Jump to content

Αρχαριος με πολλες αποριες επειγον!


Recommended Posts

Καλημερα στους φιλους του φορουμ,

Να ξεκινησω λεγοντας οτι ειμαι αρχαριος και οτι δεν γνωριζω πολλα πραγματα σχετικα με ενυδρεια και ψαρια αλλα παντα ηθελα να αποκτησω ενα. Πριν 2 μερες συγκεκριμενα εφτασε στα χερια μου ενα ενυδρειο (GENESIS 100..οπως εγραφε στο καπακι) απο καποιον γνωστο ο οποιος το βαρεθηκε και ηθελε να το ξεφορτωθει. Δυστυχως το ενυδρειο ηταν σε ασχημη κατασταση (βρωμικο και σε πολλα πλαστικα μερη σπασμενο..οπως στο καπακι) μετα απο πάλη και καταφερα να το καθαρισω και να βαλω ξανα μεσα τα 2 ψαρια που ειχε μαζι με 2 δικα μου τα οποια αγοραδα απο ενα pet shop της γειτονιας. Δεν γνωριζω αν ταιριαζουν μεταξυ τους. Τα 3 ειναι χρυσοψαρα ενα αρκετα μεγαλο και 2 μικρα που πηρα εγω και ενα ακομα (το οποιο δεν ξερω πως το λενε) αλλα ξερω οτι γλυφει το τζαμι ολη την ωρα. Καθως δε γνωριζω πολλα παρακαλω δειξτε λιγη κατανοηση στις ερωτησεις μου οσο περιεργες και αν ακουγονται γιατι απλα θελω να μαθω και οχι να σκοτωσω τα ζωντανα.

Πρωτα απο ολα θελω να διευκρινισω οτι το ενυδρειο εχει διασταστεις..1 μετρο μηκος περιπου 40cm υψος και περιπου 30cm βαθος.Στην μια πλευρα υπαρχει ενα πλαστικο με 3 μεγαλα κενα μεσα στα οποια υπαρχουν κατι σφουγγαρακια και απο κατω κατι πετραδακια που μοιαζουν με κοφτο μακαρονακι.(Υποθετω πως ολα αυτα ειναι φιλτα).Στο 3ο ειναι μεσα ενα μηχανημα με ενα πρασινο σωλινα που ειναι βυθισμενο στο νερο με το καλωδιο(δεν ξερω αν αυτο ειναι σωστο ή θα παθω καμια ηλεκτροπληξια) και βγαζει νερο απο την ακρη του σωληνα.Τελος στο εξωτερικο υπαρχει ενα μηχανημε με ενα σωληνακι το οποιο φτανει στο βυθο του ενυδρειου και κανει φυσαλιδες.(Υποθετω κατι με το οξυγονο ειναι).

Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης.

1. Θελω να βρω καινουργιο καπακι γιατι αυτο ειναι σπασμενο και στις 4 πλευρες και κατι τραγικο θορυβο με το μηχανιμα του οξυγωνου κολλημενο επανω του. Απο που θα βρω?γιατι μετα απο ωρες ψαξιμο δε βρηκα τιποτα για αυτη την μαρκα(GENESIS 100).

2. Τα μηχανηματα που υπαρχουν ειναι σωστα?ή χρειαζομαι αλλα?ειναι σωστα τοποθετημενα ή οχι?

3. Ποσα ψαρια ειναι σωστο να βαλω μεσα? και τη ειδη μπορω να ψαξω?

4. Το ψαρι που γλειφει το τζαμι καθεται μονιμα πισω απο το κουτι με τα φιλτρα κολλημενο επανω του. Μονο οταν φυγω απο το δωματειο παει στο υπολοιπον ενυδρειο για λιγο, οταν γυριζω και περναω απο μπροστα παλι κρυβεται πισω απο εκει. Δεν ξερω ποτε πως και τι τρωει καθως ο φιλος μου μου εδωσε μια τροφη για ολα και αυτο εχει να φαει μια μερα ολοκληρη.

5. Στο κατω μερος υπαρχει χαλικι το οποιο το καθαρισα με τις ωρες με σκετο νερο πριν το ξαναριξω μεσα αλλα θελω να ξερω πως μπορω να καθαριζω τις ακαθαρσιες χωρις να τρελανω τα ψαρια.

