Jump to content

αριθμος ψαριων σε ενυδρειο


Recommended Posts

ποσα ψαρια μπορω να βαλω σε ενυδρειο 40λτ με φυτά . Με ενδιαφερουν μικρά τροπικα ψαρια εως 5εκ. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθες. ευκολα ψαρια τα οποια δεν θελουν ιδιαιτερο νερο (τους κανει η βρυση) ειναι τα ζωοτοκα.

γκαπι,πλατυ,μολλυ,ξιφοφοροι, δες ποια απο αυτα σου αρεσουν και οτι απορια εχεις εδω.

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθες. ευκολα ψαρια τα οποια δεν θελουν ιδιαιτερο νερο (τους κανει η βρυση) ειναι τα ζωοτοκα.

γκαπι,πλατυ,μολλυ,ξιφοφοροι, δες ποια απο αυτα σου αρεσουν και οτι απορια εχεις εδω.

Δεν νομίζω ότι λόγω μεγέθους μπορει να βάλει ξιφοφορους πλατυ και μολλυ

Ανάλογα με τις διαστάσεις του ενυδρειου μπορει να βάλει νομίζω κάποια αλλα πιο κατάλληλα πάντα κατα τη γνώμη μου

Πες μας διαστάσεις

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι λόγω μεγέθους μπορει να βάλει ξιφοφορους πλατυ και μολλυ

Ανάλογα με τις διαστάσεις του ενυδρειου μπορει να βάλει νομίζω κάποια αλλα πιο κατάλληλα πάντα κατα τη γνώμη μου

Πες μας διαστάσεις

:)

40X35X37

Link to comment
Share on other sites

40X35X37

φίλε μου αν οι διαστάσεις σου ειναι σωστές έχεις 51,8 λίτρα

Μισό να σου γράψω μια λίστα

γνώμη μου πάντα

:)

Πες μου μετρήσεις και πολύ καλό θα ταν να μας πεις τη διακόσμηση που χεις αν εχεις ψαρια μεσα και τι φυτά

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αν οι διαστάσεις σου ειναι σωστές έχεις 51,8 λίτρα

Μισό να σου γράψω μια λίστα

γνώμη μου πάντα

:)

Πες μου μετρήσεις και πολύ καλό θα ταν να μας πεις τη διακόσμηση που χεις αν εχεις ψαρια μεσα και τι φυτά

Αν θες πες μας πρώτα πληροφορίες για το ενυδρείο σου και μετά θα βρούμε τα ψάρια που μπαίνουν.

Ειναι καλύτερα έτσι για να έχουμε περισσότερες πληροφορίες :thumbup::):buttrock:

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πες μας πρώτα πληροφορίες για το ενυδρείο σου και μετά θα βρούμε τα ψάρια που μπαίνουν.

Ειναι καλύτερα έτσι για να έχουμε περισσότερες πληροφορίες :):):thumbup:

φιλικά

ph 7.4

1χ Water Wisteria(Hygrophila difformis)

1χ Java Fern(Microsorium pteropus)

1χ Moss Ball(Cladophora aegagrophila)

2χ Wendt's Water Trumpet (Cryptocoryne wendtii).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αλλα ψάρια μέσα;;;

Πες μας αν θες αν έχεις άλλες μετρήσεις ,πως εστρωσες το ενυδρειο και αν θες μια φωτο

Τα ψάρια παρακάτω μπαίνουν κατα τη γνώμη μου και μόνο

Περίμενε πληροφορίες και απο τους πιο έμπειρους

guppy 4 male η 1m 3female

Endler 7-8 endler male η 1m 3f

Και κάτι πιο δύσκολο όπως

Danio margaritatus x8

Καθώς και καποια άκομα που δεν μπορώ να σου γραψω απο το iPod

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ένα από τα καλύτερα ψάρια που μπορείς να βάλεις είναι τα ζεβράκια ή αλλιώς Zebra Danio. Υπάρχουν παντού, είναι πολύ εύκολα, δεν έχουν απαιτήσεις και πάνω από όλα είναι ότι πρέπει για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ένα από τα καλύτερα ψάρια που μπορείς να βάλεις είναι τα ζεβράκια ή αλλιώς Zebra Danio. Υπάρχουν παντού, είναι πολύ εύκολα, δεν έχουν απαιτήσεις και πάνω από όλα είναι ότι πρέπει για τα λίτρα σου.

