Jump to content

πρόβλημα με νερό της βρύσης


Recommended Posts

γεια σας παιδιά....

έχω πρόβλημα με το νερό της βρύσης....

μένω στην Μυτιλήνη λόγο σπουδών....σήμερα είπα να κάνω μια αλλαγή νερού και με πέρασε η ιδέα να κάνω ενα τεστ το νερό της βρίσεις για να ξέρω τι βάζω μεσα....και αυτο που κατάλαβα ειναι μάλλον άσκοπα κάνω αλλαγές απο την βρύση....

αποτελέσματα

ph 8

kh11

gh 16

no2 1

no3 25!!!!!!

τι να κάνω??? ίσως γιαυτό είχα πολλές απωλιες....

απο εξοπλισμο έχω ενα φίλτρο εξωτερικό της eheim 2213 όπου μέσα εχω κυλίνδρους βιολογίας, σφουγγαρια μπλε άνθρακα ,ζεόλιθο ,και υαλοβάμβακα

τα τεστακια ειναι τις τετρα.

επισεις να προσθέσω οτι τα ψάρια μαζεύονται ολα σε μια γωνία και ολο το ενυδρείο ειναι αδιο διότι δεν κινούνται καθόλου

Link to comment
Share on other sites

εαν μετρας με σωστα υγρα τεστ,τοτε η μοναδικη σου λυση ειναι η αντιστροφη οσμωση.

ΥΓ.εαν εχεις νιτρικα 25 στη βρυση,στο ενυδρειο τοτε ποσα εχεις..? :D

Link to comment
Share on other sites

κάνω κάθε κυριακη η δευτέρα ανάλογα πως βολεύει... μέχρι τώρα που κάνω μετρήσεις φτάνουν τα 50

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας δεν σου χρειάζεται στο φίλτρο εκτός κι αν έχεις κάνει κάποια θεραπεία και θέλεις να τραβήξει το φάρμακο. :D

Link to comment
Share on other sites

Η οσμωση ειναι η καλυτρερη λυση, μπορεις βεβαια να βελτιωσεις την κατασταση και με ευκολα φυτα γρηγορης αναπτυξεις οπως το κερατοφυλλο που ειναι ρουφιχτρες ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

ok θα πάω να πάρω κερατοφιλο..... καιρός να αρχίσω φυτεμένο....:D

αφήνω μέσα τον άνθρακα γιατί το νερό δεν πίνετε και μερικές φορές είναι καφέ όποτε όλο και κάτι θα ρουφάει αλλιώς δεν θα είχα μέσα καθόλου

ευχαριστώ πολυ για της απαντήσεις σας....επειδή δεν μπορώ να παρω αντίστροφη ώσμωση θα πάρω 6αδες νερό εμφιαλωμένο 1κατι κάνει από το lidl ;) αλλα κάθε ποτε να κανω αλλαγές μιας που θα αρχίσω και το φύτεμα γιατί κάθε βδομάδα 1 εξάδα πάει πολύ.... το λείπαμε να χαλάω πόσιμο νερό έτσι

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας δεν σου χρειάζεται στο φίλτρο εκτός κι αν έχεις κάνει κάποια θεραπεία και θέλεις να τραβήξει το φάρμακο. ;)

Οι αποψεις γι'αυτο ειναι διαφορες :D

Link to comment
Share on other sites

ok θα πάω να πάρω κερατοφιλο..... καιρός να αρχίσω φυτεμένο....:D

αφήνω μέσα τον άνθρακα γιατί το νερό δεν πίνετε και μερικές φορές είναι καφέ όποτε όλο και κάτι θα ρουφάει αλλιώς δεν θα είχα μέσα καθόλου

ευχαριστώ πολυ για της απαντήσεις σας....επειδή δεν μπορώ να παρω αντίστροφη ώσμωση θα πάρω 6αδες νερό εμφιαλωμένο 1κατι κάνει από το lidl ;) αλλα κάθε ποτε να κανω αλλαγές μιας που θα αρχίσω και το φύτεμα γιατί κάθε βδομάδα 1 εξάδα πάει πολύ.... το λείπαμε να χαλάω πόσιμο νερό έτσι

Ιδανικα ειναι να εχεις 20 με 30 ΝΟ3 σε φυτεμενο αλλα παντως να μην ξεπερνας τα 50 στην περιπτωση σου.

