Jump to content

Γυαλα


Recommended Posts

1.Καλησπερα πρωτα...Χρηστος Ανεστη...παιδεια εχω μια απορεια...βρηκα μια παλια γυαλα που ειχε η αδερφη μου...!Η γυαλα ειναι 5 λιτρα...μπορει να φυλοξενισει κανενα ψαρακι η ειναι πολυ μικρη??Σκεφτομουν για καμια θυλικια μονομαχινα...η για κανενα Mini black moor χρυσοψαρο...η να μην το σκεφτομαι καν??

2.Παιδεια μια απορεια...σε 110 λιτρα ποσοι δισκοι χωρανε??Επισης στα 210??Ευχαριστω...!

Link to comment
Share on other sites

1.Καλησπερα πρωτα...Χρηστος Ανεστη...παιδεια εχω μια απορεια...βρηκα μια παλια γυαλα που ειχε η αδερφη μου...!Η γυαλα ειναι 5 λιτρα...μπορει να φυλοξενισει κανενα ψαρακι η ειναι πολυ μικρη??Σκεφτομουν για καμια θυλικια μονομαχινα...η για κανενα Mini black moor χρυσοψαρο...η να μην το σκεφτομαι καν??

2.Παιδεια μια απορεια...σε 110 λιτρα ποσοι δισκοι χωρανε??Επισης στα 210??Ευχαριστω...!

Καλησπερα φιλε μου και χρονια πολλα..για την γυαλα δεν ξερω αν και δεν μου αρεσει η ιδεα της ...

τωρα για τους δισκους λογω του οτι εχω πειραματιστει σε αντιστοιχο ενυδρειο 200 λιτρων μην το δοκιμασεις τα ψαρακια αυτα δεν χωρανε σε τοσα λιτρα ....ελπιζω να βοηθησα !!!

Link to comment
Share on other sites

1.Καλησπερα πρωτα...Χρηστος Ανεστη...παιδεια εχω μια απορεια...βρηκα μια παλια γυαλα που ειχε η αδερφη μου...!Η γυαλα ειναι 5 λιτρα...μπορει να φυλοξενισει κανενα ψαρακι η ειναι πολυ μικρη??Σκεφτομουν για καμια θυλικια μονομαχινα...η για κανενα Mini black moor χρυσοψαρο...η να μην το σκεφτομαι καν??

2.Παιδεια μια απορεια...σε 110 λιτρα ποσοι δισκοι χωρανε??Επισης στα 210??Ευχαριστω...!

Οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα,και κοπαδι δεν νοειτε κατω των 6-7 ψαριων,οποτε θελουν και τον αναλογο χωρο ωστε να αισθανονται ανετα.Οποτε τα 110 λιτρα ειναι λιγα.

Τωρα για τα 210 λιτρα (καθαρα) μπορεις να κρατησεις ενα κοπαδακι,με την προυποθεση οταν μεγαλωσουν να τους μεταφερεις σε μεγαλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

αληθος ο κυριος...

κοιτα για τα 5λτ κανα μονομαχο μωρε....το αλλο που λες δεν το ξερω σαν ειδος....

τωρα για τα δυσκακια καλητερα να εκανες τα 210λτ(πιστευω 5αντε6 δισκακια)

με λιγο προσοχη στις αλλαγες και καλο φυλτρο δεν θα ειχες προβλημα.....

για τα 110λτ δεν θα συνιστουσα ενηλικους δισκους,κοπαδι για πολυ καιρο......

θα μπορουσες να μεγαλωσεις ενα κοπαδακι με πολυ προσοχη και με την σκεψη

μεταφορας σε μεγαλητερο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

αληθος ο κυριος...

κοιτα για τα 5λτ κανα μονομαχο μωρε....το αλλο που λες δεν το ξερω σαν ειδος....

τωρα για τα δυσκακια καλητερα να εκανες τα 210λτ(πιστευω 5αντε6 δισκακια)

με λιγο προσοχη στις αλλαγες και καλο φυλτρο δεν θα ειχες προβλημα.....

για τα 110λτ δεν θα συνιστουσα ενηλικους δισκους,κοπαδι για πολυ καιρο......

