Jump to content

Αγορα Nano Cube 60 λιτρα...μια βοηθεια..


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι. Σε καμια 15αρια μερες θα παρω ενυδρειο. Θελω να κανω φυτεμενο με λιγα μικρα ψαρακια μεσα. Σκεφτομαι να παρω το dennerle nano 60l complete. Απο οτι βλεπω το complete εμπεριεχει μεσα, φιλτρο, λαμπα και λιπασμα.

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

Απο οτι βλεπω το εχουν πολλοι για φυτεμενα. Αξιζει οντως το φως που εχει?

Δεν θα ηθελα να βαλω co2 με μπουκαλα λογω της τιμης του, αλλα σκεφτομαι αν αξιζει το tetra optimat, που απο οτι εχω διαβασει ειναι για λιτρα κατω τον 100 οπως θα ειναι και αυτο?

Θα διαθετω περα απο τα χρηματα που κοστιζει το ενυδρειο, αλλα 80-100 ευρω.

Φτανουν αυτα τα χρηματα για να αγορασω τα υπολοιπα για την λειτουργια του οπως τα τεστ ,μερικα ευκολα φυτα, υποστρωμα, χαλικι, ξυλα κλπ?

Χρειαζεται εξωτερικο φιλτρο?

Και τι αλλο μπορει να χρειαστω?

Να ειστε καλα, ευχαριστω εκ των προτερων. Ελπιζω να μην σας κουρασα..

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το complete απ οτι θυμαμαι περιεχει

υποστρωμα και χαλικι αν κανω λαθος διορθώστε με

τωρα το τι θες να ξοδέψεις για το ενυδρειο σου ειναι δικη σου επιλογη στο πως θες να το διαμορφωσεις...

αμα παρεις 5 διαφορετικα φυτα + 1-2 ξυλα θα σου παει 40-60 ευρω αν βαλεις και τα ψαρακια νομιζω εισαι καλημενος με τα λεφτα που διαθετεις αν φυσικα θυμαμαι καλα αν και ειναι δυσκολο να σου πω εγω

παντως ολο και καποιος θα σου δωσει κανεναν κλαδεμα....

Link to comment
Share on other sites

Το complete απ οτι θυμαμαι περιεχει

υποστρωμα και χαλικι αν κανω λαθος διορθώστε με

Το complete plus εχει υποστρωμα και χαλικι, το σκετο complete δυστυχως οχι.

Να εισαι καλα φιλε μου για την απαντηση....

Link to comment
Share on other sites

Τοτε πρεπει να ψαξεις περισσοτερο και μονος σου το ποσο θα σου κοστισει γιατι ειναι δικη σου επιλογη τι χαλικι θα βαλεις και υποστρωμα δε γνωριζω τιμες υποστρωματος μονο το χαλικι τις dennerle θυμαμαι...

παντως πολυ καλη κινηση να μπεις σε forum πρωτου ξεκινησεις απ του λιγους που εχω δει :P

εμενα με καθοδηγουσαν ασχετοι...

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Τοτε πρεπει να ψαξεις περισσοτερο και μονος σου το ποσο θα σου κοστισει γιατι ειναι δικη σου επιλογη τι χαλικι θα βαλεις και υποστρωμα δε γνωριζω τιμες υποστρωματος μονο το χαλικι τις dennerle θυμαμαι...

παντως πολυ καλη κινηση να μπεις σε forum πρωτου ξεκινησεις απ του λιγους που εχω δει :P

εμενα με καθοδηγουσαν ασχετοι...

Διαβαζω ηδη πολυ καιρο για το χομπυ, ωστε οταν το κανω να το κανω οσο το δυνατον πιο σωστα...

Τωρα στο θεμα των χρηματων, οντως ειναι θεμα του καθενος. Βασικα θα ηθελα να επιλεξω καλα πραγματα οχι τελεια οπου δεν μπορω να τα αγορασω, αλλα καλα ποιοτικος κλπ..

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Kαι περα απο τις παραπανω ερωτησεις μου, θα μου ηταν πολυτιμο να μου προτεινεται ψαρακια που μπορω να βαλω μεσα σε τοσα λιτρα και με τετοιο σχημα ενυδρειου...

