Jump to content

Ti ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΣΤΑΚΟ.


Recommended Posts

ΤΙ ΨΑΡΙΑ δεν μπορουμε να βαλουμε στο ενυδρειο μαζι με μπλε ατσακο???

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

ΣΕ 100 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΣΕ 50 ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ..ΑΣΤΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ...ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΚΑΠΙ...

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ 100 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΣΕ 50 ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ..ΑΣΤΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ...ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΚΑΠΙ...

Αρχικά θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία,ειναι σαν να φωνάζεις..

Πέρα απο αυτό καραβίδες,αστακοί είναι καλύτερα να μην συνδιάζονται με ψάρια οπου έχουν μακριές ουρές,είναι δυσκίνητα ή κολυμπούν στο βυθό.Οπως π.χ guppy,fantails,corydoras.

Αλλα με ψάρια οπως π.χ oscar και γενικότερα μεγάλες κιχλίδες υπάρχει ο κίνδυνος να φαγωθεί απο αυτα κυρίως κατα την περίοδο της αλλαγής κελύφους.

Μπορείς να δοκιμασεις γρηγορα ψαρια μεσαιου μεγέθους τα οποία κολυμπούν στα μεσαια και ψηλά στρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξαναγραψω με κεφαλαια...οκ... ευχαριστω για την συμβουλη....κατι τελευταιο...αν βαλεισ ψαρακια πολυ μικρου μεγεθους..παιζει σημασια?? η απλα ειναι αναλογα σε πιο βαθος περνανε πιο πολυ την ωρα τους???

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην βάλεις ψαράκια μικροτερα απο 3 εκατοστά σε οποιο επίπεδο και να κολυμπούν.

Link to comment
Share on other sites

οκ...σε ευχαριστω....θα κοιταξω να τον χαρισω σε καποιο φιλο μου που θα εχει μεγαλυτερα ψαρακια....τα λεμε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία,ειναι σαν να φωνάζεις..

Πέρα απο αυτό καραβίδες,αστακοί είναι καλύτερα να μην συνδιάζονται με ψάρια οπου έχουν μακριές ουρές,είναι δυσκίνητα ή κολυμπούν στο βυθό.Οπως π.χ guppy,fantails,corydoras.

Αλλα με ψάρια οπως π.χ oscar και γενικότερα μεγάλες κιχλίδες υπάρχει ο κίνδυνος να φαγωθεί απο αυτα κυρίως κατα την περίοδο της αλλαγής κελύφους.

Μπορείς να δοκιμασεις γρηγορα ψαρια μεσαιου μεγέθους τα οποία κολυμπούν στα μεσαια και ψηλά στρώματα.

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν επειδή έχω τρέλα με τους αστακούς αλλά και τη μακαρονάδα και έχω δοκιμάσει αρκετά ψάρια μέχρι να βρω κάποια που να συζούν αρμονικά με αστακό - και επειδη οι petshopάδες συνήθως λένε "ναι ναι κάνει" - το καλύτερο ψάρι είναι το firemouth . Σε λίγο καιρό από τη στιγμή που θα τα βάλεις μαζί θα τα βλέπεις να πηγαίνουν δίπλα-δίπλα. Στην αρχή αγριεύουν λίγο μέχρι να γνωριστούν αλλά δεν κάνουν επίθεση. Επίσης και τα σκαλάρια τα πάνε καλά και οι πλεκόστομοι. Αναλόγως βέβαια και το είδος/επιθετικότητα του αστακού. Εγώ εχω αυτούς τους 2: Procambarus cubensis και τον Procambarus sp. "marble crayfish"

Link to comment
Share on other sites

Tα firemouth ελπίζω να μην τα προτείνεις για 100 λίτρα ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

Αργα η γρηγορα την ζημια του θα την κανει,και κυριος την νυχτα,γιαυτο πιστευω σε μικρα ενυδρεια δεν πρεπει να μπαινουν αστακοι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Tα firemouth ελπίζω να μην τα προτείνεις για 100 λίτρα ενυδρείο....

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς αλλά νομίζω οτι 100 λίτρα είναι ΟΚ για firemouth απ'οτι μπόρεσα να βρω στο google.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...