Jump to content

΄κακιά΄ συνήθεια ή χρησιμο;;


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου..θέλω να σας κάνω μια ερώτηση περί των έτοιμων βακτηριων της Sera(bionitrivec)!

Απο όταν είχα ξεκινήσει το στρωσιμο του πρώτου μου ενυδρειου είχα χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα βακτηρια..και έτσι εστρωνα κ τα υπολοιπα(κ πάντα με μπολι μαζι)!απο τότε,εδώ και 6 μήνες δηλαδή που ασχολουμε με το χόμπι,μετα απο κάθε αλλαγή νερού στα ενυδρεια μου προσθετω και μια αναλογία 1 καπάκι/100λ του bionitrivec!είναι μια κακια συνήθεια ή όντως χρησιμεύει;εμένα μου το είχαν πει όταν πρωτοξεκινησα αυτο και συνεχίζω να το κάνω!κακό τουλάχιστον δεν νομίζω να κάνει!μειώνει τα νιτρικα επίσης;

Link to comment
Share on other sites

Για μείωση νιτρικών δεν αναφέρει τίποτα η εταιρία στην σελίδα της.

Κακό δεν κάνει σίγουρα, αλλά από την στιγμή που είναι στρωμένο το ενυδρείο και δεν έχεις προβλήματα ποιος ο λόγος να ρίχνεις?

Καλό είναι να ρίχνεις μετά από συντήρηση του φίλτρου, μετά από αλλαγή κάποιου μέρους του βιολογικού, έπειτα από θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Πετας χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Πετας χρηματα.

+1 ...αλλα κανει καλο και στην αμμωνια...μειωνει την συσωρευση της...!

εγω θα εβαζα παντος μια στις τοσες...σε λιγοτερο μεν βαθμο αποτι λενε οι οδηγειες...!

Link to comment
Share on other sites

+1 ...αλλα κανει καλο και στην αμμωνια...μειωνει την συσωρευση της...!

εγω θα εβαζα παντος μια στις τοσες...σε λιγοτερο μεν βαθμο αποτι λενε οι οδηγειες...!

Για την αμμωνία έχεις στρωμένο φίλτρο που κάνει αυτή την δουλειά και καλύτερη ακόμα.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

πεταμένα λεφτά :s

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τα ιδια

Πεταμενα λεφτα <_<

Link to comment
Share on other sites

τισ χρειζομουν αυτες τισ απαντησεις γιατι και εγω συνεπαρμενος απο τις οδηγειες αυτο νομιζα και ηθελα να το ρωτησω καποια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κάνω ακριβώς το ίδιο κ εγώ. Βάζω σε κάθε αλλαγή νερού. Τελικά όμως πιστεύω ότι είναι περιττό. Όταν το ενυδρείο (φίλτρο) είναι στρωμένο και τρέχει καιρό, πιστεύω ότι δεν χρειάζεται. Νομίζω δηλαδή ότι σωστά λένε οι περισσότεροι που το θεωρούν χαμένα λεφτά. Μετά από αυτά μάλλον θα σταματήσω και εγώ να βάζω σε κάθε αλλαγή...!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σταματήσω μόλις τελειώσει το μπουκάλι <_<

Σε ενυδρείο που τρέχει ένα εξάμηνο δεν παραλείπω να βάζω σε κάθε αλλαγή, είναι μέσα στις ρουτίνες μου..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ολα καλα τα εχει...αμμωνια εχει <0.5 και χρησημοποιω ακομα...!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ολα καλα τα εχει...αμμωνια εχει <0.5 και χρησημοποιω ακομα...!

Aπό την στιγμή που δεν είναι στρωμένο το φίλτρο καλά κάνεις και χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Aπό την στιγμή που δεν είναι στρωμένο το φίλτρο καλά κάνεις και χρησιμοποιείς.

<_<

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που σου εχει περισεψει χρησημοποιησαι το σκευασμασμα καθε φορα που καθαριζεις τα φιλτρα σου σαν μια εξτρα βοηθεια των αποικιων που μπορουν να εχουν ελατωθει εστω και ελαχιστα μετα απο αυτη την διαδηκασια! <_<

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. <_<

Και εμένα ήταν μέσα στις ρουτίνες μου στις αλλαγές νερού...τώρα θα το μειώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ενα ενυδρειο εχει στρωθει σωστα (χωρις υπερβολες σε ιχθυοφορτωσεις, καθαρισμα φιλτρου καθε 3 και λιγο, σωστες αλλαγες νερου κτλ κτλ) δεν βλεπω το λογο να "πετας" χρηματα...

Link to comment
Share on other sites

Για μια ακόμα φορά για να το καταλάβουν όλοι.

Το να προσθέτουμε έτοιμα βακτήρια σε ένα στρωμένο ενυδρείο = ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα καιρο να το ρωτησω και εγω!

Μεχρι τωρα σε καθε αλλαγη εβαζα βακτηρια και εχω το ενυδρειο απο 11-2009.