Οτι θα ειναι λιγα το ξερω και δεν με πειραζει καθολου...

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Mε 100ε είσαι καλυμένος για τα βασικά τεστ pH, NO2, NO3, NH3/NH4, gH, kH, βέβαια υπάρχουν τεστ που είναι αρκετά πιο ακριβά από κάποια άλλα, τεστ να προτιμήσεις υγρά.

Για κανένα φυτάκι, και όσο για τα ξύλα στα περισσότερα μαγαζια πάνε με το κιλό, οπότε για το ενυδρείο σου, δεν θα χρειαστείς πολλά μιας και είναι και 60 λίτρα.

Τώρα έχει να κάνει και το τι θα επιλέξεις από τα παραπάνω, είναι εταιρίες και εταιρίες, άλλα είναι φθηνότερα άλλα ακριβότερα.

Το αν θα χρειαστείς εξωτερικό φίλτρο έχει να κάνει άμεσα με την υχθιοφόρτωση, πόσα και σε τι μέγεθος ψάρια θα βάλεις. Αφού όμως παραπάνω λες ότι θα βάλεις λίγα και μικρά ψαράκια τότε πιστεύω θα είσαι οκ μόνο με το εσωτερικό του.

CO2 προτείνω να φτιάξεις DIY. Πολύ μικρό το κόστος του και πολύ εύκολο στην κατασκευή, με μια σκαλίτσα και μια ανεπίστροφη θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

To optimat το είχα κι εγώ σε 100άρι, καλό είναι, αλλά κάνει και 7 με 10ε η μπουκάλα η ανταλλακτική, σκέψου το κι αυτό. Δες και το seachem flourish excel.

Tι φυτά θα βάλεις μέσα? Εύκολα, δύσκολα, μέτρια?

Link to comment
Share on other sites

Mε 100ε είσαι καλυμένος για τα βασικά τεστ pH, NO2, NO3, NH3/NH4, gH, kH, βέβαια υπάρχουν τεστ που είναι αρκετά πιο ακριβά από κάποια άλλα, τεστ να προτιμήσεις υγρά.

Για κανένα φυτάκι, και όσο για τα ξύλα στα περισσότερα μαγαζια πάνε με το κιλό, οπότε για το ενυδρείο σου, δεν θα χρειαστείς πολλά μιας και είναι και 60 λίτρα.

Τώρα έχει να κάνει και το τι θα επιλέξεις από τα παραπάνω, είναι εταιρίες και εταιρίες, άλλα είναι φθηνότερα άλλα ακριβότερα.

Το αν θα χρειαστείς εξωτερικό φίλτρο έχει να κάνει άμεσα με την υχθιοφόρτωση, πόσα και σε τι μέγεθος ψάρια θα βάλεις. Αφού όμως παραπάνω λες ότι θα βάλεις λίγα και μικρά ψαράκια τότε πιστεύω θα είσαι οκ μόνο με το εσωτερικό του.

CO2 προτείνω να φτιάξεις DIY. Πολύ μικρό το κόστος του και πολύ εύκολο στην κατασκευή, με μια σκαλίτσα και μια ανεπίστροφη θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

To optimat το είχα κι εγώ σε 100άρι, καλό είναι, αλλά κάνει και 7 με 10ε η μπουκάλα η ανταλλακτική, σκέψου το κι αυτό. Δες και το seachem flourish excel.

Tι φυτά θα βάλεις μέσα? Εύκολα, δύσκολα, μέτρια?

1000 ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

Σκεφτομαι να βαλω μεσα ευκολα φυτα για αρχη, αν και αυτα που με εχουν τρελανει ειναι καποια που μοιαζουν με γρασιδι και το στρωνουν κατω το ενυδρειο, αλλα εχω διαβασει για αυτα οτι ειναι απο τα πιο απαιτητικα και θελουν οπωσδηποτε και πολυ co2, οποτε μαλλον δεν θα ασχοληθω αμεσα. Το diy το φοβαμαι λογω του οτι μπορει να μην το κανω σωστα και να εχω καποια διαρροη στο χωρο μου, οπως φοβαμαι και το κανονικο το ακριβο που απο οτι εχω διαβασει, υπαρχει περιπτωση να εχει διαρροη και εκεινο...

