Jump to content

Προβλημα


Recommended Posts

καλησπερα..!

Πριν λιγες μερες(5-6) πηρα μια πετρα...την οποια την εβαλα στο ενα ενυδρειο μου(καθαρισμενη με καυτο νερο...αρκετη ωρα+μουλιασμα σε καυτο νερο)...το αποτελεσμα ειναι σημερα το αρσενικο μου gubby να πηρε εισητηριο για τον ψαροπαραδεισο...!Η πετρα ειναι αυτην...!post-42220-1303147612_thumb.jpg post-42220-1303147634_thumb.jpg post-42220-1303147667_thumb.jpg

Λετε να οφειλετε στην πετρα???

σημερα εκανα μια αλλαγη νερου με απιονισμενο νερο...!!

Τα αποτελεσματα ηταν για το ενυδρειο με την πετρα...!

ΝΟ3 =2 mg/l

:thumbup: ΝΟ2 = 11 mg/l

GH =8 dGH

KH =15 dKH

PH =8.5

το ενυδρειο τρεχει εδω και εναν μηνα περιπου ειναι καθαρα 15 λιτρα(ειχα 3 gubby τωρα 2)...και εχω φιλτρο με ανθρακα μεσα εδω και 2 εβδομαδες(σκοπευω να το αλλαξω στην επομενη αλλαγη νερου)

Τα αποτελεσματα για το αλλο το ενυδρειο(25 καθαρα λιτρα) τρεχει περιπου εδω και 2 μηνες και εχει εναν μονομαχο ενα σαλληγκαρι και εναν γλυφτακο μικρο...!

ΝΟ3 =0 mg/l

ΝΟ2 = 3.0 mg/l

GH =5 dGH

KH =13 dKH

PH =8.5

Aν μπορουσατε να μου πητε τι αλλο να κανω για να ρηξω το ατιμο το ΝΟ2.Μηπως δεν βαζω αρκετο bio Nitrivec της Σερα??...Ευχαριστω :)

Y.Γ το απιονισμενο νερο χρειαζετε αντιχλωριο??

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπώ ότι αυτό το προιον ΔΕΝ κάνει αυτα που θα έπρεπε!

Δεν γίνεται να λένε στρώνει το φίλτρο με βακτήρια και μπουρδες και να έχεις 11μγ Νο2!

Στα φίλτρα σου έχεις βάλει βιολογικά υλικά ;

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπώ ότι αυτό το προιον ΔΕΝ κάνει αυτα που θα έπρεπε!

Δεν γίνεται να λένε στρώνει το φίλτρο με βακτήρια και μπουρδες και να έχεις 11μγ Νο2!

Στα φίλτρα σου έχεις βάλει βιολογικά υλικά ;

Άλλο δεν κάνει αυτά που θα έπρεπε και άλλο δεν κάνει θαύματα. Γιατί δεν νομίζω να λέει στις οδηγίες βάλτε 3 guppy σε 15 λίτρα μαζί με πλέκο, μονομάχο και με το Nitrivec θα στρώσει το φίλτρο. Το πρόβλημα είναι αλλού και στον φίλος μας έχει τονιστεί από την πρώτη στιγμή εδώ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπώ ότι αυτό το προιον ΔΕΝ κάνει αυτα που θα έπρεπε!

Δεν γίνεται να λένε στρώνει το φίλτρο με βακτήρια και μπουρδες και να έχεις 11μγ Νο2!

Στα φίλτρα σου έχεις βάλει βιολογικά υλικά ;

Sτο μικρο εχω τον ανθρακα που ειχε μεσα...το εχω περιπου δυο εβδομαδες...και θα το αλλαξω σε λιγο καιρο με βιολογικο σφουγκαρι χρωμα μπλε που εχω...!