θα μπορουσες να μεγαλωσεις ενα κοπαδακι με πολυ προσοχη και με την σκεψη

μεταφορας σε μεγαλητερο ενυδρειο....

Ειπαμε να μην τα λεμε τραγικα,αλλα κοπαδακι δισκους στα 110 λιτρα;

Link to comment
Share on other sites

1.Καλησπερα πρωτα...Χρηστος Ανεστη...παιδεια εχω μια απορεια...βρηκα μια παλια γυαλα που ειχε η αδερφη μου...!Η γυαλα ειναι 5 λιτρα...μπορει να φυλοξενισει κανενα ψαρακι η ειναι πολυ μικρη??Σκεφτομουν για καμια θυλικια μονομαχινα...η για κανενα Mini black moor χρυσοψαρο...η να μην το σκεφτομαι καν??

2.Παιδεια μια απορεια...σε 110 λιτρα ποσοι δισκοι χωρανε??Επισης στα 210??Ευχαριστω...!

1)Στα 5 λιτρα θα εβαζα φυτα και 1 σαλιγκαρακι ισα ισα για να καθαριζει την αλγη και να λες οτι εχεις και καποιο ζωντανο στο ενυδρειο σου.

2)Σε 120 λιτρα ειχα 6 μωρα δισκακια για 2-3 μηνες μολις αρχισαν να μεγαλωνουν , πηρα ενα 300λτ και τωρα ειναι μια χαρα .

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν λεω να τα αφησει εκει απλα οτι μπορει να τα παρει μετα τη γενηση

και αφου τελειωσει οι δουλεια τον γονεων!!και να μεγαλωσει ενα κοπαδακι

εκει με την προηποθεση οταν πανε 6 αντε 7εκ να πανε σε μεγαλο.......

και πιστευω οτι γινετε.....με προσοχη και το αναλογο ενδιαφερων.....παντα :)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα προσωπικα υπαρχουν μετρα και ημιμετρα.Η συζητηση αυτη εχει γινει πολλες φορες στο φορουμ,και δεν θελω να επαναλαμβανομαι.

Ειμαι απο τους πρωτους που κατεκριναν το κατεστημενο περι λιτρων και δισκων,αλλα τα πλαισια που θα πρεπει να κινηθουμε πρεπει να εχουν λογικη.Τα 110 λιτρα ειναι πολυ λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ...τωρα για την γυαλα σκεφτομουν μια θυλικια μονομαχινα...γιατι οι αρσενικοι ειναι πιο μεγαλοι και εχω και εναν...και αν δεν ειναι ασυμβιβαστο ζευγαρι λεω να τους βαλω μαζι στο σπιτακι τους λιγο φυτεμενο(25 λιτρα)...αλλα πρως το παρον σκεφτομαι να την εχω σε γυαλα...Επισης μου αρεσαν παρα πολυ κατι μικρα χρυσοψαρα...λεγοντε black moor η αλλιως κογκολεζους...εχω διαβασει και εχω μαθει οτι δεν μεγαλωνουν πολυ και ελαχιστο ειναι τα 5 λιτρα σε ενα ξενο forum...!

Τωρα για τους δισκους...σκεφτομαι να παρω ενα ενυδρειακι σε λιγοτερο απο μηνα...και θελω να βαλω μερικους...αλλα ειμαι αναμεσα σε ενα 115(της Aquael 110 ευρο) λιτρα σε ενα 214(ιδικοκαστασκευη και δεν το πολυ εμπιστευομαι..καινουργιο ομως 170 ευρο...) και σε ενα 180(juwel τι αλλο..) ολα καθαρα...!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ...τωρα για την γυαλα σκεφτομουν μια θυλικια μονομαχινα...γιατι οι αρσενικοι ειναι πιο μεγαλοι και εχω και εναν...και αν δεν ειναι ασυμβιβαστο ζευγαρι λεω να τους βαλω μαζι στο σπιτακι τους λιγο φυτεμενο(25 λιτρα)...αλλα πρως το παρον σκεφτομαι να την εχω σε γυαλα...Επισης μου αρεσαν παρα πολυ κατι μικρα χρυσοψαρα...λεγοντε black moor η αλλιως κογκολεζους...εχω διαβασει και εχω μαθει οτι δεν μεγαλωνουν πολυ και ελαχιστο ειναι τα 5 λιτρα σε ενα ξενο forum...!

