Jump to content

Συγκάτοικοι για apisto 60l


Recommended Posts

Γεια σας

Θα αγοράσω ένα 60λ και θα βάλω apistogramma*2 και κατι στο βυθό :D:P

1Με χαλαζιακό χαλίκι 1-2mm μπορώ να βάλω corydoras???

2Αν ναι πόσα;;;

3Ποιο είδος;;;

4Θα μου ισοπεδώσουν το βυθό;;;

Το ενυδρείο θα γίνει απλό φυτεμένο

ph και όλα τα σιναφί θα υπολογιστούν στο τέλος

για αρχή θα είναι μάλλον 7-7.5 και μετά θα κατεβεί στο 6.5-6

ευχαριστώ πάρα πολύ :thumbup:

φιλικά,

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

απο οσο γνωριζω τα απιστογραμμα ειναι για το βυθο και εχουν μεγαλη επιφανεια διεκδικησhς.

Αρα στη θεση σου εγω θα διαλεγα ενα απο τα δυο ειδη.

Δεδομενου οτι τα απιστογραμμα εχουν και ενα βαθμο δυσκολιας, μαλλον θα επελεγα κορυντορας παρολο που τα απιστογραμμα μου αρεσουν λιγο περισσοτερο. Απο τα κορυντορας παντως θα σου προτινα τα Sterbai!

Τωρα για τη κοκκομετρια της αμμου, δεν μπορω να σου απαντησω γιατι αν δεν τη δω δεν βγαζω συμπερασματα.

Έγινε επεξεργασία - fisakis
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να βαλεις κατι που θα ειναι και αυτο στο βυθο?

Πιο πανω να μην κινειται τιποτα?

Εγω θα σκεφτομουν τα Hatchetfish που δεν θα πειραξουν τα απιστο και στην αναπαραγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε οτο δε μπορώ να βάλω στο βυθό;

Ποιος σου ειπε οτι κινουνται στο βυθο? :thumbup:

Και ποιος σου ειπε οτι θα εχεις κινηση με τους οτο?

Πολυ ωραια ψαρια και καταλληλα για συγκατοικοι, αλλα διατηρουναται σε ομαδα (4-5 μινιμουμ) και θα φορτωσεις το ενυδρειο που ειναι οριακο και δεν θα μπορεις να επιλεξεις και αλλα ψαρια σε καλο αριθμο (πχ τετρας) και θα εχεις δυο κουτσουρεμενες ομαδες τελικα και οχι μια και δυνατη.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου ειπε οτι κινουνται στο βυθο? :P

Και ποιος σου ειπε οτι θα εχεις κινηση με τους οτο?

Πολυ ωραια ψαρια και καταλληλα για συγκατοικοι, αλλα διατηρουναται σε ομαδα (4-5 μινιμουμ) και θα φορτωσεις το ενυδρειο που ειναι οριακο και δεν θα μπορεις να επιλεξεις και αλλα ψαρια σε καλο αριθμο (πχ τετρας) και θα εχεις δυο κουτσουρεμενες ομαδες τελικα και οχι μια και δυνατη.

μπερδεύτικα λίγο..κοιτάξτε εδώ σε αυτή τη συζήτηση για τα οτο και το πόσο φορτώνουν το ενυδρείο...

sorry λάθος το έθεσα για το βυθό και τα οτο

δεν υπάρχει θέμα κινητικότητας :P

τα cory μπαίνουν πληροφοριακά με χαλαζιακό χαλικι 1-2mm;;;;

τα αππορίπτω αρα αφού θα μπούν τα απιστο

τι αλλά προτείνετε με τα απιστο που να μην πειράζουν στη αναπαραγωγη;;;;;;;

αν κάποιος μπορεί να αλλάξει τον τίτλο σε Συγκάτοικοι για apisto 60l και αν χρει'αζεται να μεταφερθεί το θέμα

ευχαριστώ :thumbup:

:ninja::D:P

Link to comment
Share on other sites

μπερδεύτικα λίγο..κοιτάξτε εδώ σε αυτή τη συζήτηση για τα οτο και το πόσο φορτώνουν το ενυδρείο...

