Jump to content

I Need Help!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Ειμαι καινουργιο μελος (εκανα και σχετικες συστασεις στο καλωσορισμα).

Πριν απο 10 μερες εκαναν δωρο στη κορη μου εναν μονομαχο μαζι με μια γυάλα και υγρο αντιχλωριο και τροφη. Μας ειπαν να αλλαζουμε νερο μια φορα τη βδομαδα (εμενα μου φαινεται πολύ βρομικο το νερο νωριτερα και το αλλαξα στις 5 μερες).

Δεν εχω ιδεα απο ψαρια. Δεν ειχα ποτε μου τετοιο κατοικιδιο. Αρχισα να διαβαζω δειλα στο internet κι εχω μεινει αφωνη. Κατ αρχην διαβασα οτι οι γυαλες ειναι ακαταλληλες και θελει μονο ενυδρειο? Ωχ μπελας! Στα καλα καθουμενα πρεπει να μπω σε ενα σωρο εξοδα...

Απο κει και πέρα εχω χασει τη μπαλα. Δεν καταλαβαινω τι εστι "στρωσιμο ενυδρειου", για PH και αμμωνια κι ενα σωρο τετοια....

Τι πρέπει να κανω. Βοηθηστε με please γιατι οι υπαλληλοι στα pet shops μαλλον δεν εχουν ιδεα (αν λάβω υποψη οτι προτιναν τη γυαλα).

Μεχρι να αγορασω ενυδρειο και να το φτιαξω κλπ. τι μπορω να κανω να διατηρηθει καλα το ψαρακι στη γυαλα που εχω?

Νερο του αλλαξα πριν 5 μερες και αυριο σκοπευω να ξαναλλαξω γιατι ειναι γεματο ακαθαρσιες. Πώς αλλάζω νερο? Αλλού διαβασα οτι το αλλαζω εξολοκληρου κι αλλου οτι προσθετω απο το νερο που ειχε ηδη στη γυαλα, μα αυτο δεν ειναι βρομικο? Το δ/μα που μας εδωσαν να βαζουμε στο νερο μας ειπαν να μενει σε μπουκαλι για 12 ωρες, αν καποια φορα μεινει λιγοτερο πειραζει?

Τροφη δεν πολυ τρωει - και δεν ειχα ιδεα οτι πρεπει να την φαει μεσα σε 1΄λεπτο αλλιως την αφερω. Εγω τα αφηνω ολα μεσα τοσες μερες !!!! Πωπω... μαλλον απο θαυμα ζει το ψαρακι με ολα αυτα τα λαθη ε? Αγχωθηκα... θα σπαραξει η κορουλα μου αν ψωφισει το ψαρακι. μα γιατι δινουν τοσο λαθος οδηγιες στα pet shop?Τα νευρα μου...

Μενει πολλές ωρες στον μπατο της γυαλας... γενικα δεν θα ελεγα οτι ειναι ιδιαιτερα υπερκινητικο! :)

:wub: Ειναι στα τελευταια του?

Συγνωμη για τον βομβαρδισμο των ερωτησεων. Εχω αγχωθει.

Έγινε επεξεργασία - mel_mom
Link to comment
Share on other sites

1 Καλώς ήρθες

2 Μην αγχώνεσαι

3 Καλά θα ταν ο μονομάχος να είναι σε ενυδρείο 15λ τουλάχιστον από αρχάριους

4 τι τροφή εχεις; σκουλήκι;;;(bloodworms)όσα τρώει σε περίπου 2΄ εγό τον ταίζω 3

5 Πάρε και άλλη τροφή μία φυλλαρακια για τροπικά ψαρια

6 τα οιπόλοιπα μέλοι θα σε περιποιηθούν :)

7 κάνε ανα ζήτηση στο φορουμ για το στρώσιμο

8 διάβασε ότι μπορείς

9 και αυτό μονομάχος

Link to comment
Share on other sites

1 Καλώς ήρθες

Ευχαριστώ!

