Jump to content

Sera Ph Minus


Recommended Posts

Σε ενυδρείο 60 λίτρων το οποίο έχει μόνο χαλαζιακή άμμο (χωρίς ψάρια και φυτά) και έχει γίνει χρήση Tetra aqua safe, Sera bio start και Sera bio nitrivec το pH είναι 7,8 και το kH 6-7 (όπως και το νερό της βρύσης). Θέλοντας να κατεβάσω το pH στο 7 χρησιμοποίησα αρχικά 25 ml Sera pH minus με αποτέλεσμα να κατέβει στο 7. Την επόμενη μέρα όμως το βλέπω ξανά στο 7,8. Βάζω πάλι άλλα 15 ml pH minus και ξανακατέβηκε στο 7-7,4. Σήμερα (τρίτη μέρα στη σειρά) το pH ήταν πάλι στο 7,8. Οι μετρήσεις του pH έγιναν με τεστ της Sera και Seachem

Τι μπορεί να συμβαίνει;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα χημικα κατεβαζουν για λιγο το ΡΗ και μετα ανεβαινει παλι,κανε μια αναζητηση για δραστικοτερους

τροπους μειωσης του ΡΗ(αντιστροφη οσμωση,τυρφη).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

επανέρχομαι πάλι στο θέμα του pH γιατί κοντεύω να τρελαθώ.

Στις 14 του μήνα δοκίμασα να κατεβάσω το pH με το Discus Buffer. Όταν έβαλα 7 γραμμάρια κατέβηκε σχεδόν αμέσως στο 7,2 και για 2 μέρες το έβλεπα σταθερά εκεί βασιζόμενος στη μέτρηση του Seachem οπότε έβαλα 6 neon, 5 glow light tetra, 3 corydoras julii kai 2 golden apple snail.

Εκτός από την πρώτη φορά που έβαλα Sera Bionitrivec έχω ξαναβάλει άλλες 2 φορές.

Πριν 2 μέρες έκανα υγρα τεστ τεστ της Sera. Τα αποτελέσματα ήταν:

pH : 7,5-8,5 (δεν μπορούσα να καταλάβω ακριβώς το χρώμα)

kH : 5

NO2: 0

NO3: 0

Αμμωνία : <0,02 (τεστ της Seachem)

Σήμερα πήρα ψηφιακό πεχάμετρο της HANNA και μόλις το έβαλα στο ενυδρείο μου έδειξε 8,4!!! Το πεχάμετρο είναι καλιμπραρισμένο. Έβαλα 10 γραμμάρια από το Discus Buffer και κατέβηκε στο 7,2. Μετά από 4 ώρες που ξαναμέτρησα πήγε στο 7,4.

Φυτά δεν έχω βάλει ακόμα γιατί τα περιμένω από το pet shop.

Τι μπορεί να συμβαίνει???

Link to comment
Share on other sites

Να χρησιμοποιήσεις τύρφη ή αντίστροφη όσμωση και να προετοιμάζεις το νερό σου.

Buffer δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω πως λειτουργούν, όμως από όσα λες μάλλον δεν λειτουργούν ικανοποιητικά.

Γι'αυτό πριν σπαταλίσεις όλα σου τα χρήματα στα buffer μάζεψέ τα και αγόρασε μια ΑΟ, που θα την έχεις για πάντα και θα κάνεις τη δουλειά σου σωστά και χωρίς περιττά έξοδα.

Κοίταξε και την ημερομηνία λήξης στα buffer.

Μήπως έχεις τίποτα ασβεστολιθικό μέσα, κάποιο διακοσμητικό?

Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη σκέψη μου ήταν η τύρφη (εγώ σκέφτομαι να πάρω σε υγρή μορφή).

Διακοσμητικά δεν έχω μεσα.

Τα χημικά που χρησιμοποίησα δεν είχαν λήξει.

Έγινε επεξεργασία - john33
Link to comment
Share on other sites

πρώτον φυτά και buffer ξέχνα το :)

κατά δεύτερον ή άσε το pH σου εκεί που είναι ή κατέβασε το με τύρφη ή όσμωση γιατί άλλος τρόπος δεν υπάρχει δυστυχώς...

