρωτεινικό φίλμ. Καλύτερα να κάνεις ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού σου ώστε να διαλυθεί και να οξυγονώνεται καλύτερα το νερό. Προτίμησε και τροφές φυτικής προέλευσης (να είναι κατάλληλες βέβαια για τα ψάρια σου). Το μόνο κακό που κάνει είναι ότι εμποδίζει την οξυγόνωση του νερού.

ευχαριστω πολυ fokion ειδα και κατι θεματα το εψαξα το θεμα και ειμαι οκ.Βεβαια σε μενα δεν ειναι τοσο χαλια η κατασταση να μην μπορει να περασει οξυγονο και να κανει φυσαλιδες.Αλλα θα το μαζεψω το πιο πολυ με χαρτι κουζινας και θα ελατοσω την τροφη για να ειμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Και μη ξεχάσεις να υπάρχει κάποια ανατάραξη στην επιφάνεια, μόνο καλό θα κάνει και θα αποφύγεις την επανεμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και εξαρτήματα φίλτρου με mini skimmer στην αναρρόφηση.

Δες το και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ειχα για καιρο χωρις προβλιματα.μετα απο καθε αλλαγη νερου εξαφανζοταν και επανερχοταν.απο οταν εβαλα φυτα επιφανειας εξαφανιστικε,απο οτι βλεπω εχεις και εσυ και παραμενει.

Αν εχεις αναταραξη επιφανειας θα φυγει αλλα το θεμα ειναι αν θες να εχεις την αναταραξη!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και εγω το ειχα αυτο το προβλημα και το ελυσα μονος μου ειχα κανει θεμα σχετικα με αυτο και επειδη το ονομασα λαδι στην επειφανια του νερου μου την ειπαν καπιοι γιατι δεν ειπα την σωστη λεξη.

Λεγεται πρωτεινικο φιλμ.

ΑΝ θελεις βοηθεια στηλε μου ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και εγω το ειχα αυτο το προβλημα και το ελυσα μονος μου ειχα κανει θεμα σχετικα με αυτο και επειδη το ονομασα λαδι στην επειφανια του νερου μου την ειπαν καπιοι γιατι δεν ειπα την σωστη λεξη.

Λεγεται πρωτεινικο φιλμ.

ΑΝ θελεις βοηθεια στηλε μου ΠΜ

Φίλε Πάνo τα πμ τα χρησιμοποιούμε για να ανταλλάξουμε πληροφορίες με κάποιο άλλο μέλος και η οποίες είναι προσωπικές και δεν αφορούν κανέναν άλλον.

Το να θέλεις να βοηθήσεις ένα μέλος με πμ είναι δικαίωμα σου αλλά ταυτόχρονα στερείς την ενδεχόμενη βοήθεια σου από τα άλλα μέλη που διαβάζουν το θέμα και περιμένουν να μάθουν κάτι. Είναι αρκετη αυτή που διαβάζουν και δεν γράφουν και περιμένουν να μάθουν κάτι από αυτούς που ξέρουν κάτι παραπάνω.Ο σκοπός μας δεν είναι να δίνουμε γνώσης επιλεκτικά αλλά σε όλους για αυτό καλo είναι να αποφεύγουμε τα πμ

-----------------

Τώρα για το ‘’φιλμ’’ στην επιφάνια του νερού έχω να πως μπορούμε να το λέμε και ‘’λάδι’’ και ‘’πρωτεϊνικό φιλμ’’ το θέμα είναι ότι όπως και να το πούμε ο άλλος καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται.

Αν τώρα το δούμε λίγο επιστημονικά το θέμα δεν είναι ούτε ‘’λάδι’’ ούτε ‘’πρωτεϊνικό φιλμ’’

Αλλά είναι συσσώρευση διαφόρων βακτηρίων η και μικροοργανισμών που τρέφονται από τα οργανικά υπολείμματα τα οποία είναι μεταξύ των άλλων είναι, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λίπη κλτ. Το αίτιο της εμφάνισης είναι συνήθως η πληθώρα των τριών βασικών συστατικών πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, και λίπη που προέρχονται με την σειρά τους από τα υπολείμματα τροφείς ή από διαφορετικές αποσυνθετικές διαδικασίες όπως πχ ψόφιο ψάρι, ψόφια σαλιγκάρια σε συνδυασμό με την χαμηλή ανατάραξη της επιφάνειας.

