Jump to content

Bακτηρια


Recommended Posts

Γεια σας και απο μενα.Στηνω ενα νεο ενυδρειο, γλυκου νερου φυσικα, και ηθελα να ρωτησω την πρωτη φορα που ριχνουμε τα βακτηρια στο νερο αν πρεπει να υπαρχει και η καταλληλη θερμοκρασια ,γιατι στο μπουκαλακι των βακτηριων (sera) δεν γραφει κατι αναλογο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να μπορέσει να δημιουργηθεί μια σωστή ομαδα βακτηρίων για να μπορεσουν να συντηρουν το οικοσυστημα μας θα πρεπει να εχουμε τις συνθηκες που θα θελαμε και οταν ειναι πληρες το ενυδρειο.

Τι σημαινει αυτο? Οτι οι αποικίες των βακτηρίων που θα δημιουργηθουν θα μπορουν να επιβιωνουν στις συνθηκες δημιουργιας τους. Αν αλλαξουμε συνθηκες οταν θα φερουμε τα ψαρακια, τοτε και ενα μεγαλος μερος των βακτηριων δε θα μπορεσει να επιβιωσει. Εκτος αν το κανουμε με πολυ αργους ρυθμους, οπου και παλι θα εχουμε απωλειες.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Την σωστή θερμοκρασία την χρειάζεσαι για τα ψάρια που θα φιλοξενήσεις, όχι για τα βακτήρια. Μόνο πρόσεξε με τα βακτήρια του εμπορίου να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες. Καλή αρχή!!

Link to comment
Share on other sites

Την σωστή θερμοκρασία την χρειάζεσαι για τα ψάρια που θα φιλοξενήσεις, όχι για τα βακτήρια. Μόνο πρόσεξε με τα βακτήρια του εμπορίου να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες. Καλή αρχή!!

Πιστευεις οτι αν ριξει παραπανω βακτηρια θα γινει κατι?Σε ρωταω απλα γιατι του λες να προσεξει με τις οδηγιες..Επεισης πιστευω οτι χρειαζεται να εχει σωστη θερμοκρασια γιατι δεν ξερω κατα ποσο θα επιβιωσουν τα βακτηρια σε κρυο νερο..

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι αν ριξει παραπανω βακτηρια θα γινει κατι?Σε ρωταω απλα γιατι του λες να προσεξει με τις οδηγιες..Επεισης πιστευω οτι χρειαζεται να εχει σωστη θερμοκρασια γιατι δεν ξερω κατα ποσο θα επιβιωσουν τα βακτηρια σε κρυο νερο..

Φιλε πλεον θεσσαλλλλλλονικιε.... :thumbup:

Τι βακτηρια πιστευεις οτι εριξα εγω οταν έστρωνα το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα?? Ενυδρειο κρυου νερου. :)

Θα επαναλαβω αυτο που ειπα και πριν. Οταν ξεκιναμε να στρωνουμε ενα νεο ενυδρειο καλο ειναι απο την αρχη να κραταμε τις παραμετρους πουθελουμε για να μπορεσει να αναπτυχθει η σωστη αποικια η οποια θα ζει στις συνθηκες αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πλεον θεσσαλλλλλλονικιε.... :thumbup:

Τι βακτηρια πιστευεις οτι εριξα εγω οταν έστρωνα το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα?? Ενυδρειο κρυου νερου. :)

Θα επαναλαβω αυτο που ειπα και πριν. Οταν ξεκιναμε να στρωνουμε ενα νεο ενυδρειο καλο ειναι απο την αρχη να κραταμε τις παραμετρους πουθελουμε για να μπορεσει να αναπτυχθει η σωστη αποικια η οποια θα ζει στις συνθηκες αυτες.

