Jump to content

ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ


Recommended Posts

Το Νερό στο ενυδρείο μου είναι θολό ,άλλξα το 1/3 αλλά τίποτα ,τι να κάνω ;; Τα φάρμακα που πουλάνε κάνουνε τίποτα ;.

Υ.Γ. Γράφουμε με μικρά ελληνικά

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

είναι νέο ενυδρείο; έριξες βακτήρια; αν ναι, περίμενε απλα!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΟΛΟ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ 1/3 ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ;; ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΙΠΟΤΑ

Το ενυδρείο σου είναι στρωμένο? Πόσο καιρό τρέχει?

Πόσα λίτρα είναι και τι ψαράκια έχεις μέσα? Εχεις φυτά?

Από φίλτρανση τι έχεις? Αν μπορείς βάλε και μιά φωτό.

Αν τώρα το στρώνεις και έβαλες βακτήρια, ποιας εταιρίας βακτήρια χρησιμοποίησες? Κάποια θολώνουν το νερό προσωρινά (πχ Sera Bionitrivec)

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι για ποιο λογο ειναι θολο το νερο ειναι καινουριο το ενυδρειο?

εριχες σημερα βακτηρια?

θολωσε ξαφνικα ενω ειναι στρωμενο το ενυδρειο κ δεν εριξες κατι μεσα?

μετρησεις εκανες?μηπως εχει αμμωνια?πρεπει να βρεις το λογο που θολωσε ξεκινωντας κανοντας μετρησεις μετρα αμμωνια νιτρωδη νιτρικα κ ph για αρχη για να ξερεις κ τι υγρο θα πρεπει να ριξεις μεσα!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδριο ειναι στρωμενο αλλα μαλον ταισα πολη την τελευτεα φορα και ανεβασε λιγο την αμονια !!! δεν εχω φυτα τωρα εχω μονο 2 γλυφτες και 3 γατοψαρα αλλα πριν απο 2 μερεσ φυλοξενουσε χρησοψαρα θελο να βαλω αγγκελοψαρα και περιμενο να πεση η αμονια και το ph - kh με ενα φαρμακο

Link to comment
Share on other sites

το ενυδριο ειναι στρωμενο αλλα μαλον ταισα πολη την τελευτεα φορα και ανεβασε λιγο την αμονια !!! δεν εχω φυτα τωρα εχω μονο 2 γλυφτες και 3 γατοψαρα αλλα πριν απο 2 μερεσ φυλοξενουσε χρησοψαρα θελο να βαλω αγγκελοψαρα και περιμενο να πεση η αμονια και το ph - kh με ενα φαρμακο

Kαι ποσα λίτρα είναι το ενυδρείο που φιλοξενεί τα παραπάνω ψάρια?

Αν έχεις αμμωνία μπορείς να κάνεις αλλαγές νερού για να τη μειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ποσο νερο να αλαξω ;;; καθε μερα να αλαζο ;;;; γινετε να βαλω δυο γαριδες με 2 αγγελοψαρα μικρα

Link to comment
Share on other sites

ποσο νερο να αλαξω ;;; καθε μερα να αλαζο ;;;; γινετε να βαλω δυο γαριδες με 2 αγγελοψαρα μικρα

Κάθε μερα να αλλάζεις μέχρι να μετρήσεις μηδενική τιμή.

Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για αγγελόψαρα, πόσο μάλλον με αυτά που έχεις ήδη μέσα.

Οι πλέκο ποιο είδος είναι ακριβώς? Είναι πολύ που γίνονται πολύ μεγάλοι σε μέγεθος.

Στο φίλτρο σου τι υλικά έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πλαστικά και διακοσμητικά δεν έχουν τόσο ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα όσο τα αληθινά φυτά. Άσε που πιάνουν και κάτι σαν "γλίτσα". Δοκίμασε να τα καθαρίσεις και επειδή έχεις όμορφο ενυδρείο καλό είναι να πάρεις και μια ιδέα από φυτεμένο. Για στρώσιμο δες στο λινκ.

Δώσε αν μπορείς μετρήσεις. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

ποσο νερο να αλαξω ;;; καθε μερα να αλαζο ;;;; γινετε να βαλω δυο γαριδες με 2 αγγελοψαρα μικρα

ειναι πολυ μικρο για τα αγγελοψαρα!και μικρα να τα παρεις καποια στιγμη δεν θα ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ; :)

θελουν καθαρο υψος 60 εκατοστα και πολυ περισσοτερα λιτρα απο τα δικα σου!οι γαριδουλες ειναι καλη σκεψη...η αλιθεια ειναι οτι εχεις αρκετες επιλογες...μπορεις να πας και σε ζωοτοκα ψαρια οπως γκαπι!οσο για τις αλλαγες μια φορα την βδομαδα εισαι καλα αλλα για να πεσει η αμμωνια πρεπει πιο συχνα για καποιες μερες..ομως σε αυτο το θεμα ας βοηθησει και καποιος εμπειροτερος!

