Jump to content

Απορείς για εναλλαγές νερού και τάισμα


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω την εξής σκέψη λόγο του οτι είμαι φοιτητής και το καλοκαίρι για 2 μήνες θα δουλεύω σε νησί

εαν με χρονοδιακόπτη ενας κυκλοφορητής αφαιρούσε το νερό (50%) 1φορά την εβδομάδα και με ενα μικρο φλοτερ να ξανα εβαζα νερο στο ενυδρειο αυτο γινεται?Θα πετυχει?

Ακομα δεν εχω βρει τι να κανω με την τροφη :blink::blink::jawdrop: εχω μια ταιστρα 3581 αλλα αυτη δε θα φτανει ουτε για τον πρωτο μηνα

το ενυδρειο που εχω ειναι 60λιτρα(προς το παρον) με 3 σκαλαρια και 2 Albino.

Α επισης θα μπορω να παρακολουθω το ενυδρειο απο μια camera.

εχει κανεις καποια ιδεα για την τροφη?

Η ακομα και για τις εναλλαγες του νερου?

Η λυση να ερχεται καποιος να επιβλεπει δυστιχως ειναι αδυνατο :o:o

:):wub::):o

Link to comment
Share on other sites

Για το ταισμα πάρε άλλη ταιστρα..εγώ για τον ίδιο λόγο εχω πάρει μια της juwel η οποία παίρνει τροφή μέχρι κ 60 μέρες.. Πολύ φθηνή 23 ευρώ.. Για τις αλλαγές ωραία η σκέψη σου ..αν κάνεις σωστό σχέδιο κ δοκιμές μπορείς να το καταφέρεις κατά την γνώμη μου..μια πιο εύκολη λύση είναι να πεταχτείς μια φορά στις 60 μέρες κ να το αλλάξεις το νερό..

Link to comment
Share on other sites

Για το ταισμα πάρε άλλη ταιστρα..εγώ για τον ίδιο λόγο εχω πάρει μια της juwel η οποία παίρνει τροφή μέχρι κ 60 μέρες.. Πολύ φθηνή 23 ευρώ.. Για τις αλλαγές ωραία η σκέψη σου ..αν κάνεις σωστό σχέδιο κ δοκιμές μπορείς να το καταφέρεις κατά την γνώμη μου..μια πιο εύκολη λύση είναι να πεταχτείς μια φορά στις 60 μέρες κ να το αλλάξεις το νερό..

εύκολη ναι οικονομική καθόλου αν σκεφτείς οτι θέλω 80 ευρώ για να ανέβω Σέρρες και αλλα 80 για να κατεβω

μπορεις να μου πεις μοντελο για τη juwel

εγω σκεφτομουν την Eheim TWIN 3582 αλλα δεν ειναι και πολύ οικονομική!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εννοώ. Πολύ καλή επιλογή κ φθηνή. Δεν ξέρω όμως αν θα ταιριάζει στο ενυδρείο σου.. :P

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα θα πετυχει, πρακτικα ομως δεν ξερω.

εγω θα το τολμουσα τωρα να κανω δοκιμες που ειμαι παρων και θα επιβλεπω.

εχω να σου πω ομως τα εξης σημεια να προσεξεις.

θα προγραμματισεις τις αλλαγες του νερου να ειναι μικροτερες. αν εσυ δηλαδη, αλλαζεις το 30 % καθε εβδομαδα, θα προγραμματισεις να αλλαζεις 10% καθε εβδομαδα. Αυτο για να υπαρχει περιθωριο και μην αδειασει το ενυδρειο ολο ή πεσει η σταθμη κατω απο το μπαστουνι του φιλτρου και δεν εχεις φιλτρανση μετα λογω εισαγωγης αερα στο φιλτρο σου.

το φρεσκο νερο να πεφτει πολυ σιγα, ωστε να μην υπαρχει αποτομη μεταβολη των παραμετρων του νερου (θερμοκρασια, κτλ) και να προλαβαινει το χλωριο να εξατμιστει. Αυτο θα το πετυχεις με μια βανα πριν το φλτερακι.

για τη ταιστρα, προγραμματισε την να ταιζει λιγοτερο και σπανιοτερα. πχ αντι για 2 φορες την ημερα απο 10 γραμμαρια, καντο μια φορα την ημερα απο 5 γραμμαρια. Δεν θα παθουν τιποτα ετσι.