6. Τα φιλτρα μου ειναι σωστα?πρεπει να παρω κατι ακομα?αυτα που μοιαζουν με κοφτο μακαρονακι εχουν γινει (πολλα) πρασινα.Μηπως πρεπει να τα πεταξω και να παρω κατι αλλο?

Θα προσπαθησω αυριο να βαλω και μερικες φωτογραφιες γιατι δεν ξερω αν εξηγησα σωστα πολλα απο αυτα που ειπα.

Χιλια συγνωμη για τον τροπο που εξηγω τα πραγματα αλλα ειμαι πληρως ασχετος και θελω να μαθω πιο πολλα σιγα σιγα.

Παρακαλω δωστε μου τα "φωτα" σας.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλως ηρθες :D

αν θες βαλε φωτογραφιες απο το ενυδρειο σου και τον εξοπλισμο για να μπορεσουμε να βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλως ηρθες :D

αν θες βαλε φωτογραφιες απο το ενυδρειο σου και τον εξοπλισμο για να μπορεσουμε να βοηθησουμε

Ευχαριστω!.

Θα προσπαθησω να βαλω σημερα ή το πολυ αυριο.

Link to comment
Share on other sites

μια γενικη ιδεα του ενυδρειου. Οι διαστασεις ειναι 1.00m μηκος 31cm βαθος και 45cm υψος

post-41737-1300186386_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο απο δεξια εχει μεσα μια αντλια βυθισμενη με το καλωδιο μεσα στο νερο.(ειναι λογικο αυτο?)δεν υπαρχει κινδυνος?

στα αλλα 2 οπως φαινεται υπαρχουν αυτα που ειπα και πριν (κοφτο μακαρονακι) τα οποια τα εβγαλα και τα επλυνα οσο γινοταν, αλλα δεν ξερω τι ειναι και αν πρεπει να τα αλλαξω απο πανω τους υπαρχουν κατι σφουγγαρακια τα οποια τα επλυνα και αυτα. Στο τελευταιο (αριστερα) δεν εχει τιποτα μεσα εκτος απο τα σφουγγαρια στο πανω μερος

post-41737-1300186922_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lifo
Link to comment
Share on other sites

εδω φαινεται απο επανω. Και ο τροπος που ειναι μεσα η αντλια.

post-41737-1300187243_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η αντλια η οποια λεει επανω 350lt/hour (δεν ξερω αν ειναι σωστη η πρεπει να παρω αλλη)οπως και αν ειναι σωστα τοποθετημενη.

post-41737-1300187436_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εδω φαινεται αυτο που παει μεσα στο ενυδρειο και κανει τις φυσαλιδες το οποιο κανει τραγικο θορυβο καθως ειναι κολλημενο στο καπακι το οποιο ειναι σπασμενο στις γωνιες γυρω γυρω

Link to comment
Share on other sites

εδω φαινεται αυτο που παει μεσα στο ενυδρειο και κανει τις φυσαλιδες το οποιο κανει τραγικο θορυβο καθως ειναι κολλημενο στο καπακι το οποιο ειναι σπασμενο στις γωνιες γυρω γυρω

post-41737-1300187926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και τελος τα ψαρια τα οποια μου ειπαν οτι μπορω να τα αλλαξω αν θελω δινοντας αυτα στο μαγαζι που θα παρω αυτα που επιθυμω.

post-41737-1300188117_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ξερω ποτε πως και τι τρωει αλλα ειναι το 95% της ημερας εκει κολλημενο

post-41737-1300188254_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επισης θα ηθελα να βαλω ημιαγρια(αν το λεω σωστα) αντικαθιστοντας αυτα που εχω αλλα δεν ξερω αν το ενυδρειο ειναι ενταξη οπως επισης και αν πρεπει να αγορασω κατι ακομα για να γινει η αλλαγη και αν θα πρεπει να το αδειασω εντελως. Οι παραπανω αποριες που ειχα οταν ανοιξα το ποστ ακομα ισχυουν γι αυτο θα ηθελα ενα χερακι για να μαθω 2-3 πραγματα πριν κανω κατι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

να επισημανω οτι το μονο που εχω κανει ειναι να το αδειασω (για την μεταφορα) να το πλεινω και να αυτο και τα παντα μεσα και να το ξαναγεμισω με δικο μου νερο και να βαλω ξανα μεσα τα ψαρια οπως μου ειπε ο προκατοχος του

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, καλώς όρισες!

