Jump to content

Γεια σας


Recommended Posts

Τα δύο θέματα που είχες ανοίξει ενώθηκαν και μεταφέρθηκαν στην σωστή κατηγορία. Ότι απορία έχεις θα την γράφεις εδώ και δεν θα ανοίγεις καινούργιο θέμα.

Για τις απορίες σου τώρα. Έχεις τον ενθουσιασμό που είχαμε όλοι ξεκινώντας αλλά σε αυτή την φάση πρέπει να ρίξεις το διάβασμα σου για να προχωρήσεις σωστά.

Σαν πρώτη κίνηση να επιστρέψεις όλα τα ψαράκια που έχεις εκτός από τον μονομάχο. Μετά βήμα βήμα θα φτιάξουμε ένα ωραίο περιβάλλον γι'αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα δύο θέματα που είχες ανοίξει ενώθηκαν και μεταφέρθηκαν στην σωστή κατηγορία. Ότι απορία έχεις θα την γράφεις εδώ και δεν θα ανοίγεις καινούργιο θέμα.

Για τις απορίες σου τώρα. Έχεις τον ενθουσιασμό που είχαμε όλοι ξεκινώντας αλλά σε αυτή την φάση πρέπει να ρίξεις το διάβασμα σου για να προχωρήσεις σωστά.

Σαν πρώτη κίνηση να επιστρέψεις όλα τα ψαράκια που έχεις εκτός από τον μονομάχο. Μετά βήμα βήμα θα φτιάξουμε ένα ωραίο περιβάλλον γι'αυτόν.

Εγω θα ελεγα να επιστρεψει και τον μονομαχο ωστε να στρωσει το ενυδρειο του πρωτα.

Ειμαι 100% σιγουρος οτι το ενυδρειο του φιλου ειναι μεσα στην αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να επιστρεψει και τον μονομαχο ωστε να στρωσει το ενυδρειο του πρωτα.

Ειμαι 100% σιγουρος οτι το ενυδρειο του φιλου ειναι μεσα στην αμμωνια.

Αυτό διορθώνεται όταν μείνει ο μονομάχος μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό διορθώνεται όταν μείνει ο μονομάχος μόνος του.

:P:rasp:

Απλα ειμαι του σκεπτικου να μην τελεπορουμε τα ψαρια με το στρωσημο του ενυδρειου και ο μονομαχος του φιλου ειναι σιγουρα πολυ τελεπορημενος ιδη.

Link to comment
Share on other sites

:P:rasp:

Απλα ειμαι του σκεπτικου να μην τελεπορουμε τα ψαρια με το στρωσημο του ενυδρειου και ο μονομαχος του φιλου ειναι σιγουρα πολυ τελεπορημενος ιδη.

Αυτο που το ξερεις...τισ βολτουλες του τις κανει παντος...τρωει...ααα και κατι ακομα...πρεπει να του παρω ειδικη τροφη???εχετε να μου πρωτεινετε κατι??Διαβασα καπου...και λεω να το κανω αυριο...να βρασω εναν κοκο αρακα...και να τον κοψω σε μικροτερα...και να τον δωσω στον μονομαχο μου...ειναι καλο???

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που το ξερεις...τισ βολτουλες του τις κανει παντος...τρωει...ααα και κατι ακομα...πρεπει να του παρω ειδικη τροφη???εχετε να μου πρωτεινετε κατι??Διαβασα καπου...και λεω να το κανω αυριο...να βρασω εναν κοκο αρακα...και να τον κοψω σε μικροτερα...και να τον δωσω στον μονομαχο μου...ειναι καλο???

Θα το καταλαβεις και μονος σου.

Πηγενε παρε τεστ αμμωνιας και μετρα.

Ναι οι μονομαχοι την τρωνε την συνταγη που μου ειπες.

Εγω επιμενω παντος.

Δωσε πισω τα ψαρακια σου.