Ολα ειναι σχετικα.

Σε ενα ενυδρειο 200 λιτρα ειναι διαφορετικα απο οτι σε ενα 60λιτρο.

Αν υπολογισεις ιδιως οτι τα θηλυκα μπορει να φτασουν πανω απο 5-6 εκ.

Μιλαμε παντα για να μεινει χωρος να βαλουμε ψαρια με κινηση που λεγαμε, και σε ικανο αριθμο ομαδας οχι παλι κουτσουρεμενα 6-7 ατομα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Με χαλίκι 1-2mm μπαίνουν πληροφοριακά Cory ???

Με τα απιστο τι άλλο μπορει να μπει ;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Up

αν κάποιος μπορεί να αλλάξει τον τίτλο σε Συγκάτοικοι για apisto 60l και αν χρει'αζεται να μεταφερθεί το θέμα

Link to comment
Share on other sites

τα cory μπαίνουν πληροφοριακά με χαλαζιακό χαλικι 1-2mm;;;;

Ποιοι άλλοι είναι οι πιθανοί συγκατοικοι των apistogramma??????ενοειτε χωρίς να πειράζουν στην αναπαραγωγή :thumbup:

Ευχαριστω

:P

Link to comment
Share on other sites

Για να "ζεσταθείς" λίγο, δες μερικές φώτο από βιότοπο apisto : http://apisto.sites.no/page.aspx?PageId=65 και ψάξε και το site μηπως βρεις κάτι ενδιαφέρον : http://apisto.sites.no/

Link to comment
Share on other sites

theodor72 σε ευχαριστώ πολύ! :)

Λοιπόν στο ενυδρείο που θα αγοράσω (60-68 λ)θα μπουν όταν μπουν apisto ''σκληρότερων νερών'' όπως cacatuoides or borelli(μάλλον cacatuoides)

Τα ψάρια που ζουν στον ίδιο βιότοπο με τα apisto (σύμφωνα με τα site που μου έδωσε ο theodor72) κι άλλα είναι:

Copella nattereri μάλλον ακατάλληλα για τα λίτρα μου

Rivulus sp killifish δε μου πολύ αρέσει

κάποια είδη Characins και Tetras :rasp: ( :thumbup: )

Hatchetfish και πάλι δε μου αρέσει πάρα πολυ

Copeina" sp. μάλλον ακατάλληλα για τα λίτρα μου

otocinclus macrospilus( :hysterical: )

διάφορα είδη corydoras (Μπαίνουν σε ψιλόκοκο χαλίκι 1-2mm;;;;;;;;;;;;;;;;;:band:

Τι μου προτείνετε;;;;;;;;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου θα σου προτεινα να ακολουθησεις τις πιο σιγουρες επιλογες οπως νεον καρδιαναλιους η ροδοστομα!και τα 3 ειναι πολυ ομορφα ψαρακια με πολυ κινηση!απλα εχω μια ενσταση ως προσ το μεγεθος του ενυδρειου σου..δηλαδη στη θεση σου εγω δεν θα εβαζα αλλα ψαρια!βεβαια σε αυτο μπορουν να μιλησουν και οι εμπειροτεροι..παντως αν θεσ οπςσδηποτε να βαλεις κατι ακομα μια ομαδα απο 10 το πολυ 15 απο τα παραπανω που σου ειπα θα την εβαζα...κοριντορας δεν θα εβαζα για το λογο οτι κινουνται στο ιδιο επιπεδο και σε συνδιασμο με τα λιτρα σου ειναι ρισκο..ελπιζω να βοηθησα! :)

