Jump to content

ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΗΜΕΡΑ!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Για τρίτη φορά μέσα σε 2 μήνες αυτοί οι αλήτες της ΔΕΗ μας κόβουν το ρεύμα απο τις 08:00-16:00 με πρόσχημα τις εργασίες (και καλά).

Διατηρώ 2 ενυδρεία στην επιχείρησή μου (240lt με 4 δίσκους και 20 τετρακια) (και 190lt με 3 σκαλάρια, 2 clowns και 15 τετρα).

Τελευταία φορά που έγινε τέτοια διακοπή ήταν προ ενός μηνός και μετά απο μέτρηση παρατήρησα οτι η αμμωνία είχε ανέβει κατα πολύ. Ξεκίνησα λοιπόν πάλι το στρώσιμο και στα 2 τα ενυδρεία με βακτηρίδια και μόλις πριν απο 2 - 3 μερες επανήλθαν.

Με τη δουλειά δέν μπορώ να κάνω κάτι αλλα θέλω να δώ εαν μπορώ να προστατέψω κάπως τα ενυδρεία.

Α, να μή ξεχάσω: το 240lt παίζει με 1000αρι eheim full βιολογία και με άλλο ενα μικρό eheim (440lt) επίσεις full βιολογία και σφουγγάρι. Έχει και ένα ενσωματωμένο εσωτερικό πολύ δυνατό το οποίο το έχω γεμίσει βιόσφαιρες και ζεολίτη.

Το 190lt παίζει με eheim 2215 επίσεις full στη βιολογία και εσωτερικό με σφουγγάρια και ζεολίτη.

Αναμένω ιδέες!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κατι τοσο τραγικο.μην στεναχωριεσαι.να εχεις ετοιμο νερο για αλλαγη,και ριξε καινα βακτηριο για να μπουσταρεις τυχον απωλεια καποιας αποικιας βακτηριων....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κατι τοσο τραγικο.μην στεναχωριεσαι.να εχεις ετοιμο νερο για αλλαγη,και ριξε καινα βακτηριο για να μπουσταρεις τυχον απωλεια καποιας αποικιας βακτηριων....

Λές να προμηθευτώ με βακτήρια ε;

Μου είπε ο petshopas που ψωνίζω οτι τοσο μεγάλη διακοπή είναι καταστροφική επειδή νεκρώνονται όλα τα βακτηρίδια του φίλτρου και επομένως πετάει μέσα στο νερό νεκρά βακτηριδια. Αλλαγή νερού γιατί; Για άμεση οξυγώνωση;

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια ,ναι οποσδηποτε.

την αλλαγη την κανεις προληπτικα,οχι για οξυγονωση αλλα για να αποφυγεις αμμωνια σε περιπτωση που σου πεθανουν πολλα βακτηρια μαζι.

εγω προσωπικα παντως στο παρελθον και μετα απο τουλαχιστον 2 περιπτωσεις 10ωρης!!! διακοπης το αντιμετωπισα οπως σου ειπα και χωρις απωλειες.το πολυ δυσκολο ειναι να σου συμβει κατι τετοιο μεσα στο καταχειμωνο και σε σπιτι οχι καλα μονωμενο...εκει εχεις να αντιμετωπισεις τον βασικο εχθρο που ειναι η χαμηλη θερμοκρασια...

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια ,ναι οποσδηποτε.

την αλλαγη την κανεις προληπτικα,οχι για οξυγονωση αλλα για να αποφυγεις αμμωνια σε περιπτωση που σου πεθανουν πολλα βακτηρια μαζι.

εγω προσωπικα παντως στο παρελθον και μετα απο τουλαχιστον 2 περιπτωσεις 10ωρης!!! διακοπης το αντιμετωπισα οπως σου ειπα και χωρις απωλειες.το πολυ δυσκολο ειναι να σου συμβει κατι τετοιο μεσα στο καταχειμωνο και σε σπιτι οχι καλα μονωμενο...εκει εχεις να αντιμετωπισεις τον βασικο εχθρο που ειναι η χαμηλη θερμοκρασια...

Nice! Πολύ καλό να ακούς συμβουλές απο κάποιον που έχει ιδία εμπειρία.

Βακτήρια μόνο την πρώτη μέρα ή να βάζω για τις επόμενες 2-3 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια ,ναι οποσδηποτε.

την αλλαγη την κανεις προληπτικα,οχι για οξυγονωση αλλα για να αποφυγεις αμμωνια σε περιπτωση που σου πεθανουν πολλα βακτηρια μαζι.

εγω προσωπικα παντως στο παρελθον και μετα απο τουλαχιστον 2 περιπτωσεις 10ωρης!!! διακοπης το αντιμετωπισα οπως σου ειπα και χωρις απωλειες.το πολυ δυσκολο ειναι να σου συμβει κατι τετοιο μεσα στο καταχειμωνο και σε σπιτι οχι καλα μονωμενο...εκει εχεις να αντιμετωπισεις τον βασικο εχθρο που ειναι η χαμηλη θερμοκρασια...

Nice! Πολύ καλό να ακούς συμβουλές απο κάποιον που έχει ιδία εμπειρία.