θα μπορουσε να εχει εφαρμογη, αλλα οπως ειπα να το δοκιμασεις ενω εισαι παρων αρκετες φορες πριν. φυσικα μια γνωμη λεω και δεν το εχω δοκιμασει, ουτε εγω ουτε ξερω κανενα να το εχει κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον για 'μένα το θέμα μιας κι εγώ θα λείψω το καλοκαίρι για ολόκληρο μήνα. Μια απορία έχω όμως: Συχνά το καλοκαίρι έχει διακοπές ρεύματος ή αυξομειώσεις τάσης. Αυτές οι ταΐστρες είναι ρεύματος έτσι; Δεν επιρρεάζεται η λειτουργία τους; Δε θέλω να γυρίσω και να βρω τα ψάρια μου R.I.P.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον για 'μένα το θέμα μιας κι εγώ θα λείψω το καλοκαίρι για ολόκληρο μήνα. Μια απορία έχω όμως: Συχνά το καλοκαίρι έχει διακοπές ρεύματος ή αυξομειώσεις τάσης. Αυτές οι ταΐστρες είναι ρεύματος έτσι; Δεν επιρρεάζεται η λειτουργία τους; Δε θέλω να γυρίσω και να βρω τα ψάρια μου R.I.P.

Με μπαταριες ειναι :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω την εξής σκέψη λόγο του οτι είμαι φοιτητής και το καλοκαίρι για 2 μήνες θα δουλεύω σε νησί

εαν με χρονοδιακόπτη ενας κυκλοφορητής αφαιρούσε το νερό (50%) 1φορά την εβδομάδα και με ενα μικρο φλοτερ να ξανα εβαζα νερο στο ενυδρειο αυτο γινεται?Θα πετυχει?

Ακομα δεν εχω βρει τι να κανω με την τροφη :blush::blush::blush: εχω μια ταιστρα 3581 αλλα αυτη δε θα φτανει ουτε για τον πρωτο μηνα

το ενυδρειο που εχω ειναι 60λιτρα(προς το παρον) με 3 σκαλαρια και 2 Albino.

Α επισης θα μπορω να παρακολουθω το ενυδρειο απο μια camera.

εχει κανεις καποια ιδεα για την τροφη?

Η ακομα και για τις εναλλαγες του νερου?

Η λυση να ερχεται καποιος να επιβλεπει δυστιχως ειναι αδυνατο :(:(

:P:rasp::helpsmilie::helpsmilie:

αν το ενυδρειο σου τρεχει αρκετο καιρο και ειναι καλα καλα στρωμενο κανε μια αλλαγη νερου 50% μια μερα πριν φυγεις και αστο.ασχολησου μονο με την ταϊστρα.δε θα παθει τιποτα αν δεν αλλαξεις νερο για δυο μηνες.την ταϊστρα ρυθμισε την να ριχνη λιγη τροφη και ολα καλα.προϋποθεση βεβαια οπως σου γραφω πιο πανω το ενυδρειο να ειναι καλα στρωμενο

Link to comment
Share on other sites

αν το ενυδρειο σου τρεχει αρκετο καιρο και ειναι καλα καλα στρωμενο κανε μια αλλαγη νερου 50% μια μερα πριν φυγεις και αστο.ασχολησου μονο με την ταϊστρα.δε θα παθει τιποτα αν δεν αλλαξεις νερο για δυο μηνες.την ταϊστρα ρυθμισε την να ριχνη λιγη τροφη και ολα καλα.προϋποθεση βεβαια οπως σου γραφω πιο πανω το ενυδρειο να ειναι καλα στρωμενο

:P

Τι μεγεθος ειναι τα σκαλαρια?

Link to comment
Share on other sites

από φυτά έχεις τίποτα;

Βοηθάνε στην ποιότητα του νερού όταν οι αλλαγές δεν γίνονται τόσο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

ενα αλλο σοβαρο θεμα ειναι η θερμοκρασια. Με τους καυσωνες, η θερμοκρασια ανεβαινει επικινδυνα. Εχεις περασει καλοκαιρι με το ιδιο ενυδρειο στο ιδιο δωματιο? Αν ναι υπολογισε οτι η θερμοκρασια θα ανεβει περισσοτερο λογω κλεισουρας.

Τελος τα σκαλαρια γινονται επιθετικα το ενα με το αλλο αν ειναι στριμωγμενα, οπως τα δικα σου. Η επιθεση φερνει στρες, ανορεξια και πιθανον θνησιμοτητα. Η θνησιμοτητα φερνει αμμωνια η οποια με τη σειρα της κι αλλη θνησιμοτητα. Θελω να καταληξω οτι και το συστημα σου να δουλεψει σωστα, δεν ξερεις τι θα γινει.