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου θα σου προτεινα να ακολουθησεις τις πιο σιγουρες επιλογες οπως νεον καρδιαναλιους η ροδοστομα!και τα 3 ειναι πολυ ομορφα ψαρακια με πολυ κινηση!απλα εχω μια ενσταση ως προσ το μεγεθος του ενυδρειου σου..δηλαδη στη θεση σου εγω δεν θα εβαζα αλλα ψαρια!βεβαια σε αυτο μπορουν να μιλησουν και οι εμπειροτεροι..παντως αν θεσ οπςσδηποτε να βαλεις κατι ακομα μια ομαδα απο 10 το πολυ 15 απο τα παραπανω που σου ειπα θα την εβαζα...κοριντορας δεν θα εβαζα για το λογο οτι κινουνται στο ιδιο επιπεδο και σε συνδιασμο με τα λιτρα σου ειναι ρισκο..ελπιζω να βοηθησα! :)

Cory δε θα βάλω απλά ρωτάω αν μπαίνουν σε χαλίκι 1-2mm

τι άλλο μου προτείνετε ;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για να ανακατέψω λίγο τα πράγματα εγώ που έχω

1. δύο ζευγάρια cacatoo και δύο corydoras στο βυθό (οι εναπομείναντες μαθουσάλες από μάι μεγαλύτερη ομάδα) γιατί δεν έχω πρόβλημα ?

Καταρχήν από τη μικρή και ωραία εμπειρία που έχω με cacatoo εδώ και μερικούς μήνες δεν ενοχλούν κανένα και δεν κινούνται μόνο χαμηλά το αντίθετο μάλιστα. Το πρώτο με την επιφύλαξη ότι σε περίπτωση γέννας προφανώς θα ζορίσουν τα πράγματα (αλλά με τις κρυψώνες μου υπάρχουν δεν νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα). Στο ίδιο ενυδρείο είναι και δύο κοπάδια tetra (ροδόστομοι και ember tetra) τα οποία παίζουν και το ρόλο dithering fish και ένας μοναχικός hatchet.

Όλα αυτά σε αυτό το ενυδρείο.

Επομένως κατά τη γνώμη μου, αν δοθούν οι κατάλληλες συνθήκες, νανοκιχλίδες και corydoras δεν είναι πάντα απαγορευτικό αλλά έχει να κάνει με λίτρα, μήκος, κρυψώνες, διακόσμηση, και συνολική ιχθυοφόρτωση και απόσπαση προσοχής των ψαριών.

Σε 1-2mm μπορείς να βάλεις corydoras απλά δεν θα είναι και το καλύτερό τους.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Τώρα για να ανακατέψω λίγο τα πράγματα εγώ που έχω

1. δύο ζευγάρια cacatoo και δύο corydoras στο βυθό (οι εναπομείναντες μαθουσάλες από μάι μεγαλύτερη ομάδα) γιατί δεν έχω πρόβλημα ?

Καταρχήν από τη μικρή και ωραία εμπειρία που έχω με cacatoo εδώ και μερικούς μήνες δεν ενοχλούν κανένα και δεν κινούνται μόνο χαμηλά το αντίθετο μάλιστα. Το πρώτο με την επιφύλαξη ότι σε περίπτωση γέννας προφανώς θα ζορίσουν τα πράγματα (αλλά με τις κρυψώνες μου υπάρχουν δεν νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα). Στο ίδιο ενυδρείο είναι και δύο κοπάδια tetra (ροδόστομοι και ember tetra) τα οποία παίζουν και το ρόλο dithering fish και ένας μοναχικός hatchet.

Όλα αυτά σε αυτό το ενυδρείο.

Επομένως κατά τη γνώμη μου, αν δοθούν οι κατάλληλες συνθήκες, νανοκιχλίδες και corydoras δεν είναι πάντα απαγορευτικό αλλά έχει να κάνει με λίτρα, μήκος, κρυψώνες, διακόσμηση, και συνολική ιχθυοφόρτωση και απόσπαση προσοχής των ψαριών.