Εριξες βακτηρια κρυου νερου :thumbup:

Περα απο την πλακα τωρα,ενταξει ακυρη η παρατηρηση μου ως προς το κρυο νερο,λαθος μου και καλα εκανες και με διορθωσες.Και εγω οταν εκανα το στρωσιμο ειχα τα παντα οπως θα ηταν και αργοτερα εκτως απο τις παραμετρους του νερου μου.Το μονο που δεν καταλαβα ηταν αυτο που ειπε να προσεξει πολυ με τα βακτηρια..υπαρχει φοβος να γινει κατι κακο αν ριξει περισσοτερη ποσοτητα απ οτι λεει το μπουκαλι?Γιατι εγω εριχνα λιγο παραπανω και δεν ειχα ποτε προβλημα.Εκτως και αν εννοει για μερικα βακτηρια που λενε να βαλει ψαρι μετα απο 24 ωρες οποτε παω πασο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μιλησε γενικα για τις οδηγιες.

Οι οποιες δεν αφορουν μονο την ποσοτητα της δοσολογιας. Σιγουρο λιγο παραπανω σε αυτο το σκευασμα δεν εγινε και τιποτα. αλλωστε ποιος μπορει να μετρησει ακριβως τα καθαρα λιτρα νερου στο ενυδρειο του??

Αφορα οπως λες κι εσυ τις περαιτέρω οδηγιες. Καθε ποτε να ριχνει κλπ. :)

Link to comment
Share on other sites

Εριξες βακτηρια κρυου νερου :)

Περα απο την πλακα τωρα,ενταξει ακυρη η παρατηρηση μου ως προς το κρυο νερο,λαθος μου και καλα εκανες και με διορθωσες.Και εγω οταν εκανα το στρωσιμο ειχα τα παντα οπως θα ηταν και αργοτερα εκτως απο τις παραμετρους του νερου μου.Το μονο που δεν καταλαβα ηταν αυτο που ειπε να προσεξει πολυ με τα βακτηρια..υπαρχει φοβος να γινει κατι κακο αν ριξει περισσοτερη ποσοτητα απ οτι λεει το μπουκαλι?Γιατι εγω εριχνα λιγο παραπανω και δεν ειχα ποτε προβλημα.Εκτως και αν εννοει για μερικα βακτηρια που λενε να βαλει ψαρι μετα απο 24 ωρες οποτε παω πασο :thumbup:

Αυτό εννοώ αγαπητέ μου ... Όσον αφορά τις σταθερές παραμέτρους για να μην χαθεί μέρος των βακτηρίων, ομολογώ ότι δεν το ήξερα! Πάντως όταν έστρωνα κι εγώ με βακτήρια δεν είχα ακόμη βάλει τον θερμοστάτη σε λειτουργία, τον έβαλα αρκετά αργότερα όταν έριξα το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ αγαπητέ μου ... Όσον αφορά τις σταθερές παραμέτρους για να μην χαθεί μέρος των βακτηρίων, ομολογώ ότι δεν το ήξερα! Πάντως όταν έστρωνα κι εγώ με βακτήρια δεν είχα ακόμη βάλει τον θερμοστάτη σε λειτουργία, τον έβαλα αρκετά αργότερα όταν έριξα το ψάρι.

chrisazre η ερωτηση μου δεν ηταν για να στην πω,απλα δεν καταλαβα το λογο για τον οποιο του ειπες να προσεχει και γι αυτο σε ρωτησα,οπως ειδες και πιο πανω ειπα οτι αν το λες για το οτι μερικα λενε να βαλει ψαρι μετα απο 24 ωρες παω πασο.Αν παρεξηγηθικες απο την ερωτηση μου σου ζητω συγνωμη :)

Φιλικα Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Η ιδανική θερμοκρασία νιτροποίησης κυμαίνεται μεταξύ 28-36 C.

Σε μεγάλες θερμοκρασίες ο μεταβολισμός είναι ταχύτερος άρα και οι ανάγκες για τροφή και οξυγόνο. H ανάπτυξη και γενετική ωρίμανση είναι επίσης ταχύτερες σε υψηλές θερμοκρασίες. Σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες η βακτηριακή αποικοδόμηση είναι βραδεία, επιταχύνεται με την αύξηση της θερμοκρασίας, ενώ σε πολύ μεγάλες θερμοκρασίες (μεγαλύτερες από 40οC) ορισμένα μόνο είδη βακτηρίων (θερμόφιλα) μπορούν να επιτελέσουν όλο τον κύκλο των δραστηριοτήτων τους.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=41074&hl=

