Jump to content

Γέννα Melanotaenia Praecox


Alpha

Recommended Posts

Είναι παμφάγα ψαράκια, τρίβω και σπιρουλίνα, την κάνω σκόνη και την βρέχω με νερό του ενυδρείου και τους δίνω :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε και από μένα για την επιτυχή αναπαραγωγή και εκολαψη των αυγών σου! Αυτό σημαίνει πως δίνεις στις μελανοταινίες σου τις κατάλληλες συνθήκες!

Βέβαια, πολλές φορές, το μεγάλωμα των λαρβών είναι μια άλλα, πιο δύσκολη υπόθεση.

Η νεοεκκολαπτόμενη αρτέμια είναι μια εξαιρετική τροφή, όχι μόνο για τις λάρβες αλλά και για τα ενήλικα ψάρια με μικρό τελικό μέγεθος. Επιζεί στο γλυκό νερό για κάποιες ώρες, δίνοντας στα ψαράκια άνεση χρόνου για να τραφούν. Ωστόσο, δεν είναι κατάλληλη ζωντανή τροφή για τις λάρβες όλων των ψαριών. Τα m. preacox είναι από τα πιο μικρά είδη melanotaenia που συναντάμε στα ενυδρεία μας και συνεπώς έχουν και τις μικρότερες λαρβες. Άρα θέλουν, τουλάχιστον στο αρχικό στάδιο, και την μικρότερη δυνατή τροφή, δηλαδή μικροοργανισμούς. Για να καταλάβεις την διαφορά μεγέθους των ζωντανών τροφών που μπορούμε να δώσουμε, σου παραθέτω τα μεγέθη :

infusoria : 25-300μm

brine shrimp nauplii : 400-800μm

microworms : 500-2000mm (1μm=1/1000mm)

Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο σημαντικό είναι να παρέχουμε στα μικρά infusoria, για να μεγιστοποιήσουμε τα ποσοστά επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου!

Η αλήθεια είναι ότι δεν κάνω και τίποτα το ιδιαίτερο, οι αλλαγές νερού γίνονται από βρύση με pH 7.5, το μόνο που κάνω είναι προετοιμασία σε ένα δοχείο βάζοντας Seachem Prime.

Αυτό που νομίζω ότι τα ώθησε κάπως στη γέννα τόσο γρήγορα (τα ψάρια τα έχω 2 μήνες περίπου και τα πήρα αρκετά μικρά) είναι η ποικιλία τροφών κατεψυγμένων και αποξηραμένων που τους δίνω.

Infusoria μπορώ να βρω έτοιμη στο εμπόριο? Γιατί δεν τα πάω και πολύ καλά με την καλλιέργεια, προσπάθησα μια φορά να φτιάξω αρτέμια αλλά δεν τα κατάφερα.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από τη μηνιαία συνάντηση στο ΑΖΜΡ και έριξα μια ματιά στο ενυδρείο με τις μελανοταινίες και είδα περίπου στα 20 ψαράκια να κολυμπούν κοντά στην επιφάνεια!

Εχω βάλει αρκετό κερατόφυλλο και leucocephala για να μπορέσουν να κρύβονται και τάισα με υγρή αρτέμια και τροφή σε σκόνη της tetra. Νομίζω πως κάποια έφαγαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα καταλάβεις ότι τρώνε από τις φουσκωμένες κοιλίτσες τους και όχι από το αν τσιμπολογάνε την τροφή!

Link to comment
Share on other sites

Θα καταλάβεις ότι τρώνε από τις φουσκωμένες κοιλίτσες τους και όχι από το αν τσιμπολογάνε την τροφή!

Μόλις ρίχνω τροφή τα βλέπω να κάνουν απότομες και πολύ γρήγορες κινήσεις γι'αυτό είπα πως τα είδα να τρώνε. Οι κοιλιτσες τους, σε όσα ψαράκια μπόρεσα να δώ ήταν φουσκωμένες! :)

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΑ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πως πάνε τα πιτσιρίκια;

Link to comment
Share on other sites

Τα λίγο μεγαλύτερα βλέπω να τρώνε τροφή σε σκόνη, αλλά τα έβγαλα από την γεννήστρα εδώ και δυο μέρες και τα άφησα πάλι στο κυρίως ενυδρείο και από 20 έγιναν περίπου 7 :)

Την επόμενη φορά που θα ξαναγεννήσουν θα προσπαθήσω να είμαι καλύτερα προετοιμασμένος γιατί τώρα δεν ήμουν σε καμία περίπτωση. Ισως αν ήταν πιο πυκνοφυτεμένο το ενυδρείο να ζούσαν περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτά τα ψαράκια τελικά είναι απίστευτα!

Εχω ξεκινήσει και ξεστήνω το ενυδρείο με τις μελανοταινίες λόγω του ότι δεν έχω αρκετό χρόνο να το φροντίζω το συγκεκριμένο διάστημα, και πριν λίγες μέρες έδωσα και τα ψάρια κι έτσι έμειναν μόνο τα φυτά στο ενυδρείο.

Από την ημέρα που έδωσα τα ψάρια, δεν έχω κάνει καθόλου αλλαγή νερού, και η θερμοκρασία αυτές τις μέρες στο νερό του ενυδρείου κυμαίνεται από 29 έως 31 βαθμούς καθώς κάποια ανεμιστηράκια που είχα για ψύξη τα έβγαλα, το φίλτρο το έχω ακόμα σε λειτουργία.

Χθες όπως παρατηρούσα το ενυδρείο είδα να κολυμπούν κοντά στην επιφάνεια καμιά 15αριά μικρά praecox!

Και αναρωτιέμαι, πως είναι δυνατόν αυτά τα νεογέννητα ψαράκια να αντέχουν σε τόσο υψηλές θερμοκρασίες έστω και για λίγες μέρες και χωρίς καθόλου αλλαγές νερού?

Το ενυδρείο δεν θα το ξεστήσω προσωρινά λόγω των μικρών και έχω βάλει πάλι τα ανεμιστηράκια αν και η θέση του σπιτιού είναι τέτοια που από τις 1400 το μεσημέρι και μέχρι τη δύση του ηλίου το χτυπάει ο ήλιος και η θερμοκρασία φτάνει τους 30-31 μέχρι να πέσει ο ήλιος και μου είναι πολύ δύσκολο να ρίξω την θερμοκρασία κάτω από 28 με τα ανεμιστηράκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά τι έγινα εκείνα τα μικρά, κατάφερες να τα μεγαλώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι έγινα εκείνα τα μικρά, κατάφερες να τα μεγαλώσεις ;

Δυστυχώς λόγω διαφόρων θεμάτων δεν τα κατάφερα :thumbup:

ξέστησα και το ενυδρείο και το έχω βάλει σε αγγελία.

Την επόμενη φορά (γιατί σίγουρα θα ξαναστήσω ένα ενυδρείο με praecox) θα προσπαθήσω καλύτερα με καλύτερη οργάνωση.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...