Jump to content

Bακτηρια


Recommended Posts

Απο φιλτρο εχω το eheim 2217 εχοντας μεσα μακαρονι και ανθρακα σε μπιλιες αντικαθιστωνυας αυτον το λιγο ανθρακα που ειχε απο τη μανα του.Μετρησεις ακομα δεν εχω κανει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομιζω οτι φταιει οτι επλυνες τα υλικα με νερο βρυσης και σκοτωσες τα βακτηρια σου οπωτε τωρα ξαναρχιζει ο κυκλος του αζωτου απο την αρχη γι αυτο εχεις no2.Το αλατι δεν νομιζω στο να πεσει το no2.Τωρα για την δευτερη ερωτηση σου δεν ξερω αν θα εχεις καλητερα αποτελεσματα,εγω παντως τα δικα μου βακρηρια τα εχω στο ραφι κατω απο το ενυδρειο μου

Nαι και εγω πηστευω για αυτον τον λογο εχω τωρα ΝΟ2...θα προσπαθησω να τα μειωσω...με το αλατι παντος...θα το δοκιμασω με τα gubby μιας και ζουν και σε υφαλμιρο νερο...!Δεν ξερω εχω μπερδευτη...παντος εγω θα κανω οτι λεει η συσκευασια...θα τα κρατησω στο ψυγειο μετα το ανοιγμα...!

Link to comment
Share on other sites

Απο φιλτρο εχω το eheim 2217 εχοντας μεσα μακαρονι και ανθρακα σε μπιλιες αντικαθιστωνυας αυτον το λιγο ανθρακα που ειχε απο τη μανα του.Μετρησεις ακομα δεν εχω κανει.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?τον ανθρακα κρατα τον τις 5-6 πρωτες μερες και μετα πετα τον και στη θεση του βαλε βιολογικο υλικο

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι ολοφρεσκο,μολις 3 μερες.Θα ειναι αφρικανικο για κιχλιδες.

Ασε τον ανθρακα αλλες 3-4 μερες και μετα στη θεση του βαλε βιολογικο υλικο

Link to comment
Share on other sites

Ψαρακια λεω να βαλω σε καμια βδομαδα αφου γινουν οι μετρησεις κανα 2 για αρχη.Το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Ψαρακια λεω να βαλω σε καμια βδομαδα αφου γινουν οι μετρησεις κανα 2 για αρχη.Το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα...

Νομιζω οτι σε μια βδομαδα θα ειναι νωρις για να βαλεις ψαρια.Βεβαια δεν ξερω και τι λεει το μπουκαλακι με τα βακτηρια που χρεισιμοποιεις..το ποτε θα βαλεις ψαρι θα στο πουν και οι μετρησεις σου

Link to comment
Share on other sites

300 Λιτρα ειναι πολυ και θελουν περισοτερο χρονο για να στρωθει...!αλλα αμα χρησιμοποιεις τα βακτηρια του εμπορειο σε καθημερινη βαση...πιστευω σε 10 μερες θα ειναι OK...αλλα θα σου πουν καλυτερα οι εμπειροτεροι...!

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια που εβαλα ειναι της sera και ειναι αυτα που λενε οτι σε μια μερα ειναι ετοιμο το νερο.Καλα θα κανω και τις μετρησεις και θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια που εβαλα ειναι της sera και ειναι αυτα που λενε οτι σε μια μερα ειναι ετοιμο το νερο.Καλα θα κανω και τις μετρησεις και θα δουμε...

'

Δεν εχω την καταληλη εμπειρια να σου απαντησω σε αυτο...αλλα πηστευω πως σε μια μερα κανενα ενυδρειο δεν γινετε...ποσο μαλιστα 300 λιτρα...!!Μια εβδομαδουλα την χρειαζετε...τωρα θα σου πουν και οι εμπειροτεροι...!Κανε τις μετρησεις και πες μας..!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...