Jump to content

Χαζή ερώτηση...


Recommended Posts

Σήμερα που άδειαζα το ενυδρείο μου ήρθε λίγο νερό στο στόμα... από το σωλήνα... Είναι επικίνδυνο :)? To μόνο που έχω παρατηρήσει στο ενυδρείο είναι planaria... Συγγνώμη για την χαζή ερώτηση απλα μου μπήκαν υποψίες... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειδες αστερακια δεν υπαρχει κανενα προβλημα :)

Εγω με τοσο ενυδρειο νερου που εχω πιει επρεπε να εχω ψαρακια στην κοιλια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειδες αστερακια δεν υπαρχει κανενα προβλημα :buttrock:

Εγω με τοσο ενυδρειο νερου που εχω πιει επρεπε να εχω ψαρακια στην κοιλια μου :buttrock:

hahahaha οκευ :):) σ ευχαριστώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κρεας εφαγες.

Για γρανιτουρα τι ειχες?

Κανεα ρυζι, καμια πατατα, λαχανικο? :)

Δεν ειναι και οτι καλυτερο να πινουμε νερο απο το ενυδρειο.

Συνηθως δεν συμβαινει τιποτα, αλλα μια να τυχει, φτανει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια μέρα ήπια καταλάθως λίγο από τη σκούπα βυθού!!! :):):thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια μέρα ήπια καταλάθως λίγο από τη σκούπα βυθού!!! :):):thumbup::buttrock:

το πρόβλημα ειναι στο να το γεμίσεις.. γτ όταν το αδειαζω γεμίζω το λάστιχο με νερό βρύσης και δεν χρειαζεται να ρουφήξω νερό... απλα ακουμπάω την άκρη και συνεχίζει η ροή... οταν το γεμίζω δν μπορώ να το κάνω αυτό γιατι θα μπεί το χλώριο στο ενυδρείο :/

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι θεμα συνηθειας τελικα...:) :)

Τις πρωτες φορες αναγουλιαζεις και μετα ολα οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια συμβουλη για οταν κανετε αναρροφηση με το στομα.

Αδειαζετε καλα το λαστιχο απο νερο φυσωντας μεσα του.

Βαζετε τη μια ακρη στο ενυδρειο (η οποια πρεπει να εχει καποια προστασια για να μη ρουφηξει κανενα μικρο ψαρι, πχ λιγο filterwool κανει) και την αλλη στην αποχετευση ή κουβα που πρεπει να ειναι πιο χαμηλα σε υψος απο το ενυδρειο.

Ρουφατε μια φορα δυνατα με δυναμη απο τη μερια του λαστιχου που παει αποχετευση, βγαζετε το λαστιχο απο το στομα και περιμενετε να ερθει το νερο. Θα ερθει.

Αν παει κατι στραβα, πρεπει να αδειασετε το λαστιχο απο νερο, βγαζωντας το απο το ενυδρειο και φυσωντας με δυναμη μεσα.

Μη φυσηξετε να μπει το νερο του λαστιχου μεσα στο ενυδρειο, γιατι μπορει μεσα στο λαστιχο να εχουν μεινει απο την προηγουμενη φορα καταλοιπα που δεν "κανουν καλο".

Οταν αδειασει ξαναδοκιμαζετε.

Με λιγες φορες που θα το κανετε θα ειναι μετα παιχνιδι.

Με αυτον τον τροπο, εχω χρονια να πιω νερο απο το ενυδρειο.

Ουτε να βρεξω το χειλακι μου δεν εχω καταφερει :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τόσο και τόσο νερό πίνουμε στην θάλασσα με πείραξε η γουλιά του ενυδρείου? :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι λιγακι επικυνδινο αλλα εχουμε καλο ανοσοποιητικο μην τρελενομαστε! Οτι και να πεσει στο στομαχι δυσκολα θα επιζησει με pH 2!!

Θα ειναι επικυνδινο αν το ενυδρειο το εχεις παρατησει και εχει γινει ενυδρειο-βοθρος!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι λιγακι επικυνδινο αλλα εχουμε καλο ανοσοποιητικο μην τρελενομαστε! Οτι και να πεσει στο στομαχι δυσκολα θα επιζησει με pH 2!!

Θα ειναι επικυνδινο αν το ενυδρειο το εχεις παρατησει και εχει γινει ενυδρειο-βοθρος!!! :)

Ειδες τιποτα απο το λινκ πιο πανω?

Πιστευεις οτι το καλο ανοσοποιητικο και το 2 πεχα θα εμποδισει καποια απο αυτα τα προβληματα πχ tubelrculosis ή σαλμονελα κλπ, αααααν τυχων ....

Αυτα μονο σε ενυδρειο βοθρο απαντουνται?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο λαος η ποσοτητα κανει το δηλητηριο!!! Αλλο να εχει φυσιολογικη συγκεντρωση μικροοργανισμων και αλλο να ειναι σε πολυ υψηλωτερα επιπεδα απο το κανονικο οπως σε ενα παρατημενο ενυδρειο...!

Τελοσπανων ειναι να μην σου τυχει...!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να ρουφάτε με το στόμα για να κατεβεί το νερό.

Βάζεις όλο το λάστιχο στο ενυδρείο να γεμίσει νερό και κλείνεις με το αντιχειρά σου την μεριά που θα πάει στο κουβα. Βγάζοντας το έξω αυτήν την μεριά του λαστίχου επειδή δεν θα περνά αέρας το νερό μένει στο λάστιχο. Μεταφέροντας το σε χαμηλότερο επίπεδο αναλαμβάνει η βαρύτητα και κατεβείνει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο λαος η ποσοτητα κανει το δηλητηριο!!!

Φίλα τα ρούχα να έχεις τα μισά :)

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι όχι μόνο να μην πίνουμε νερό από ενυδρείο αλλά να πλένουμε και πάρα πολύ καλά τα χέρια μας με σαπούνι και όλα τα αντικείμενα που χρησιμοποιούμε μετά από κάθε χρήση. Υπάρχουν ασθένειες οι οποίες είναι μεταδοτικές και άκρως επικίνδυνες στον άνθρωπο (πχ φυματίωση). Έτσι καλό είναι να προσέχουμε και ιδιαίτερα όταν εισάγουμε ένα νέο ψάρι στο ενυδρείο μας. Και για μας και για τους γύρω μας :).

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι όχι μόνο να μην πίνουμε νερό από ενυδρείο αλλά να πλένουμε και πάρα πολύ καλά τα χέρια μας με σαπούνι και όλα τα αντικείμενα που χρησιμοποιούμε μετά από κάθε χρήση. Υπάρχουν ασθένειες οι οποίες είναι μεταδοτικές και άκρως επικίνδυνες στον άνθρωπο (πχ φυματίωση). Έτσι καλό είναι να προσέχουμε και ιδιαίτερα όταν εισάγουμε ένα νέο ψάρι στο ενυδρείο μας. Και για μας και για τους γύρω μας :thumbup:.

:):) Το ιδιο μου ειπε και η αδερφη μου...που ειναι γιατρος και εχει ενα ενυδρειο 120 λιτρα :buttrock: ...πλυσιμο πολυ καλα χερια μετα απο την επαφη με ενυδρειακο νερο...!

Link to comment
Share on other sites

η πεθερά μου πίνει μόνο νερό ενυδρείου...τίποτε ακόμα...:buttrock::buttrock::rasp:

:rasp::thaman::hysterical::):thumbup: Ακομα γελαω :buttrock::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...