Τωρα για τους δισκους...σκεφτομαι να παρω ενα ενυδρειακι σε λιγοτερο απο μηνα...και θελω να βαλω μερικους...αλλα ειμαι αναμεσα σε ενα 115(της Aquael 110 ευρο) λιτρα σε ενα 214(ιδικοκαστασκευη και δεν το πολυ εμπιστευομαι..καινουργιο ομως 170 ευρο...) και σε ενα 180(juwel τι αλλο..) ολα καθαρα...!!

Δες για το 180λτ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ...τωρα για την γυαλα σκεφτομουν μια θυλικια μονομαχινα...γιατι οι αρσενικοι ειναι πιο μεγαλοι και εχω και εναν...και αν δεν ειναι ασυμβιβαστο ζευγαρι λεω να τους βαλω μαζι στο σπιτακι τους λιγο φυτεμενο(25 λιτρα)...αλλα πρως το παρον σκεφτομαι να την εχω σε γυαλα...Επισης μου αρεσαν παρα πολυ κατι μικρα χρυσοψαρα...λεγοντε black moor η αλλιως κογκολεζους...εχω διαβασει και εχω μαθει οτι δεν μεγαλωνουν πολυ και ελαχιστο ειναι τα 5 λιτρα σε ενα ξενο forum...!

Τωρα για τους δισκους...σκεφτομαι να παρω ενα ενυδρειακι σε λιγοτερο απο μηνα...και θελω να βαλω μερικους...αλλα ειμαι αναμεσα σε ενα 115(της Aquael 110 ευρο) λιτρα σε ενα 214(ιδικοκαστασκευη και δεν το πολυ εμπιστευομαι..καινουργιο ομως 170 ευρο...) και σε ενα 180(juwel τι αλλο..) ολα καθαρα...!!

μονομαχο μπορεις να βαλεις σε 5λιτρα αλλα θελει εμπειρια.

5λ. γυαλα ομως ειναι ακαταλληλη για μονομαχους (φυσικα και για χρυσοψαρο) γιατι το τζαμι δημιουργει παραμορφωσεις και θα αγχωνει το ψαρακι

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Δες για το 180λτ καλυτερα.

Ειναι και το πιο ακριβο ομως :thumbup: ... :)...εγω ψινομουν πολυ για το 200ρι ιδιοκατασκευη...Τ5 λαμπες για φυτεμα οπως θελω....θα το σκεφτω ομως :) ευχαριστω..!

Link to comment
Share on other sites

μονομαχο μπορεις να βαλεις σε 5λιτρα αλλα θελει εμπειρια.

5λ. γυαλα ομως ειναι ακαταλληλη για μονομαχους (φυσικα και για χρυσοψαρο) γιατι το τζαμι δημιουργει παραμορφωσεις και θα αγχωνει το ψαρακι

Εμπειρια στο τι....να αλλαζεις το νερο??? :) ...για το τζαμι ναι το εχω ακουσει και απο αλλους...!

Λεμε ομως λεμε...αν θα μπορουσε να μπει μεσα κατι θα ηταν η μονομαχινα η ο κογκολεζος(Mini black moor) ??

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και το πιο ακριβο ομως :thumbup: ... :)...εγω ψινομουν πολυ για το 200ρι ιδιοκατασκευη...Τ5 λαμπες για φυτεμα οπως θελω....θα το σκεφτω ομως :) ευχαριστω..!

οτι νομιζεις φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρια στο τι....να αλλαζεις το νερο??? :) ...για το τζαμι ναι το εχω ακουσει και απο αλλους...!

Λεμε ομως λεμε...αν θα μπορουσε να μπει μεσα κατι θα ηταν η μονομαχινα η ο κογκολεζος(Mini black moor) ??

η γυαλα λογικα θα τρεχει χωρις φιλτρο με οτι συνεπαγεται αυτο .