Βακτήρια μόνο την πρώτη μέρα ή να βάζω για τις επόμενες 2-3 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως αρκει την πρωτη μερα.εξαλλου δεν θα χαθει τελειως η βιολογια,απλως αναπληρωνεις τις οποιες απωλειες..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παρε και κανενα UPS! :thumbup:

Βοηθαει σε τετοιες περιπτωσεις :P

Link to comment
Share on other sites

Παρε και κανενα UPS! :thumbup:

Βοηθαει σε τετοιες περιπτωσεις :P

Σκεφτομαι να παρω γενήτρια για όλο το γραφείο γενικά. το UPS κρατάει για κανα 15' - 20'

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω γενήτρια για όλο το γραφείο γενικά. το UPS κρατάει για κανα 15' - 20'

και πολυ πολυ παραπανω εαν συνδεσεις μονοτο φιλτρο πανω του.
Link to comment
Share on other sites

και πολυ πολυ παραπανω εαν συνδεσεις μονοτο φιλτρο πανω του.

α ναι ε; κανα 2ωρο δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω γενήτρια για όλο το γραφείο γενικά. το UPS κρατάει για κανα 15' - 20'

Εξαρτατε το UPS!

Δεν χρειαζεται να εχεις συνδεδεμενο ολο τον εξοπλισμο, μονο το μοτερ και εισαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

α ναι ε; κανα 2ωρο δηλαδη;

αναλογως τα βατ και την ποιοτητα του ups,αναλογως τα βατ καταναλωσης του φιλτρου,ολα σχετικα ειναι....
Link to comment
Share on other sites

αναλογως τα βατ και την ποιοτητα του ups,αναλογως τα βατ καταναλωσης του φιλτρου,ολα σχετικα ειναι....

σωστα ... σιγουρα...θα το δω αν και νομιζω οτι η καλύτερη λύση είναι η γενήτρια!

Anyway, σ'ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για την βοήθεια klaz...θα ενημερώσω την Τετάρτη τιμές! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να αποφασίσει για το ποιο ups θα πάρεις,

αγόρασε μια αεραντλία με μπαταρία βάλτην μέσα στο ενυδρείο και από πάνω από την αερόπετρα κρέμασε με δυχτάκια το βιολογικό υλικό έτσι κατά την διακοπή οξυγονώνεται οι αποικίες .... :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα αδελφε.

καλο θα ειναι να εχεις στο ντουλαπι σου και σωστα τεστ για να εχεις μια ιδεα παντα.και μιλαω για νιτρικα,αμμωνια,νιτρωδη.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να αποφασίσει για το ποιο ups θα πάρεις,

αγόρασε μια αεραντλία με μπαταρία βάλτην μέσα στο ενυδρείο και από πάνω από την αερόπετρα κρέμασε με δυχτάκια το βιολογικό υλικό έτσι κατά την διακοπή οξυγονώνεται οι αποικίες .... :thumbup::P

Δύσκολο...

Είναι 2 ενυδρεία και τα 2 έχουν απο 2 φίλτρα γεμάτα βιολογία...

Link to comment
Share on other sites

αν και αργα μιασ και τετοια ωρα τετοια λογια αν εχεισ ups σε κανενα κλειστο υπολογιστη χρησιμοποιησε το για να την βγιαλεις

αναφορικα ενα 1000va σε υπολογιστη με 500-600 watt τον κραταει 15 με 20 λεπτα τα φιλτρα ειναι περιπου 20 watt το καθενα κανε τον υπολογισμο . και για σιγουρα αστο μια ωρα χωρις μετα μια ωρα ον . να μην νεκρωσουν οι αποικιες

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΥΡΙΟΙ!

Κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές!

Τελείωσε η διακοπή η οποία διήρκεσε 8πμ - 4μμ.

τα βήματα που ακολούθησα ήταν τα εξής:

1. Αγόρασα 2 αεραντλίες μπαταρίας (2 ενυδρεία) τις οποίες ενσωμάτωσα στα ενυδρεία στις 10:00.

2. Άδειασα τους κάδους των φίλτρων απο τα νερά τους και άφησα την βιολογία να "αναπνέει".

3. Πήρα μετρήσεις αμμωνίας στις 11:00πμ - "0".

4. Είχα ετοιμάσει νερό για το δισκοενυδρείο και έκανα αλλαγή πρίν βάλω σε λειτουργία τα φίλτρα.

5. Πρίν την αλλαγή πήρα πάλι μετρήσεις για αμμωνία και no2 - και τα 2 "0".

6. Προχώρησα σε αλλαγή νερού στο μεγάλο ενυδρείο.

7. Πήρα μετρήσεις μετά απο 2 ώρες λειτουργίας των φίλτρων και στα 2 ενυδρεία - πάλι "0".

8. Έριξα βακτήρια και στα 2 ενυδρεία το βράδυ πριν φύγω απο το γραφείο.

Να τονίσω οτι εχθές είχαμε ταϊσει λιγο το πρωι, σημερα καθόλου και ίσως να ταϊσουμε λιγακι αύριο.

9. Αύριο θα ξαναπάρω μετρήσεις και θα κάνω και μια αλλαγή στο άλλο ενυδρείο.

Θα το παρακολουθώ για τις επόμενες 3 μέρες μήπως και μου παρουσιαστούν τίποτε αμμωνίες ή νιτρώδη - άν και δεν πιστεύω αλλα καλό είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!

Έγινε επεξεργασία - kostas_g78
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...