το γιατί ακριβώς συμβαίνει αυτό που συμβαίνει μπορεί να φταίνε πολλά...

Φιλικά,

(πρώην δισκάς)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά τα περιμένω εδώ και εβδομάδες. Δεν έχω βρει στα Γιάννενα pet shop με φυτά. Όλοι λένε ότι περιμένουν να τους έρθουν.

Υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ υγρής μορφής τύρφης και στερεάς?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά τα περιμένω εδώ και εβδομάδες. Δεν έχω βρει στα Γιάννενα pet shop με φυτά. Όλοι λένε ότι περιμένουν να τους έρθουν.

Υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ υγρής μορφής τύρφης και στερεάς?

δεν έχει βασικά καμιά σχέση το ένα με το άλλο (θα θεωρήσω ότι εννοείς blackwater)

την υγρή την ρίχνουμε για να μαυρίσει το νεράκι μας για να προσομοιώσουμε κάπως τον Αμαζόνιο και γιατί στα ψάρια "αρέσουν" τα χουμικά που έχει μέσα :)

ΥΓ. Χρησιμοποιώντας την στερεά όμως, εκτός από αυτά που σου προσφέρει η υγρή, μαλακώνει και το νερό που έχει σαν συνέπεια να πέσει και το pH σιγά σιγά :wub:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα pet shop που πήγα μου έδειξε μπουκαλάκι της Sera και μου είπε ότι είναι τύρφη σε υγρή μορφή. Αυτό θέλω να το ξανακοιτάξω όμως.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μήνες πειραμάτων με χημικα κτλ κατέληξα στην τύρφη. Η χρήση ph minus ρίχνει το ph αλλά ανεβάζει τα φωσφορικά πολύ ψιλά με αποτέλεσμα να βγαίνουν άλγες. Δοκίμασα να βάλω τύρφη στο φίλτρο. Κατέβαζε το ph αλλά ήταν ανεξέλεκτο. Αναγκαζόμουνα να την βγάζω για να μην πέσει και άλλο. Για να βάλω τύρφη μέσα στο φιλτρο (εσωτερικό) αναγκαζόμουν να βγάζω σφουγκαράκια με αποτέλεσμα να εμφανίζει πολύ αμμωνία ειδικά όταν έβαζα καινούρια τύρφη, άσε που έπρεπε να μετρώ πόσα γραμμαρια τύρφη θέλω κτλ. Κατέληξα τελικά μετά απο πολλά πειράματα και λεφτά σε βλακίες αυτό που λένε όλοι. Προετοιμασία σε βαρέλι.

Πήρα ένα βαρέλι. Έβαλα ενα φίλτρο μέσα και το γέμισα με τύρφη. Έβαλα τύρφη πολύ χωρίς να μετρήσω γραμμαρια. Κάθε μέρα μετρω το ph στο βαρέλι και όταν φτάσω στο 6,5 το σβήνω. Έτσι δεν χρειάζεται να μετρώ μέρες χρήσης της τύρφης. Όταν δώ ότι δεν κατεβαίνει το νερό στο βαρέλι αλλάζω την τύρφη. Αυτό σε 2-3 μέρες κατεβάζει το ph στο 6,5 και μετά το βάζω στο ενυδρείο κάθε εβδομάδα. Επείσης πήρα ένα ph controler και με αυτό σύνδεσα ένα μικρό φιλτράκι που έχω βάλει στο ενυδρείο με τύρφη. Έχω βάλει το ph controler sto 6,5 και όταν ανεβαίνει ενεργοποιεί το μικρό φιλτράκι και σε 1 ώρα έχω πάλι 6,5. Αυτή είναι η καλύτερη λύση για μένα. Εγώ επέλεξα να βάλω στον controler φιλτράκι γιατί δεν θέλω να βάλω CO2. Αργότερα που θέλω να του βάλω και άλλα φυτά θα του βάλω μπουκάλα.