Link to comment
Share on other sites

αααα.

Με τα ψαρακια σου τελικα εκανες τιποτα?

Δεν μπορω να τα δωσω πισω :S...το μονο που θα κανω ειναι να δωσω τα gubby στην αδερφη μου....!!πρεπει να γυρισω πισω και τον μικρο γλυφτι??ΑΑ και με τον καρχαριακο...ελεγα να τον κρατησω μαζι με τον μονομαχο προς το παρων...αφου δεν εχει κανενα προβλημα ουτε ο ενας ουτε ο αλος...!!το φυλτρακι που ξερουμε οτι ειναι μεσα στημ αμονια?? :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να τα δωσω πισω :S...το μονο που θα κανω ειναι να δωσω τα gubby στην αδερφη μου....!!πρεπει να γυρισω πισω και τον μικρο γλυφτι??ΑΑ και με τον καρχαριακο...ελεγα να τον κρατησω μαζι με τον μονομαχο προς το παρων...αφου δεν εχει κανενα προβλημα ουτε ο ενας ουτε ο αλος...!!το φυλτρακι που ξερουμε οτι ειναι μεσα στημ αμονια?? :P

Οταν υπερφορτωνεις ενα ενυδρειο αυξανεις και το ταισμα.

Οταν αυξανεις το ταισμα ανεβαινει η αμμωνια.

Σε 25 λιτρα με τοσα ψαρια σιγουρα θα εχεις μπολικη.

Και σου ξαναλεω για τελαυταια φορα το να δωσεις ta guppy στην αδερφη σου παλι κακο θα τους κανεις.

Ολα αυτα τα ψαρια δεν πανε μαζι.

Αν δεν τα δωσεις τωρα θα τα χασεις σε λιγες μερες.

Διαλεγεις και παιρνεις.

Στο εχουμε πει 4-5 ατομα.

Τα ψαρια δεν ειναι διακοσμητικο.

Ειναι ζωντανοι οργανισμοι.

Εγω δεν εχω να πω κατι αλλο.

Αυτα..

Link to comment
Share on other sites

αααα.

Με τα ψαρακια σου τελικα εκανες τιποτα?

Δεν μπορω να τα δωσω πισω :S...το μονο που θα κανω ειναι να δωσω τα gubby στην αδερφη μου....!!πρεπει να γυρισω πισω και τον μικρο γλυφτι??ΑΑ και με τον καρχαριακο...ελεγα να τον κρατησω μαζι με τον μονομαχο προς το παρων...αφου δεν εχει κανενα προβλημα ουτε ο ενας ουτε ο αλος...!!το φυλτρακι που ξερουμε οτι ειναι μεσα στημ αμονια?? :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να τα δωσω πισω :S...το μονο που θα κανω ειναι να δωσω τα gubby στην αδερφη μου....!!πρεπει να γυρισω πισω και τον μικρο γλυφτι??ΑΑ και με τον καρχαριακο...ελεγα να τον κρατησω μαζι με τον μονομαχο προς το παρων...αφου δεν εχει κανενα προβλημα ουτε ο ενας ουτε ο αλος...!!το φυλτρακι που ξερουμε οτι ειναι μεσα στημ αμονια?? :P

Ρίξε μια ματιά εδώ για να δεις πως θα γίνει τελικά το καρχαριάκι σου...

Φίλε savou δείξε σε παρακαλώ κατανόηση και μην ξεχνάς πως ξεκίνησες κι εσύ. Υπομονή και όλα διορθώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπερφορτωνεις ενα ενυδρειο αυξανεις και το ταισμα.

Οταν αυξανεις το ταισμα ανεβαινει η αμμωνια.

Σε 25 λιτρα με τοσα ψαρια σιγουρα θα εχεις μπολικη.

Και σου ξαναλεω για τελαυταια φορα το να δωσεις ta guppy στην αδερφη σου παλι κακο θα τους κανεις.

