Jump to content

στρωσιμο ενυδρειου και μεταφορα ψαριων


Recommended Posts

λοιπον εχθες που πηγα στο πετ σοπ του πηγα και λιγο νερο απο το ενυδρειο για να μου το μετρησει γιατι τα τεστ θα τα παρω σε μια βδομαδα και μου ειπε οτι το νερο ειναι οκ αλλα δν μου ειπα τι βγενει το καθενα...τον εμπιστευτηκα ομως γιατι στο καταστημα ειναι ολα αριστα και εχει πολλες γνωσεις ετσι και εγω σημερα εβαλα στο μεγαλο ενυδρειο τα 2 πλατυ που εχω προσ το παρον .....τι αλλο πρεπει να κανω εκτος του οτι πρεπει να αγορασω τεστ...??

Link to comment
Share on other sites

Θα σε μαλωσω τωρα <_< Αφου τα εχουμε πει τοσες φορες.Πρεπει να ολκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.Το δικοσου τρεχει 4-5 μερες,πως δηλ σου ειπε οτι ειναι οκ.Εδω μεσα ειμαστε τοσοι και λεμε παντα τα ιδια πραγματα και δεν μας ακους,και ακους το μαγαζι?Πανε να τα δωσεις πισω ,να παρεις τα τεστ,και οταν κλισει ο κυκλος τοτε θα βαλεις ψαρια μεσα.Το ενυδρειο σου αν ειχες τεστ θα εβλεπες τωρα οτι ειναι φουλ στην αμμωνια.

Κοιτα εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry497929

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει 2 βδομαδες και τα βακτιρια εχουν μπει εδω και μια βδομαδα.... :D<_<

Link to comment
Share on other sites

μήπως του έχουν δώσει του παιδιού να ρίξει έτοιμα βακτήρια μέσα; Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί το ενυδρείο να είναι μερικώς έτοιμο, δηλαδή να μπορεί να δεχτεί 1-2 ψάρια για λίγο καιρό τα οποία με τη σειρά τους θα συντηρήσουν τα βακτήρια που έριξε και αργότερα όταν αποικιστεί πλήρως το φίλτρο βάζει και τα υπόλοιπα.

Αν όμως φίλε petros4 δεν έχεις ρίξει βακτήρια, τότε αποκλείεται όπως σου είπε και ο φίλος kixlidatos να είναι έτοιμο το νερό σου. Και αν θες τη γνώμη μου παίξ' το και λίγο αθώος και να ρωτάς από περιέργεια τι είναι η κάθε τιμή των τεστ.

Link to comment
Share on other sites

εχω ριξει βακτηρια εδω και 8 ημερες <_<

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει 2 βδομαδες και τα βακτιρια εχουν μπει εδω και μια βδομαδα.... :huh::D

Κοιτα ποτε το γεμισες με νερο. <_<

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...8701&st=120

Link to comment
Share on other sites

γιατι εγω τι ειπα..... <_< το ενυδρειο το γεμισα στισ 12 και σημερα εχουμε 25 2 βδομαδουλες + τα βακτηρια....χαχαχα i think οτι δν εχω αλλη υπομονη... :D

Link to comment
Share on other sites

γιατι εγω τι ειπα..... <_< το ενυδρειο το γεμισα στισ 12 και σημερα εχουμε 25 2 βδομαδουλες + τα βακτηρια....χαχαχα i think οτι δν εχω αλλη υπομονη... :D

:huh::huh:

Link to comment
Share on other sites

γιατι γελας <_<

Link to comment
Share on other sites

γιατι γελας <_<

Που εισαι ανυπομονος. :D Ολοι σχεδον οι καινουργοι ετσι ημασταν.Τωρα το θελω :huh:

Link to comment
Share on other sites

<_<:D τελικα τωρα τι κανω
Link to comment
Share on other sites

:D:huh: τελικα τωρα τι κανω

Παρε το συντομοτερο τα τεστ και πες μας τι εχεις ,και θα δουμε.Παντος αν μπορεις να τα πας πισω θα ηταν καλυτερα για τα ψαρακια σου.Γιατι πιστευω οτι το ενυδρειο σου δεν ειναι οριμο ακομα <_<

Link to comment
Share on other sites

αν τελικα τα αφησω στο μεγαλο να τα ταισω σημαιρα και καθε ποτε να κανω αλλαγεσ ναρου και ποτε

Link to comment
Share on other sites

αν τελικα τα αφησω στο μεγαλο να τα ταισω σημαιρα και καθε ποτε να κανω αλλαγεσ ναρου και ποτε

Δεν ξερουμε τωρα τι εχεις στο ενυδρειο σου.Αν εχεις αμμωνια η νιτρωδη πρεπει να κανεις τωρα καθημερινες αλλαγες,αν οχι (που σημαινει οτι ειναι στρωμενο <εγω δεν το νομιζω>)πιστευω ανα 10 μερες εισαι καλα.Γιαυτο πρεπει να παρεις το συντομοτερο τα τεστ. <_<

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια ενημερωση να κανω...τα ψαρακι ειναι μια χαρα και αυριο μεθαυριο θα παω να παρω μετρησεις αλλα να ρωτησω και κατι αλλο ποτε να κανω αλλαγη νερου

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγες νερου γινονται ,για δυο λογους.

