Jump to content

Περιεργο!


Recommended Posts

Εχθες με φωναξε ενας φιλος να τον βοηθησω με το ενυδρειο του το οποιο ηταν παρατημενο χρονια χωρις να δουλευει το φιλτρο και ο θερμοστατης.Μεσα ειχε 2 πλεκο που ειχαν να ταιστουν παρα πολυ καιρο.Επισης ειχε 3 ανουμπιες και μερικες βαλισνεριες και πολυ μα πολυ αλγη.Για υποστρωμα ειχε κοινη κοπρια και χαλικι ψιλο απο παραλια.Εκανα μετρησεις, nh3nh4 ηταν 0 και no2 0.Του βαλαμε ενα εξωτερικο φλουβαλ 105 με σιποραξ και μερικα μηχανικα δχτυλιδια που ειχε μεσα στο παλιο φιλτρο.Ατελειωτο πλυσιμο φυσικα να φυγει ολο το χωμα.Εκανα παλι μετρησεις και ηταν μηδενικες.Δεν ειναι λιγο περιεργο τοσο καιρο (5 χρονια μου ειπε) να εχει μηδεν αμωνια και no2? :)

Link to comment
Share on other sites

Εχθες με φωναξε ενας φιλος να τον βοηθησω με το ενυδρειο του το οποιο ηταν παρατημενο χρονια χωρις να δουλευει το φιλτρο και ο θερμοστατης.Μεσα ειχε 2 πλεκο που ειχαν να ταιστουν παρα πολυ καιρο.Επισης ειχε 3 ανουμπιες και μερικες βαλισνεριες και πολυ μα πολυ αλγη.Για υποστρωμα ειχε κοινη κοπρια και χαλικι ψιλο απο παραλια.Εκανα μετρησεις, nh3nh4 ηταν 0 και no2 0.Του βαλαμε ενα εξωτερικο φλουβαλ 105 με σιποραξ και μερικα μηχανικα δχτυλιδια που ειχε μεσα στο παλιο φιλτρο.Ατελειωτο πλυσιμο φυσικα να φυγει ολο το χωμα.Εκανα παλι μετρησεις και ηταν μηδενικες.Δεν ειναι λιγο περιεργο τοσο καιρο (5 χρονια μου ειπε) να εχει μηδεν αμωνια και no2? :D

[/quot

ειχε πλεον δημιουργηθει πολυ καλη βιολογια μετα απο τοσα χρονια κι ολας κ αφου δεν ταιζε κι ολας να επιβαρυνει κ το συστημα οι πλεκο τρεφονταν με αλγη οποτε γινοταν κ αμεσα η διασπαση με τοσα no3 που ειχε μεσα! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω φιλε μου που ειναι το περιεργο;

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω φιλε μου που ειναι το περιεργο;

:)

Το περιεργο για μενα παντα επειδη δεν εχω διαβασει για κατι τετοιο ειναι οτι για πεντε χρονια χωρις φιλτρο και ελαχιστες αλλαγες νερου να ειναι ενταξει απο μετρησεις.Μαλλον ειναι αυτο που εγραψε παραπανω η iro24.

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολύ περίεργο :)

Ούτε κυκλοφοριτη για να γυρνάει το νερό δεν είχε?

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολύ περίεργο :)

Ούτε κυκλοφοριτη για να γυρνάει το νερό δεν είχε?

Τιποτα μονο νερο και παρα πολυ αλγη.

Link to comment
Share on other sites

και αυτο το ενυδρειο που βρισκοταν τοσα χρονια?? η πλεκο ποσο μεγαλοι ειναι??

Link to comment
Share on other sites

και αυτο το ενυδρειο που βρισκοταν τοσα χρονια?? η πλεκο ποσο μεγαλοι ειναι??

Στο σπιτι του.Καμια 8 με 9 εκατοστα ειναι η πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπιτι του.Καμια 8 με 9 εκατοστα ειναι η πλεκο.

και γιατι το χε παρατησει ετσι??και αισθητικα θα ηταν πολυ ασχημο μεσ στο σπιτι με τοση αλγη :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι το παρατησε.Ειδε το δικο μου φυτεμενο και πηρε αποφαση να δωσει μερικα ευρω να το σουλουπωσουμε.Πεταχτηκε το εσωτερικο φιλτρο καθαριστηκε το ενυδρειο και το χαλικι μπηκε ενα εξωτερικο μικρο μεν αλλα τον καλυπτει για τα λιτρα του 120λιτρα καρφουρ (φλουβαλ 105) αλλαξαμε την λαμπα μπηκε καινουργιος θερμοστατης και μια ριζα.Στο μελλον θα το γεμισω με κλαδεματα και αποφασισε να βαλει γκαπακια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι το παρατησε.Ειδε το δικο μου φυτεμενο και πηρε αποφαση να δωσει μερικα ευρω να το σουλουπωσουμε.Πεταχτηκε το εσωτερικο φιλτρο καθαριστηκε το ενυδρειο και το χαλικι μπηκε ενα εξωτερικο μικρο μεν αλλα τον καλυπτει για τα λιτρα του 120λιτρα καρφουρ (φλουβαλ 105) αλλαξαμε την λαμπα μπηκε καινουργιος θερμοστατης και μια ριζα.Στο μελλον θα το γεμισω με κλαδεματα και αποφασισε να βαλει γκαπακια.

καλως..αντε καλη συνεχεια :):D περιμενουμε νεα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια ερώτηση έχω να κάνω μονο :) Το νερό το άλλαζε καθόλου?? λίγο παράξενο μου φαίνεται όχι για τις μέτρησης..αλλα για την γενική εικόνα του νερού..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια ερώτηση έχω να κάνω μονο :) Το νερό το άλλαζε καθόλου?? λίγο παράξενο μου φαίνεται όχι για τις μέτρησης..αλλα για την γενική εικόνα του νερού..

Εκανε αλλαγες αλλα λιγες.Ποσες δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Εκανε αλλαγες αλλα λιγες.Ποσες δεν ξερω.

a...ok...e τότε έτσι περίπτωση ida και εγώ ..από αυτόν που πήρα το τελευταίο μου ενυδρείο..3 ψαρια μονο και χωρίς φίλτρο χωρίς θερμοστάτης και μονο αλλαγές...

Και εκεί υπήρχε ισορροπία..

Link to comment
Share on other sites

Για υποστρωμα ειχε κοινη κοπρια και χαλικι ψιλο απο παραλια.

Κοινη κοπρια για υποστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...