Τα zebra danio είναι πανέμορφα φτάνουν τα 6εκ και είναι κινητικά και σίγουρα σε ένα ενυδρειο 40εκ δε νομίζω πως βολεύονται

Φίλε μας βάλε καμία φωτο του ενυδρειου αν θες και πες μας τι έχεις στο βυθό (άμμο -χαλίκι )

Θα σου γράψω όταν μπορω κι αλλα ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

Hyphessobrycon amandae- Ember Tetra x8

και πες μας τι σου αρέσει από εδώ
Προσπάθησε να διαλέξεις ένα ευκολο ψάρι αλλά πάντα αποφασίζεις εσύ για το τι θα κάνεις

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

To φυτεψα στις 20/4/11 , εχει δυο ριζες και απο οτι μετρησα η σκληρότητα του νερου ειναι 6-8dh.

To ενυδρειο είναι τετραγωνο περιπου boyu με ενσωματωμενο φιλτρο .

Υπολογίζω να βάλω ψαρια σε 15μέρες.

Μάλλον 2-3 γαριδες και 6 danio η neon tetras. Ηθελα να βαλω και 2 cory (panda) η ένα μονομάχο αφαιρωνατας κάτι απο τα άλλα , όμως δεν το βλέπω πιθανο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αμφιβάλω για την συμβατότητα του μονομαχου μα τα υπολοιπα αν και τα έχω δει μαζι σε you tube.

Link to comment
Share on other sites

To φυτεψα στις 20/4/11 , εχει δυο ριζες και απο οτι μετρησα η σκληρότητα του νερου ειναι 6-8dh.

To ενυδρειο είναι τετραγωνο περιπου boyu με ενσωματωμενο φιλτρο .

Υπολογίζω να βάλω ψαρια σε 15μέρες.

Μάλλον 2-3 γαριδες και 6 danio η neon tetras. Ηθελα να βαλω και 2 cory (panda) η ένα μονομάχο αφαιρωνατας κάτι απο τα άλλα , όμως δεν το βλέπω πιθανο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αμφιβάλω για την συμβατότητα του μονομαχου μα τα υπολοιπα αν και τα έχω δει μαζι σε you tube.

Προσθεσε ολα τα αλλα...και μετα τον μονομαχο...πηστευω θα τα πανε μια χαρα θα δεις :)

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσε ολα τα αλλα...και μετα τον μονομαχο...πηστευω θα τα πανε μια χαρα θα δεις :)

:):thumbup::buttrock: Mια χαρά ;;;;;

Τα danio και τα neon ακόμα και αν συμβιώσουν με τον μονομάχο ή αυτός ή τα danio και τα neon θα είναι πάντα στρεσαρισμένα

Link to comment
Share on other sites

θα βάλω τελικα μονομαχο και 3 γαριδες amano προς το παρον και θα μετρήσω τιμες για να δω αν σηκώνει κάτι ακόμη απο πλευράς αμμωνίας.Κάπου διάβασα ότι ενας γενικός κανόνας είναι 2.5 εκ ψάρια άνα γαλόνι ενυδρείου οπότε εκτιμώ ότι 6 ακόμη zebra είναι πολλά.

Ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

:):):thumbup: Mια χαρά ;;;;;

Τα danio και τα neon ακόμα και αν συμβιώσουν με τον μονομάχο ή αυτός ή τα danio και τα neon θα είναι πάντα στρεσαρισμένα

Aμα ειναι φυτεμενο...με κρυψωνες και καλη ποιοτητα νερου...πηστευω πως καλα θα ειναι...ειναι και αναλογα με την ψυχολογια του ψαριου...!

Επισης.. γενικός κανόνας είναι 2.5 εκ ψάρια άνα γαλόνι ...!

1 εκ ψαριου ειναι περιπου ...2 λιτρα( και λιγο λιγοτερο) ...αποτι ξερω...!

Link to comment
Share on other sites

θα βάλω τελικα μονομαχο και 3 γαριδες amano προς το παρον και θα μετρήσω τιμες για να δω αν σηκώνει κάτι ακόμη απο πλευράς αμμωνίας.Κάπου διάβασα ότι ενας γενικός κανόνας είναι 2.5 εκ ψάρια άνα γαλόνι ενυδρείου οπότε εκτιμώ ότι 6 ακόμη zebra είναι πολλά.

Ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Φίλε μου ο μοναχός σε περιορίζει πολυ

Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι θα έβαζες;

πάντως μονομάχος σε 40λίτρο φυτεμένο = παράδεισος!! ας στηρίξουμε αυτά τα ψαράκια!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πάντως μονομάχος σε 40λίτρο φυτεμένο = παράδεισος!! ας στηρίξουμε αυτά τα ψαράκια!! :thumbup:

Συμφωνώ και επαυξάνω !!!! έχω μονομάχο σε 25λ

Ο φίλος όπως βλέπεις ( αν δεν κάνω λάθος) θέλει εκτός από μονομάχο να βάλει κι άλλους συγκάτοικους στον betta κάτι αρκετά παρακυνδινευμένο

Ο μονομάχος δεν χρειάζεται 40λ σίγουρα είναι παράδεισος αλλά πιστεύω σε ένα 25λ χωρίς συγκατοίκους είναι καλύτερα.

Φίλε a.p. αφού ρωτάς εγώ σε ένα ενυδρείο 50λ ( αν είναι σωστές οι διαστάσεις) θα έβαζα ένα κοπάδι (έως 8)

από endler (males) η 1m 3f

ή Hyphessobrycon amandae- Ember Tetra x8

η Danio margaritatus x8

η κάτι αλλο απο τη λιστα που σου εδωσα

δεν εχω καποια ιδιαιτερη προτιμηση

η καποιο boraras

η επιλογη ειναι δικη σου :D

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω να καταλήξω σε ένα μονομάχο, δύο amano, κάποιο σαλιγκάρι (έχω πολλά μικρά σαλιγκάρια απο τα φυτά ) και ίσως ένα Otocinclus vittatus. Μήπως είναι πολλά όσα τρέφονται με άλγη και δεν χρειάζεται κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω να καταλήξω σε ένα μονομάχο, δύο amano, κάποιο σαλιγκάρι (έχω πολλά μικρά σαλιγκάρια απο τα φυτά ) και ίσως ένα Otocinclus vittatus. Μήπως είναι πολλά όσα τρέφονται με άλγη και δεν χρειάζεται κάτι;

Θα συμφονουσα με τον bbeta πως τα 50 λ. ειναι πολλα για εναν μονομαχο.Εγω θα εβαζα ενα χαρεμακι endlers ή γκαπι 1m 3f και θα απολαμβανα τις γεννες μου!Αλλα ΠΑΝΤΑ μετραει η δικια σου αποψη η οποια ειναι σεβαστη απο ολους μας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα 3 γαριδες amano ένα μονομάχο και 2 ottocinlus. Μετά απο 1,5 ημέρα ουδέποτε ο μονομάχος πείραξε τα υπόλοιπα. Μάλλον σε μιά δυό περιπτώσεις τρόμαξε όταν τον πλησίασαν τα άλλα.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δενωτουβ αρέσουν τα ειδικά για μονομάχους φαγητά.

1 ταμπλέτα άλγης φθάνει για τις amano και τους otto; Ο μονομάχος παθαίνει τίποτα εαν τρώει γαρίδες αποξηραμένες σε καματάκια;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα 3 γαριδες amano ένα μονομάχο και 2 ottocinlus. Μετά απο 1,5 ημέρα ουδέποτε ο μονομάχος πείραξε τα υπόλοιπα. Μάλλον σε μιά δυό περιπτώσεις τρόμαξε όταν τον πλησίασαν τα άλλα.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δενωτουβ αρέσουν τα ειδικά για μονομάχους φαγητά.

1 ταμπλέτα άλγης φθάνει για τις amano και τους otto; Ο μονομάχος παθαίνει τίποτα εαν τρώει γαρίδες αποξηραμένες σε καματάκια;

Και μένα ο δικός μου δεν έτρωγε τα φλαικσ αμα δεν τα μούλιαζα σε νερό (ενυδρείου).... Δοκίμασε το! Εγω του δίνω 1-2 φορές τιν εβδομάδα λάρβεσ κουνουπιών ... :)

Έγινε επεξεργασία - Geo100
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...