Η ονομασία του ‘’πρωτεϊνικό φιλμ’’ είναι βιομεμβράνη η βιοφιλμ, ονομασίες λίγο άγνωστες για τους μη γνωρίζοντες. Για αυτό εμείς θα το λεμέ χωριάτικα αρκεί να καταλαμβανόμαστε. :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνo τα πμ τα χρησιμοποιούμε για να ανταλλάξουμε πληροφορίες με κάποιο άλλο μέλος και η οποίες είναι προσωπικές και δεν αφορούν κανέναν άλλον.

Το να θέλεις να βοηθήσεις ένα μέλος με πμ είναι δικαίωμα σου αλλά ταυτόχρονα στερείς την ενδεχόμενη βοήθεια σου από τα άλλα μέλη που διαβάζουν το θέμα και περιμένουν να μάθουν κάτι. Είναι αρκετη αυτή που διαβάζουν και δεν γράφουν και περιμένουν να μάθουν κάτι από αυτούς που ξέρουν κάτι παραπάνω.Ο σκοπός μας δεν είναι να δίνουμε γνώσης επιλεκτικά αλλά σε όλους για αυτό καλo είναι να αποφεύγουμε τα πμ

-----------------

Τώρα για το ‘’φιλμ’’ στην επιφάνια του νερού έχω να πως μπορούμε να το λέμε και ‘’λάδι’’ και ‘’πρωτεϊνικό φιλμ’’ το θέμα είναι ότι όπως και να το πούμε ο άλλος καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται.

Αν τώρα το δούμε λίγο επιστημονικά το θέμα δεν είναι ούτε ‘’λάδι’’ ούτε ‘’πρωτεϊνικό φιλμ’’

Αλλά είναι συσσώρευση διαφόρων βακτηρίων η και μικροοργανισμών που τρέφονται από τα οργανικά υπολείμματα τα οποία είναι μεταξύ των άλλων είναι, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λίπη κλτ. Το αίτιο της εμφάνισης είναι συνήθως η πληθώρα των τριών βασικών συστατικών πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, και λίπη που προέρχονται με την σειρά τους από τα υπολείμματα τροφείς ή από διαφορετικές αποσυνθετικές διαδικασίες όπως πχ ψόφιο ψάρι, ψόφια σαλιγκάρια σε συνδυασμό με την χαμηλή ανατάραξη της επιφάνειας.

Η ονομασία του ‘’πρωτεϊνικό φιλμ’’ είναι βιομεμβράνη η βιοφιλμ, ονομασίες λίγο άγνωστες για τους μη γνωρίζοντες. Για αυτό εμείς θα το λεμέ χωριάτικα αρκεί να καταλαμβανόμαστε. :D

Χρηστο ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα πολυ καλη η απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε με τι ταίζεις. Προφανώς ταίζεις αρκετά με τροφές που περιέχουν πρωτείνες. Αυτό λέγεται πρωτεινικό φίλμ. Καλύτερα να κάνεις ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού σου ώστε να διαλυθεί και να οξυγονώνεται καλύτερα το νερό. Προτίμησε και τροφές φυτικής προέλευσης (να είναι κατάλληλες βέβαια για τα ψάρια σου). Το μόνο κακό που κάνει είναι ότι εμποδίζει την οξυγόνωση του νερού.

Σωστός! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

χωρις να θελω να επηρεασω εγω εριξα clynol αφου καθαρισε απο την θολουρα δεν υπειρχε και αυτο το λαδι απο εκεινη την ημερα τρεχει 10 μερες χωρις προβληματα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...