4 τι τροφή εχεις; σκουλήκι;;;(bloodworms)όσα τρώει σε περίπου 2΄ εγό τον ταίζω 3

5 Πάρε και άλλη τροφή μία φυλλαρακια για τροπικά ψαρια

Η τροφη που εχω ειναι κατι μικρα κοκκινα μπιλακια. Το κουτι απ'εξω γραφει: "micro floating, betta pellets". Είπαν απο το pet shop να δινουμε 3 τετοια την ημερα. Δεν πλησιαζει με ενα ειδικο "καλαμακι" που εχει μεσα για να το ταϊζεις και οποτε τα ριχνω μεσ στο νερο του απο φοβο μην ψοφισει απο πεινα... αλλά οπως ξαναειπα δεν ηξερα οτι πρεπει να μενει μεσα η τροφη μονο λιγα λεπτα.

Με την αλλαγη νερου εχεις κατι να μου πεις, που θα πρεπει να το αλλαξω αυριο? Τουλαχιστον να μην κανω αλλα λάθη, να αρχισω να τα διορθωνω σιγα σιγα...

8 διάβασε ότι μπορείς

Αυτο θα κανω, αν και μονο χρονι για διαβασμα δεν εχω... τελος πάντων!

Link to comment
Share on other sites

Για μονομαχοενυδρείο δεν χρειάζονται πολλά χρήματα.

Μπορείς να πάρεις ένα 15 λίτρα που έχει στα jumbo στα 20-25 ευρώ το οποίο έχει φωτισμό και ένα μικρό φιλτράκι. Και περίπου 10ε για ένα μικρό θερμοστατη 15W. Επίσης λίγη λευκή άμμος για βυθό ή χαλικάκι και κανένα εύκολο φυτάκι αν θες, θα δείξει όμορφο. Αλλά αυτό που χρειάζεσαι άμεσα είναι το ενυδρειάκι.

Επίσης ρίξε και μια ματιά στις αγγγελίες.

To νερό να το αλλάζεις συχνότερα και πάντα με αντιχλώριο μέρχι να πάρεις το άλλο, όσο πιο σύντομα τόσο καλύτερα και για το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Και επανέρχομαι με περισσοτερες απορίες!

Απο την μέρα που αρχισα να διαβαζω για τα ψαρακια επαθα μια πόρωση. Πάντα μου αρεσε να χαζευω τα ενυδρεια αλλα παντα θεωρουσα οτι ειναι ενα πολύ ακριβο "χομπυ", και σε συνδυασμο με την έλλειψη χώρου στο σπιτι μου δεν το συζητουσα καν.

Τωρα που το κοιταω πιο θερμά, βλέπω οτι ενα 40λιτρο ενυδρειο με παιρνει να το αποκτησω.... και εδω ξεκιναν οι προβληματισμοι...

κρίμα δεν ειναι να χαραμισω ενα ολοκληρο 40αρι για εναν μονομαχο μόνο, οταν θα μπορουσαν να χωρεσουν εκει μεσα 3-4 ψαρακια?

Απο την άλλη στεναχωριεμαι να τον ανταλλάξω γιατι ειναι δωρο απο καλη φιλη.

Επίσης ειλικρινα απορω.... πώς ειναι δυνατον να λέμε οτι ο μονομαχος δεν συμβιωνει με άλλο ψαρι? Δηλ. στο φυσικο του περιβαλλον αυτο το ψαρι δεν εχει γυρω του άλλα ψαρια? Πώς γινεται? Τοίχος χτιζει?

Κι ακομα μια ασχετη απορια. Στο pet shop που πηγα σημερα να δω για ενυδρειο, στα διακοσμητικα φυτα μου εδειχναν πλαστικά! Ετσι ειναι???? :) Γιατί πίστευα οτι ειναι φυσικά τα φυτα....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και φυσικά και πλαστικά φυτά. Καλύτερα να βάλεις φυσικά φυτά. Οι μονομάχοι συνήθως είναι επιθετικοί προς τα άλλα ψάρια, εξαρτάται ομως και απο τον χαρακτήρα του.

Link to comment
Share on other sites

Και επανέρχομαι με περισσοτερες απορίες!

Απο την μέρα που αρχισα να διαβαζω για τα ψαρακια επαθα μια πόρωση. Πάντα μου αρεσε να χαζευω τα ενυδρεια αλλα παντα θεωρουσα οτι ειναι ενα πολύ ακριβο "χομπυ", και σε συνδυασμο με την έλλειψη χώρου στο σπιτι μου δεν το συζητουσα καν.

Τωρα που το κοιταω πιο θερμά, βλέπω οτι ενα 40λιτρο ενυδρειο με παιρνει να το αποκτησω.... και εδω ξεκιναν οι προβληματισμοι...

