Jump to content

ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ


Recommended Posts

κερατόφυλλο ;;;; τι χρηαζετε ;;; οταν λεσ στην επιφανια ενοησ να επιπλεει

Έγινε επεξεργασία - bill1997crack
Link to comment
Share on other sites

κερατόφυλλο ;;;; τι χρηαζετε ;;; οταν λεσ στην επιφανια ενοησ να επιπλεει

Ναι εννοεί να επιπλέει.

Πάντως αυτό το ενυδρείο δεν νομίζω ότι ήταν στρωμένο ποτέ.

Αλλαγές νερού και βακτήρια, μπόλιασμα αν μπορείς να βρεις άμεσα, κανένα άλλο ψάρι, φυσικά ούτε λόγος για αγγελόψαρα, και αγοράζεις υγρά τεστ για να μετράς αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη και μπαίνεις σε διαδικασία στρωσίματος. Τάισμα ελάχιστο. Επιπλέον δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί pleco που μένουν δύο εκατοστά εκτός αν είναι κάποιος από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

μπόλιασμα ;;; τι εννοείς

Μπόλιασμα είναι ο "εμβολιασμός" του φίλτρου ενός άστρωτου ενυδρείου με βακτήρια από ένα ήδη στρωμένο ενυδρείο.

Διάβασε παρακάτω που αναφέρεται και η διαδικασία αναλυτικά:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=36712&hl=

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

κανενας φιλος μου δεν εχει ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αλλαγή περίπου 50% με νερό προετοιμασμένο με αντιχλώριο και ρίξε μέσα έτοιμα βακτήρια εμπορίου (το νερό με το αντιχλώριο καλό είναι να έχει "κάτσει" για μια μέρα. Πριν την αλλαγή ρίχνεις τα βακτήρια).

ΓΙατι τα ριξει τα βακτηρια πριν την αλλαγη πιος ο λογος να ριχνει και να τα ξαναμαζευει???Κανε την αλλαγη βαλε νερακι βρυσης...βαλε αμεσος την αναλογη ποσοτητα αντιχλόριο...και μετα απο καμια ωρα και παραπανω μην σου πω...ριξε τα βακτηρια...!!Αν τα ριξεις μαζι τα βακτηρια σκοτωνονται...!!Αν μετα απο ολο αυτο εχεις παλι αμμονια...μετα απο 2 μερες...κανε ξανα αλλαγη...οχι παρα πολυ μεγαλη ξανα οπως 50%...γιατι δεν αφυνεις το ενυδρειο σου σε ισυχια με αποτελεσμα να εχεις παλι αμμωνια μετρισημη...!!Γνωμη μου παντος :)

Link to comment
Share on other sites

τι να κανω για να πεσει το gh

Το πρόβλημα σου προς το παρόν δεν είναι η ολική σκληρότητα ,το πρόβλημα σου είναι η αμμωνία και η εξαφάνιση της.Δεν το πρόσεξα αλλά πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;και πως φιλτράρεις ;

:)

Link to comment
Share on other sites

φιλτραρο με μπλε σφουγκαρη 2 μηνες

τι φιλτρο?? παρε μινι σιποραξ και βαλε..δεν ειναι ακριβο

Link to comment
Share on other sites

τι φιλτρο?? παρε μινι σιποραξ και βαλε..δεν ειναι ακριβο

Αμα ειναι μικρο...που πηστευω οτι ειναι...βαλε σιποραξ μινι :D .,..και μια λεπτη φετα απο το σφουγκαρακι που εχεις ηδη :) ...Και θα εισαι gg :D εχω το ιδιο σε φιλτρο με κυκλοφια νερου 170λ/ω και ειναι μια χαρα :D

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο ειναι στη φοτο στην πρωτη σελιδα

Μια χαρα ειναι αρχοντας ...βαλε αυτο που σου ειπα :)

Link to comment
Share on other sites

ΓΙατι τα ριξει τα βακτηρια πριν την αλλαγη πιος ο λογος να ριχνει και να τα ξαναμαζευει???Κανε την αλλαγη βαλε νερακι βρυσης...βαλε αμεσος την αναλογη ποσοτητα αντιχλόριο...και μετα απο καμια ωρα και παραπανω μην σου πω...ριξε τα βακτηρια. ..!!Αν τα ριξεις μαζι τα βακτηρια σκοτωνονται...!!Αν μετα απο ολο αυτο εχεις παλι αμμονια...μετα απο 2 μερες...κανε ξανα αλλαγη...οχι παρα πολυ μεγαλη ξανα οπως 50%...γιατι δεν αφυνεις το ενυδρειο σου σε ισυχια με αποτελεσμα να εχεις παλι αμμωνια μετρισημη...!!Γνωμη μου παντος <_<

Το ίδιο πράγμα είπαμε. Αυτό εννοούσα με το "πριν την αλλαγή" στο δοχείο προετοιμασίας.