Γνωμη μου ειναι να βρεις καποιο να σου κανει τις αλλαγες, εστω και καθε 2-3 εβδομαδες ή ακομη καλυτερα να μετακομισεις το ενυδρειο στο σπιτι ενος φιλου σου.

Link to comment
Share on other sites

ενα θεμα με την ταιστρα να προσεξεις ειναι να εχει αφυγραντηρα γιατι η τροφη στην ταιστα πιανει υγρασια και γινεται σβολος.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που εχω τωρα ειναι μικρο για σκαλαρια 60λιτρα!!!Αλλα θα το αλλαξω συντομα!!

ΝΑ βρω ατομο εδω δε γινεται ολοι πανε διακοπες φοιτητης ειμαι και εγω θα δουλευω.

Οσο για θερμοκρασια το καλοκαιρι το σπιτι ειναι δροσερο(στορια κλειστα παράθυρα ανοιχτα το σπιτι ειναι διαμπερες με καλη μόνωση και κανει ρευμα φανταστιτε δε χρειαζεται aircondition)

Μεχρι να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο οι δοκιμες θα γινουν στο 60λιτρο

Μια ερωτηση για να βγαζω το νερο να παρω ενα μικρο κυκλοφορητή ? Εχετε να προτείνεται κάποιο??

Μήπως έχει και κανένας σας κλαδέματα γιατί ο πετσοπας μου δεν έχει καλά φυτά και είπε ότι θα αργήσει να φέρει.?????

Έγινε επεξεργασία - geozar
Link to comment
Share on other sites

ενα θεμα με την ταιστρα να προσεξεις ειναι να εχει αφυγραντηρα γιατι η τροφη στην ταιστα πιανει υγρασια και γινεται σβολος.

αυτο εγω το ελυσα ευκολα με ενα πολυυυ μικρο ανεμηστηρακι που φυσαει τη ταιστρα! Ειναι μια εναλλακτικη λυση που ισως βοηθησει το φιλο.

Το βασικο προβλημα που μπορει καποιος να συναντησει με τη ταιστρα (οπως το συναντησα εγω) ειναι να χαλασει και να φερνει συνεχεια βολτα το δοχειο της. Ετσι μεσα σε 5 λεπτα να αδειασει ολη η τροφη μεσα στο ενυδρειο. Και ξερετε τι μπορει να συμβει στη συνεχεια αν δεν το παρεις χαμπαρι. Μιλαω για ταιστρα γνωστης εταιρειας, πολυ λιγο δουλεμενη και σε αψογη κατασταση, χρονικα μεσα στην εγγυηση (3 μηνων). Προσοχη λοιπον.

Το ενυδρειο που εχω τωρα ειναι μικρο για σκαλαρια 60λιτρα!!!Αλλα θα το αλλαξω συντομα!!

ΝΑ βρω ατομο εδω δε γινεται ολοι πανε διακοπες φοιτητης ειμαι και εγω θα δουλευω.

Οσο για θερμοκρασια το καλοκαιρι το σπιτι ειναι δροσερο(στορια κλειστα παράθυρα ανοιχτα το σπιτι ειναι διαμπερες με καλη μόνωση και κανει ρευμα φανταστιτε δε χρειαζεται aircondition)

Μεχρι να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο οι δοκιμες θα γινουν στο 60λιτρο

Μια ερωτηση για να βγαζω το νερο να παρω ενα μικρο κυκλοφορητή ? Εχετε να προτείνεται κάποιο??

Μήπως έχει και κανένας σας κλαδέματα γιατί ο πετσοπας μου δεν έχει καλά φυτά και είπε ότι θα αργήσει να φέρει.?????

Οφειλω να σου λεω τη γνωμη μου, οσο και αν δεν αρεσει ή ταλαιπωρει. Αυτο εκανα και μπαινω παλι στο θεμα σου και τα ερωτηματα σου!!!

για το θεμα της δυναμης του κυκλοφοριτη θα σου ελεγα να μη βαλεις δυνατο πολυ, αλλα και οχι μικρο. Αυτο που εχει σημασια ειναι να βγει το νερο, οχι πολυ αργα αλλα οχι και με πιεση καθως και να βγει μεχρι το βαθος που εσυ θελεις. Αν βαλεις μεγαλο θα αφαιρειται το νερο με πιεση. Αν βαλεις μικρο η ροη θα μειωνεται πολυ οταν η σταθμη του νερου του ενυδρειου θα πλησιαζει το κυκλοφοριτη σου λογω μειωσης της πιεσης του νερου και αυξησης του υψομετρικου(αποσταση σταθμης νερου με ανωτατου υψους ενυδρειου).