Επισης μειωσε την αναταραξη του νερου στην επιφανεια και σταματα την αεραντλια εαν εχεις για να ανεβει λιγο το CO2 στο ενυδρειο σου.

Αληθεια τη ψαρια εχεις, ποσα και σε ποσα λιτρα γιατι εχεις αρκετα υψιλο ΡΗ. Καλο ειναι να αφηνεις το νερο του δυκτιου που κανεις αλλαγη σε ενα δοχειο για καμια μερα ή δυο ετσι ωστε να εξατμιζεται το χλωριο και για να κατακαθοντε τοιχων ιζυματα και να το προσθετεις μισο μισο με απεσταγμενο νερο (περιπου στα 70 λεπτα τα 4 λιτρα) εφοσων το εχεις σε μια θερμοκρασια αναλογη με το νερο του ενυδρειου σου.

Αγορασε και καποιο αντιχλωριο επονημης μαρκας για να σου δεσμευη τα βαρεα μεταλα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Οι αποψεις γι'αυτο ειναι διαφορες :D

Ηθελα να πω ότι δεν είναι απαραίτητη η συνεχής χρήση του, δεν κάνει και κακό βέβαια εκτός κι αν είναι φυτεμένο το ενυδρείο, χρησιμοποιούμε λιπάσματα ή έχουμε τύρφη γιατί από ότι έχω διαβάσει κάτι κρατάει από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

η οσμωση θα ηταν η ιδανικη λυση στο προβλημα σου.το εμφιαλωμενο νερο δεν ειναι τοσο καλο να το χρησιμοποιεις εκτος αν βαζεις μεσα κ καποια ιχνοστοιχια τα οποια δεν εμπεριεχονται στο εμφιαλωμενο νερο κ ειναι απαραιτητο για τα ψαρια αν σκεφτεις μακροπροθεσμα τα χρηματα που θα δωσεις σε νερα κ ιχνοστοιχια θα δεις οτι η λυση της οσμωσης ειναι πιο συμφερουσα οστοσο τι ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου ποσα λιτρα ειναι κ τι θερμοκρασια εχει?κ το συνολο των ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

η οσμωση θα ηταν η ιδανικη λυση στο προβλημα σου.το εμφιαλωμενο νερο δεν ειναι τοσο καλο να το χρησιμοποιεις εκτος αν βαζεις μεσα κ καποια ιχνοστοιχια τα οποια δεν εμπεριεχονται στο εμφιαλωμενο νερο κ ειναι απαραιτητο για τα ψαρια αν σκεφτεις μακροπροθεσμα τα χρηματα που θα δωσεις σε νερα κ ιχνοστοιχια θα δεις οτι η λυση της οσμωσης ειναι πιο συμφερουσα οστοσο τι ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο?

Το εμφιαλομενο νερο περιεχει ιχνοστοιχεια, το νερο απο αο ειναι νεκρο και πρεπει να προσθετουμε ιχνοστοιχεια.

Οπως και να εχει η ΑΟ ειναι η καλυτερη λυση στην περιπτωση του αλλα ο καθε ενας πορευεται με αυτα που μπορει και εχει!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο ειναι 50 λίτρα καθαρά ... μου εχουν μείνει μέσα : 4 cherry bard 5 neon , 3 rashboras 2 που δεν ξερω πως τα λενε μικρού μεγέθους ειναι πάντως, 2 κλοουν , και 2 με ενα κεφάλι κόκκινο τα οποια έχουν ουρά άσπρο μαύρο...

αυτα παλιά ηταν ολα σε πεντάδες εκτός τον κλοουν αλλά ενα ενα το έλεγε το ποίημα. έχω 2 μήνες που δεν έχει πεθάνει κανένα ψαράκι... της συνθήκες του νερού της αναφέρω πάνω επισεις να αναφέρω πως την αεραντλία την εχω συνέχεια ανοιχτή δεν εχει κλείσει καθόλου απο τοτε που λειτουργεί και πως σήμερα έβαλα το κερατοφιλο

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά....

έχω πρόβλημα με το νερό της βρύσης....

μένω στην Μυτιλήνη λόγο σπουδών....σήμερα είπα να κάνω μια αλλαγή νερού και με πέρασε η ιδέα να κάνω ενα τεστ το νερό της βρίσεις για να ξέρω τι βάζω μεσα....και αυτο που κατάλαβα ειναι μάλλον άσκοπα κάνω αλλαγές απο την βρύση....

