Jump to content

Συμπεριφορά ψαριών


Recommended Posts

Έχω προσέξει ότι όταν κάνω αλλαγή νερού τα ψάρια αλλάζουνε συμπεριφορά. Για παράδειγμα τα corys περνούν την ώρα τους συνήθως κάτω απο τα ξυλα, και τα cardinal θα είναι σαν τα ήρεμα πρόβατα μέσα στα φυτά. Σε κάθε αλλαγή για περίπου 2-3ώρες αφου έχω αλλάξει νερό θα βγουν τα γατόψαρα και θα κολυμπάνε πάνω κάτω στο τζάμι παίζοντας κυνηγητό, ενώ οι καρδινάλιοι θα βγουν απο την ασφάλεια των φυτών και αυτά με την σειρά τους κάνουν κόντρες πέρα δώθε.

Το νερό είναι πάντα το ίδιο σε παράμετρους και σε θερμοκρασία. Το νερό το ρίχνω με σωλήνα ώστε να μη τα τρομάζω. Αυτό όλο το σκηνικό είναι απο σοκ ή λόγου καθαρού νερού?

Αν είναι σοκ, σε τι μπορεί να οφείλεται?

Αν είναι λόγου νέου, καθαρού νερού, μπορεί η συμπεριφορά που δείχνουν να είναι ένδειξη ότι θέλουν πιο συχνές αλλαγές (κάνω μία φορά την εβδομάδα 40%)? Ή απλά έτσι κάνουν πάντα όταν ανανεώνετε το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσέξει ότι όταν κάνω αλλαγή νερού τα ψάρια αλλάζουνε συμπεριφορά. Για παράδειγμα τα corys περνούν την ώρα τους συνήθως κάτω απο τα ξυλα, και τα cardinal θα είναι σαν τα ήρεμα πρόβατα μέσα στα φυτά. Σε κάθε αλλαγή για περίπου 2-3ώρες αφου έχω αλλάξει νερό θα βγουν τα γατόψαρα και θα κολυμπάνε πάνω κάτω στο τζάμι παίζοντας κυνηγητό, ενώ οι καρδινάλιοι θα βγουν απο την ασφάλεια των φυτών και αυτά με την σειρά τους κάνουν κόντρες πέρα δώθε.

Το νερό είναι πάντα το ίδιο σε παράμετρους και σε θερμοκρασία. Το νερό το ρίχνω με σωλήνα ώστε να μη τα τρομάζω. Αυτό όλο το σκηνικό είναι απο σοκ ή λόγου καθαρού νερού?

Αν είναι σοκ, σε τι μπορεί να οφείλεται?

Αν είναι λόγου νέου, καθαρού νερού, μπορεί η συμπεριφορά που δείχνουν να είναι ένδειξη ότι θέλουν πιο συχνές αλλαγές (κάνω μία φορά την εβδομάδα 40%)? Ή απλά έτσι κάνουν πάντα όταν ανανεώνετε το νερό?

Εξήγησε πώς κάνεις την αλλαγή νερού....? Μήπως τα τρομάζεις με απότομη ροή ή με χτυπήματα στο ενυδρείο?

(Δεν είμαι σίγουρος μια υπόθεση κάνω :D:thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση οτι αυτό συμβαίνει λόγο του καθαρού νερού, επειδή ανανεώνονται τα συστατικά και τα ψαρια αισθάνονται πιο ευχάριστα... :thumbup:

η αλλαγή νερου διεγείρει τα ψάρια στο να ζευγαρώσουν. (ισως να συμβαίνει αυτό!).. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...