Link to comment
Share on other sites

chrisazre η ερωτηση μου δεν ηταν για να στην πω,απλα δεν καταλαβα το λογο για τον οποιο του ειπες να προσεχει και γι αυτο σε ρωτησα,οπως ειδες και πιο πανω ειπα οτι αν το λες για το οτι μερικα λενε να βαλει ψαρι μετα απο 24 ωρες παω πασο.Αν παρεξηγηθικες απο την ερωτηση μου σου ζητω συγνωμη :)

Φιλικα Κωστας

Ούτε λόγος για παρεξήγηση Κώστα! Ο καθένας απαντάει ανάλογα με την εμπειρία του και από αυτές τις συζητήσεις μαθαίνουμε..

ΜΦΧ

Χρύσα

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια μια που συζητατε περι των σκευασματων που συστηνουν την αμεση κατοικηση του ενυδρειου μας απο ψαρια εγω ειμαι λιγο εως πολυ επιφυλακτικος μια που για να δημηουργηθουν οι αναλογες αποικιες βακτηριων και ποιος ξερει τη αλλο, η μητερα φυση χρειαζεται τον χρονο της. Λογικα αυτα τα σκευασματα δεσμευουν την αμμωνια σε σχετικα λογικα επιπεδα για τα ψαρια αλλα πιστευω πως με αυτων τον τροπο υπαρχη καποιο προβλημα στο να αναπτυχθει σωστα και η ολη βιολογια μας στους αναλογους χρονους. Προσωπικα ειμαι της αποψη του Κυριου Bleher που λεει να αφησουμε το ενυδρειο να δουλεψει για δυο βδομαδες και μετα σιγα σιγα βαζουμε σταδιακα τα ψαρια μας. Η χρηση ετοιμων βακτηριων οπως και να εχει μπορει να βοηθησει την κατασταση. Επισης και το μπολι ειναι μια καλη βοηθεια αλλα σε καμια περιπτωσει δεν μπορουμε να θεωρησουμε πως οτι και με αυτη την μεθοδο εχει στρωθει το ενυδρειο μας μια που μεγαλο μερος αυτης αναπτυσεται και στην αμμο και σε ολες τις επιφανειες που υπαρχουν μεσα σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια μια που συζητατε περι των σκευασματων που συστηνουν την αμεση κατοικηση του ενυδρειου μας απο ψαρια εγω ειμαι λιγο εως πολυ επιφυλακτικος μια που για να δημηουργηθουν οι αναλογες αποικιες βακτηριων και ποιος ξερει τη αλλο, η μητερα φυση χρειαζεται τον χρονο της. Λογικα αυτα τα σκευασματα δεσμευουν την αμμωνια σε σχετικα λογικα επιπεδα για τα ψαρια αλλα πιστευω πως με αυτων τον τροπο υπαρχη καποιο προβλημα στο να αναπτυχθει σωστα και η ολη βιολογια μας στους αναλογους χρονους. Προσωπικα ειμαι της αποψη του Κυριου Bleher που λεει να αφησουμε το ενυδρειο να δουλεψει για δυο βδομαδες και μετα σιγα σιγα βαζουμε σταδιακα τα ψαρια μας. Η χρηση ετοιμων βακτηριων οπως και να εχει μπορει να βοηθησει την κατασταση. Επισης και το μπολι ειναι μια καλη βοηθεια αλλα σε καμια περιπτωσει δεν μπορουμε να θεωρησουμε πως οτι και με αυτη την μεθοδο εχει στρωθει το ενυδρειο μας μια που μεγαλο μερος αυτης αναπτυσεται και στην αμμο και σε ολες τις επιφανειες που υπαρχουν μεσα σε αυτο.

την εχουμε ξανακανει αυτη τη συζητηση? :)

Ακομα ομως και με το μπολι ισως εχουμε προβληματα. Εγω προσωπικα ειμαι εναντιον της χρησης μπολιου.