Link to comment
Share on other sites

ποσο νερο να αλαξω ;;; καθε μερα να αλαζο ;;;; γινετε να βαλω δυο γαριδες με 2 αγγελοψαρα μικρα

να ριξεις μεσα βακτηρια!!!!!!!!!αυτο ειναι το υγρο που πρεπει να μπει!!!σταματα να ταιζεις μεχρι να πεσει η αμωνια εντελως,κανοντας καθημερινα μετρησεις.Μια μερα μετα απο τη μερα που θα ριξεις βακτηρια κ αφου εχεις κανει μετρησεις αν δεν εχει πεσει αλλαξε το μισο νερο του ενυδρειου κ ριξε παλι βακτηρια κ αντιχλωριο εννοειται κ ΜΗΝ ταιζεις μεχρι να πεσει εντελως!!!κ ουτε κατα διανεια μην προσθεσεις κι αλλα ψαρια μεχρι να πεσει η αμμωνια(κ κατα τη γνωμη μου αγγελοψαρα δεν μπαινουν σε 50λιτρα για κανενα λογο)

Έγινε επεξεργασία - iro24
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις και μετρησεις...πριν παρεις οτι ψαρια επιλεξεις(αγγελοψαρα δεν μπορεις, επιλογες εχες_ η ζοωτοκα η καμια ομαδουλα νεον, η ενα μονομαχο με γαριδεσ, η μονο γαριδεσ, η μονομαχο με νεον, αυτα νομιζω) παρε πρωτα τεστ κατα προτιμηση υγρα...ειναι πιο εγκυρα

Link to comment
Share on other sites

θα εχω προβλημα μετα πλαστικα φυτα ;;;;;;;

ισως να βγαλουν καποια τοξικα μετα απο καιρο..επισης δεν ειναι ωραιαισθητικα αλλα κ για τα ψαρια...καλυτερα βαλε καποια ευκολα φυτακια

Link to comment
Share on other sites

ισως να βγαλουν καποια τοξικα μετα απο καιρο..επισης δεν ειναι ωραιαισθητικα αλλα κ για τα ψαρια...καλυτερα βαλε καποια ευκολα φυτακια

Συμφωνώ και επαυξάνω ... :)

Link to comment
Share on other sites

ισως να βγαλουν καποια τοξικα μετα απο καιρο..επισης δεν ειναι ωραιαισθητικα αλλα κ για τα ψαρια...καλυτερα βαλε καποια ευκολα φυτακια

:)

Link to comment
Share on other sites

κανω τεστ αμονια 2 n03 5 No2 0 GH 16 KH 10 ph 8 cl2 0

καλεσ ειναι ;;;; επισησ ποσεσ φορες να καθαριζω με τι σκουπα βυθου

Link to comment
Share on other sites

ποσο νερο να αλλαξο για να πεσει η αμονια

Κάνε μια αλλαγή περίπου 50% με νερό προετοιμασμένο με αντιχλώριο και ρίξε μέσα έτοιμα βακτήρια εμπορίου (το νερό με το αντιχλώριο καλό είναι να έχει "κάτσει" για μια μέρα. Πριν την αλλαγή ρίχνεις τα βακτήρια).

Link to comment
Share on other sites

η πλεκο μενουν περιπου 2 εκατοστα ετσι μου ειπαν

εχω μπλε σφουγκαρακι μεσα στο φιλτρο αρκει

ποσο θα παρει να μετρισο 0 αμωνια ;;;;

ξερετε κανενα καλο καταστημα για ψαρια στο κεντρο;;;

Έγινε επεξεργασία - bill1997crack
Link to comment
Share on other sites

ποσο θα παρει να μετρισο 0 αμωνια ;;;;

Κάνε καθημερινή αλλαγή να ρίξεις αμμωνία και αν μπορείς βάλε κερατόφυλλο στην επιφάνεια να ρουφάει νιτρικά. Καλό το μπλε σφουγγάρι, αν μπορείς χρησιμοποίησε και βιολογικό υλικό, π.χ. siporax να κρατάς την βιολογία

Link to comment
Share on other sites

Κάνε καθημερινή αλλαγή να ρίξεις αμμωνία και αν μπορείς βάλε κερατόφυλλο στην επιφάνεια να ρουφάει νιτρικά. Καλό το μπλε σφουγγάρι, αν μπορείς χρησιμοποίησε και βιολογικό υλικό, π.χ. siporax να κρατάς την βιολογία

Επιβαλετε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...