Ολα αυτα τα ψαρια δεν πανε μαζι.

Αν δεν τα δωσεις τωρα θα τα χασεις σε λιγες μερες.

Διαλεγεις και παιρνεις.

Στο εχουμε πει 4-5 ατομα.

Τα ψαρια δεν ειναι διακοσμητικο.

Ειναι ζωντανοι οργανισμοι.

Εγω δεν εχω να πω κατι αλλο.

Αυτα..

Αα..τωρα καταλαβα...δλδ το βασικο προβλημα ειναι η αμμωνια???Υπαρχουν στο εμποριο τεστ για να δεις την αμωνοια??επισης...αν τους ταϊσω διαφορερικη τροφη η ολα τα ιδια αποτελεσματα θα εχουν??τα gubby γιατι θα παθουν παλι κακο...???Πιστευω πως θα ειναι πιο ανετα σε ενα μεγαλο...και στρωμενο ενυδρειο...εε???

Το ξερω οτι δεν ειναι διακοσμητικο :P ...εγω προσπαθς να τους δωσω το καλητερο...!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ για να δεις πως θα γίνει τελικά το καρχαριάκι σου...

Φίλε savou δείξε σε παρακαλώ κατανόηση και μην ξεχνάς πως ξεκίνησες κι εσύ. Υπομονή και όλα διορθώνονται.

Ευχαριστω υπερβολικα :P:rasp: ...!ΕΙμαι καινουργιος...και εχω ανχος...και περιεργεια να τα μαθω ολα :helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω υπερβολικα :P:rasp: ...!ΕΙμαι καινουργιος...και εχω ανχος...και περιεργεια να τα μαθω ολα :(:helpsmilie:

Θα τα μάθεις όλα αλλά σιγά σιγά. Παραπάνω είδες γιατί πρέπει να επιστρέψεις και το "καρχαριάκι" σου. Εδώ θα βρεις πολύ γνώση και πολύ βοήθεια αλλά θα πρέπει να μας εμπιστευτείς. Άκουσε λοιπόν τις συμβουλές μας και δεν θα χάσεις.

:helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Θα τα μάθεις όλα αλλά σιγά σιγά. Παραπάνω είδες γιατί πρέπει να επιστρέψεις και το "καρχαριάκι" σου. Εδώ θα βρεις πολύ γνώση και πολύ βοήθεια αλλά θα πρέπει να μας εμπιστευτείς. Άκουσε λοιπόν τις συμβουλές μας και δεν θα χάσεις.

:P

αμα το παω στην αδερφη μου σε ενα 120λιτρο??εχει και αυτην ενα καρχαριακο...αλλα διαφορετικο...δεν θυμαμαι ονομα...αλλα το μονο που ξερω ειναι οτι μεγαλωνει παρα πολυ ο δικος της...εχει χρωμα ιδιο με τους πραγματικους καρχαριες...!εγω εχω εναν sylver...και ο καταστηματαρχης μου ειπε πος παει με τον μονομαχο...και στο ενυδρειακι που εχω(30Λ)μπορω να βαλω...4-6 ψαρακια...αναλογα με το μεγεθος...!Ψεματα μου ειπε??

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ για να δεις πως θα γίνει τελικά το καρχαριάκι σου...

Φίλε savou δείξε σε παρακαλώ κατανόηση και μην ξεχνάς πως ξεκίνησες κι εσύ. Υπομονή και όλα διορθώνονται.

:P:rasp:

Link to comment
Share on other sites

αμα το παω στην αδερφη μου σε ενα 120λιτρο??εχει και αυτην ενα καρχαριακο...αλλα διαφορετικο...δεν θυμαμαι ονομα...αλλα το μονο που ξερω ειναι οτι μεγαλωνει παρα πολυ ο δικος της...εχει χρωμα ιδιο με τους πραγματικους καρχαριες...!εγω εχω εναν sylver...και ο καταστηματαρχης μου ειπε πος παει με τον μονομαχο...και στο ενυδρειακι που εχω(30Λ)μπορω να βαλω...4-6 ψαρακια...αναλογα με το μεγεθος...!Ψεματα μου ειπε??