Εχω διαβασει οντως οτι θελει αλλαγη η μπουκαλα του tetra optimat. Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα? Καθε ποτε χρειαζεται αλλαγη η μπουκαλα του?

Της tetra ειναι καλα τα υγρα τεστ ή ειναι καλυτερα της sera?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

πιστευω με flourish excel εισαι καλημενος στον ενυδρειο σου

εγω στα 60 λιτρα που δοκιμασα eleocharis(ειδος γρασιδιου μετριων απαιτησεων) εχω δει ηδη να βγαινουν διασπαρτα και αλλου

χρησημοποιω μονο excel γενικο λιπασμα παλι flourish

και ταμπλετες flourish δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι στιγμης!!

βεβαια εχω βαλει δυνατο φωτισμο και με complete cube νομιζω εχεις μια λαμπα δε ξερω ποσο θα σε καλυψει μονο ενα φωτιστικο στα 60 λιτρα!!

επισης πιστευω μπορεις ευκολα να διατηρησεις καποιο ειδος γρασιδιου ειδικα αν πας και σε υποστρωμα και απλα χωρις co2 δεν θα δεις τρελη αναπτυξη απλα το συντηρεις και ισως πιασει γιατι οργανισμος ειναι κ αυτος

ο alpha Θα σε καθοδηγησει περισσοτερο βεβαια με βοηθησε και μενα πολυ <3

γενικα αμα ''μπλεξεις'' δε νομιζω να διαθεσεις μονο τα χρηματα που λες(δεν ειμαι στην τσεπη σου αλλα ετσι το πηγα και εγω) ειναι ακριβο το ατιμο το χομπυ :P

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

πιστευω με flourish excel εισαι καλημενος στον ενυδρειο σου

εγω στα 60 λιτρα που δοκιμασα eleocharis(ειδος γρασιδιου μετριων απαιτησεων) εχω δει ηδη να βγαινουν διασπαρτα και αλλου

χρησημοποιω μονο excel γενικο λιπασμα παλι flourish

και ταμπλετες flourish δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι στιγμης!!

βεβαια εχω βαλει δυνατο φωτισμο και με complete cube νομιζω εχεις μια λαμπα δε ξερω ποσο θα σε καλυψει μονο ενα φωτιστικο στα 60 λιτρα!!

γενικα αμα ''μπλεξεις'' δε νομιζω να διαθεσεις μονο τα χρηματα που λες(δεν ειμαι στην τσεπη σου αλλα ετσι το πηγα και εγω) ειναι ακριβο το ατιμο το χομπυ :P

Α ωραια, θα κοιταξω και αυτο της excel που μου λετε......

Οντως ειναι ακριβο χομπυ....χαχ!

Αυτο σκεφτομουν και εγω για την λαμπα, γιαυτο και το ρωταω αν αξιζει...παντως πολλους εχω δει με πολυ ομορφα και δυσκολα φυτεμενα με αυτο το ενυδρειο και με μονο αυτη τη λαμπα, για αυτο και το σκεφτομαι να το αγορασω...

Link to comment
Share on other sites

Της tetra θα έλεγα είναι καλύτερα από της sera, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη.

Από τα πιο αξιόπιστα είναι της ΑΡΙ, Salifert, Tropic Marin.

Για "γρασιδάκι" μπορείς να βάλεις και moss κάτω που είναι αρκετά ευκολότερη από άλλα. Επίσης, echinodorus tenellus, sagittaria subulata αν και αυτά το θέλουν το CO2 τους και τον φωτισμό τους αλλά είναι ευκολότερα από άλλα όπως η cuba για παράδειγμα. Η λάμπα σου πόσα watt είναι?

Link to comment
Share on other sites

Της tetra θα έλεγα είναι καλύτερα από της sera, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη.

Από τα πιο αξιόπιστα είναι της ΑΡΙ, Salifert, Tropic Marin.