εγω αν ειχα εσωτερικο φιλτρο, τυπου του κυκλοφορητη που θελεις να βαλεις θα δοκιμαζα με το φιλτρο να δω πως θα δουλευε και επειτα με βαση το φιλτρο θα διαλεγα την αναλογη αντλια-κυκλοφοριτη.

Link to comment
Share on other sites

ενα θεμα με την ταιστρα να προσεξεις ειναι να εχει αφυγραντηρα γιατι η τροφη στην ταιστα πιανει υγρασια και γινεται σβολος.

τι είναι η αφυγραντηρα??? :P

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφοριτή μπορείς να βάλεις και με ρυθμιζόμενη ροή έτσι ωστε να μην πέφτει με πίεση το νερό μέσα όπως ο παρακάτω:

http://www.hydor.it/en/products/show/18

Link to comment
Share on other sites

Pico mini pump 200

270 L/H καλα δεν ειναι?

βασικα θα εχω χρονοδιακοπτη (μαλλον ανα 3 μερες) χαμηλή ροη στον κυκλοφορητη οποτε μετα απο πολλα τεστ θα ξερω πχ 10% 1 ωρα!!

επισης απο τη μια θα μπει ο κυκλοφορητής χαμηλαα στο ενυδρειο και απο την αλλη (μην μου περνει το καθαρο νερο!!!) το φλοτερ με ενα σωληνα για να σπαει την πιεση!

αλλα 200 λιτρα την ωρα πολλα δεν ειναι παλι? για ενα ενυδρειο 60 λιτρων

Link to comment
Share on other sites

Βρες και βάλλε μπόλικο κερατόφφυλο να τραβάει τα ΝΟ3. Ούτε φύτεμα ούτε τίποτα. Άστο στην επιφάνεια. Φρόντισε απλά να έχεις αναπλήρωση με φλοτέρ για το νερό που χάνει. Για το θέμα φαγητού το καλύπτεις εύκολα με ταΐστρα και μικρά γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

εχω την 3581 δεν την εχω δοκιμασει ακομα ποσες μερες κραταει σκεφτομουν να παρω την 3582 twin ή αυτη που προτείνει ο φιλος πιο πανω την JUWEL με ενα γευμα την ημερα και φωτισμό 5 ωρες και μπόλικο κερατόφυλο αν βρω :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατι??

Επειδη θεωριτικά η διαδικασια αυτη μπορει ευκολα να γινει. Πρακτικα ομως αδυνατο για πολλους λογους.

Καταρχην θα σβολιασει η τροφη στις 10 μερες και οχι στις 60. Θα εξατμιζεται πολυ νερο με τις ζεστες. Να γινει μια πτωση του γενικου και να σταματησουν ολα. και για πολλους αλλους λογους!!

Το ιδανικότερο ειναι να βαλεις καποιον να επιβλεπει το ενυδρειο σου και να ταιζει καθε 2 μερες.

Επισης να του εξηγήσεις πως θα κανει αλλαγη. Καλο θα ηταν να εχεις ετοιμο το νερο σε ενα βαρελι να γυρναει.

Αλλη λύση ειναι να παρεις μια ip καμερα και να παρακολουθεις συνεχεια οπτικα το ενυδρειο και αν γινει κατι, να εχεις καποιον stand by.

Link to comment
Share on other sites

Όλη αυτή η συζήτηση γίνετε επειδή δεν υπάρχει κάποιος να επιβλέπει κ να φροντίζει το ενυδρείο..αφού όλοι οι γνωστοί κ φίλοι φεύγουν το καλοκαίρι κ αυτοί όπως ο φίλος μας.. Για αυτό προσπαθούμε να βρούμε άλλη λύση.. Επίσης η τροφή αν το σπίτι δεν έχει πολύ υγρασία όπως λέει ο φίλος είναι ρετιρέ κ διαμπερές κ δεν έχει ροκ υγρασία κρατάει ένα μήνα και...

Link to comment
Share on other sites

Η αυτοματη ταιστρα επειδη βρισκεται πανω ακριβως απο ανοιχτο μερος του ενυδρειο, η υγρασια που προκαλείται από την εξάτμιση θα διεισδύσει στο εσωτερικο με αποτελεσμα την υγρασια της τροφης και το σβολιαμσα αυτής.

Δυστυχώς, το ενυδρειο ειναι κατι που μας εγκλωβίζει!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...