Ξέχασε ότι σου είπε στο κατάστημα και άκουσε αυτό που σου λέω. Κράτησε μόνο τον μονομάχο και δώσε όλα τα υπόλοιπα από εκεί που τα πήρες.

Δες αυτά και πες μου αν σ'άρεσουν

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%EC%DC%F7%EF%F2

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%EC%DC%F7%EF%F2

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%EC%DC%F7%EF%F2

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%EC%DC%F7%EF%F2

Link to comment
Share on other sites

:rasp::helpsmilie:

ναι αλλα ομω :P ς μεγαλωνουν και αναλογα με το μεγεθως του ενυδρειου...!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ομω :rasp: ς μεγαλωνουν και αναλογα με το μεγεθως του ενυδρειου...!

Μπορεί να μην γίνει 35εκ αλλά δεν σημαίνει και ότι θα μείνει 5εκ.

Θέλεις τα ψάρια σου να είναι ευτυχισμένα και να ζήσουν πολλά χρόνια ή θες να τα κρατήσεις για όσο ζήσουν όπως ζήσουν;;

Δες αυτά που σου έδειξα παραπάνω και πες μου αν σ'αρέσουν.

:P

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασε ότι σου είπε στο κατάστημα και άκουσε αυτό που σου λέω. Κράτησε μόνο τον μονομάχο και δώσε όλα τα υπόλοιπα από εκεί που τα πήρες.

Δες αυτά και πες μου αν σ'άρεσουν

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%EC%DC%F7%EF%F2

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%EC%DC%F7%EF%F2

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%EC%DC%F7%EF%F2

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%EC%DC%F7%EF%F2

Δεν παιζει :helpsmilie: ...ολοι εχετε κανει τα καλητερα "σπιτια" για τους μονομαχους σας...:( ...κριμα που δεν μπορω να του προσφερω ολα αυτα...!θα προσπαθισω...θα παω να ρωτησω πως και αν μπορω και εγω να φυτεξω...!!θελω σε παρακαλω αν μπορεις...τι δεκορ να κανω στο περιπου με αυτο που εχω...το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω και ΤΠΤ απο φυτα...ουτε απο ονομασιες...ουτε βασικα για το χαλικακι που χρειαζετε ο μονομαχος μου :(:blush::P !...Ευχαριστω και παλι παρα πολυ...με βοηθας.... :rasp::helpsmilie:

post-42220-1301788272_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην γίνει 35εκ αλλά δεν σημαίνει και ότι θα μείνει 5εκ.

Θέλεις τα ψάρια σου να είναι ευτυχισμένα και να ζήσουν πολλά χρόνια ή θες να τα κρατήσεις για όσο ζήσουν όπως ζήσουν;;

Δες αυτά που σου έδειξα παραπάνω και πες μου αν σ'αρέσουν.

:helpsmilie:

Βασικα...απο την πρωτη στιγμη που ειδα τον μονομαχο...τον λατρεψα :P ...οχι μονο επειδη ειναι ομορφος...αλλα επειδη εχει και προσοπικοτητα...ειναι εξυπνος...!! :blush: τον καρχαριακο τον πηρα...βασικα...απο λιγο πιεση να το πω απο την κοπελα μου επειδη της αρεσε πολυ :helpsmilie::rasp: ...kαι αφου ο καταστηματαρχης μου εδωσε το οκ...τον πηρα...!Θελω παντος να ειναι "πασας" :( :( ο μονομαχος μου...και κατι τελευταιο...δεν ξερω τι ρατσα ακριβως ειναι...γιατι αποτι καταλαβα δεν υπαρχει ενα ειδος μονομαχου...!