Για "γρασιδάκι" μπορείς να βάλεις και moss κάτω που είναι αρκετά ευκολότερη από άλλα. Επίσης, echinodorus tenellus, sagittaria subulata αν και αυτά το θέλουν το CO2 τους και τον φωτισμό τους αλλά είναι ευκολότερα από άλλα όπως η cuba για παράδειγμα. Η λάμπα σου πόσα watt είναι?

Αυτη η cuba ειναι που με εχει τρελανει...αχαχααχα.

Tο moss χρειαζεται και εκεινο co2 τοσο οσο και τα αλλα που μου προτεινεις στη συνεχεια ή ειναι λιγοτερο απαιτητικο? Παντως ειναι πανεμορφο και αυτο.....

Το flourish excel πως χρησιμοποιειται?

Σχετικα με ψαρακια, θα ηθελα ψαρια που το περιβαλλον τους να ειναι με φυτα και ξυλα, γιατι κατι τετοιο θελω να φτιαξω...τι προτεινετε?

Σας εχω τρελανει στις ερωτησεις....συγνωμη!

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα σου πόσα watt είναι?

Nομιζω πως εχει μια των 11 watt αλλα δεν ειμαι σιγουρος...βασικα βλεπω οτι εχει 9watt λαμπα το 10λιτρο, τα 20κ30λιτρα εχουν 1 λαμπα 11watt....για το 60αρι βρισκω μονο για το complete plus που εχει 2x11 watt....λετε να εχει 2 και η σκετη complete εκδοση? Σε περιπτωση που εχει μονο μια στα 11watt θα αρκει?

EDIT: Βασικα πηρα μολις πριν ενα λεπτο σε ενα μαγαζι που το εχει και μου ειπαν πως και τα 2 (complete και plus) εχουν ενα φωτιστικο με 2 λαμπες των 11watt η καθε μια....τωρα οποιος αλλος ξερει κατι σιγουρο ας μας πει....

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η cuba ειναι που με εχει τρελανει...αχαχααχα.

Tο moss χρειαζεται και εκεινο co2 τοσο οσο και τα αλλα που μου προτεινεις στη συνεχεια ή ειναι λιγοτερο απαιτητικο? Παντως ειναι πανεμορφο και αυτο.....

Το flourish excel πως χρησιμοποιειται?

Σχετικα με ψαρακια, θα ηθελα ψαρια που το περιβαλλον τους να ειναι με φυτα και ξυλα, γιατι κατι τετοιο θελω να φτιαξω...τι προτεινετε?

Σας εχω τρελανει στις ερωτησεις....συγνωμη!

Seachem Flourish Excel Δοσολογία κλπ.

http://www.seachem.com/Products/product_pa...urishExcel.html

Η moss αναπτύσσετε και χωρίς διοξείδιο, απλά μπορεί να μην μεγαλώνει το ίδιο γρήγορα, επίσης επειδή τη moss θα την βάλεις στο βυθό, άρα θα μεσολαβεί κάποια απόσταση μεταξύ του φυτού και της λάμπας νομίζω πως με 11watt δεν θα κάνεις δουλειά, με 2x11w κατι γίνετε. Μπορείς να βάλεις μια μικρή ποσότητα για αρχή και βλέπεις πως θα τα πάει.

Link to comment
Share on other sites

με 2x11w κατι γίνετε.

Kαι σε ενα γερμανικο site που πουλαει αυτα τα ενυδρεια λεει οτι, οι εκδοσεις των 60 λιτρων ειτε complete ειτε complete plus, εχουν 2x11 watt, οποτε αφου εστω κατι γινεται με 2x11w, ανακουφιστηκα.....

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε γι αυτην λεει πανω 11 watt

5922.nanolight.11w.jpg

αμα ειναι 22 watt εισαι οκ για μενα και οποτε θες βαζεις αλλη μια

αλλα αν ειναι 11 ειναι αρκετα λιγο πιστευω...

η Java moss εμενα σε ενα 30λιτρο πριν χαλασει :P ειχε γινει θηρίο χωρις λιπασμα χωρις καλο φωτισμο...

το θεμα ειναι θελει πατεντα να την στρωσεις πατα στο google Moss walls θα δεις πως τα κανουν

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε γι αυτην λεει πανω 11 watt

5922.nanolight.11w.jpg

αμα ειναι 22 watt εισαι οκ για μενα και οποτε θες βαζεις αλλη μια

αλλα αν ειναι 11 ειναι αρκετα λιγο πιστευω...