Σε 1-2mm μπορείς να βάλεις corydoras απλά δεν θα είναι και το καλύτερό τους.

Τα cory δε θα τα βάλω με τα apisto.Αν δε θεωρείται απαγορευτικό με κάποιες συνθήκες τότε καλύτερα :rasp:

Το ενυδρείο επειδή (τελικά :hysterical: ) θα στηθεί το καλοκαίρι και όλο το ''πακέτο'' θα αγοραστεί μετά τις γιορτές,θα είναι έτοιμο το ενυδρείο από τώρα ώστε το καλοκαίρι να μπει νερό μέσα και να αρχίσει η προετοιμασία για την εισαγωγή των ψαριών.Αν βρώ κανα αξιόλογο apisto ή το συγκάτοικο που θα αποφασίσω θα αγοραστεί για να μπει στο ενυδρείο.Αν δε βρω τίποτα θα τα βγάλω πέρα με τον betta μου :thumbup: (ελπίζω να του βρω καλό σπιτικό στο forum)

Τι ψαροσύνθεση προτείνετε;;;;

(Οσο πάει γίνετε πιο ενδιαφέρον) :thumbup:

:)

υγ Andreas301 καμία επιθετική συμπεριφορά των apisto προς τα άλλα ψάρια έχεις παρατηρήσει;;;;

Τα άπιστο μεταξύ τους μαλώνουν πολύ;;;;;;;;;;;;;;;

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

:)

υγ Andreas301 καμία επιθετική συμπεριφορά των apisto προς τα άλλα ψάρια έχεις παρατηρήσει;;;;

Τα άπιστο μεταξύ τους μαλώνουν πολύ;;;;;;;;;;;;;;;

Καμία επιθετική συμπεριφορά κατά των άλλων ειδών.

Μεταξύ τους τα δύο αρσενικά έχουν πιάσει το ένα την περιοχή με τη moss και το άλλο την περιοχή με την κρυπτοκορίνα και συναντώνται στη μέση του ενυδρείου για να ανταλλάξουν καμιά φορά επιθετικές ματιές και κανένα κυνηγητό. Αυτά στα 125 λίτρα όπως προανέφερα με πολλές κρυψώνες, περάσματα και πυκνή σχετικά βλάστηση.

Σε 60 λίτρα θα έβαζα ένα ζευγάρι με ένα κοπάδι ember tetra και γενικά tetras που δεν θα κυνηγάνε τα μικρά αν ποτέ έχεις καμιά γέννα. Επίσης τα Nannostomus beckfordi (pencils) είναι καλοί συγκάτοικοι αν βρεις πουθενά ή ακόμα και οι αρλεκίνοι. Εγώ που έχω και τους ροδόστομους θα προτιμούσα να μην ήταν μέσα (αλλά ήταν πριν τα cacatoo).

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Μια ψαροσυνθεση με 4 οτο και μια μικρή ομάδα τετρα δε παίζει τελικά ;;;;;

Αν όχι θα διαλέξω μια απο τις 2 κατηγορίες η...θα σας πω μια τρίτη σκέψη :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου θα προτεινα να βαλεις:

1)το ζευγαρι 2)6-8 ατομα cardinal.

1)ενα ζευγαρι 2)4 οτοκυκλους

Εγω προτιμω το πρωτο παντως ,τα cardinal ειναι πολυ ησυxα ψαρια και θα βαλουν χρωμα στο ενυδρειο σου.