Στο αλλο(25) εχω μεσα 3 πραγματα...(αυτα που ειχε μεσα το BIOBOX)...πανω πανω ενα ασπρο σφουγκαρακι...στην μεση ενα μπλε...τον ρωτησα τον καταστηματαρχη να μου πει τι ειναι αλλα λεει...δεν σε απασχολει το μονο οτι θελει αλαγμα σε 2 μηνες περιπου...και στην βαση η λεγομενη απο τον καταστημαρχη βιολογια του ενυδρειο...και ειναι ενα κουτακι που εχει μπιλιτσες χρωματος καφε μεσα...!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο δεν κάνει αυτά που θα έπρεπε και άλλο δεν κάνει θαύματα. Γιατί δεν νομίζω να λέει στις οδηγίες βάλτε 3 guppy σε 15 λίτρα μαζί με πλέκο, μονομάχο και με το Nitrivec θα στρώσει το φίλτρο. Το πρόβλημα είναι αλλού και στον φίλος μας έχει τονιστεί από την πρώτη στιγμή εδώ.

:)

οχι οχι δεν καταλαβες...στο 15λιτρο εχω 2 gubby...στο 25ρι εχω εναν μονομαχο και εναν οτο(καπως ετσι λεγοντε αυτα...δεν ειναι γατοψαρα...αλλα εχουν στομα σαν τον πλεκο για καθαρισμο τζαμιων)..οχι πλεκο...!

Link to comment
Share on other sites

Sτο μικρο εχω τον ανθρακα που ειχε μεσα...το εχω περιπου δυο εβδομαδες...και θα το αλλαξω σε λιγο καιρο με βιολογικο σφουγκαρι χρωμα μπλε που εχω...!

Στο αλλο(25) εχω μεσα 3 πραγματα...(αυτα που ειχε μεσα το BIOBOX)...πανω πανω ενα ασπρο σφουγκαρακι...στην μεση ενα μπλε...τον ρωτησα τον καταστηματαρχη να μου πει τι ειναι αλλα λεει...δεν σε απασχολει το μονο οτι θελει αλαγμα σε 2 μηνες περιπου...και στην βαση η λεγομενη απο τον καταστημαρχη βιολογια του ενυδρειο...και ειναι ενα κουτακι που εχει μπιλιτσες χρωματος καφε μεσα...!

Βάλε και το μπλε σφουγγάρι και βγάλε το μαύρο, αφού το έχεις που το έχεις.

Επίσης μην αλλάξεις το μπλε σφουγγάρι σε δυο μήνες. Τα μπλε σφουγγάρια δεν τα αλλάζουμε αλλά τα ξεπλένουμε με νερό ενυδρείο όποτε μπουκώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και το μπλε σφουγγάρι και βγάλε το μαύρο, αφού το έχεις που το έχεις.

Επίσης μην αλλάξεις το μπλε σφουγγάρι σε δυο μήνες. Τα μπλε σφουγγάρια δεν τα αλλάζουμε αλλά τα ξεπλένουμε με νερό ενυδρείο όποτε μπουκώνουν.

Oκ θα το κανω στην επομενη αλλαγη νερου σε 3 μερες περιπου...!!Αλλα το προβλημα ειναι πως θα πεσουν τα NO2...θα πεσου με αυτην την ενεργεια??Επισης αμα βαλω λιγο παραπανω βακτηρια θα κανουν κανενα καλο η ειναι για αλλο λογο??ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο δεν κάνει αυτά που θα έπρεπε και άλλο δεν κάνει θαύματα. Γιατί δεν νομίζω να λέει στις οδηγίες βάλτε 3 guppy σε 15 λίτρα μαζί με πλέκο, μονομάχο και με το Nitrivec θα στρώσει το φίλτρο. Το πρόβλημα είναι αλλού και στον φίλος μας έχει τονιστεί από την πρώτη στιγμή εδώ.

:)

Εχω αλλαξει πολλα απο τοτε....!τωρα εχω αυτα που περιγραφω...!

Link to comment
Share on other sites

Το μπλε σφουγγάρι δεν είναι βιολογικό υλικό. Όσο nitirivec και να ρίχνεις άν δεν έχουν κάπου να βακτήρια να κάτσουν και να πολλαπλασιαστούν θα μετράς συνέχεια ΝΟ2 και ΝΗ3.

