Jump to content

αυτοματες ταιστρες?


Recommended Posts

καλημερα σε ολους, εχω ενα ενυδρειο 50 λυτρων και ενα 180 λυτρων με θαλασσινο νερο.

ηθελα να ρωτησω για περιοδο αδειων 3-4 το πολυ μπορει να χρησημοποιηθει η αυτοματη ταιστρα? ( ολα μου τα ψαρια τρωνε φιλαρακι και μπιλιες , μονο ενα τρωει κατεψυγμενη γαριδα. ποσο ασφαλες ειναι η χρηση της αυτοματης ταιστρας και τι αλλο εχετε να μου πρωτεινετε σε αντικατασταση της?

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για 3-4 μέρες δεν είναι απαραίτητη η αυτόματη ταΐστρα.

Κάνε ένα τάισμα πριν φύγεις.. και φυσικά όταν επιστρέψεις, για τις μέρες αυτές θα αντέξουν μια χαρά.

Αυτά όσον αφορά τη διατροφή... τις υπόλοιπες ανάγκες του ενυδρείου σου δεν τις γνωρίζω..... (αυτόματη αναπλήρωση, διακοπή ρεύματος όπου κάποιος πρέπει να έχει το νου του)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τώρα που έφυγα για πάσχα έκανα αυτό που λέει ο Aiolos, τάισα καλά και θα ταίσω πάλι μόλις γυρίσω. Εκάνα και μια αλλαγή νερού πριν φύγω.

Η μόνη λύση για αντικατάσταση της ταίστρας πάντως είναι αν έχεις κάποιον να στα ταίζει όσο θα λείπεις αλλά και πάλι ρίσκο είναι γιατί μπορεί κι αυτός που θα αφήσεις να μην έχει ιδέα από ενυδρεία και να ταίζει πολύ περισσότερο από ότι του είπες.

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...... ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ.

ΓΙΑ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΤΑ ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΠΡΩΙ - ΒΡΑΔΥ , ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ . ΩΡΑΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΦΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

ΟΠΟΤΕ ΤΑΙΖΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΑΙΖΩ ΠΑΛΙ . ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι το τάισμα... αντέχουν, άσε που θα τους κάνει και καλό !!!!

Πρόβλημα θα είναι η διακοπή ρεύματος..... το δοχείο του skimmer αν γεμίσει και επιστρέφουν τα απόβλητα πάλι στο ενυδρείο.... η αναπλήρωση.... και ο νόμος του Merphy όπου όλα τα ανάποδα συμβαίνουν κατά την απουσία μας.

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ...........

ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΧΑΛΟΓΕΛΑΣΕΙ !

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΛΟΥΝ ΠΟΛΥ ΦΟΒΗΤΣΙΑΡΙΚΟ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. ( ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΚΛΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΡΕΑ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΚΙΝΗΓΟΥΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΚΡΙΒΟΝΤΑΝ . ) ΕΠΕΙΤΑ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ . ΟΜΩς ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΚΟΛΛΥΜΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ?

ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ ΕΝΑ '' ΚΑΘΑΡΙΣΤΗ ΑΜΜΟΥ , ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΗ ΒΡΑΧΟΥ , ΕΝΑΝ ΑΣΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΑΡΙΔΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΛΛΟ '' ΕΝΕΡΓΟ ΨΑΡΙ'' ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΘΑΡΑΨΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ....

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να λαμβάνουμε τα μέτρα μας... και ο Merphy δεν θα μας χαμογελάσει

Link to comment
Share on other sites

να φωναζω? ετσι ειναι καλυτερα?

λοιπον ειμαι πολυ αρχαρια και οτι λετε , οτι διαβαζω στο ιντερνετ και στα βιβλια ειναι σαν ευαγγελιο σε μενα. οποτε τα ακολουθω κατα γραμμα. εχουμε χρονια ενυδρειο γλυκου νερου και τα χριστουγεννα πηρα το μικρο ενυδρειο που σας ειπα, και πριν 2 μηνες πηραμε και το μεγαλο , οποτε τα ειδα ολα! θελει πολυ φροντιδα και προσπαθω να τα κρατησω υγειες.