Τζαμπα τοσα λεφτα τοσο καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σταματήσω μόλις τελειώσει το μπουκάλι <_<

Σε ενυδρείο που τρέχει ένα εξάμηνο δεν παραλείπω να βάζω σε κάθε αλλαγή, είναι μέσα στις ρουτίνες μου..

Και γιατί δεν κρατάς το υπόλοιπο μπουκάλι με το προϊόν για επόμενο ενυδρείο δικό σου ή φίλου σου; Ή στην χειρότερη για καβάτζα σε περίπτωση που πάθει κάτι το φίλτρο και χρειάζεσαι επειγόντως στρώσιμο ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν κρατάς το υπόλοιπο μπουκάλι με το προϊόν για επόμενο ενυδρείο δικό σου ή φίλου σου; Ή στην χειρότερη για καβάτζα σε περίπτωση που πάθει κάτι το φίλτρο και χρειάζεσαι επειγόντως στρώσιμο ενυδρείου;

:D:huh:

Τελικά είδα ότι πολυ είχαν αυτη την απορία... <_<

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν κρατάς το υπόλοιπο μπουκάλι με το προϊόν για επόμενο ενυδρείο δικό σου ή φίλου σου; Ή στην χειρότερη για καβάτζα σε περίπτωση που πάθει κάτι το φίλτρο και χρειάζεσαι επειγόντως στρώσιμο ενυδρείου;

ενυδρειο 6 μηνων οπως της chrisarze θεωρειται τοσο στρωμενο ωστε να μη βαζει βακτηρια εστω ανα δυο-τρεις αλλαγες;προσωπικα δεν το νομιζω και θα της προτεινα να συνεχισει να βαζει βακτηρια ανα δυο αλλαγες νερου

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειο 6 μηνων οπως της chrisarze θεωρειται τοσο στρωμενο ωστε να μη βαζει βακτηρια εστω ανα δυο-τρεις αλλαγες;προσωπικα δεν το νομιζω και θα της προτεινα να συνεχισει να βαζει βακτηρια ανα δυο αλλαγες νερου

Φίλε, δεν έχει σημασία τι νομίζουμε εμείς, αλλά τι λένε οι μετρήσεις του νερού μας και τι έχει φανεί στην πράξη <_< Και άμα λένε ότι δεν έχουμε αμμωνία, τότε είναι τσάμπα λεφτά να πετάς βακτήρια μέσα, μπορείς κάλλιστα να τα ρίχνεις στο νεροχύτη, το ίδιο πράγμα είναι. Βέβαια δεν αναφέρει ότι έκανε μετρήσεις, αλλά αν μετά από 6 μήνες έχει αμμωνία τότε κάτι κάνει λάθος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, δεν έχει σημασία τι νομίζουμε εμείς, αλλά τι λένε οι μετρήσεις του νερού μας και τι έχει φανεί στην πράξη <_< Και άμα λένε ότι δεν έχουμε αμμωνία, τότε είναι τσάμπα λεφτά να πετάς βακτήρια μέσα, μπορείς κάλλιστα να τα ρίχνεις στο νεροχύτη, το ίδιο πράγμα είναι. Βέβαια δεν αναφέρει ότι έκανε μετρήσεις, αλλά αν μετά από 6 μήνες έχει αμμωνία τότε κάτι κάνει λάθος

:D:huh:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::blush:

Τελικά είδα ότι πολυ είχαν αυτη την απορία... :thumbup:

Να σας την λύσω λοιπόν ... γιατί ποτέ δεν σκέφτομαι την χειρότερη πιθανή εκδοχή :blink:

Αλλά αν παρόλα αυτά πάθω κάτι (φτου φτου φτου) ένας συνχομπίστας δεν θα προσφερθεί να δώσει ένα χεράκι βοήθειας; :blush: Ούτως η άλλως το μπόλι το χαρακτηρίζουν οι περισσότεροι ως την πιο εγγυημένη μέθοδο για στρώσιμο.

Πέραν τούτου εδώ η sera εγγυάται βελτίωση των παραμέτρων του νερού σε μακροχρόνια βάση ...

Link to comment
Share on other sites

Πέραν τούτου εδώ η sera εγγυάται βελτίωση των παραμέτρων του νερού σε μακροχρόνια βάση ...

Βρε μην ψαρώνεις :blush: Άσε την sera να λέει ότι θέλει. Ο μόνος τρόπος να πεισθείς είναι να κάνεις μετρήσεις και αν δεις ότι έχεις πρόβλημα τότε βάζε συνέχεια. :thumbup: Εδώ σε άλλα φυλλάδια λέει να αλλάζουμε το βιολογικό υλικό κάθε μήνα και να βάζουμε φρέσκο. Είναι λοιπόν αξιόπιστη πηγή η sera ή απλά θέλει να πουλήσει μπουκαλάκια nitrivec? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...