για τον μονομαχο,αν την φυτεψεις καλα και προσεχεις και λιγο στο ταϊσμα ειδικα τον πρωτο καιρο και κανεις και μετρησεις νομιζω θα εισαι οκ . να ξερεις οτι οσο λιγοτερα ειναι τα λιτρα τοσο ευκολοτερα μεταβαλλονται οι τιμες του νερου .

για χρυσοψαρο ουτε συζητηση .

αποψη μου εσυ θα παρεις την τελικη αποφαση

Link to comment
Share on other sites

η γυαλα λογικα θα τρεχει χωρις φιλτρο με οτι συνεπαγεται αυτο .

για τον μονομαχο,αν την φυτεψεις καλα και προσεχεις και λιγο στο ταϊσμα ειδικα τον πρωτο καιρο και κανεις και μετρησεις νομιζω θα εισαι οκ . να ξερεις οτι οσο λιγοτερα ειναι τα λιτρα τοσο ευκολοτερα μεταβαλλονται οι τιμες του νερου .

για χρυσοψαρο ουτε συζητηση .

αποψη μου εσυ θα παρεις την τελικη αποφαση

Ευχαριστω πολυ...ειχα σκοπο να βαλω και μια anubia μεσα και τεστ θα κανω σχεδον καθημερινα τον πρωτο καιρο...!θα το σκεφτω αρκετα...και θα ψαξω στο ιντερνετ για να μαθω...ευχαριστω πολυ!

Υ.Γ Αποτι διαβασα στην κινα το λενε Μωρο δρακος...και το εχουν σε γυαλες για feng shui..και εχουν το πλεονεκτημα επειδη εχουν περιεργα ματια να εχουν καλητερη οραση...με αποτελεσμα να μην τους ενοχλει τοσο η στρογκυλη γυαλα...τεσπα θα διαβασω και αλλα και θα πραξω αναλογα...!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο ανουμπια θα μπορουσες να βαλεις και μπολικο κερατοφυλλο για να τραβαει νιτρικα

επισης Ceratopteris thailictroides

βαλε αρκετα φυτα για να σε βοηθησουν με τα νιτρικα

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο ανουμπια θα μπορουσες να βαλεις και μπολικο κερατοφυλλο για να τραβαει νιτρικα

επισης Ceratopteris thailictroides

βαλε αρκετα φυτα για να σε βοηθησουν με τα νιτρικα

Ευχαριστω παρα πολυ για αυτην την συμβουλη...! :):) ...θα παω να παρω αυριο...!

Ευκολο φυτο δεν ειναι ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Ολοστρόγγυλη γυάλα δε θα πρότεινα για κανένα ψάρι καθώς χάνουν τον προσανατολισμό τους.

Το κερατόφυλλο επίσης σε μικρό χώρο με μονομάχο θέλει μεγάλη προσοχή στο συχνό κλάδεμα.Μην ξεχνάμε οτι οι μονομάχοι χρειάζονται να παίρνουν ανάσες από την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να μην βαλεις καθολου ψαρακι σε γυαλα 5 λιτρων...ναι μεν μπορει το ψαρακι να ζει αλλα ειναι σιγουρο οτι δεν θα ζει καλα, δεν θα ειναι ευχαριστημενο και χαρουμενο...στο χομπυ μας ολοι αυτο επιθυμουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβαζω ορισμενα πραγματα που δεν ειναι λογικα ... δεν μπορω να καταλαβω γιατι πωλουνται γιαλες και ποιος τις χρησιμοποιει, αλλα δεν μπορει κανεις ,ουτε καν να, προσφερει συνθηκες κοντα στο μετριο (οτι και να βαλει μεσα οσο εμπειρια και να εχει )