1) η τακτικες αλλαγες που της κανουμε σε ενα στρωμενο ενυδρειο για να ριχνουμε τα ΝΟ 3,και να ανανεονουμε το νερο.

2) της εκτακτες ,οταν εχουμε αμμωνια η Νιτρωδη ,που δεν εμφανιζονται σε σωστα στημενα ενυδρεια.

Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να σου πω τιποτα αν δεν ξερουμε τι εχεις.Αλλα καλου κακου κανε μια αλλαγη τωρα με βακτηρια και ακουταν,γιατι εχεις βαλει τα ψαρια και λογικα ειναι αστρωτο το δικο σου.Αλλαγες νερου ποτε δεν κανουν κακο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οκ

Link to comment
Share on other sites

πηγα εχθες σε πετ και πηρα τεστ για ph αν και χρηαζομουν αλλα μου λεει αυτη απο το πετ οτι απο τι στηγμη που δεν σου πεθενουν τα ψαρια δν χρειαζετε να κανεις τεστ re einai trelh μου κανει πολοι ερχονται και τους κανω εγω τα τεστ αν ειναι ετσι μεχρι να παρω ολα τα τεστ που χρειαζομαι θα της παω νερο και τα κανει αυτη τεσπα δν τα χονευω εγω κατι τετοια μετρησα λοιπον σημερα το ph και μου βγηκε 8 εναι καλα...???τα πλατυ θελουν ιδανικο 7.5 με 8 αρα οκ????περιμενω και ενα συνχομπιστα απο τα μεροι μου να καλαδεψει καινα παρω και κανενα φυτακι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πηγα εχθες σε πετ και πηρα τεστ για ph αν και χρηαζομουν αλλα μου λεει αυτη απο το πετ οτι απο τι στηγμη που δεν σου πεθενουν τα ψαρια δν χρειαζετε να κανεις τεστ re einai trelh μου κανει πολοι ερχονται και τους κανω εγω τα τεστ αν ειναι ετσι μεχρι να παρω ολα τα τεστ που χρειαζομαι θα της παω νερο και τα κανει αυτη τεσπα δν τα χονευω εγω κατι τετοια μετρησα λοιπον σημερα το ph και μου βγηκε 8 εναι καλα...???τα πλατυ θελουν ιδανικο 7.5 με 8 αρα οκ????περιμενω και ενα συνχομπιστα απο τα μεροι μου να καλαδεψει καινα παρω και κανενα φυτακι :thumbup:

ναι μια χαρα ειναι...καλο θα ηταν ομως να μην σου ανεβει αλλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σασ ποσο καιρο εχω να γραψω....πολυυυ....παιδια ολα μια χαρα με το ενυδρειο και τα ψαρακια και ολα απλα δν εχω κανει ωραια διακοσμηση και τηελω να αλλαξω μερικα πραγματα πχ πετρες φυτα και τετοια και ρωταω εγω τωρα πρεπει να βγαλω τα ψαρια απο το ενυδρειο για να κανω αυτεσ τισ αλλαγες????

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τα ταλαιπωρήσεις τα ζωντανά. Καλύτερα κάνε τις όποιες αλλαγές θέλεις αλλά με μέτρο, σιγά-σιγά όχι βιασύνες και ΚΥΡΙΩΣ με ήρεμες, απαλές κινήσεις. Όχι μπλουμ όλα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ ποσο καιρο εχω να γραψω....πολυυυ....παιδια ολα μια χαρα με το ενυδρειο και τα ψαρακια και ολα απλα δν εχω κανει ωραια διακοσμηση και τηελω να αλλαξω μερικα πραγματα πχ πετρες φυτα και τετοια και ρωταω εγω τωρα πρεπει να βγαλω τα ψαρια απο το ενυδρειο για να κανω αυτεσ τισ αλλαγες????

Καλημερα Πετρο ,που ησουν σε χασαμε.

Λοιπον ,αν ειναι να μην πειραξεις την αμμο-χαλικι του βυθου ,τοτε δεν χρειαζετε να βγαλεις τα ψαρια,και με προσοχη δυχως να ανακατεψεις τον βυθο ,κανε οποιες αλλαγες θελεις.Αν πειραξεις τον βυθο ,πεστο για να σου πω τι θα κανεις :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να βαλω λιγο ακομα χαλικι αλλα ασ το αφησουμε προσ το παρων οκ θα κανω τισ αλλαγεσ με ηρεμια μην φανταστειτε πολλα πραγματα 1 2 πετρεσ θα μετακινησω και επηδη ειχα παρει φυτα απο ενα συνχομπιστα τα εβαλα μια ριζα εδς μια ριζα εκαι και δν ειναι ωραιο σε ματσακι πιστευω θα ηταν καλυτερα γ'αυτο....ευχαριστω για τησ απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...