Έγινε επεξεργασία - manolis1978
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μήνες πειραμάτων με χημικα κτλ κατέληξα στην τύρφη. Η χρήση ph minus ρίχνει το ph αλλά ανεβάζει τα φωσφορικά πολύ ψιλά με αποτέλεσμα να βγαίνουν άλγες. Δοκίμασα να βάλω τύρφη στο φίλτρο. Κατέβαζε το ph αλλά ήταν ανεξέλεκτο. Αναγκαζόμουνα να την βγάζω για να μην πέσει και άλλο. Για να βάλω τύρφη μέσα στο φιλτρο (εσωτερικό) αναγκαζόμουν να βγάζω σφουγκαράκια με αποτέλεσμα να εμφανίζει πολύ αμμωνία ειδικά όταν έβαζα καινούρια τύρφη, άσε που έπρεπε να μετρώ πόσα γραμμαρια τύρφη θέλω κτλ. Κατέληξα τελικά μετά απο πολλά πειράματα και λεφτά σε βλακίες αυτό που λένε όλοι. Προετοιμασία σε βαρέλι.

Πήρα ένα βαρέλι. Έβαλα ενα φίλτρο μέσα και το γέμισα με τύρφη. Έβαλα τύρφη πολύ χωρίς να μετρήσω γραμμαρια. Κάθε μέρα μετρω το ph στο βαρέλι και όταν φτάσω στο 6,5 το σβήνω. Έτσι δεν χρειάζεται να μετρώ μέρες χρήσης της τύρφης. Όταν δώ ότι δεν κατεβαίνει το νερό στο βαρέλι αλλάζω την τύρφη. Αυτό σε 2-3 μέρες κατεβάζει το ph στο 6,5 και μετά το βάζω στο ενυδρείο κάθε εβδομάδα. Επείσης πήρα ένα ph controler και με αυτό σύνδεσα ένα μικρό φιλτράκι που έχω βάλει στο ενυδρείο με τύρφη. Έχω βάλει το ph controler sto 6,5 και όταν ανεβαίνει ενεργοποιεί το μικρό φιλτράκι και σε 1 ώρα έχω πάλι 6,5. Αυτή είναι η καλύτερη λύση για μένα. Εγώ επέλεξα να βάλω στον controler φιλτράκι γιατί δεν θέλω να βάλω CO2. Αργότερα που θέλω να του βάλω και άλλα φυτά θα του βάλω μπουκάλα.

ωραίος! Πολύ έξυπνο αυτό με το φίλτρο :)

Το διοξείδιο πριν το βάλεις κοίτα να έχεις διαβάσει καλά το τι γίνετε με αυτό (το έχουμε αναλύσει αρκετές φορές) γιατί θέλει προσοχή :wub:

Link to comment
Share on other sites

ωραίος! Πολύ έξυπνο αυτό με το φίλτρο :)

Το διοξείδιο πριν το βάλεις κοίτα να έχεις διαβάσει καλά το τι γίνετε με αυτό (το έχουμε αναλύσει αρκετές φορές) γιατί θέλει προσοχή :wub:

Co2 θα το βάλω μόνο αμα χρειαστεί γιατί θα μετατρέψω το ενυδρείο σε φυτεμένο. Τώρα έχω 2 φυτά αργής και μέτριας ανάπτυξης και χαμηλών απαιτήσεων. Θα Βάλω και άλλα χαμηλών απαιτήσεων για να αποφύγω την μπουκάλα, αλλα αμα χρειαστεί θα βάλω, αλλα πριν βάλω θα ενημερωθώ. Απλα το θέμα με το φιλτράκι είναι ότι θέλει δυνατό κύριο φίλτρο, γιατί αμμώνια λόγω τύρφης βαρελιού και αμμωνία λόγω τύρφης μικρού φίλτρου ανεβάζει την αμμωνία στο ενυδρείο. Εκεί έχω σκαλώσει εγω τώρα και πάω για ενίσχυση βιολογικού υλικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...