Υστερ. Ευχαριστω παρα πολυ για την κατανοηση σου...και την ανοχη σου στις αρχαριες ερωτησεις μου :blush::blush:

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει :( ...ολοι εχετε κανει τα καλητερα "σπιτια" για τους μονομαχους σας...:( ...κριμα που δεν μπορω να του προσφερω ολα αυτα...!θα προσπαθισω...θα παω να ρωτησω πως και αν μπορω και εγω να φυτεξω...!!θελω σε παρακαλω αν μπορεις...τι δεκορ να κανω στο περιπου με αυτο που εχω...το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω και ΤΠΤ απο φυτα...ουτε απο ονομασιες...ουτε βασικα για το χαλικακι που χρειαζετε ο μονομαχος μου :blush::blush::P !...Ευχαριστω και παλι παρα πολυ...με βοηθας.... :rasp::helpsmilie:

Μπορείς κι εσύ να κάνεις κάτι εξίσου όμορφο, αρκεί να ακούσεις τι προσπαθώ να σου πω και να μ'εμπιστευτείς σε αυτή τη φάση. Αργότερα θα δεις και μόνος σου ότι το ενυδρείο δεν μπορεί να φιλοξενήσει όλα αυτά τα ψάρια που έχεις μέσα. Σε πρώτη φάση επέστρεψε στο κατάστημα όλα εκτός του μονομάχου και θα το φτιάξουμε τέλειο μονομαχοενυδρείο. Τα φυτά μην σε ανησυχεί, δεν είναι τίποτα και θα τα φτιάξουμε στο επόμενο βήμα.

:helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς κι εσύ να κάνεις κάτι εξίσου όμορφο, αρκεί να ακούσεις τι προσπαθώ να σου πω και να μ'εμπιστευτείς σε αυτή τη φάση. Αργότερα θα δεις και μόνος σου ότι το ενυδρείο δεν μπορεί να φιλοξενήσει όλα αυτά τα ψάρια που έχεις μέσα. Σε πρώτη φάση επέστρεψε στο κατάστημα όλα εκτός του μονομάχου και θα το φτιάξουμε τέλειο μονομαχοενυδρείο. Τα φυτά μην σε ανησυχεί, δεν είναι τίποτα και θα τα φτιάξουμε στο επόμενο βήμα.

:P

ΟΚ ευχαριστω...θα τα δωσω...παντος...απο οικονομικα δεν μπορω να διαθεσω πολλα για το ενυδρειο αυτην την περιοδο(εχω δωσει περιπου 100)...το καλοκαιρι θα παρω ενα 90 που εβαλα στο ματι....!Προς το παρον θελω ο μονομαχος να ειναι καλα...και να εχω ενα καλουτσικο ενυδρειο...!!δεν μπορω να πεταξω τα διακοσμητικα που εχω παρει :/ ...αλλα δεν θα ταιριαζουν πιστευω αν...λεω αν το φυτεξω...!

Link to comment
Share on other sites

καλοσορισες και απο μενα!!! :P

λοιπον εχουμε και λεμε....

τα ψαρακια που εχεις βαλει στο ενυδρειακι σου ειναι λιγο στεναχωρα... :(

και το μονο θεμα με τον χωρο δεν ειναι το αν χωρανε να κολυμπησουν...

ειναι σαν να σε βαζουν σε ενα μπανιο με αλλους 5! :helpsmilie:

οσο μεγαλο και αν ειναι το μπανιο σιγα σιγα ουτε να αναπνευσεις δεν θα μπορεις.... :helpsmilie:

γιαυτο εχουν γινει καποιες μελετες πανω στις αναγκες των ψαριων και αναφερονται καποια μινιμουμ λιτρα ως δεδομενα για να μπορουμε να εισαγουμε τα ψαρακια στο ενυδρειο μας...

επεισης τα ψαρακια που εχεις διαλεξει ειναι απο διαφορετικους βιοτοπους....

