Jump to content

Αμμωνία όπως λέμε γυναίκα...


Recommended Posts

Όπως μας βασανίζουν οι γυναίκες έτσι με βασανίζει κ η αμμωνία.. Το ενυδρείο μου λειτουργεί ένα μήνα σχεδόν είναι 60 λίτρων κ φιλοξενεί 2 μόλυ κ 6 μωρα μόλυ..κάνω συχνές μετρήσεις κ η αμμωνία ποτέ δεν είναι σε μηδενικά επίπεδα όπως πρέπει . Κυμενεται από 0,25 έως 1.. Επίσης nitrate nitrite δεν μηδενίζονται είναι γύρω στο 0,50 με 1.. Γιατί συμβαίνει αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Μέτραω με υγρα τεστ της API.. Και φιλτραρω με μανίσιο εσωτερικό φίλτρο της juwel (εχω τοJuwel rekord 600 ) και τα σφουγγαρια που είχε

Έγινε επεξεργασία - gorgio
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει στρωσει το φιλτρο σου..

δεν νομίζω να μην έχει στρώσει. Έχει ψάρια 28 μέρες μέσα..είχα κάνει κ διαδικασία στρώσιματος 15 μέρες πριν βάλω τα ψάρια μέσα

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να μην έχει στρώσει. Έχει ψάρια 28 μέρες μέσα..είχα κάνει κ διαδικασία στρώσιματος 15 μέρες πριν βάλω τα ψάρια μέσα

Απο τις μετρησεις σου αυτο φαινεται,το οτι εχει ψαρια 28 μερες μεσα δεν νομιζω οτι μας λεει οτι ειναι στρωμενο..στρωμενος εισαι οταν εχεις αμμωνια ο,no 0 και no3 μετρησημα.Απο τη στιγμη που μετρας αμμωνια και no2 νομιζω οτι εισαι αστρωτος..Πριν βαλεις τα ψαρια μεσα ειχες μετρησει?τι μετρησεις ειχες?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πλένεις τα υλικά του φίλτρου σου με νερό βρύσης?

Link to comment
Share on other sites

Απο τις μετρησεις σου αυτο φαινεται,το οτι εχει ψαρια 28 μερες μεσα δεν νομιζω οτι μας λεει οτι ειναι στρωμενο..στρωμενος εισαι οταν εχεις αμμωνια ο,no 0 και no3 μετρησημα.Απο τη στιγμη που μετρας αμμωνια και no2 νομιζω οτι εισαι αστρωτος..Πριν βαλεις τα ψαρια μεσα ειχες μετρησει?τι μετρησεις ειχες?

δεν είχα προμηθευτεί τεστακια στην αρχή κ έτσι πηγα δείγμα στο πετ σοπ ο υπεύθυνος μου είπε πως μπορώ να βάζω σταδιακά ψάρια μέσα. Τι μου προτείνεις να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πλένεις τα υλικά του φίλτρου σου με νερό βρύσης?

όχι φίλε . Δεν είμαι τελείως άσχετος :(

Link to comment
Share on other sites

Μην ταΐσεις καθόλου για 2 ημέρες και ξαναμέτρα.

Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε . Δεν είμαι τελείως άσχετος :(

οκ. Αλλά εχω κ μίκρα . Ούτε στα μικρα να μην ρίχνω ?

Έγινε επεξεργασία - gorgio
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο φιλτρο εχει μονο σφουγγάρια? Αν ναι κρατα το μπλε και βαλε κατω βιολογικο υλικο,απο πανω μπλε σφουγγάρι και πιο πανω υαλοβαμβακα

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο φιλτρο εχει μονο σφουγγάρια? Αν ναι κρατα το μπλε και βαλε κατω βιολογικο υλικο,απο πανω μπλε σφουγγάρι και πιο πανω υαλοβαμβακα

Τι πειραζει που εχει μονο σφουγγαρια;

Link to comment
Share on other sites

Με τι φίλτρο και τι υλικά φιλτράρεις???

Εκει ειναι το μυστικο.!

Link to comment
Share on other sites

Με τι φίλτρο και τι υλικά φιλτράρεις???

Εκει ειναι το μυστικο.!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

1.Μια μικρή αλλαγή νερού περίπου 10%

2.Μεγάλη Ελάττωση της τροφής

3.Χρήση κάποιου σκευάσματος όπως bionitrivec ή stress zyme ή πιο προχωρημένα http://www.tropical.com.pl/bactoactive,d229,0,en.html ή safestart http://www.tetra-fish.com/sites/tetrafish/...76&cid=3582

Αν θα πάρεις ενα από τα πρώτα δύο ρίξε τη δόση που αναφέρεται για νέα ενυδρεία κάθε δεύτερη μέρα για κανένα 6ημέρο για να βοηθήσεις.

Οσον αφορά την πρόσθεση βιολογικού υλικού στο εσωτερικό είναι μια πολύ σωστή ιδέα ,να ενισχυθεί κατά πολύ η φίλτρανση.

Αυτά ,ψυχραiμία και καλή επιτυχία :(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...