Jump to content

θολο νερο


Recommended Posts

Γεια σας παιδια.Αν και ειμαι αρκετο καιρο μελος δεν δημοσιευσα τιποτα γιατι περα απο το οτι ειμαι ασχετη δεν ειχα ουτε γυαλα.Ετσι λοιπων μεχρι σημερα διαβαζα για να ειμαι ετοιμη.

Σημερα λοιπων αγορασα ενα ενυδριο 120χ40χ50 240λιτρα.

Αυτο που συμβαινει ειναι οτι οταν εβαλα την αμμο μαζι με το υποστρωμα για τα φυτα και εριξα μετα το νερο για να το γεμισω ανακατευτηκε και το νερο εγινε τελειος θολο (καφε).

ξεκινησα το φιλτρο και εχει αρχισει να το καθαριζει αλλα αυριο εχω σκοπο να ριξω βακτιριδια για να αρχισω το στρωσιμο ,λετε να τα καταστρεψει αυτο που θα εχει καθισει πανω στα φιλτρα?

Μια ακομα ερωτηση το φιλτρο ειναι της SERA 900L/h .Μεσα ειχε (απο πανω προς τα κατω)γιαλοβαμβακα ,ενα μαυρο σφουγγαρι και ενα ακομα μαυρο σφουγγαρι με πιο χοντρες τρυπες .

Αναμεσα στον γυαλοβαμβακα και στο λεπτο σφουγγαρι εβαλα ελαφροπετρες σε μπαλακια.

Ειναι αρκετο αυτο για το φιλτρο?

Ελπιζω να εγινα κατανοητη

Link to comment
Share on other sites

Γεια !!!

Εάν το υπόστρωμα για τα φυτά που έβαλες είναι της SERA floredepot , πρέπει να μπει στον πάτο του ενυδρείου και από πάνω να μπει η άμμος αλλιώς απελευθερώνονται κάποια κομμάτια και θολώνει(καφέ) το νερό !

Εάν έγινε έτσι και υπάρχουν μερικά χοντρά κομμάτια (πιθανόν τύρφης θα είναι ) μάζεψε τα με μια αποχή !

Εάν απλά το νερό είναι θολό είτε μετά από 2-3 μέρες θα ξεθολώσει!

Εάν είναι καφέ είτε μπορείς να κανείς μια αλλαγή νερού ή να βάλεις άνθρακα στο φίλτρο !

Εάν κανείς αλλαγή νερού ή όποτε κανείς αλλαγή νερού ,δεν θα πρέπει να έχει μεγάλη πίεση το νερό όταν το βάζεις για να μην σου ανακατεύει το υπόστρωμα και στο ξανά θολώνει !!!

Τα σφουγγαρια που έχουν όλα τα φίλτρα όταν τα αγοράζουμε(μηχανικό & βιολογικό υλικό) συγκρατούν, όταν περνάει το νερό από μέσα τους , σωματίδια αλλά και μέσα τους αναπτύσσονται τα "καλά" βακτηρίδια . υπάρχουν και καλύτερη τροπή για την αποικία των βακτηριδίων σε ένα φίλτρο όπως η βιόσφαιρες,το Sera siporax κ.τ.λ. βέβαια σε συνδιασμο με τα σφουγγαρια ! Η διαφορά τους είναι ότι έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια για να "ζήσουν " τα βακτηρίδια !

Οπότε για αρχή καλά είναι τα σφουγγρια αλλά αναλόγως τη θέλεις να κανείς σε ένα ενυδρείο αρχοτερα μπορείς να τα αντικαταστήσεις δηλαδή να βγάλεις το ένα σφουγκαρι και να βάλεις ένα καλύτερο βιολογικό υλικό!!! Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Αν και ειμαι αρκετο καιρο μελος δεν δημοσιευσα τιποτα γιατι περα απο το οτι ειμαι ασχετη δεν ειχα ουτε γυαλα.Ετσι λοιπων μεχρι σημερα διαβαζα για να ειμαι ετοιμη.

Γεια σου elena και καλως ήρθες.

Εγώ ασχολούμε με ενυδρεία περίπου 1 χρόνο και ξέρω κάποια βασικά πράγματα.

Σίγουρα το χόμπι θελει πολύ διάβασμα και υπομονή.

Σημερα λοιπων αγορασα ενα ενυδριο 120χ40χ50 240λιτρα.

Αυτο που συμβαινει ειναι οτι οταν εβαλα την αμμο μαζι με το υποστρωμα για τα φυτα και εριξα μετα το νερο για να το γεμισω ανακατευτηκε και το νερο εγινε τελειος θολο (καφε).

Το υπόστρωμα μπαίνει κάτω από το χαλίκι. Άν έβαλες άμμο κάποια ψάρια θα στην ανακατέψουν και θαβγει στην επιφανεια το υπόστρωμα. Καλο είναι να μας πείς το τις μάρκες που χρησιμοποίησες.

Η θολούρα είναι φυσιολογική. Απλώς υπάρχουν μερικά ''τεχνασματα'' όπως το να ρίχνεις το νερό σε κάποιο ποτήρι που θα βάλεις στον πυθμένα που θολώνει λιγότερο το νερό. Με αυτόν τον τρόπο δεν ανακατεύεται και το υπόστρωμα από την πτώση του νερού.