Επειδή κατά πάσα πιθανότητα το ενυδρείο και το φίλτρο σου δεν είναι στρωμένο καλό θα ήταν να ξεκινήσεις να διαβάζεις τα εξής

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Δεύτερο βασικό είναι ότι τα χρυσόψαρα χρειάζονται τουλάχιστον 200λτ καθαρά.

Βάζεις και άλλα πολλά θέματα αλλά καλύτερα ξεκίνα από τα βασικά...

Μην πανικοβάλλεσαι, ένα ένα θα διορθωθούν όλα αλλά θέλει υπομονή και χρόνο, χαρακτηριστικό του χόμπυ...

Καλό διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, καλώς όρισες!

Επειδή κατά πάσα πιθανότητα το ενυδρείο και το φίλτρο σου δεν είναι στρωμένο καλό θα ήταν να ξεκινήσεις να διαβάζεις τα εξής

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Δεύτερο βασικό είναι ότι τα χρυσόψαρα χρειάζονται τουλάχιστον 200λτ καθαρά.

Βάζεις και άλλα πολλά θέματα αλλά καλύτερα ξεκίνα από τα βασικά...

Μην πανικοβάλλεσαι, ένα ένα θα διορθωθούν όλα αλλά θέλει υπομονή και χρόνο, χαρακτηριστικό του χόμπυ...

Καλό διάβασμα!

αν αλλαξω τα ψαρια οπως λεω?δεν θα ηταν καλυτερα?να κανω το στρωσιμο με την ησυχια μου?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι λέει ο φίλος το ενυδρείο λειτουργούσε πριν άρα τα φίλτρο του θα ήταν στρωμένο..αλλά μάλλον θα επλινε τα υλικα του φίλτρου με νερό της βρύσης κ θα χάλασε την χημεία του φίλτρου...άρα ξανά από την αρχή.. Εγώ σου προτείνω αφού θες αλλού είδους ψάρια δώσε αυτα στο πετ σοπ και άρχισε να στρώνεις τοενυδρείο σου κ μόλις είναι έτοιμο βάζεις ότι θες μέσα...αυτα. Ότι θελες εδώ είμαστε :( α κ ένα ένα τα βήματα...μην βιάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια δώσε τα πισω αλλά μην πάρεις άλλα αμέσως γιατί καλό είναι να μην στρώνουμε ενυδρείο με ψάρια μέσα ταυτόχρονα, ταλαιπωρούνται πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι λέει ο φίλος το ενυδρείο λειτουργούσε πριν άρα τα φίλτρο του θα ήταν στρωμένο..αλλά μάλλον θα επλινε τα υλικα του φίλτρου με νερό της βρύσης κ θα χάλασε την χημεία του φίλτρου...άρα ξανά από την αρχή.. Εγώ σου προτείνω αφού θες αλλού είδους ψάρια δώσε αυτα στο πετ σοπ και άρχισε να στρώνεις τοενυδρείο σου κ μόλις είναι έτοιμο βάζεις ότι θες μέσα...αυτα. Ότι θελες εδώ είμαστε :( α κ ένα ένα τα βήματα...μην βιάζεσαι

οποτε να τα πεταξω και να παρω αλλα?(στα φιλτρα αναφερομαι)και να αρχισω το στρωσιμο?πρεπει να το αδειασω εντελως και να το καθαρισω ξανα?παρεπιπτωντος οπως διαβασα εχω κανει ενα λαθος..Η γυναικα μου το επλεινε με απορρυπαντικο.

Τι αλλο πιστευεις οτι λειπει?κανας θερμοστατης και τετοια?για ημιαγρια τι διαδικασια θα θελει?

συγνωμη για τις απανοτες ερωτησεις αλλα ειμαι λιγο στο πανικο..

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια δώσε τα πισω αλλά μην πάρεις άλλα αμέσως γιατί καλό είναι να μην στρώνουμε ενυδρείο με ψάρια μέσα ταυτόχρονα, ταλαιπωρούνται πολύ.

+1

Πρέπει να φροντίσεις τα νέα ψάρια να είναι συμβατά με τα λίτρα σου και τις παραμέτρους του νερού.

Έχεις κάνει μετρήσεις κάποιες βασικές μετρήσεις;

Σκληρότητας, ΡΗ, αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών;

Link to comment
Share on other sites

Ήρεμα.

