Jump to content

Αρρωστο guppy


Recommended Posts

Eχω ένα ενυδρείο 20Lt me 1 guppy (m) και 3 (m).To αρσενικό εδώ και 2 μέρες κάθετε στον πάτο του ενυδρείου και ανασαίνει γρήγορα.Μερικές φορές κολυμπάει αλλα η ουρά του είναι κλειστή.Ξέρετε τι έχει και αν μπορώ να κάνω κάτι???

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι γέρος (τα μπλε γκαππυ ζουν 1 χρόνο και τα υπόλοιπα 2 χρόνια) και με 3 θηλυκές να κουράζεται. Πάρε και ρίξε βιταμίνες (π.χ. Sera Activant) και ρίχνε κάθε 2 βδομάδες.

Πάντως αν είναι τα guppy στα 20 λίτρα τότε θέλει λίγο προσοχή το φίλτρο σου. Είναι καλό να τους έχεις και κάποια φυτά μέσα (π.χ. Νάνα Ανούμπια ή λίγη Egeria Densa ή λίγη Java Moss) ή βάλε και κάποιο φιλτράκι ακόμα(π.χ. αερόφιλτρο). Βάζε αραιά (π.χ. 1 φορά το μήνα) και λίγο αλάτι ή Ektozon ή Antistress ή και τα 3.

Αν χρειαστείς guppy ή κάποιο φυτό μπορώ να σου δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι είναι περίπου 6 μηνών αφού είναι δικιάς μου παραγωγής ,σε μεγαλύτερο ενυδρειο.Ηταν καλά στο 20αρι μέχρι που έβαλα τα 2 θυληκά.

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε αρκετά!

Μήπως πρέπει να προσέξεις για συμπτώματα ασθένειας;

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

Link to comment
Share on other sites

Από τις άλλες μετρήσεις πως πάς; Νιτρικά Ph, Kh, Gh.;Τι θερμοκρασία έχεις στο νερό σου και τι φίλτρανση;

Μήπως έχει πέσει ή πέφτει κυνηγητό από τις θυληκές και έχει στρεσσαριστεί; Τι κρυψώνες έχεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3=20.θερμοκρασία 25

Αλλα συμπτώματα ασθένειας δεν βλέπω , εκτός από την ούρα που δεν ανοίγει και ότι ανασαίνει γρήγορα.

Αλλες μετρήσεις νερού δεν έχω γιατί το ενυδρείο δεν το έχω εγώ αλλα η αδελφή μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αλλαγή νερού το 30% και ρίξε λίγο αλάτι χωρίς πρόσθετα και συναφή για ενυδρειακή χρήση.

Μήπως έχει καθόλου άσπρα στίγματα;Αν όχι είναι καθόλου πρισμένη η κοιλιά του;

Link to comment
Share on other sites

Oxi , μια χαρά είναι η κοιλία του και δεν έχει και άσπρα στίγματα.

Link to comment
Share on other sites

Διερεύνησε την περίπτωση να είναι κάποια προσβολή στα βράγχια ή εσωτερικά παράσιτα. Θα πρότεινα απομόνωση...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι καλό θα ήταν να το χωρίσεις μέχρι να συνέλθει... Κατ' αρχήν αν είναι αδύναμο μπορεί κάποια στιγμή να το χτυπήσουν τα θηλυκά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...