Δεν ξερεις τι ασθενειες μπορει να μεταφερει το μπολι απο το προηγούμενο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω με τη σειρα μου οτι συμφωνω μαζι σου Rik,ειμαι και εγω λιγο επιφυλακτικος.Οταν εστρωνα εγω το ενυδρειο μου σαν απειρος που ειμουν εριξα βακτηρια και το αφησα να κανει η φυση την δουλεια της.Εριχνα βακτηρια 1 φορα την εβδομαδα αν θυμαμαι καλα και λιγο τροφουλα και μετα απο κανα μηνα εβαλα τα πρωτα ψαρια.Δεν ξερω αν το εκανα καλα παντως μετα απο αυτο δεν ειχα ποτε προβλημα αμμωνιας.Επεισης βακτηρια μετα ξαναεριξα μονο οταν καθαριζα το φιλτρο και οχι μετα απο καθε αλλαγη νερου οπως λενε τα μπουκαλακια πανω

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια μια που συζητατε περι των σκευασματων που συστηνουν την αμεση κατοικηση του ενυδρειου μας απο ψαρια εγω ειμαι λιγο εως πολυ επιφυλακτικος μια που για να δημηουργηθουν οι αναλογες αποικιες βακτηριων και ποιος ξερει τη αλλο, η μητερα φυση χρειαζεται τον χρονο της. Λογικα αυτα τα σκευασματα δεσμευουν την αμμωνια σε σχετικα λογικα επιπεδα για τα ψαρια αλλα πιστευω πως με αυτων τον τροπο υπαρχη καποιο προβλημα στο να αναπτυχθει σωστα και η ολη βιολογια μας στους αναλογους χρονους. Προσωπικα ειμαι της αποψη του Κυριου Bleher που λεει να αφησουμε το ενυδρειο να δουλεψει για δυο βδομαδες και μετα σιγα σιγα βαζουμε σταδιακα τα ψαρια μας. Η χρηση ετοιμων βακτηριων οπως και να εχει μπορει να βοηθησει την κατασταση. Επισης και το μπολι ειναι μια καλη βοηθεια αλλα σε καμια περιπτωσει δεν μπορουμε να θεωρησουμε πως οτι και με αυτη την μεθοδο εχει στρωθει το ενυδρειο μας μια που μεγαλο μερος αυτης αναπτυσεται και στην αμμο και σε ολες τις επιφανειες που υπαρχουν μεσα σε αυτο.

Εγώ πάλι είμαι υπέρ των έτοιμων βακτηρίων γιατί είναι ένας εύκολος και γρήγορος τρόπος να στρώσεις ένα ενυδρείο. Παρόλα αυτά χρειάζεται τακτικός έλεγχος στις τιμές του νερού και σταθερή θερμοκρασία. Προσωπικά επειδή μου αρέσει και το φυτεμένο έχω δει ότι μπορώ να διατηρήσω ένα αξιοπρεπές ενυδρείο κι ας ρίχνω έτοιμα σκευάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι υπέρ των έτοιμων βακτηρίων γιατί είναι ένας εύκολος και γρήγορος τρόπος να στρώσεις ένα ενυδρείο. Παρόλα αυτά χρειάζεται τακτικός έλεγχος στις τιμές του νερού και σταθερή θερμοκρασία. Προσωπικά επειδή μου αρέσει και το φυτεμένο έχω δει ότι μπορώ να διατηρήσω ένα αξιοπρεπές ενυδρείο κι ας ρίχνω έτοιμα σκευάσματα.

Δεν εχω δοκιμασει να βαλω ψαρι αμμεσα οπως λενε και δεν μπορω να πω με σιγουρια αν ειναι αληθεια η οχι,μπορει να ειναι,εγω δεν το ρισκαρα.Εννοειτε οτι κανουν δουλεια τα ετοιμα βακτηρια,δεν διαφωνω σ αυτο.Παντως νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ριχνουμε συνεχεια οπως λενε σε καθε αλλαγη οτι ειναι στρωμενο καλα το φιλτρο,μονο σε περιπτωση καθαρισμου του

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει να βαλω ψαρι αμμεσα οπως λενε και δεν μπορω να πω με σιγουρια αν ειναι αληθεια η οχι,μπορει να ειναι,εγω δεν το ρισκαρα.Εννοειτε οτι κανουν δουλεια τα ετοιμα βακτηρια,δεν διαφωνω σ αυτο.Παντως νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ριχνουμε συνεχεια οπως λενε σε καθε αλλαγη οτι ειναι στρωμενο καλα το φιλτρο,μονο σε περιπτωση καθαρισμου του

Για να το λενε αυτοι που κατασκευαζουν τα σκευασματα αυτα, τοτε θα έτσι θα πρεπει να γινει.