Όταν αναφέρεις "ημιάγρια" μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Link to comment
Share on other sites

οποτε να τα πεταξω και να παρω αλλα?(στα φιλτρα αναφερομαι)και να αρχισω το στρωσιμο?πρεπει να το αδειασω εντελως και να το καθαρισω ξανα?παρεπιπτωντος οπως διαβασα εχω κανει ενα λαθος..Η γυναικα μου το επλεινε με απορρυπαντικο.

Τι αλλο πιστευεις οτι λειπει?κανας θερμοστατης και τετοια?για ημιαγρια τι διαδικασια θα θελει?

συγνωμη για τις απανοτες ερωτησεις αλλα ειμαι λιγο στο πανικο..

Αφού έχει πλυθεί με απορρυπαντικό πρέπει να το αδειάσεις και να το ξεπλύνεις παρα πολύ καλά με νερό.

Τα υλικά δεν νομίζω οτι χρειάζεται να τα πετάξεις, από όσο βλέπω από τις φωτό το υλικό μοιάζει με sera siporax ένα από τα καλύτερα βιολογικά υλικά, οπότε δεν βλέπω το λόγο να το πετάξεις, ξέπλυνέ τα πάντως πολύ καλά πριν τα ξαναβάλεις και ξεκινήσεις το στρώσιμο μήπως έχουν μείνει υπολείματα απο το απορρυπαντιικό :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν χρειάζεται να πετάξεις τίποτα. Εφόσον το 'χεις καθαρίσει.. Δώσε τα ψάρια κ άρχισε το στρώσιμο...για θέμα του στρώσιματος διάβασε το αντίστοιχο άρθρο του φόρουμ μας . Είναι γραμμένα όλα αναλυτικά... Δεν χρειάζεται πανικός.. :( ο μαγικός κόσμος των ενυδρείων θέλει πολύ διάβασμα..ειδική στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν δεν έχεις θερμοστάτη πρέπει να πάρεις ένα στα 150W. Καλοί και αξιόπιστοι είναι οι Jager της eheim αλλά υπάρχουν και άλλοι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Επίσης η αντλία που είναι μέσα στο φίλτρο είναι κατασκευασμένη για αυτή τη δουλειά οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος αν δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

+1

Πρέπει να φροντίσεις τα νέα ψάρια να είναι συμβατά με τα λίτρα σου και τις παραμέτρους του νερού.

Έχεις κάνει μετρήσεις κάποιες βασικές μετρήσεις;

Σκληρότητας, ΡΗ, αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών;

δεν εχω ιδεα πως και τι εννοεις με τις μετρησεις μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?

οσο για τα ψαρια δεν εχω αποφασισει ακομα θα παω μαλλον την Πεμπτη με την γυναικα μου να δουμε τι θα παρουμε οποτε θα σε ενημερωσω γι αυτο τοτε παντως μοιαζουν με αυτα που ειναι στο πορταλ στην διαφημηση δεξια τα μπλε.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα πως και τι εννοεις με τις μετρησεις μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?

οσο για τα ψαρια δεν εχω αποφασισει ακομα θα παω μαλλον την Πεμπτη με την γυναικα μου να δουμε τι θα παρουμε οποτε θα σε ενημερωσω γι αυτο τοτε παντως μοιαζουν με αυτα που ειναι στο πορταλ στην διαφημηση δεξια τα μπλε.

Θα πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ νερού από κάποιο πετσοπ, όπως αυτά για παράδειγμα http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2409

θα χρειαστείς NH3/NH4, NO2, NO3, pH, gH, kH αυτά είναι τα πιο αναγκαία που πρέπει να έχεις.

Τα ψάρια που λες λέγονται δίσκοι και χρειάζονται αρκετά μεγάλο ενυδρείο για ένα κοπαδάκι 6 ατόμων, γύρω στα 300λ και χρειάζονται πολύ συγκεκριμένες τιμές νερού και άλλα πολλά τα οποία δεν τα έχει το νερό της βρύσης μας οπότε πρέπει να κάνεις εσύ επεξεργασία του νερού σου για να το φέρνεις στις επιθυμητές για τα ψάρια αυτά τιμές.

Ψάξε λίγο στα προφίλ των ψαριών και μετά αποφασίζεις καλύτερα :(

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34&Type=GroupView

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...