δηλαδη διαφορετικες συνθηκες....(σαν να βαλεις εναν εσκιμοο και εναν αφρικανο μαζι....η ο ενας θα ζεστενεται η ο αλλος θα κρυωνει!)

ο μονομαχος σου δεν εχει εμφανισει ακομα επιθετικες τασεις γιατι 1ον μπορει λογο ελειψης χωρου να ειναι στρεσαρισμενος η 2ον λογο αμμωνιας που πιθανον να εχεις.....

οπως καταλαβαινεις κρατοντας τα ολα μαζι ισως αντεξουν καποιους μηνες αλλα θα τους δημιουργηθουν μεγαλα θεματα στην υγεια του θα υποφερουν απο νανισμο και ολα αυτα θα συνεισφερουν στον θανατο τους.

για παραδειγμα εδω ειναι οι πληροφοριες για το καρχαριακι σου http://www.fishlore.com/Profiles-BalaShark.htm

οπως εσυ ετσι και ολοι μας χωρις να ξερουμε εχουμε κανει τα ιδια ισως και χειροτερα λαθη (τωρα που το σκεφτομαι αρκετα χειροτερα θα ελεγα :rasp: ) αλλα γιαυτο υπαρχει το φορουμ να μεταδιδουμε τις σωστες γνωσεις και σιγα σιγα να προσφερουμε στα ψαρακια μας οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες διαβιωσης...

καταλαβαινω το ποσο εχεις ενθουσιαστει για το ενυδρειο σου και ποσο θες να βαλεις και να εχεις πολλα πολλα ψαρακια αλλα θα πρεπει να σκεφτομαστε και εκεινα και να μην τα ταλεπωρουμε :(

ελπιζω να καταλαβαινεις οτι ολα αυτα ειναι καλοπροαιρετα και δεν εχουμε σκοπο να σε ξενερωσουμε λεγοντας σου να βγαλεις ολα τα ψαρακια απο μεσα αλλα το κανουμε για να εχεις ενα ψαρακι και ευτυχισμενο αντι για πολλα και ταλεπωρα!

οτιδηποτε αλλο χρειαστεις μην το σκεφτεις μας το λες και σε βοηθαμε!!!

καλη διαμονη στην παρεα μας!

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστω...θα τα δωσω...παντος...απο οικονομικα δεν μπορω να διαθεσω πολλα για το ενυδρειο αυτην την περιοδο(εχω δωσει περιπου 100)...το καλοκαιρι θα παρω ενα 90 που εβαλα στο ματι....!Προς το παρον θελω ο μονομαχος να ειναι καλα...και να εχω ενα καλουτσικο ενυδρειο...!!δεν μπορω να πεταξω τα διακοσμητικα που εχω παρει :/ ...αλλα δεν θα ταιριαζουν πιστευω αν...λεω αν το φυτεξω...!

Τα παντα μπορεις να φτειαξεις αρκει να το θελεις.

Ολοι εδω γιαυτο ειμαστε.

Για να σε βοιθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

ο μονομαχος σου δεν εχει εμφανισει ακομα επιθετικες τασεις γιατι 1ον μπορει λογο ελειψης χωρου να ειναι στρεσαρισμενος η 2ον λογο αμμωνιας που πιθανον να εχεις.....

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου :rasp: ...το διαβασα ολο αυτο για τον sylver...και απ'τι καταλαβα...τα gubby τα βλεπει σαν μελλοντικα μεζεδακια :P

...θα κανω οτι μου πειτε...αλλα πρωτα...για την αμμωνια...πως μπορω να τημ μετρησω??...και για τον χορο...δεν ξερω κανει τις βολτουλες του και ετσι...του αρεσει μαλιστα να πηγαινει κοντα στον θερμοστατη...εχω 25C-29C

Δλδ με ποια ψαρακια ταιριαζει ο μονομαχος??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...