Jump to content

Recommended Posts

γεια σας!... μετά απο κάποιεσ ανακατατάξεις στο ενυδρείο μου (έβαλα μια ρίζα και καινούρια φυτα) έκανα μετρήσεις και τα νιτρώδη μου δεν ήταν τελείως άσπρα... σίγουρα όμως δεν ήταν και στο 1.... αμμωνία 0 (υγρο) και ντρικά στο 10

παράλληλα λόγω της ρίζας πιθανότατα... έπεσε λίγο το pH...

ο μονομάχος ζει μια χαρά... αλλα το ζεμπρα σναιλ μου έχει κρυφτεί και εν βγαίνει απο το καβουκι του...

αυτα! <_<:D

τι μπορει να συμβαίνει?

πρόσθεσα λίγο νερο στο ενυδρείο αλλα το ετοίμασα με αντιχλώριο και τα λοιπά.... δεν νμζω να σκότωσε τα βακτηρια :huh:

Link to comment
Share on other sites

Η είσοδος ενός ξύλου στο ενυδρείο είναι σαν να ρίχνεις νεκρά ψάρια μέσα. Το ξύλο έχει μείνει τόσο εκτός νερού που είναι γεμάτο νεκρούς οργανισμούς. Οπότε το να σου ανεβάσει αμμωνία και στην συνέχεια νιτρικό άλας είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Η είσοδος ενός ξύλου στο ενυδρείο είναι σαν να ρίχνεις νεκρά ψάρια μέσα. Το ξύλο έχει μείνει τόσο εκτός νερού που είναι γεμάτο νεκρούς οργανισμούς. Οπότε το να σου ανεβάσει αμμωνία και στην συνέχεια νιτρικό άλας είναι λογικό.

ευχαριστώ...! αμμωνια είναι 0 <_< να ρίξω λίγα έξτρα βακτηρια ? η δεν είναι απαραίτητο?

Link to comment
Share on other sites

Η είσοδος ενός ξύλου στο ενυδρείο είναι σαν να ρίχνεις νεκρά ψάρια μέσα. Το ξύλο έχει μείνει τόσο εκτός νερού που είναι γεμάτο νεκρούς οργανισμούς. Οπότε το να σου ανεβάσει αμμωνία και στην συνέχεια νιτρικό άλας είναι λογικό.

Δεν εχεις δικιο,τα ξυλα για ενυδρεια δεν ανεβαζουν αμμωνια,ριχνουν λιγο το ΡΗ και της σκληροτητες. <_<

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ...! αμμωνια είναι 0 <_< να ρίξω λίγα έξτρα βακτηρια ? η δεν είναι απαραίτητο?

Το ενυδρειο ειναι στρωμενο?Αν ναι κανε μια αλλαγη του 40% ,και μετα 4 μερες κανε αλλη μια.Στανατα και το ταισ :D μα

Link to comment
Share on other sites

Ένα ώριμο ενυδρείο με καλή βιολογία δεν θα πάρει χαμπάρι απο τέτοια. Αν το ενυδρείο σου την "άκουσε" με την είσοδο του ξύλου μάλλον θέλει λίγο χρόνο ακόμα να στρώσει η βιολογία.

Αν έχεις ψάρια μέσα και δεν σου είναι κόπος ρίξε λίγα βακτίρια να επιτυγχάνεις την διαδικασία. Βέβαια μη περιμένεις να αναπτύξεις βιολογία μόνο απο τα ζουμιά, χρειάζεσαι και βιολογικό υλικο (παράμετρο που ορίζει πόση βιολογία μπορεί να έχεις).

Αν δεν έχεις ψάρια μέσα δεν θα έριχνα και θα άφηνα το ενυδρείο να κάνει την δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις δικιο,τα ξυλα για ενυδρεια δεν ανεβαζουν αμμωνια,ριχνουν λιγο το ΡΗ και της σκληροτητες. <_<

Η είσοδος οτιδήποτε θεωρείτε "βρόμικο" προκαλεί μια αύξηση αμμωνίας. Ακόμα και τα χέρια μας όταν τα βάζουμε στο νερό προκαλούμε μια μικρή αύξηση αμμωνίας.

Πέρνεις το ξύλο απο το κατάστημα το οποίο Ο Θεός ξέρει πόση σκόνι και μικροοργανισμοί έχει πάνω. Το πας σπίτι σου και για να είσαι ασφαλείς το βράζεις. Το βράσιμο σκοτώνει τα πάντα στο ξύλο. Και στην συνέχεια το ρίχνεις μέσα στο νερό. Και βέβαια θα ακουλουθήσει ένας μικρό cycle, ειδικά σε νεοστημένα ενυδρεία με αδύναμη βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι στρωμενο?Αν ναι κανε μια αλλαγη του 40% ,και μετα 4 μερες κανε αλλη μια.Στανατα και το ταισ <_< μα

έχω ένα μονομάχο εδώ και 1.5 μήνα... έχει βιολογικό υλικό το φιλτρο... μέχρι τώρα όλες οι μετρήσεις μου ήταν καλες...!

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα μονομάχο εδώ και 1.5 μήνα... έχει βιολογικό υλικό το φιλτρο... μέχρι τώρα όλες οι μετρήσεις μου ήταν καλες...!

Ισως εριξες πολυ τροφη.Κανε αυτα που σου ειπα. <_<

Για να εχουν αλλαξει η παραμετροι κατι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Ισως εριξες πολυ τροφη.Κανε αυτα που σου ειπα. <_<

Για να εχουν αλλαξει η παραμετροι κατι εγινε.

ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω <_<

Τελικά το νιτρώδη πέσανε... μαζί τους όμως και τα νιτρικά... :S αμμωνία 0... μπορεί να φταιει που τάιζα λίγο αυτές τις μέρες? ή μηπως τα καινούρια φυτά τα ρούφηξαν όλα?... έβαλα μια egeria densa μήπς αυτή καθαρίσε τα νιτρικά :D?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...