Jump to content

Την γνωμη σας (πρωτο ενυδρειο)


Recommended Posts

Καλησπερα,

Μολις σημερα αγορασα ενα ενυδρειο 54 λιτρων( μηκος 61 πλατος 31 και υψος 31)... Εχω ηδη ξεκινησει την διαδικασια προσαρμογης του ενυδρειου δηλ. εχω θεσει σε λειτουργια το φιλτρο ( Bioflow Mini ) καθως και λαμπα 50W( εκτος λειτουργιας) Εχω τοποθετησει αμμο αφου καθαριστει προηγουμενως 3 φορες με νερο και εχω βαλει 2 δοσεις απο το αντιχλωριο Esclarin...

Θα ηθελα σαν αρχαριος να ρωτησω τα παρακατω:

1) Παρατηρω το ενυδρειο να εχει μια θολουρα και φαινεται η ροη του νερου απο το φιλτρο να σχηματιζει κατι σαν ρευμα...

2) Θα τοποθετησω αληθινα φυτα και θα χρειαστω μερικες προτασεις..... Ειχα διαβασει για καποιο στυλ iwagumi και μου αρεσε παρα πολυ... Θα μπορουσε το ενυδρειο να γινει ετσι?

3) Ποσα ψαρια θα μπορω να βαλω μεσα?? ( Εχω κανει γυρες στα pet shop και μου αρεσαν αρκετα τα gurami καθως και οι δισκοι...

Η εμπειρια σας θα βοηθησει πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Μολις σημερα αγορασα ενα ενυδρειο 54 λιτρων( μηκος 61 πλατος 31 και υψος 31)... Εχω ηδη ξεκινησει την διαδικασια προσαρμογης του ενυδρειου δηλ. εχω θεσει σε λειτουργια το φιλτρο ( Bioflow Mini ) καθως και λαμπα 50W( εκτος λειτουργιας) Εχω τοποθετησει αμμο αφου καθαριστει προηγουμενως 3 φορες με νερο και εχω βαλει 2 δοσεις απο το αντιχλωριο Esclarin...

Θα ηθελα σαν αρχαριος να ρωτησω τα παρακατω:

1) Παρατηρω το ενυδρειο να εχει μια θολουρα και φαινεται η ροη του νερου απο το φιλτρο να σχηματιζει κατι σαν ρευμα...

2) Θα τοποθετησω αληθινα φυτα και θα χρειαστω μερικες προτασεις..... Ειχα διαβασει για καποιο στυλ iwagumi και μου αρεσε παρα πολυ... Θα μπορουσε το ενυδρειο να γινει ετσι?

3) Ποσα ψαρια θα μπορω να βαλω μεσα?? ( Εχω κανει γυρες στα pet shop και μου αρεσαν αρκετα τα gurami καθως και οι δισκοι...

Η εμπειρια σας θα βοηθησει πολυ..

Λοιπόν, καλή αρχή φίλε!!

1) Η θολούρα συνήθως είναι από την άμμο αλλά μην ανησυχείς γιατί θα φύγει το πολύ σε μια-δυο μέρες...

2) Και βέβαια μπορείς να βάλεις αληθινά φυτά αν όχι υψηλών σίγουρα μέτριων απαιτήσεων...Για το iwagumi που λες σίγουρα θα υπάρχει κάποιο γρασίδι που να σε καλύψει, θα σου πουν και οι πιο ειδήμονες...

3) Τους δίσκους άφησέ τους... Κι εγώ ήταν το πρώτο ψάρι που ρώτησα αν μπορώ να βάλω στο 90άλιτρο μου... Και φυσικά δεν μπορώ καθώς ο κάθε δίσκος θέλει το ελάχιστο 60 λίτρα και ζουν σε κοπάδια τουλάχιστον 4 ατόμων... Τώρα για γκουράμι δεν ξέρω ίσως κάποιο είδος νάνο, θα σου πουν όμως και οι πιο έμπειροι...

Καλή συνέχεια... :P

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες κ καλη συνεχεια!!!

τωρα οσο για τη θολουρα,με τη στρωνεις?

για τους δισκους δεν γινετε ειναι λιγα τα λυτρα σου......

για τα γκουραμι κοιταξε στο προφιλ.....οπος και απο εκει θα συλεξεις

τις πληροφοριες για να καταληξεις στο τι ειδος κ αριθμο ψαριων θα καταληξεις,

να βαλεις αφου ξεμπερδεψεις με το στροσιμο.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, καλή αρχή φίλε!!

1) Η θολούρα συνήθως είναι από την άμμο αλλά μην ανησυχείς γιατί θα φύγει το πολύ σε μια-δυο μέρες...

2) Και βέβαια μπορείς να βάλεις αληθινά φυτά αν όχι υψηλών σίγουρα μέτριων απαιτήσεων...Για το iwagumi που λες σίγουρα θα υπάρχει κάποιο γρασίδι που να σε καλύψει, θα σου πουν και οι πιο ειδήμονες...

3) Τους δίσκους άφησέ τους... Κι εγώ ήταν το πρώτο ψάρι που ρώτησα αν μπορώ να βάλω στο 90άλιτρο μου... Και φυσικά δεν μπορώ καθώς ο κάθε δίσκος θέλει το ελάχιστο 60 λίτρα και ζουν σε κοπάδια τουλάχιστον 4 ατόμων... Τώρα για γκουράμι δεν ξέρω ίσως κάποιο είδος νάνο, θα σου πουν όμως και οι πιο έμπειροι...

Καλή συνέχεια... :rasp:

ευχαριστω για την απαντηση σου... οντως οι δισκοι δεν πιστευα οτι θα μπορουσαν να χωρεσουν σε κατι μικρο.... Εχεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο ειδος εκτος apo guppy και νεον?? Δεν ειμαι τοσο οπαδος των κοπαδοψαρων

:P

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες κ καλη συνεχεια!!!

τωρα οσο για τη θολουρα,με τη στρωνεις?

για τους δισκους δεν γινετε ειναι λιγα τα λυτρα σου......

για τα γκουραμι κοιταξε στο προφιλ.....οπος και απο εκει θα συλεξεις

τις πληροφοριες για να καταληξεις στο τι ειδος κ αριθμο ψαριων θα καταληξεις,

να βαλεις αφου ξεμπερδεψεις με το στροσιμο.....

με τι φιλτρο εννοεις? ειμαι τελειως ασχετος απλα ακολουθω τις οδηγιες του ανθρωπου απ το μαγαζι
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...