Το αλλο θεμα που εχω να θιξω ειναι οι προτασεις που δινουμε για τους δισκους ...ΔΕΝ υπαρχει καμια πιθανοτητα μα καμια να διατηρησει καποιος υγιεις δισκους σε 100 λιτρα ουτε και σε 200 ... η προσωπικη μου ενασχοληση μου εδειξε οτι αυτα τα κοπαδοψαρα θελουν 300 λιτρα και πανω ...τωρα ναι, τα ψαρια θα ζησουν για καποιο διαστημα και σε 100 λιτρα αλλα μονο η ταλαιπωρια που θα υφιστανται και αυτα και ο ενυδρειοφιλος θα ειναι τεραστια και μακροχρονια ολο θα γινεται δισκολοτερο με αποτελεσμα να χασουμε τα ψαρια ...Αυτες ειναι βεβαια προσωπικες μου αποψεις (απο παλαιοτερους δικους μου πειραματισμους) ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβαζω ορισμενα πραγματα που δεν ειναι λογικα ... δεν μπορω να καταλαβω γιατι πωλουνται γιαλες και ποιος τις χρησιμοποιει, αλλα δεν μπορει κανεις ,ουτε καν να, προσφερει συνθηκες κοντα στο μετριο (οτι και να βαλει μεσα οσο εμπειρια και να εχει )

Το αλλο θεμα που εχω να θιξω ειναι οι προτασεις που δινουμε για τους δισκους ...ΔΕΝ υπαρχει καμια πιθανοτητα μα καμια να διατηρησει καποιος υγιεις δισκους σε 100 λιτρα ουτε και σε 200 ... η προσωπικη μου ενασχοληση μου εδειξε οτι αυτα τα κοπαδοψαρα θελουν 300 λιτρα και πανω ...τωρα ναι, τα ψαρια θα ζησουν για καποιο διαστημα και σε 100 λιτρα αλλα μονο η ταλαιπωρια που θα υφιστανται και αυτα και ο ενυδρειοφιλος θα ειναι τεραστια και μακροχρονια ολο θα γινεται δισκολοτερο με αποτελεσμα να χασουμε τα ψαρια ...Αυτες ειναι βεβαια προσωπικες μου αποψεις (απο παλαιοτερους δικους μου πειραματισμους) ...

δλδ ακυρο...αποτι βλεπω για δισκους σε 200ρι...κριμα...!Tωρα για την γυαλα θα δω τι θα κανω και θα σας πω...!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβαζω ορισμενα πραγματα που δεν ειναι λογικα ... δεν μπορω να καταλαβω γιατι πωλουνται γιαλες και ποιος τις χρησιμοποιει, αλλα δεν μπορει κανεις ,ουτε καν να, προσφερει συνθηκες κοντα στο μετριο (οτι και να βαλει μεσα οσο εμπειρια και να εχει )

Το αλλο θεμα που εχω να θιξω ειναι οι προτασεις που δινουμε για τους δισκους ...ΔΕΝ υπαρχει καμια πιθανοτητα μα καμια να διατηρησει καποιος υγιεις δισκους σε 100 λιτρα ουτε και σε 200 ... η προσωπικη μου ενασχοληση μου εδειξε οτι αυτα τα κοπαδοψαρα θελουν 300 λιτρα και πανω ...τωρα ναι, τα ψαρια θα ζησουν για καποιο διαστημα και σε 100 λιτρα αλλα μονο η ταλαιπωρια που θα υφιστανται και αυτα και ο ενυδρειοφιλος θα ειναι τεραστια και μακροχρονια ολο θα γινεται δισκολοτερο με αποτελεσμα να χασουμε τα ψαρια ...Αυτες ειναι βεβαια προσωπικες μου αποψεις (απο παλαιοτερους δικους μου πειραματισμους) ...

Kαλά φίλε όντως οι περισσότεροι χρησιμοποιούν γυάλες με τον χειρότερο τρόπο αλλά σε μια γυάλα 15lt μπορείς να βάλεις αρκετά φυτάκια και ένα μονομάχο και να είσαι μια χαρά!Οπότε καλύτερα να μην σταματήσουν να πολούνται οι γυάλες γιατί υπάρχουν και αυτοί που τις χρησιμοποιούν σωστά! :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλά φίλε όντως οι περισσότεροι χρησιμοποιούν γυάλες με τον χειρότερο τρόπο αλλά σε μια γυάλα 15lt μπορείς να βάλεις αρκετά φυτάκια και ένα μονομάχο και να είσαι μια χαρά!Οπότε καλύτερα να μην σταματήσουν να πολούνται οι γυάλες γιατί υπάρχουν και αυτοί που τις χρησιμοποιούν σωστά! :)

:thumbup::buttrock::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...