Jump to content

αλλαγη σετ απ με σκαλλαρια!!


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 300 λιτρων και θελω να τοποθετησω σκαλλαρια!!!ποσα ατομα μπορο να βαλω,τι μεγεθοσ??πρεπει να εχω αληθινα φυτα????και αν κανουν με δισκουσ???

ευχαριστω εκτον προτερων!! :)

Link to comment
Share on other sites

με δίσκους κάνουν αλλά όχι σε αυτό το ενυδρείο. Εαν ήταν μεγαλύτερο εγώ θα το τολμούσα. και οι δισκοι και τα σκαλαρια είναι κοπαδόψαρα οπότε παμε για 8+. υπόψην ότι σε περίπτωση γέννας γινοντε πολυ επιθετικά, και εαν βάλεις κατι πιο μικρό μεσα σαν ροδοστομους ή νεον θα τρώνε τα αυγά απο τα σκαλάρια!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω καταρχην!!δηλαδη τα κοματια που μπορουν να μπουν ειναι 8 και πανω στα λιτρα αυτα???η μεχρι 8 ατομα σκαλλαρια μπορω!!! :):wub:

Link to comment
Share on other sites

εκτος ων λιτρων κατι βασικο ειναι και η φιλτρανση για την οποια δεν αναφερεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εβαζα ουτε λιγοτερα ουτε περισσοτερα απο 8. Για να κρατήσω και εναν καλό αριθμό κοπαδιου αλλα και να τους αφήσω και λίγο χώρο στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

εκτος ων λιτρων κατι βασικο ειναι και η φιλτρανση για την οποια δεν αναφερεις τιποτα

το ενυδρειο φιλτραρεται με εσωτερικο φιλτρο ατμαν 2400 λιτρα ανα ωρα και θερμενεται με 200 βατ τζαγκερ!!τα σκαλλαρια δεν φυμιζονται για την ιχτηιοφορτηση ποθ προκαλουν στο ενυδρειο λογο ακαθαρσιων!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εβαζα ουτε λιγοτερα ουτε περισσοτερα απο 8. Για να κρατήσω και εναν καλό αριθμό κοπαδιου αλλα και να τους αφήσω και λίγο χώρο στο ενυδρείο

εγω ελεγα να τοποθετησω 10 ατομα!!μικρου μεγεθουσ σκαλλαρια!!οποτε μια 8αδα θα ειναι οτι πρεπει για αυτα τα λιτρα!!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο φιλτραρεται με εσωτερικο φιλτρο ατμαν 2400 λιτρα ανα ωρα και θερμενεται με 200 βατ τζαγκερ!!τα σκαλλαρια δεν φυμιζονται για την ιχτηιοφορτηση ποθ προκαλουν στο ενυδρειο λογο ακαθαρσιων!!! :wub:

εγω ελεγα να τοποθετησω 10 ατομα!!μικρου μεγεθουσ σκαλλαρια!!οποτε μια 8αδα θα ειναι οτι πρεπει για αυτα τα λιτρα!!

μην ξεχνας οτι τα σκαλαρια κανονικα γινονται τερατακια. Αρα χρειαζονται πολυ τροφη. Για μενα, χρειαζονται ποσοτητα οσοι και οι δισκοι προκειμενου να αναπτυχθουν σωστα. Επομενως, οι ακαθαρσιες θα ειναι αρκετες. Μην κοιτας μονο τη ροη στο φιλτρο σου αλλα και τη ποσοτητα και το ειδος των υλικων που εχει μεσα. Αν τωρα δεν βαλεις μεσα αλλα ψαρια και εφοσων το φιλτρο σου εχει τουλαχιστον 4 λιτρα βιολογικο υλικο θα μπορει να σηκωσει 10 ατομα. Διαφορετικα μην το ρισκαρεις.

Εκτος απο το θεμα βιολογια σκεψου και το θεμα συμπεριφορα. Αν βαλεις 10 ατομα μεσα θα γινει χαμος, ειδικα οταν μεγαλωσουν ή την περιοδο του ζευγαρωματος. Επισης οσο ειναι μικρα θα εχεις μεν λιγοτερες μαχες, αλλα μεσα απο αυτες τις "λιγες" μαχες το στρες θα ειναι μεγαλυτερο, το Α και το Ω για μενα για το κεφαλαιο ασθενεια.

Μην υποτιματε τα σκαλαρια. :)

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνας οτι τα σκαλαρια κανονικα γινονται τερατακια. Αρα χρειαζονται πολυ τροφη. Για μενα, χρειαζονται ποσοτητα οσοι και οι δισκοι προκειμενου να αναπτυχθουν σωστα. Επομενως, οι ακαθαρσιες θα ειναι αρκετες. Μην κοιτας μονο τη ροη στο φιλτρο σου αλλα και τη ποσοτητα και το ειδος των υλικων που εχει μεσα. Αν τωρα δεν βαλεις μεσα αλλα ψαρια και εφοσων το φιλτρο σου εχει τουλαχιστον 4 λιτρα βιολογικο υλικο θα μπορει να σηκωσει 10 ατομα. Διαφορετικα μην το ρισκαρεις.

