Jump to content

Καφέ άλγη


Recommended Posts

Χαιρετώ τους φίλους του ενυδρείου,

Είμαι ερκετά νέος στο χώρο (μόλις ένας μήνας). Το ενυδρείο στήθηκε πιστεύω σωστά και μπήκαν αρχικά τρία φυτά. Ενα echinodorus ozelot, ένα echinodorus oriental και ένα java fern σε ξύλο. Δεν υπάρχει υπόστρωμα αλλά μόνο χαλίκι χαλαζία 3 χιλιοστά και ύψος περίπου 7 εκατοστά. Οι τιμές του νερού είναι στα φυσιολογικά πλαίσια εκτός από την τιμή του pH που θα την ήθελα λίγο χαμηλότερη. Συγκεκριμένα

PH 8, NH3/NH4 0, NO2 0, NO3 25, GH 9, KH 7

Στο ενυδρείο (Cayman 240L) αυτή τη στιγμή κολυμπούν μόνο δυο pearle gourami και δείχνουν αρκετά καλά στην υγεία τους. Το πρόβλημα είνα με τα φυτά. Επάνω στην επιφάνεια των φύλλων εμφανίστηκε καφέ άλγη με μικρές ίνες που φεύγει αν τριφτεί με το χέρι.

Οι ερωτήσεις μου που θα ήθελα τη βοήθεια σας είναι οι εξής:

1. Η καφέ άλγη είναι επικύνδινη. Πρέπει να κάνω κάτι ή περιμένω να φύγει (ευσεβείς πόθοι;:D

2. Το CO2 πιστεύω πρέπει να έχει πολύ χαμηλή τιμή. Είναι αιτία για την εμφάνιση της καφέ άλγης;

3. Δεν βλέπω τα φυτά πολύ στα επάνω τους. Τι μου προτείνετε να κάνω. Έχω βάλει από μια ταμπλέτα και μια εβδομάδα πριν έβαλα υγρό λίπασμα.

Ευχαριστώ και πιστεύω να σας γνωρίσω αύριο στη συνάντηση.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα Πανο και αυτη τη μερια του φορουμ ... :D

Ας τα παρουμε με τη σειρα ...

1. Η καφε αλγη οχι δεν ειναι επικυνδινη για τα ψαρια σου. Πρεπει να ξερεις οτι η καφε αλγη εμφανιζετε κατα κυριο λογο σε "καινουρια" ενυδρεια και σε ενυδρεια με λιγο φωτισμο ... Εδω ερχετε η ερωτηση που λεει ποσα watt ειναι οι λαμπες σου ??? Απο κει και περα εμενα οταν μου χε εμφανισθει καφε αλγη στο πρωτο μου ενυδρειο αυτο που εκανα καταρχας ηταν να καθαριζω οτι μπορουσα επιφανειακα και κατοπιν ενισχυσα και το φωτισμο μου .

2. Οχι το CO2 δεν ειναι αιτια για εμφανιση καφε αλγης ...

3. Εαν θες να κανεις ενα ομορφο φυτεμενο ενυδρειο και με δυσκολα φυτουλια μεσα θα πρεπει να βαλεις κατω απο το χαλικι υποστρωμμα , να ριχνεις καποιο υγρο λιπασμα , να εχεις παροχη Co2 και τελος καλο φωτισμο περιπου ~ 0,6 watt ανα λιτρο ...

Θα τα πουμε και αυριο απο κοντα ... Θα σε προμηθευσω και κανα κλαδεμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...