Jump to content

Πρόβλημα με Pearl Gourami


Recommended Posts

Εδώ και μερικές εβδομάδες παλεύω να τα ταΐσω. Για κάποιο λόγο δεν έρχονται μπροστά στο ενυδρείο να φάνε. Την περισσότερη ώρα είναι κρυμμένα, βγαίνουν μόνο όταν δεν είναι κάνεις στο δωμάτιο του ενυδρείου και άμα μπει κάποιος όταν τον δουν κρύβονται. Παρατήρησα ότι τις πρωινές ώρες μέχρι να ανοίξει το φως κυκλοφορούν κανονικά μέσα στο ενυδρείο. Μερικές φορές ανεβαίνουν στο πίσω μέρος του ενυδρείου και ρίχνω τροφή εκεί τρώνε λίγο και μετά ξανακατεβαίνουν. Έχουν λεπτύνει επίσης αρκετά. Ταΐζω με διάφορες τροφές άλλες τις τρώνε άλλες όχι αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έρχονται να φάνε σαν να φοβούνται. Τι μπορώ να κάνω για να τα βοηθήσω?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και λίγη τροφή πριν ανοίξουν τα φώτα.

Ποιοι κυκλοφορούν γενικά κοντά στο ενυδρείο ?

Πόσο φωτισμό και το χρονοπερίοδο ?

Όχι απότομες κινήσεις μπροστά στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και λίγη τροφή πριν ανοίξουν τα φώτα.

Ποιοι κυκλοφορούν γενικά κοντά στο ενυδρείο ?

Πόσο φωτισμό και το χρονοπερίοδο ?

Όχι απότομες κινήσεις μπροστά στο ενυδρείο.

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό αλλά δυστυχώς μόνο σ/κ μπορώ να κάνω λόγο δουλειάς

Το ενυδρείο είναι σε υπνοδωμάτιο όπου δεν κυκλοφορεί γενικά κάνεις, μόνο εγώ όταν πάω να ταΐσω η να χαζέψω, ο ‘ιδιοκτήτης’ του υπνοδωματίου σπουδάζει εξωτερικό, δηλαδή λείπει τον περισσότερο καιρό.

Μαμά σεταπ juwel day juwel color σε vision 180 και 8 ώρες την μέρα.

Όχι δεν κάνει κάνεις απότομες κινήσεις μπροστά στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

To ότι είναι σε σχετικά μοναχικό χώρο είναι καλό και κακό.

Απλά δεν έχουν συνηθίσει κόσμο και κίνηση.

ήταν πάντα έτσι ή τις τελευταίες βδομάδες τους την έδωσε ?

Πρέπει να προσπαθήσεις να σε συνηθίσουν κάπως ώστε να νοιώθουν πιο ασφαλή.

Link to comment
Share on other sites

To ότι είναι σε σχετικά μοναχικό χώρο είναι καλό και κακό.

Απλά δεν έχουν συνηθίσει κόσμο και κίνηση.

ήταν πάντα έτσι ή τις τελευταίες βδομάδες τους την έδωσε ?

Πρέπει να προσπαθήσεις να σε συνηθίσουν κάπως ώστε να νοιώθουν πιο ασφαλή.

Ναι το έχω παρατηρήσει και εγώ σε παλιό ενυδρείο ότι δεν είναι πολύ καλό να μην σε βλέπουν συχνά. Αλλά δεν ισχύει για όλα τα ψάρια, απ ότι φαίνεται στα gourami ισχύει.

Στην αρχή όσο ήταν μόνα τους ήταν μια χαρά, το πρόβλημα ξεκίνησε όταν έβαλα ένα κοπάδι αρλεκίνους. στην αρχή δεν προλάβαιναν να φάνε πολύ, μετά άρχισαν να γίνονται λίγο διστακτικά δεν επερχόντουσαν αμέσως, μετά τους την βάρεσε και τα flakes για κάποιο λόγο το μασούσαν και μετά τα έφτυναν, πήρα άλλο είδος τροφής sera artemia από το τρώνε κανονικά άλλα τώρα δεν έρχονται καν στην επιφάνια να φάνε, μόνο το αρσενικό και αυτό κάνοντας κύκλο περιμετρικά του ενυδρείου. Πρόσφατα πήρα κατεψυγμένη τροφή blood worms που πάει βυθό και έριξα εκεί που κρύβονται αλλά δεν μπορώ να διακρίνω καλά αν τρώνε η όχι, μια φορά το έχω δοκιμάσει. Επειδή διαβάζω διάφορα 2 πράγματα μου έχουν κεντρίσει την προσοχή όσων αφορά ψάρια που δεν τρώνε, το παραπανίσιο διοξείδιο και κάποια αρρώστια που μπορεί να έχει το ψάρι, μπορεί να φταίει κάτι από αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...