Jump to content

Test NH3/NH4


Recommended Posts

Γειά σε όλους!

Εχω μία ερώτηση που ίσως φανεί αστεία... Υπάρχει κάποιο test αμμωνίας που οι διαβαθμίσεις του να μην είναι σε κίτρινο χρώμα? Μάρκα?

Χρησιμοποιώ το test της A.P. και το πρόβλημα μου είναι πως το νερό στο mini ενυδρείο μου με τα Panda και τα Cardinal έχει "από την μάνα του" μία ελαφρά απόχρωση καφέ (bog wood, Morena)... και δεν βγάζω άκρη. ;)

Το test νιτρωδών δείχνει ότι όλα είναι εντάξει, αλλά δεν ξέρω αν αυτό αρκεί :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως έχεις πρόβλημα μια και όταν "μετράει" αμμωνία δεν σου δείχνει άλλο χρώμα αποτ ο κίτρινο;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους!

Εχω μία ερώτηση που ίσως φανεί αστεία... Υπάρχει κάποιο test αμμωνίας που οι διαβαθμίσεις του να μην είναι σε κίτρινο χρώμα? Μάρκα?

Χρησιμοποιώ το test της A.P. και το πρόβλημα μου είναι πως το νερό στο mini ενυδρείο μου με τα Panda και τα Cardinal έχει "από την μάνα του" μία ελαφρά απόχρωση καφέ (bog wood, Morena)... και δεν βγάζω άκρη. ;)

Το test νιτρωδών δείχνει ότι όλα είναι εντάξει, αλλά δεν ξέρω αν αυτό αρκεί :blush:

Το πρόβλημα είναι ότι όταν η αμμωνία είναι 0% το δείγμα είναι απολύτως διαφανές, ενώ το δικό μου νερό είναι ήδη χρωματισμένο (άσχετα αν έχει ή δεν έχει αμμωνία)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σε τόσο μικρό δείγμα νερού φένετε η κιτρινίλα του νερού έντονα.Παρ όλα αυτά τα test της tropic marine που χρησιμοποιώ στην αρχή ,πολύ μικρές τιμές αμμωνίας, είναι κίτρινα και μετά πρασινίσουν και μπλεδίζουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σε τόσο μικρό δείγμα νερού φένετε η κιτρινίλα του νερού έντονα.Παρ όλα αυτά τα test της tropic marine που χρησιμοποιώ στην αρχή ,πολύ μικρές τιμές αμμωνίας, είναι κίτρινα και μετά πρασινίσουν και μπλεδίζουν

ΟΚ, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σε τόσο μικρό δείγμα νερού φένετε η κιτρινίλα του νερού έντονα.Παρ όλα αυτά τα test της tropic marine που χρησιμοποιώ στην αρχή ,πολύ μικρές τιμές αμμωνίας, είναι κίτρινα και μετά πρασινίσουν και μπλεδίζουν

Tελικά είχες δίκιο για το μικρό δείγμα ;) ... Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...