Jump to content

ερωτηση


Recommended Posts

καλησπερα!!!εχω μια απορια...πηρα ενα nanocube 20l το οποιο προοριζεται για φυτεμενο γαρυδαδικο.το γεμισα με νερο ετοιμο απο το μεγαλο ενυδρειο που εχω.ειναι ετοιμο τωρα αυτο για χρηση???μπορω να βαλω ζωντανα δηλαδη μεσα?το φιλτρακι του θα κρατησει βιολογια η πρεπει να ριξω μεσα βακτηριδια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!εχω μια απορια...πηρα ενα nanocube 20l το οποιο προοριζεται για φυτεμενο γαρυδαδικο.το γεμισα με νερο ετοιμο απο το μεγαλο ενυδρειο που εχω.ειναι ετοιμο τωρα αυτο για χρηση???μπορω να βαλω ζωντανα δηλαδη μεσα?το φιλτρακι του θα κρατησει βιολογια η πρεπει να ριξω μεσα βακτηριδια?

Κοιτα αφου θελεις να βαλεις γαριδες δεν επαρκει να στρωσει μονο το φιλτρο σου και το νερο αλλα πρεπει να στρωσει και ο βυθος σου.

Οποτε ακομα δεν μπορεις να βαλεις γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

με τον καιρο θα στρωσει και ο βυθος μην βιαζεσαι να βαλεις ζωντανα δεν θα βγει σε καλο.. :(

Link to comment
Share on other sites

Μπόλιασε και το φίλτρο του μικρού ενυδρείου με υλικό από το μεγάλο, ρίξε και βακτήρια, ρίχνε ΛΙΓΗ τροφή κάθε δύο μέρες και περιμένεις να στρώσει και ο βυθός. Είναι απλά θέμα χρόνου (θέλω να πω ότι δεν είναι θέμα μετρήσεων να καταλάβεις ότι έστρωσε ο βυθός απλά υπομονής). Πάντως απλά με τη μετάγγιση νερού δεν έχεις στρωμένο ενυδρείο και πολύ περισσότερο βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να στρωσεις και το βυθο αμεσα βαζοντας υποστρωμα απο το μεγαλο σου ενυδρειο(υποθετω οτι

το μεγαλο λειτουργει τουλαχιστον πανω απο δυο μηνες).

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό εξαρτάται από τι βυθό έχει το μεγάλο, αν έχει πχ λιπάσματα και ανασηκώσει το βυθό θα γίνει το μεγάλο ενυδρείο χάλια στις άλγες και το μικρό τα ίδια.

Πάντα είναι καλύτερα να έχεις υπομονή. Βάλε ένα καλό υπόστρωμα ώστε να γίνει ωραίο φυτεμένο το ενυδρείο σου, κάνε ότι χρειάζεται για να στρώσεις το φίλτρο σου (μπόλι, βακτήρια, ότι θες), βρες τα φυτά που θες να χρησιμοποιήσεις και μέχρι να αναπτυχθούν λίγο στο ενυδρείο σου (1-2 μήνες) θα έχει στρώσει και ο βυθός σου!

Link to comment
Share on other sites

υπομονη λοιπον....το φιλτρακι του(ειναι το κλασικο γωνιακο της dennerle)δεν νομιζω να παιρνει τιποτα αλλο απο το κετσε και το σφουγγαρακι που εχει αρα δεν πορω να το μπολιασω με υλικο απο το μεγαλο...βυθο οπως πολυ σωστα ειπατε δεν ρισκαρω να βγαλω απο το μεγαλο λογω υποστρωματος-αλγης οποτε περιμενω...thanks φια τις απαντησεις σας :(

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι. :(

Το φίλτρο έχει καθόλου μέσα βιολογικό υλικό? (Έστω και λίγο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...