Αν δεν ισχυε κατι τετοιο νομιζω πως δε θα ειχαν το σθενος να το γραψουν

Δε λεμε να βαλει 15 ψαρια αμεσα.... αλλα 1-2 αναλογα το ειδος και το μεγεθος. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να το λενε αυτοι που κατασκευαζουν τα σκευασματα αυτα, τοτε θα έτσι θα πρεπει να γινει.

Αν δεν ισχυε κατι τετοιο νομιζω πως δε θα ειχαν το σθενος να το γραψουν

Δε λεμε να βαλει 15 ψαρια αμεσα.... αλλα 1-2 αναλογα το ειδος και το μεγεθος. :)

Καλα οτι δεν θα βαλεις 15 ψαρια αμεσα σιγουρα δεν θα το κανεις γιατι με οποιο τροπο και να στρωσεις το φιλτρο 15 ψαρια με τη μια δεν θα τα σηκωσει πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Κι αν θες να βάλεις μια ομάδα που πρέπει να μπει από την αρχή πλήρης;Π.χ τροφέους; :)

Όλα είναι θέμα χειρισμού.......

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αναλογη συζητηση ειχε τεθει το θεμα κατα ποσο ειναι αποτελεσματικα αυτα τα σκευασματα που μετα απο 24 ωρες μπορουμε να βαλουμε αμεσα ψαρι μεσα και πολλα παιδια ειχαν θετικα αποτελεσματα με συμπερασμα οτι οντως κανουν δουλεια. Δεν θελω να αμφιβαλω αλλα εγω συνεχιζω να εχω τις δικες μου επιφυλαξεις ως προς το θεμα. Οσο για τα κλασσικα σκευασματα με ζωντανα βακτηρια δεν εχω κατι εναντιον και οπως ειπα σιγουρα βοηθανε ενα ενυδρειο στα πρωτα βηματα του. Κατα τα αλλα μετα απο το στρωσιμω εγω προσωπικα δεν τα ξαναχρησημοποιησα ποτε αν και οταν καθαριζουμε τα φιλτρα κακο δεν κανουμε στο να ριξουμε μια δοση ετσι για το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Κι αν θες να βάλεις μια ομάδα που πρέπει να μπει από την αρχή πλήρης;Π.χ τροφέους; :)

Όλα είναι θέμα χειρισμού.......

Eτσι ακριβως. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κι αν θες να βάλεις μια ομάδα που πρέπει να μπει από την αρχή πλήρης;Π.χ τροφέους; :thumbup:

Όλα είναι θέμα χειρισμού.......

Σαφως και ειναι θεμα χειρισμου, μετρησεις , αλλαγες νερου, τακτικη παρακολουθηση κλπ,αλλα το θεμα ειναι πως το ενυδρειο οπως και να εχει θελει το χρονο του για να στρωθει, σταθεροποιηθει, και να ωριμασει! :)

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και ειναι θεμα χειρισμου, μετρησεις , αλλαγες νερου, τακτικη παρακολουθηση κλπ,αλλα το θεμα ειναι πως το ενυδρειο οπως και να εχει θελει το χρονο του για να στρωθει, σταθεροποιηθει, και να ωριμασει! :)

Τα ιδια λεμε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια λεμε. :thumbup:

Στο περιπου.................

Και γιατι να μην τα βαλουμε τα Trofeus σιγα σιγα, θα χασει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα! :hysterical:

Γιατι να μην εχουμε λιγο υπομωνη και να μην ζορισουμε καταστασεις; :thumbup:

Ξερω οτι μπορει να φαινομε αντιπαθητικος σε καποιες απαντησεις μου αλλα δεν μπορω να στηριξω κατι που δεν με αντιπροσωπευει σαν αποψη.

Φιλικοτατα οπως παντα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...