Διαβασε ακομα καποια πραγματα :Apistogramma,βιοτοπικο apistogramma sp2,βιοτοπικο Apistogramma Sp2. :)

Link to comment
Share on other sites

Και καποια ακομα που βρηκα για τα Apistogramma borellii:Apistogramma borelli,

επισης εδω ενα βιντεο με αναπαραγωγη,Apistogramma borellii,Apistogramma borellii. :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να "ζεσταθείς" λίγο, δες μερικές φώτο από βιότοπο apisto : http://apisto.sites.no/page.aspx?PageId=65 και ψάξε και το site μηπως βρεις κάτι ενδιαφέρον : http://apisto.sites.no/

μου άναψες φωτιές τώρα....... :hysterical::thumbup::thumbup:

στο θέμα μας τώρα από προσωπική εμπειρία με αυτά τα ψάρια (apisto) είναι η εξής....πολύ ήρεμα ψάρια και καβγάδες είχα μόνο κατά την αναπαραγωγή και όταν είχα άλλο ένα θηλυκό με ένα ζευγάρι μαζί και όλα αυτά στα 60λ......τώρα που έχουν μπει σε ένα πιο μεγάλο δεν έχουν πρόβλημα το ζευγάρι με το άλλο θηλυκό.Όσο για το cory προσωπικά δεν είναι θέμα καυγάδων(με εξαίρεση την περίπτωση της αναπαραγωγή) αλλά το γεγονός του να μην στριμώχνει όλα τα ψάρια στα κάτω στρώματα του ενυδρείου και ειδικά όταν μιλάμε για ένα ενυδρείο 60λ :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σκεφτώ τι θα επιλέξω σαν συγκάτοικο και θα σας πω. :)

Το ενυδρείο το σκέφτομαι απλό φυτεμένο (όσο περισσότερο αντέξουν οι λάμπες μου )+(30watt) με ένα ωραίο ξύλο που να εξασφαλίσει τις απαραίτητες κρυψώνες :thumbup:

Στο βυθό χαλικάκι 1-2mm

Στο φίλτρο θα υπάρχει σίγουρα λίγη τύρφη.

Πως σας φαίνεται;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

το χαλικακι δεν θα αρεσει στα απιστο...εγω που ειχα χαλικι και απο πανω αμμο καποια στιγμη το χαλικι βγηκε πανω απο την αμμο σε καποιεσ περιοχες και τα απιστο συχναζαν μονο στα μεροι που ειχε αμμο βαζοντας συνεχεια μεγαλες ποσοτητες στο στομα τους και μετα το εφτυναν!(δεν ξερω αν ειναι οπως οι αφρικανες που καθαριζουν ετσι τα βρανχια τους)αλλα τα απιστο τσιμπολογανε συνεχως απο κατω(βοσκουνε!! :) )οποτε με το χαλικι θα τα βρουν σκουρα..εβγαλα το χαλικι και ηρεμισα!οσο για το θεμα της τυρφης το βαζεις για να μαλακωσει το νερο;

θα σου βγαλει και χρωμα και μετα απο καποιουσ μηνες θα θελει αλλαγμα..

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

το χαλικακι δεν θα αρεσει στα απιστο...εγω που ειχα χαλικι και απο πανω αμμο καποια στιγμη το χαλικι βγηκε πανω απο την αμμο σε καποιεσ περιοχες και τα απιστο συχναζαν μονο στα μεροι που ειχε αμμο βαζοντας συνεχεια μεγαλες ποσοτητες στο στομα τους και μετα το εφτυναν!(δεν ξερω αν ειναι οπως οι αφρικανες που καθαριζουν ετσι τα βρανχια τους)αλλα τα απιστο τσιμπολογανε συνεχως απο κατω(βοσκουνε!! :) )οποτε με το χαλικι θα τα βρουν σκουρα..εβγαλα το χαλικι και ηρεμισα!οσο για το θεμα της τυρφης το βαζεις για να μαλακωσει το νερο;

θα σου βγαλει και χρωμα και μετα απο καποιουσ μηνες θα θελει αλλαγμα..

Το ξέρω ότι η τυρφη χρωματιζει το νερο

Το βάζω για να χαμηλωσει το ph ελάχιστα (0,4-0,5) ή και λιγότερο .Για να το κατεβασω πολυ θα πάρω μ΄αλλον αντ οσμωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...