Link to comment
Share on other sites

Το μπλε σφουγγάρι δεν είναι βιολογικό υλικό. Όσο nitirivec και να ρίχνεις άν δεν έχουν κάπου να βακτήρια να κάτσουν και να πολλαπλασιαστούν θα μετράς συνέχεια ΝΟ2 και ΝΗ3.

δΛΔ..το προβλημα το κανει το ιδιο το φιλτρο??να αλλαξω τον ανθρακα με το μπλε σφουγγαρι??

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν δημιουργεί το πρόβλημα των νιτρώδων, το φίλτρο (αν είναι σωστό), το λύνει. Ναι, βγάζεις τον άνθρακα, αλλά δεν βάζεις το σφουγγάρι. Αγόρασε λίγο βιολογικό υλικό και βάλε αυτό. Το σφουγγάρι δεν είνι βιολογικό υλικο....

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν δημιουργεί το πρόβλημα των νιτρώδων, το φίλτρο (αν είναι σωστό), το λύνει. Ναι, βγάζεις τον άνθρακα, αλλά δεν βάζεις το σφουγγάρι. Αγόρασε λίγο βιολογικό υλικό και βάλε αυτό. Το σφουγγάρι δεν είνι βιολογικό υλικο....

Eυχαριστω πολυ...εχεις να μου προτεινεις κατι καλο??

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ...εχεις να μου προτεινεις κατι καλο??

eheim substrat και sera siporax ειναι τα καλυτερο..αυτα θα σου προτεινουν οι περισσοτεροι.. εγω εβαλα siporax και ειδα τεραστια διαφορα σε σχεση με πριν που ειχα τα σφουγγαρια μονο...

Έγινε επεξεργασία - gorgio
Link to comment
Share on other sites

eheim substrat και sera siporax ειναι τα καλυτερο..αυτα θα σου προτεινουν οι περισσοτεροι.. εγω εβαλα siporax και ειδα τεραστια διαφορα σε σχεση με πριν που ειχα τα σφουγγαρια μονο...

To προβλημα μου ειναι οτι στο 15λιτρο...ειναι μικρο και εχω και ενα μικρο φιλτρο με υποδοχη μονο για ενα σφουγκαρακι :S...εκτος και γεμισω τον "καδο" με siporax(το γνωστο μακαρονι?)...!

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα μου ειναι οτι στο 15λιτρο...ειναι μικρο και εχω και ενα μικρο φιλτρο με υποδοχη μονο για ενα σφουγκαρακι :S...εκτος και γεμισω τον "καδο" με siporax(το γνωστο μακαρονι?)...!

Βάλε siporax mini που είναι πολύ μικρότερο σε μέγεθος και δεν έχει σχήμα μακαρονιού, ειδικό για μικρά φίλτρα.

'Η eheim substrat pro που κι αυτό είναι μικρό σε μέγεθος και θα χωρέσει κάποια ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε siporax mini που είναι πολύ μικρότερο σε μέγεθος και δεν έχει σχήμα μακαρονιού, ειδικό για μικρά φίλτρα.

'Η eheim substrat pro που κι αυτό είναι μικρό σε μέγεθος και θα χωρέσει κάποια ποσότητα.

Eυχαριστω πολυ..θα το ψαξω αυριο...!

Κομα μια ερωτηση...στο 25ρι εχω ενα ΒΙΟΒΟΧ...στον πατο εχει αυτοΑυτο στην μεση αυτο και πανω πανω εχει αυτο...!μπορω να ανοιξω το κουτακι και να τα βαλω μεσα...αν ναι σε ποιο απολα να το κανω??(ο καταστηματαρχης μου ειπε πως αυα δεν πηραζονται...και αγοραζονται ετσι... :)

Link to comment
Share on other sites

Βρες siporax min της sera! Ποιοτικό και μικρό σε μέγεθος

Link to comment
Share on other sites

Βρες siporax min της sera! Ποιοτικό και μικρό σε μέγεθος

Θα το κανω αυριο...αλλα το προβλημα μου ειναι αλλο...δεν λιγο πιο πανω ...ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...