Όπως και να έχει όμως η θολούρα θα φύγει μετά απο κάποιες ώρες.

ξεκινησα το φιλτρο και εχει αρχισει να το καθαριζει αλλα αυριο εχω σκοπο να ριξω βακτιριδια για να αρχισω το στρωσιμο ,λετε να τα καταστρεψει αυτο που θα εχει καθισει πανω στα φιλτρα?

Δεν έχω ακούσει να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Άσε που ο υαλοβάμβακας εάν είναι στην είσοδο του φίλτρου θα κρατήσει την περισσότερη ''βρωμιά''. Απλώς μετά απο κάποιες μέρες θα χρειαστεί να τον αλλάξεις. Εγώ τον είχα αλλάξει μετά απο δύο μέρες. τώρα τον αλλάζω περίπου κάθε εβδομάδα.

Μια ακομα ερωτηση το φιλτρο ειναι της SERA 900L/h .Μεσα ειχε (απο πανω προς τα κατω)γιαλοβαμβακα ,ενα μαυρο σφουγγαρι και ενα ακομα μαυρο σφουγγαρι με πιο χοντρες τρυπες .

Αναμεσα στον γυαλοβαμβακα και στο λεπτο σφουγγαρι εβαλα ελαφροπετρες σε μπαλακια.

Ειναι αρκετο αυτο για το φιλτρο?

Δεν το έχω δει το φίλτρο άλλα το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι τα μαύρα σφουγγάρια μάλλον είναι άνθρακας και πρέπει να τον βγάλεις γιατί κρατάει, κάνωντας χημικό καθαρισμό, κάποιες ουσίες που είναι απαραίτητες στο ενυδρείο και πολύ περισσοτερο στα φυτά.

Πρωσοπικά χρησιμοποιώ στην είσοδο του φίλτρου υαλοβάμβακα (κρατάει σκουπιδάκια και βοηθάει να μην βουλώσει το φίλτρο), μπλε σφουγγάρι (βοηθά να μείνουν τα βακτήρια στην επιφάνειά του και κρατάει ότι περάσει από υαλοβάμβακα), substrat pro (παρα πολύ καλό υλικό για να διατηρηθούν τα βακτήρια εκεί).

Τα μπαλάκια που έβαλες κάνουν την δουλειά που κάνει το substrat pro.

Ελπίζω να βοήθησα. Αν κάνω κάποιο λάθος σίγουρα θα με διορθώσουν οι εμπειρότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Έβαλες το λίπασμα και απο πάνω την άμμο;

Έβαλες το νερό με κάποια μέθοδο έτσι ώστε να μην σου ανακατέψει τον βυθό;

Συνηθως βάζουμε ένα πιάτο στον βυθό και εκεί πέφτει το νερό για να μην ανακατεύει το υπόστρωμα!

Το μαύρο (σκληρό) σφουγγάρι με τις μεγάλες τρύπες μάλλον είναι άνθρακας και θα σου πρότεινα να τον αφαιρέσεις απο το φίλτρο και να βάλεις κάποιο βιολογικό υλικό (όπως σου πρότεινε και ο φίλςο μας)!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες και απο εμενα. ;):blush::)

Καλη συνεχεια. ;)

Link to comment
Share on other sites

To λαθος μου ηταν οτι το εβαλα αναμεσα στην αμμο και οχι απο κατω .Οταν γεμισα το νερο εβαλα πιατακι αλλα παρολα αυτα ανακατευτηκε .

Τελος παντων σημερα εχει φυγει σχεδων ολη η θολουρα .Αυτο που μου λετε ειναι οτι πρεπει να αγοραζω υαλοβαμβακα για να τον αλλαζω καθε λιγες μερες η φτανει να τον ξεπλενω και να τον ξαναβαζω ?

τα μπαλακια τελικα ειναι τα SUBSTRAT PRO της EHEIM .

Το μπλε σφουγγαρι θα μπει κατω-κατω στη θεση του ανθρακα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον υαλοβάμβακα θα τον αλλάζεις κάθε λίγες ημέρες.

Την ακριβη χρονική περίοδο θα την καταλάβεις και μόνη σου με τον καιρό. (ανάλογα πόση βρωμιά μαζεύει)

Στις περισσοτερες περιπτώσεις αλλάζεται περίπου κάθε εβδομάδα.

Τον παλιό τον πετας και τον καινούργιο τον πλένεις καλά πριν τον βάλεις στο φίλτρο.

Δεν νομίζω οτί η τιμή του είναι τόσο μεγάλη ώστε να αξίζει τον κόπο να τον ξαναχρησιμοποιήσεις.

Άσε που με τον καιρό διαλύεται στο νερό και μπορεί να βρεθούν κομμάτια του στο ενυδρείο.

Μπαίνει στην είσοδο του νερού στο φίλτρο. Δεν έχω δεί το συγκεκριμένο φίλτρο και δεν ξέρω αν είναι πάνω ή κάτω.

Το μπλε σφουγγάρι μπαίνει μετά τον υαλοβάμβακα.

Και στο τέλος μπαίνει το substrac pro.

Φυσικά υπάρχουν διάφορες άλλες προτάσεις (όπως το να μπεί και άλλο βιολογικό υλικό) αλλά

η βασική αρχή και ''κανόνας'' είναι αυτος που σου περιέγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...