α! για τον φοβητσιαρη μου τι μπορω να κανω? μια αλλαγη την διακοσμηση μεσα στο ενυδρειο θα βοηθουσε?

σας ευχαριστω παντως και του 2.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι με τον παλιο-Merphy.

Αν είναι να συμβεί κάτι θα γίνει και όσο είσαι για ψώνια ή στην δουλειά σου ( σε εμένα έτυχε).

Γνώμη μου είναι να μην ταϊσεις ΠΑΡΑ πολύ πριν φύγεις...Κάνε ότι κάνεις κανονικά και τα ψάρια θα τσιμπολογίσουν λίγη άλγη, λίγα υπολύματα που τυχόν υπάρχουν και θα είναι μια χαρά.

Αν τώρα χρησιμοποιήσεις κάποιο άτομο, κάνε το εξής απλό:

Χώρισε σε έναν αριθμό μικρών δοχείων ( όπως π.χ οι δοκιμαστικοί σωλήνες των υγρών tests) την τροφή που θέλεις να ρίξει σε κάθε τάϊσμα. Έτσι θα αδειάζει την ώρα που του είπες το περιεχόμενο ενός δοχείου και δεν θα κάνει "ότι θεωρεί ΑΥΤΟΣ σωστό".

:)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα οπως κανουν οι παππουδες με τα χαπια τους!!!!!

πολυ καλη ιδεα ετσι θα κανω

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλή ιδέα! Πάντως παιδιά για το θέμα της διακοπής ρεύματος πιστεύω αξίζει κάποιος να δώσει 70€ να πάρει ένα UPS να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Ενα φθηνό κάνει καλά τη δουλειά του, και αν έχεις πάνω τα απολυτως απαραίτητα θα κρατήσει αρκετά, δηλαδή τη μία ώρα την έχει στο πολύ χαλαρό. Απλά να κοιτάτε να πάρετε ένα που αν τελειώσει η μπαταρία του και σβήσει, οταν ξαναέρθει το ρεύμα να ανάβει μόνο του.. μερικά όπως αυτό που είχα παλιά εγώ για το pc χρειάζονταν να πατήσεις το power πάλι..

Όσο για την ταίστρα, τη θεωρώ και αυτή αναγκαία. Έχε την στο πλάι, και ας τη χρησιμοποιήσεις μία στο τόσο. Για μένα καλύτερο να τους βάλεις να ταιστούν αυτόματα έστω και μια φορά την ημέρα (και ας πέσει στο περίπου η ποσότητα της τροφής), παρά να τα αφήσεις 4 μέρες χωρίς καθόλου.. Οκ δεν θα πάθουν κάτι, αλλά, γιατί να το ρισκάρεις και να τα στρεσάρεις?

Link to comment
Share on other sites

Το UPS καλό δεν λέω... αλλά για μικρές διακοπές. Οι περισσότεροι που έπαθαν ζημιά ήταν όταν για κάποιο λόγο έπεσε η ασφάλεια και σε τέτοιες περιπτώσεις το UPS είναι ουσιαστικά άχρηστο.

Κάποιος γείτονας... κάποιος φίλος καλό είναι να ελέγχει το τι γίνεται στο χώρο.... είναι το καλύτερο UPS !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για 3-4 μέρες δεν είναι απαραίτητη η αυτόματη ταΐστρα.

Κάνε ένα τάισμα πριν φύγεις.. και φυσικά όταν επιστρέψεις, για τις μέρες αυτές θα αντέξουν μια χαρά.

Αυτά όσον αφορά τη διατροφή... τις υπόλοιπες ανάγκες του ενυδρείου σου δεν τις γνωρίζω..... (αυτόματη αναπλήρωση, διακοπή ρεύματος όπου κάποιος πρέπει να έχει το νου του)

Φυσιολογικό ομως ταισμα. Μην ξεφυγεις!! :)

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλή ιδέα! Πάντως παιδιά για το θέμα της διακοπής ρεύματος πιστεύω αξίζει κάποιος να δώσει 70€ να πάρει ένα UPS να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Ενα φθηνό κάνει καλά τη δουλειά του, και αν έχεις πάνω τα απολυτως απαραίτητα θα κρατήσει αρκετά, δηλαδή τη μία ώρα την έχει στο πολύ χαλαρό. Απλά να κοιτάτε να πάρετε ένα που αν τελειώσει η μπαταρία του και σβήσει, οταν ξαναέρθει το ρεύμα να ανάβει μόνο του.. μερικά όπως αυτό που είχα παλιά εγώ για το pc χρειάζονταν να πατήσεις το power πάλι..