κρίμα δεν ειναι να χαραμισω ενα ολοκληρο 40αρι για εναν μονομαχο μόνο, οταν θα μπορουσαν να χωρεσουν εκει μεσα 3-4 ψαρακια?

Απο την άλλη στεναχωριεμαι να τον ανταλλάξω γιατι ειναι δωρο απο καλη φιλη.

Επίσης ειλικρινα απορω.... πώς ειναι δυνατον να λέμε οτι ο μονομαχος δεν συμβιωνει με άλλο ψαρι? Δηλ. στο φυσικο του περιβαλλον αυτο το ψαρι δεν εχει γυρω του άλλα ψαρια? Πώς γινεται? Τοίχος χτιζει?

Κι ακομα μια ασχετη απορια. Στο pet shop που πηγα σημερα να δω για ενυδρειο, στα διακοσμητικα φυτα μου εδειχναν πλαστικά! Ετσι ειναι???? :) Γιατί πίστευα οτι ειναι φυσικά τα φυτα....

40 λίτρα ενυδρείο δεν χαραμίζεται για μονομάχο γιατί έτσι κι αλλιώς είναι πάρα πολύ μικρό, τι άλλο θα μπορούσε να χωρέσει σε 40 λίτρα? Μόνο κανένα σαλιγκάρι. Θα μπορούσες να βάλεις και γαριδούλες αργότερα αλλά και πάλι είναι θέμα χαρακτήρα του ψαριού αν θα τις δεχθεί στο ενυδρείο του.

Οπως σου είπα και παραπάνω, αφού νομίζεις ότι ένας μονομάχος δεν αξίζει τα 40 λίτρα, μπορείς να πάρεις ένα μικρότερο και το 40λιτρο να βάλεις κάτι άλλο :wub:

Επίσης όπως σου είπε και η Astra, οι μονομάχοι είναι επιθετικά ψάρια, στη φύση όμως τα ψάρια έχουν το χώρο να κινούνται, να διαφεύγουν και να αποφεύγουν επιθέσεις από άλλα ψάρια, στο ενυδρείο όμως, ειδικά στα 40 λίτρα, που θα πάει το άλλο ψάρι αν του επιτεθεί ο μονομάχος?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και φυσικά και πλαστικά φυτά. Καλύτερα να βάλεις φυσικά φυτά. Οι μονομάχοι συνήθως είναι επιθετικοί προς τα άλλα ψάρια, εξαρτάται ομως και απο τον χαρακτήρα του.

Τα οποια φυσικά φυτα βρισκω πού? Στα pet shop?

Α! Και κατι ακομα. Όλες αυτες τις μετρησεις που βλεπω να αναφερουν οσοι περιγραφουν τα ενυδρεία τους για τα επιπεδα αζωτου, αμμωνιας, νιτρικά κλπ. ph και διαφορα τετοια πώς τα βρισκουν? Πώς τα υπολογιζουν? Δηλ. πέρα απο τη θερμοκρασια που ρυθμιζεται με το θερμοστατη τα άλλα δεν μπορω να καταλαβω πώς τα υπολογιζετε?

Link to comment
Share on other sites

Στα πετ σοπ υπάρχουν και φυσικά φυτά. Βεβαι πιθανόν απλά να μην υπάρχουν στο πετ σοπ της γειτονιάς σου, αν πας σε κάποιο πιο μεγάλο θα βρεις.

Η αμμωνία, τα νιτρικά κτλ. μετρούνται με τεστ νερού (παλι απο νερό). Δεν μπορείς να τα ελέγχεις εσύ, μονο να κάνεις μετρήσεις. Οταν είναι να πάρεις το ενυδρείο μιλάμε και γι αυτά. Οπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω, τσεκαρε και τις αγγελίες του φόρουμ μηπως σε ενδιαφέρει κάτι, αν δεις κάτι σε πιο πολλα λίτρα απ' όσο σκέφτεσαι αλλά πολύ καλή τιμή μην αγχωθείς! Οσο πιο μεγάλο είναι το ενυδρείο τοσο πιο πολλά λάθη "συγχωρει". Αν καταφέρεις να βρεις τα περισσότερα πράγματα απο εδώ μέσα θα σου πάει γύρω στα μισά λεφτά απο το άν θα τα έπαιρνες καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...