Jump to content

σκαλαρακια


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους σας..........

θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα για τα σκαλαρια.....

λοιπον

1)τι τιμες νερου θελουν????

2)σε 200 λιτρα ποσα????

3)πως γινεται ο διαχωρισμος φυλου????

4)οι αναπαραγωγες τους ειναι ευκολες????

5)θα εχουν προβλημα σε φυτεμενο μαζι με ριζες και με ασβεστολιθικο βραχο????

6)συμβιονουν μαζι με πλεκο και κλοουν?????

ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :):D

σας ευχαριστω πραγματικα πολυ και σορρυ που ανοιξα το θεμα εδω αλλα δεν ηξερα που.....

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλάρια ζουν σε κοπάδι, άρα πρέπει να βάλεις από 5 και πάνω τουλάχιστον.

Επίσης, το ενυδρείο πρέπει να είναι ψηλό 50-60εκ γιατί ψηλώνουν ιδιαίτερα και θέλουν συγκεκριμένες τιμές νερού όπως θα δεις και στο προφίλ παρακάτω.

Τα λίτρα πάντως είναι λίγα για να βάλεις και πλέκο και clown loach και 5-6 σκαλάρια.

Προφίλ

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=47

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ ευχαριστω για τις πληροφοριες το ενυδρειο ειναι αρκετα ψηλο περιπου 60 εκατοστα.....εχω εναν πλεκο και 3 κλοουν και τα εχω 2 χρονια και τα λυπαμαι να τα δωσω......τα εχω απο 2-3 εκατοστα το καθενα

Link to comment
Share on other sites

με τον ασβεστολιθικο βραχο θα ανεβει η σκληροτητα ετσι δεν ειναι???

αν ναι μπορω και να μην τον βαλλω.....τωρα για το ph.....εχω στα γκαπυ 7.5 με νερο βρησης.....δεν κανουν εκει????η βρησες περιπου τι ph kai ti σκληροτητα βγαζουν????

Link to comment
Share on other sites

Οι κλοoυν που λες ποιοι ακριβώς είναι? Γιατί είναι κάποιοι που γνωρίζω και γίνονται πολύ μεγάλοι όπως τα Botia Macracanthus.

Oι βρύσες δεν βγάζουν όλες το ίδιο νερό, αλλά περίπου 7.5 - 8.0

Το pH για τα ψαρια αυτά είναι καλύτερα να είναι χαμηλότερο από 7.5. Ο βράχος θα σου ανεβάσει τις σκληρότητες ανάλογα το μέγεθός του σε σχέση με τα λίτρα, γι'αυτό καλύτερα να μην τον βάλεις.

Πάντως τα λίτρα για όλα αυτά δεν κάνουν. Σύντομα τα ψάρια θα μεγαλώσουν και θα έχεις θέμα με όλους αυτούς τους ρύπους. Επίσης και οι κλόουν πάνε κοπάδι.

Link to comment
Share on other sites

Οι κλοoυν που λες ποιοι ακριβώς είναι? Γιατί είναι κάποιοι που γνωρίζω και γίνονται πολύ μεγάλοι όπως τα Botia Macracanthus.

Oι βρύσες δεν βγάζουν όλες το ίδιο νερό, αλλά περίπου 7.5 - 8.0

Το pH για τα ψαρια αυτά είναι καλύτερα να είναι χαμηλότερο από 7.5. Ο βράχος θα σου ανεβάσει τις σκληρότητες ανάλογα το μέγεθός του σε σχέση με τα λίτρα, γι'αυτό καλύτερα να μην τον βάλεις.

Πάντως τα λίτρα για όλα αυτά δεν κάνουν. Σύντομα τα ψάρια θα μεγαλώσουν και θα έχεις θέμα με όλους αυτούς τους ρύπους. Επίσης και οι κλόουν πάνε κοπάδι.

αυτοι π λες ειναι.....εχω τρεις κλοουν.....οκ θα δω τι θα κανω με αυτοα τα ψαρακια.....για

τα υπολοιπα ερωτηματα ξερεις κατι????

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις ενα κοπαδακι με σκαλαρια 5με 6 κι οταν ξεχωρισει ενα ζευγαρι κρατας το ζευγαρι και τα αλλα τα δεινεις

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ειμαι εγω για σκαλααρια.....

ευχαριστω παντως οσους βοηθησαν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...