Όσο για την ταίστρα, τη θεωρώ και αυτή αναγκαία. Έχε την στο πλάι, και ας τη χρησιμοποιήσεις μία στο τόσο. Για μένα καλύτερο να τους βάλεις να ταιστούν αυτόματα έστω και μια φορά την ημέρα (και ας πέσει στο περίπου η ποσότητα της τροφής), παρά να τα αφήσεις 4 μέρες χωρίς καθόλου.. Οκ δεν θα πάθουν κάτι, αλλά, γιατί να το ρισκάρεις και να τα στρεσάρεις?

Σίγουρα χρειάζεται. Εγώ έχω τρεις διαφορετικές. Αλλά αν έχεις κάποιον που να μπορεί να μπαίνει στο σπίτι είναι η καλύτερη ταϊστρα (συμφωνώ με τον nikoloutso). Απλά, δεν πρέπει σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση να αφήσεις αυτό το άτομο (εκτός και αν είναι ακουαρίστας και ο ίδιος) να κάνει ότι καταλαβαίνει. Στο ενυδρείο η κοινή λογική του βάλε λίγη τροφη παραπάνω "καλού-κακού'' μπορέι να είναι καταστροφική.

Και φυσικά υπάρχει πάντα και ο #@*7^ Merphy...

Link to comment
Share on other sites

Το UPS καλό δεν λέω... αλλά για μικρές διακοπές. Οι περισσότεροι που έπαθαν ζημιά ήταν όταν για κάποιο λόγο έπεσε η ασφάλεια και σε τέτοιες περιπτώσεις το UPS είναι ουσιαστικά άχρηστο.

Κάποιος γείτονας... κάποιος φίλος καλό είναι να ελέγχει το τι γίνεται στο χώρο.... είναι το καλύτερο UPS !!!

Σωστό.. Η ταίστρα εξάλλου λειτουργεί με μπαταρία, τουλάχιστον αυτή που πήρα εγώ.. Οπότε από αυτήν δεν θα υπάρχει πρόβλημα, το θέμα είναι τί γίνεται αν πέσει η ασφάλεια όπως λες. Εδώ οι πιο έμπειροι ας μας κατατοπίσουν, πόσο μπορεί να αντέξουν τα ψαράκια χωρίς φιλτράρισμα νερού, στο περίπου? Πιστεύω 24ώρες είναι το απόλυτο όριο, ίσως και λιγότερο, με δεδομένο προφανώς ότι δεν γίνεται και καμία αλλαγή νερού...

Πάντως όσες φορές μου έχει πέσει εμένα η ασφάλεια είναι επειδή έχει γίνει χοντράδα απ'το πολύ ρεύμα, πχ θερμοσήφονας, φούρνος, grill και πιστολάκι μαλλιών ένα πρόσφατο σε παλιό σπίτι. Σε καινούριο νομίζω οι αντοχές είναι αρκετά περισσότερες, τί λέτε και σεις? Σε σπίτι 3ετίας πάντως εμάς έχει πέσει γύρω στις 10 φορές το ρεύμα, αλλά καμία δεν ήταν με πεσμένη ασφάλεια, και μέσα σε 15-20 λεπτά μέγιστο είχε ξαναέρθει.. οπότε στις περιπτώσεις αυτές είσαι καλυμένος..

Με δεδομένο επίσης ότι όταν λείπεις για διακοπές δεν έχεις και σχεδόν τίποτα να καταναλώνει ρεύμα, το βρήσκω εξαιρετικά απίθανο να πέσει η ασφάλεια.. εκτός αν πέσει κανένας κεραυνός στο σπίτι, οπότε μάλλον το τελευταίο που θα σε απασχολεί θα είναι το ενυδρείο τότε! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως το θέμα δεν είναι πόση ώρα θα μείνει το ενυδρείο σου χωρίς φίλτρο αλλά οι συνθήκες του ίδιου του ενυδρείου: λίτρα, ιχθυοφόρτωση και φυσικά τι μετρήσεις (αμμωνία κλπ) είχε όταν έγινε η διακοπή.