η Java moss εμενα σε ενα 30λιτρο πριν χαλασει :rasp: ειχε γινει θηρίο χωρις λιπασμα χωρις καλο φωτισμο...

το θεμα ειναι θελει πατεντα να την στρωσεις πατα στο google Moss walls θα δεις πως τα κανουν

http://www.aquatropshop.de/product_info.ph...e-60-Liter.html

Οπως εδω και λεει ακριβως για το complete οτι ειναι 2 x nano Light 11 Watt...καλα θα ειναι δηλαδη για τα φυτα που θελω ε?

Παω να δω τι στρωσιμο θελει η moss... :P

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας εχεις πει τι ακριβως φυτα θες :P

αλλα κανεις δουλεια σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας εχεις πει τι ακριβως φυτα θες :P

αλλα κανεις δουλεια σιγουρα

χαχαχ, σε αυτο εχεις δικιο....βασικα αυτη τη moss σιγουρα, επισης anubia σκεφτομαι και κανα αλλο ευκολο και ομορφο...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχ, σε αυτο εχεις δικιο....βασικα αυτη τη moss σιγουρα, επισης anubia σκεφτομαι και κανα αλλο ευκολο και ομορφο...

anubia ανετα Moss εμενα επιασε και με χειροτερο φωτισμο λιγο πιο κοντο βεβαια το ενυδρειο

τα πρωτα ειναι κομπλε σιγουρα που αναφερεις δες κ αλλα φυτα και πες

http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

Link to comment
Share on other sites

anubia ανετα Moss εμενα επιασε και με χειροτερο φωτισμο λιγο πιο κοντο βεβαια το ενυδρειο

τα πρωτα ειναι κομπλε σιγουρα που αναφερεις δες κ αλλα φυτα και πες

http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

Απο μια γρηγορη ματια...... :

1) Echinodorus bleheri (bleherae)

2) Heteranthera zosterifolia (Stargrass)

3) Hydrocotyle sibthorpioides (maritima)

4) Microsorum pteropus 'Narrow'

5) Monosolenium tenerum

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πρότεινα το πρώτο,θα πιάσει όλο το ενυδρείο καθώς είναι κύβος.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πρότεινα το πρώτο,θα πιάσει όλο το ενυδρείο καθώς είναι κύβος.

Α, μαλιστα...δεν το ηξερα...να εισαι καλα για τη συμβουλη...τωρα εχω παει και βλεπω εικονες ενυδρειων με τα φυτα αυτα...

Πρεπει να δω πρωτα τι φυτα θα βαλω και μετα να δουμε για το τι ψαρια ε?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

γενικα καλυτερα ειναι να παρεις το ενυδρειο να ξεκινησεις σιγα σιγα ενα aquascape στρωνοντας το παραλληλα

και οταν ερθει ωρα βαζεις τα ψαρια...

τωρα απο φυτα μην κοιτας φωτο μονο οταν πας εκει θα δεις τι σου κανει αισθηση απλα προχειρα απο δω!!!

εμενα μ αρεσουν ολες οι επιλογες σου εκτος τις 4τις για μενα αυτο θα σου κλεισει το ενυδρειο anyway

ολα ειναι θεμα γουστου!!

Link to comment
Share on other sites

γενικα καλυτερα ειναι να παρεις το ενυδρειο να ξεκινησεις σιγα σιγα ενα aquascape στρωνοντας το παραλληλα

και οταν ερθει ωρα βαζεις τα ψαρια...

τωρα απο φυτα μην κοιτας φωτο μονο οταν πας εκει θα δεις τι σου κανει αισθηση απλα προχειρα απο δω!!!

εμενα μ αρεσουν ολες οι επιλογες σου εκτος τις 4τις για μενα αυτο θα σου κλεισει το ενυδρειο anyway

ολα ειναι θεμα γουστου!!

Ναι ετσι θα κανω....παιρνω το ενυδρειο, στρωνω - φυτευω και μετα βλεπω τι ψαρια....σωστα λες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...