αποτελέσματα

ph 8

kh11

gh 16

no2 1

no3 25!!!!!!

τι να κάνω??? ίσως γιαυτό είχα πολλές απωλιες....

απο εξοπλισμο έχω ενα φίλτρο εξωτερικό της eheim 2213 όπου μέσα εχω κυλίνδρους βιολογίας, σφουγγαρια μπλε άνθρακα ,ζεόλιθο ,και υαλοβάμβακα

τα τεστακια ειναι τις τετρα.

επισεις να προσθέσω οτι τα ψάρια μαζεύονται ολα σε μια γωνία και ολο το ενυδρείο ειναι αδιο διότι δεν κινούνται καθόλου

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, η καλύτερη λύση είναι η αντίστροφη όσμωση. θα χρειαστεί όμως να προσθέτεις και ιχνοστοιχεία γιατι το νερό είναι "νεκρό"... Τον άνθρακα κατά τη γνώμη μου καλά κάνεις και τον βάζεις γιατί ποιος ξέρεις τι άλλο έχει το νερό της Μυτιλήνης (με το συμπάθιο)... αρκεί να τον αλλάζεις το πολύ κάθε έξι εβδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

κάθε μήνα αλλάζω το μισό.... πάντως σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και της απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο ειναι 50 λίτρα καθαρά ... μου εχουν μείνει μέσα : 4 cherry bard 5 neon , 3 rashboras 2 που δεν ξερω πως τα λενε μικρού μεγέθους ειναι πάντως, 2 κλοουν , και 2 με ενα κεφάλι κόκκινο τα οποια έχουν ουρά άσπρο μαύρο...

αυτα παλιά ηταν ολα σε πεντάδες εκτός τον κλοουν αλλά ενα ενα το έλεγε το ποίημα. έχω 2 μήνες που δεν έχει πεθάνει κανένα ψαράκι... της συνθήκες του νερού της αναφέρω πάνω επισεις να αναφέρω πως την αεραντλία την εχω συνέχεια ανοιχτή δεν εχει κλείσει καθόλου απο τοτε που λειτουργεί και πως σήμερα έβαλα το κερατοφιλο

Εάν κανεις μια μικρη αναζητηση για τα ψαρια που φιλοξενεις, περα του ότι τα λιτρα του ενυδρειου σου είναι σχετικα λιγα θα δεις πως το ΡΗ ειδικα είναι πολύ υψιλο.

Θα σου προτεινα τον ανθρακα να τον βαλεις σε ένα φιλτρακι, σε ένα δοχειο οπου θα το αφηνεις για καμια ημερα να δουλευει το νερο του δυκτιου σου σαν ένα πρωτο φιλτραρισμα, μετα θα βγαζεις τον ανθρακα και θα βαζεις στο φιλτρακι τυρφη για 2 με 3 ημερες για να μειωσεις λιγο τις σκληροτητες και το ΡΗ και τελος θα βαζεις το προετημασμενο νερο στο ενυδρειο σου αναμεικτο με αποιονισμενο σε αναλογια που θα πρεπει να πειραματιστεις ετσι ώστε να κατεβασεις εστω το ΡΗ κοντα στο 7 που είναι γενικα ενα καλο επιπεδο για όλα τα ψαρια περα εξεραισεων και το GH κοντα στο 10. Το νερο βεβαια θα πρεπει να το ζεστενεις με έναν θερμοστατη στο δοχειο στα επιπεδα του ενυδρειου σου και θα προσθετεις και αντιχλωριο για να δεσμευη τυχων καποια βαρεα μεταλλα και αμμωνια που μπορει να εμφανιστη κατά την φιλτρανση της τυρφης.

Τωρα θα μου πεις, εισαι τρελος! ;)

Απλα σου προτεινω μια πρακτικη μεθοδο, από εκει και περα αποφασiζεις και διαταζεις! :D

Αεραντλια off.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον "Rik" οσον αφορα για την προσθηκη ιχνοστοιχειων στο νερο της ΑΟ παραλληψη μου που δεν το ανεφερα!οσο για το PH ισως η προσθηκη τυρφης να σε βοηθησει να κατεβει απλως να ξερεις οτι το νερο σου θα ειναι καφε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...