Jump to content

Στρωσιμο ενυδρειου!!!!


Recommended Posts

γεια σας συνχομπιστες!!!εχω ενα ενυδρειο 500 λιτρα !!!εχω βαλει αμμο ριζες (ακομα δεν εκατσαν)φιλτρο 1 απο τα 2!!!dolphin c-1000!!!και θερμοστατη !!!και εχω τα bacterlife απο την waterlife!!!θελω να βαλω 10 πιρανια red belly!!πως να κανω το στρωσιμο και μετα απο ποσο καιρο να βαλω ψαρια!!!!!!επιδη θα τα παρω απο αθηνα θα ερθουν ολα μαζι αναγκαστικα!!!!!!!!!!help!! :thumbup::P:ninja::D:P

Link to comment
Share on other sites

αν ενοεις το μεγεθος των ψαριων !!2-3 εκατοστα μωρα θα ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τα ζωντανα βακτηρια και βαλε τα ψαρια ολα μαζι,και προσοχη στο ταισμα για αρχη.

Τα ψαρια ειναι πολυ μικρα και δεν πιστευω πως θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλητερα δεν ειναι να κανω στρωσιμο με τροφη και βακτηρια μαζι...και μια μερα πριν μπουν τα ψαρια να κανω και ενα μπολι και ειμαι τζετ!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπόλι;;;;;;;;;; Εγω τα βακτήρια του εμπορίου τα έχω σε πολύ κακη εκτίμηση ! ειδικά της σέρα ! το καλό είναι ότι είσαι στα 500 λίτρα και εαν κάνεις προσεκτικές κινήσεις δεν θα έχεις προβλημα. Καλή τύχη φιλαράκι

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εσυ πως προτεινεις να το στρωσω φιλε τσαγκο???

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνογνωσια και τεχνολογια εχουν προχωρησει παρα πολυ,και καποιες εταιρειες εχουν κυκλοφορησει πολυ καλης ποιοτητας προιοντα,συναμα και ζωντανα βακτηρια.

Γνωμη μου πως δεν θα εχεις προβλημα,δεδομενου του μικρου μεγεθους των ψαριων,αλλα και σχετικης προσοχης στο ταισμα τωρα στην αρχη.

Καλη συνεχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν γινεται να μου πει καποιος την ακριβη διαδικασια στρωσιματος!!!!!με το προιον που εχω!!!ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

αν γινεται να μου πει καποιος την ακριβη διαδικασια στρωσιματος!!!!!με το προιον που εχω!!!ευχαριστω!!

Οι οδηγιες χρησης τι διαδικασια αναφερουν;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτα λοιπον που λεει θελεις γυρω στις 1555,56 σταγονες αφου ειναι νεο το ενυδρειο σου. :thumbup:

Δεν αναφερει δοσολογια σε ml;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτα λοιπον που λεει θελεις γυρω στις 1555,56 σταγονες αφου ειναι νεο το ενυδρειο σου. :thumbup:

Δεν αναφερει δοσολογια σε ml;

Λέει στο μπουκαλάκι μπροστά, 60ml είναι για 450 λίτρα :P

Link to comment
Share on other sites

για δωσολογια 288 λιτρα 20 ml λεει!!!αλλα απο οτι καταλαβα λεει μια φορα την εβδομαδα !!!ειναι λογικο αυτο?εγω εχω ακουσει για καθε μερα για 7 μερες οχι μια φορα την εβδομαδα!!!ας απαντησει καποιος γνωστης!!!!

Link to comment
Share on other sites

επισης αλλη μια απορια γεννηθηκε!!!!κατα την διαδικασια του στρωσηματος πρεπει να κανουμε αλλαγες νερου???η οχι για να γινει ο κυκλος του αζωτου και μετα!!!!

Link to comment
Share on other sites

επισης αλλη μια απορια γεννηθηκε!!!!κατα την διαδικασια του στρωσηματος πρεπει να κανουμε αλλαγες νερου???η οχι για να γινει ο κυκλος του αζωτου και μετα!!!!

αλλαγες νερου μετα απο τον κυκλο του αζωτου..γιατι αν κανεις αλλαγες δεν θα ολοκληρωθει ποτε ο κυκλος... οσον αφορα τα βακτηρια με το που τα βαλεις πρεπει να βαλεις ψαρια μεσα την επονη μερα ωστε να αναπτυχθουν τα βακτηρια με την τροφη και τα αποβλητα των ψαριων...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν βαλω βακτηρια και δεν βαλω ψαρια την αλλη μερα και ριχνω τροφη!!!τι θα γινει?δεν θα γινει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν βαλω βακτηρια και δεν βαλω ψαρια την αλλη μερα και ριχνω τροφη!!!τι θα γινει?δεν θα γινει σωστα?

Οχι μόνον την άλλη μέρα αλλά και την παράλλη μέρα

Ψάρια θα βάλεις μόνον όταν στρώσει

Ακόμα και αν σου πάρει 3 βδομάδες

Και τροφή αν ρίχνεις δεν υπάρχει πρόβλημα

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, αν θέλεις πάρε substrat pro και θα σου δώσω ώριμο βιολογικό υλικό από το φίλτρο μου.

Έτσι θα επιταχυνθεί κατα πολύ η διαδικασία του στρωσίματος.

Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν ειμαι ο βασιλης!!ο βασιλης ειναι piranhas2!!ειμαι ξαδερφος του βεβαια...το substrat pro ειναι μακαρονι να φανταστω!!γιατι χωρις αυτο δεν μπορω να δεχτω μπολι????

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα βακτήρια τις Sera έχουν δείξει φοβερα αποτελέσματα. Μέτρησα χθες και από τι φαίνεται έχουν Στρώσει φοβερες "αποκιες"..Και επίσης ταΐζω συχνά

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα βακτήρια τις Sera έχουν δείξει φοβερα αποτελέσματα. Μέτρησα χθες και από τι φαίνεται έχουν Στρώσει φοβερες "αποκιες"..Και επίσης ταΐζω συχνά

μετα απο ποσο καιρο φιλε μου??????

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν ειμαι ο βασιλης!!ο βασιλης ειναι piranhas2!!ειμαι ξαδερφος του βεβαια...το substrat pro ειναι μακαρονι να φανταστω!!γιατι χωρις αυτο δεν μπορω να δεχτω μπολι????

To substrat pro δεν έχει σχήμα "μακαρονιού" όπως το siporax αλλά είναι κάτι "μπιλίτσες", είναι αυτό της φωτό παρακάτω και κάνει την ίδια δουλειά με το siporax της sera, είναι βιολογικό υλικό..

Για να βάλεις μπολι και να πιάσει η βιολογία κάπου πρέπει να έχεις κάποιο βιολογικό υλικό όπως τα παραπάνω. Στο φίλτρο σου τι βιολογικό έχεις τώρα?

post-12024-1302429685_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και εχω 2 γεματους καδους sera siporax και ενα καδο σφουγκαρι..αλλα με μπερδεψε ο φιλος που μου ειπε συγκεκριμενα αυτο...

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και εχω 2 γεματους καδους sera siporax και ενα καδο σφουγκαρι..αλλα με μπερδεψε ο φιλος που μου ειπε συγκεκριμενα αυτο...

φιλε συγγνώμη δεν ήθελα να σε μπερδέψω. εγώ μιλώ για υγρό που μπαίνει και μέσα στο φίλτρο και μέσα στο νερό με κοιμισμένα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...