Πάντως σίγουρα είναι καλό να έχει κάποιος κλειδιά από το σπίτι σου όταν λείπεις για να κάνει έναν έλεγχο κάπου κάπου.

Link to comment
Share on other sites

σωστο !

παντως δεν εγινε τπτ και βολεψε και πεταχτικαμε στις 2 μερες και το ελεξαμε , ολα καλα. αλλα ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

Link to comment
Share on other sites

Άρα όλα καλά. :)

Τώρα θέλει καλή οργάνωση για να είσαι έτοιμη την επόμενη φορά που θα φύγεις...

Link to comment
Share on other sites

αμα παιδια πεσει η ασφαλεια μαυρα μας χουρχουλα.και πιστεψτε με δεν θα ειναι το ενυδρειο το σημαντικοτερο προβλημα.αλλα το τι εχεις στο ψυγειο σου μιλαω εκ πειρας και ευχομαι κανενας να μην βρεθει σε αυτη την θεση.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χρειάζεται. Εγώ έχω τρεις διαφορετικές. Αλλά αν έχεις κάποιον που να μπορεί να μπαίνει στο σπίτι είναι η καλύτερη ταϊστρα (συμφωνώ με τον nikoloutso). Απλά, δεν πρέπει σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση να αφήσεις αυτό το άτομο (εκτός και αν είναι ακουαρίστας και ο ίδιος) να κάνει ότι καταλαβαίνει. Στο ενυδρείο η κοινή λογική του βάλε λίγη τροφη παραπάνω "καλού-κακού'' μπορέι να είναι καταστροφική.

Και φυσικά υπάρχει πάντα και ο #@*7^ Merphy...

εχεις να μου προτηνεις καμια ταιστρα?

και σε περιπτωση που καποιο ψαρι τρωει κατεπσιγμενεσ γαριδεσ τι γινεται? εκει φανταζομαι δεν υπαρχει ταιστρα ε?

Link to comment
Share on other sites

eheim ειναι πολυ καλες εχει και αφυγραντηρα για να μην πιανει υγρασια η τροφη και σβολιαζει.τωρα για τις κατεψυγμενες γαριδες δεν ξερω αν υπαρχει ταιστρα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις να μου προτηνεις καμια ταιστρα?

και σε περιπτωση που καποιο ψαρι τρωει κατεπσιγμενεσ γαριδεσ τι γινεται? εκει φανταζομαι δεν υπαρχει ταιστρα ε?

Εγώ χρησιμοποιώ 2 Eheim (μια από τον κάθε τύπο που έχουν 3581 & 3582) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχω και μια ακόμη hydor (hydor mixo), πολύ καλή και αυτή γιατι έχει όπως η eheim ηλεκτρονική οθόνη προγραμματισμού.

Για κατεψυγμένες τροφές δεν μπορεί να υπάρξει ταϊστρα, πέραν του γείτονα σου που θα έρχεται και θα ρίχνει την τροφή. :)

Πάντως και οι τρεις που σου αναφέρω ταϊζουν όλα τα είδη τροφής (νηφάδες, κόκκους, αποψηραμένες), και μάλιστα η μεγάλη της eheim (eheim twin 3582) έχει δυο ξεχωριστά διαμερίσματα που μπορείς να βάλεις διαφορετικές τροφές και να ταϊσεις όπως και ότι θέλεις μέχρι 6 φορές την ημέρα.

Πάντως, μιας και το θέμα είναι και οικονομικό θα σου συνιστούσα και τις 3 που σου ανέφερα. Θα σε συμβούλευα απλά να μην πάρεις κάποια από τις υπόλοιπες που διατίθενται στην αγορά και δεν έχουν οθόνη προγραμματισμού, απλά ταϊζουν 2-3 φορές την ημέρα από μόνες τους. Για ότι θέλεις ρωτάς. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...