Εκτος απο το θεμα βιολογια σκεψου και το θεμα συμπεριφορα. Αν βαλεις 10 ατομα μεσα θα γινει χαμος, ειδικα οταν μεγαλωσουν ή την περιοδο του ζευγαρωματος. Επισης οσο ειναι μικρα θα εχεις μεν λιγοτερες μαχες, αλλα μεσα απο αυτες τις "λιγες" μαχες το στρες θα ειναι μεγαλυτερο, το Α και το Ω για μενα για το κεφαλαιο ασθενεια.

Μην υποτιματε τα σκαλαρια. :)

σε καμια περιπτωση δεν υποτιμω τα σκαλλαρια ειναι αξιολογα και πανεμορφα δημιουργηματα τησ φυσησ!!!εχω καποια σκαλαρια και βλεπω ενω τρωνε πολυ δεν μου γεμιζουν ακαθαρσιεσ οπωσ αλλα ψαρια(μεγαλυτερα)!!

το φιλτρο πεζει σημαντικο παραγοντα αλλα δεν με απασχολει γτ εχο σαμπ που οπιαδιποτε ωρα μπορο να το θεσω σε λειτουργια!!το φιλτρο χωραει περιπου 1,5 λιτρο βιολογικο υλικο :o:o ελπιζω οχι τοσο κακο!!

φιλε μου ποσα ατομα προτεινεισ??? :wub::):o

Link to comment
Share on other sites

γενικα, οσο περισσοτερα ειναι, τοσο πιο ανετα αισθανονται οπως ολα τα κοπαδοψαρα αλλωστε. Ομως, μην ξεχναμε οτι ειναι κιχλιδα και οριοθετει το χωρο. Αν τωρα θα ειναι το μονο ειδος μεσα στο ενυδρειο, πιστευω οτι θα αισθανεται ανετα και με 4 ατομα. Αν υπαρχουν και αλλα ψαρια, σιγουρα θα χρειαστουν περισσοτερα. Εγω θα εβαζα 5-6 ατομα το πολυ και θα φροντιζα στο ενυδρειο μου να εχω δυο "φωλιες", στοιβαδες απο ξυλα δηλαδη, ωστε οταν θα εχω ζευγαρι, αυτο να απομονωθεί στη μια στοιβαδα. επισης να δωσεις εμφαση στο φως γιατι δεν τους αρεσει το πολυ φως και ισως να σου κρυβονται συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

απο ξυλα θα βαλω αφθονα!!!απλα σκεφτομουν να βαλω περιπου 6 ατομα σκαλλαρια και αρκετα 5 μαυρεσ χηιρεσ( http://www.akvariumas.net/duomenu_baze/zuv...ernetzi_big.jpg )ελπιζω να ειναι καλη επιλογη ψαριου!!τι αλλο θα προτεινεσ για συγκατικιση???

και τελοσ ελεγα να φυτεψω κατι τισ αλλα φοβαμε μηπωσ φαγωθουν!!!απο τα σκαλλαρια!

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

6-9 ψαρια πολλα ξυλα, χαμηλο φωτισμο, black water, χωρο για να κολυμπανε. βαλε τα μονα τους και αυτα θα σε ανταμοιψουν με τη συμπεριφορα τους. οταν θα φτασει η περιοδος ζευγαρωματος, εαν δεις πως φυλανε τα αυγα και αργοτερα τα παιδια τους, ειναι κατι το φανταστικο

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο παιδια στηθηκε και ειναι ετοιμο ελπιζω να σασ αρεσει στην παρουσιαση!!μεσα εβαλα 6 σκαλλαρια και δυο μαυρεσ χηρεσ!!

3 κοι σκαλλαρια http://4.bp.blogspot.com/_yM6gSJ1ALzQ/TIie...angelfish_2.jpg

2 vt http://fins.actwin.com/fresh-pics/silver-angel.jpg

1 black silver http://www.aboutfishonline.com/images/angelfishgup.jpg

kai 2 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37781

θα γινει πιο καλη παρουσιαση και ελπιζω να σασ αρεσει το ολο σκηνικο!!

ευχαριστω ολα τα παιδια για την πολυτιμη βοηθεια τουσ!!

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Κοινωνική συμπεριφορά: Κατάλληλο για κοινωνικό ενυδρείο. Είναι σμηνόψαρο και η μίνιμουμ ομάδα είναι 6-8 άτομα. Αν και ειρηνικό είδος, όταν διατηρείται σε μικρούς αριθμούς είναι πολύ πιθανό να γίνεται fin nipper και να τσιμπάει τα πτερύγια από ψάρια που διαθέτουν μεγάλα πτερύγια.

Για να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

φιλε delta εχω μονο δυο μεσα!!και επειδη το διαβασα νομιζω οτι τα δυο δεν θα δημιουργησουν προβλημα αλλα δεν αισθανονται βολικα και ανετα καθωσ ειναι κοπαδοψαρο!!

τι αλλα προτεινεισ στο ιδιο στυλ??που μπορουν να συμβιωσουν αρμονικα!!

ευχαριστω!!! :):wub:

Link to comment
Share on other sites

ηρθαν με την βοηθεια του θεου!!!!φωτογραφιεσ απο το ενυδρειο με σκαλλαρια!!

post-15603-1301519461_thumb.jpg

post-15603-1301519479_thumb.jpg

post-15603-1301519493_thumb.jpg

post-15603-1301519516_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και δυο ακομα!!αλλα το αδικουν ολεσ οι φωτο!!που θα παει θα παρω ψηφιακη!! :):wub:

post-15603-1301519637_thumb.jpg

post-15603-1301519704_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...