Link to comment
Share on other sites

πηρα και ενα φυτο (ανουμπια) υπαρχη και κανενα αλλο ευκολο φυτο χωρις υποστρομα και ειδικη λαμπα ;;;; πηρα και ληπασμα

Link to comment
Share on other sites

Βασίλης, επειδί μάλλον με τόσες πληροφορίες πολύ πιθανόν να έχεις μπερδευτεί με τι έχει προτεραιότητα κοίτα πρωτα απόλα να πέσει η αμμωνία. Η αμμωνία είναι άμμεσος κίνδυνος για τα ψάρια, μπορεί 2-3 μέρες να προκαλέσει ζημιά στα βράγχια το οποίο ποτέ δεν θα θεραπευτεί. Οπότε πρώτα απόλα αλλαγή νερού. Το να κάνεις καθημερινά αλλαγές των 10% δεν βοηθάει, σκέψου ότι 5 αλλαγές των 10% είναι σαν να αλλάζεις μια φορά το 30%.

Δεύτερον προμηθεύσου βιολογικό υλικό να βάλεις στο φίλτρο σου (αν έχεις ήδη καλώς) και ρίξε βακτήρια μετά απο αλλαγή νερού να επιταχύνεις την διαδικασία. Θα σου πρότεινα κιόλας να μη ταίζεις τα ψάρια 1-2 μέρες.

Όσο για τα φυτά δεν μας απασχολεί για τώρα μιας και ακόμα δεν έχεις καν νιτρικά. Η αμμωνία που απορροφούν είναι ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Το θολο νερο ειναι παντα αμμωνια???

Γιατι και εγω εχω θολο νερο αλλα τα water test sticks της JBL που βαζω μου τα βγαζει ψιλοοκ τα νουμερα αλλά δεν είναι ακριβείας και κάπου χάνομαι.. δειτε και σεις και πείτε μου παρακαλώ..

photoyqp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θολο νερο ειναι παντα αμμωνια???

Γιατι και εγω εχω θολο νερο αλλα τα water test sticks της JBL που βαζω μου τα βγαζει ψιλοοκ τα νουμερα αλλά δεν είναι ακριβείας και κάπου χάνομαι.. δειτε και σεις και πείτε μου παρακαλώ..

photoyqp.jpg

Εχω και εγω το ιδιο,ομως δεν δειχνει NH3-NH4.

Οι μετρησεις για NO2 NO3 ειναι καλες.

Ομως για σκληροτητες και PH θα πρεπει να πεις τι ψαρια εχεις ωστε να απαντησουμε αν ειναι καλες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το ιδιο,ομως δεν δειχνει NH3-NH4.

Οι μετρησεις για NO2 NO3 ειναι καλες.

Ομως για σκληροτητες και PH θα πρεπει να πεις τι ψαρια εχεις ωστε να απαντησουμε αν ειναι καλες.

Α ναι ξεχάστηκα, λοιπόν έχω 2 αφρικάνικα χαρεμάκια, labidochromis yellow και acei msuli.

Είναι στο ενυδρείο 10 μέρες μόνο. Αλλά δεν ξέρω τί να κάνω με τη θολούρα του νερού, Δευτέρα έχω αλλαγή νερού, θα δούμε και εκεί αν θα έχω λίγη βελτίωση!

Έγινε επεξεργασία - nmavra
Link to comment
Share on other sites

Εβαλες βιολογικο υλικο?Καθημερινες αλλαγες νερου,τιποτα αλλο δεν μπορεις να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα βιολογικο υλικο ποσο νερο να αλαζω το ενυδριο ειναι 45 λτ

καθημερινες περιπου το 40% ..μεχρι να πεσει η αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

σκευτομε να αλλαξω το φιλτρο να βαλω εσωτερικο με uv η εξωτερικο πιο ειναι καλητερο εχετε καπιο να μου προτινετε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...