Jump to content

ούτε Nitrite No2 ούτε Nitrate No3 καλο η κακο?


Recommended Posts

Για σας φίλοι μου έχω μια απορία ,είμαι στην 22η μέρα στρωσίματος και δεν μετρώ ούτε αμμωνία ούτε Nitrite NO2 ούτε Nitrate NO3 .Αυτό είναι καλό η κακό :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τη ενυδρειο φτειαχνεις?

Αν φτειαχνεις φυτεμενο ενυδρειο δεν πρεπει να νιτρικα να ειναι 0 γιατι δεν θα εχουννα τραφουν τα φυτακια σου.

Οι μετρησεις σου σου διχνουν οτι το ενυδρειο σου ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 600λτρ με 4 φυτά όχι υψηλών απαιτήσεων .Υπάρχει η πιθανότητα λόγο μεγέθους να μην ανιχνεύονται οι μικρές ποσότητες η ότι δεν υπάρχει αμμωνία να μην αποικούν τα βακτηρίδια ?Έχω μέσα και 8 ψαράκια για αρχή

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια έχεις και ποια μέθοδο στρωσίματος ακολούθησες;

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια έχεις και ποια μέθοδο στρωσίματος ακολούθησες;

1 Dwarf Gourami ,5 Moenkh Sanctaef Red, 2 Silver Shark, 2 procambarus clarkia το φίλτρο μου είναι της EHEIM 2078e Τα ψάρια μπήκαν πριν 10μερες και κάνω καθημερινές μετρήσεις αλλά παίρνω μηδενικά αποτελέσματα μόνο ph 7,2. Gh7 kai kh7 έχω ενδείξεις

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου τι περιέχει;

Έριξες βακτήρια στην αρχή ή μπόλι;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πως το έκανα τις πρώτες 10μερες έβαλα βακτήρια της JBL μετά έβαλα τα ψάρια όπου τα έχω μέχρι και σήμερα δηλαδή 12 μέρες με ψάρια στην πορεία αυτή έχω κάνει κάποιες αλλαγές νερού ,και μια φορά έβαλα μπαφερ για να ρίξωo το ph.(όπου πήγε στα ύψη ο φώσφορος δεν ξέρω τις παρενέργειες του) έχω και 4 φυτά όχι υψηλών απαιτήσεων .Όσο για το φίλτρο μου είναι της EHEIM 2078e και έχει 2καλαθεια μηχανικό (4λτρ)και 2καλαθεια βιολογικό αλλα(4λτρ)

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτά έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτά έχεις;

1 Anubia Hetero

1 Anubia nana

2 Vallisneria

Link to comment
Share on other sites

Είναι 600λτρ με 4 φυτά όχι υψηλών απαιτήσεων .Υπάρχει η πιθανότητα λόγο μεγέθους να μην ανιχνεύονται οι μικρές ποσότητες η ότι δεν υπάρχει αμμωνία να μην αποικούν τα βακτηρίδια ?Έχω μέσα και 8 ψαράκια για αρχή

Αμμωνία μπορεί να προκληθεί ακόμα και απο τα τζάμια του ενυδρείου όταν το πρωτογεμίζουμε, ή απο το καινούργειο χαλίκι, ή απο τα ξύλα... ότι ξένο σώμα εισέρθει στο σύστημα αναπαράγει αμμωνία γιατί απλούστατα παντού υπάρχουν μικροοργανισμοί ζωντανοί/νεκροί.

Η καλύτερη δοκιμή είναι να ρίξεις αρκετή τροφή στο ενυδρείο για να φάνε τα ψαράκια και μετά απο 10 λεπτά μετράς για NH3/4. Αν έχεις βιολογία δεν θα αφήσει αμμωνία να ανεβεί.

Καλού κακόυ προσθέτεις σιγά σιγά τα καινούργεια ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις χαμηλές τιμές νιτρικών

Απορροφούν και τα φυτά σου και είναι περίπου μηδέν.

Μετά από τόσες ημέρες με βακτήρια, βιολογικό υλικό, χαμηλή ιχθυοφόρτιση κτλ και έχεις ΝΟ2=0 λογικά ο κύκλος του αζώτου λειτουργεί

Ρίξε λίγο παραπάνω τροφή να δεις αν θα τσιμπίσουν τα ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις χαμηλές τιμές νιτρικών

Απορροφούν και τα φυτά σου και είναι περίπου μηδέν.

Μετά από τόσες ημέρες με βακτήρια, βιολογικό υλικό, χαμηλή ιχθυοφόρτιση κτλ και έχεις ΝΟ2=0 λογικά ο κύκλος του αζώτου λειτουργεί

Ρίξε λίγο παραπάνω τροφή να δεις αν θα τσιμπίσουν τα ΝΟ3.

Αυτό μου ακούγετε πιο λογικό θα το δοκιμάσω Να είστε καλά ολοι.

Ευχαριστω Ηλιας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...