Jump to content

Περιπολιες γυρω απ'τη γεννηστρα!


Recommended Posts

..καλημερα! οπως εχω πει και σε προηγουμενη δημοσιευση μου, πριν μια βδομαδα αγορασα μια θηλυκια γκαπινα η οποια ηταν φανερο πως ηταν εγκυος λογω αρκετα πρησμενης κοιλιας και του χαρακτηριστικου μαυρου στιγματος στο εσωτερικο το οποιο ηταν αρκετα μεγαλο και τωρα εχει γινει μεγαλυτερο! που λετε, την εχω στην γεννηστρα απ'οταν την πηρα! οταν εβαλα τη γεννηστρα στο ενυδρειο και εβαλα τη γκαπινα μεσα, μετα απο λιγη ωρα το αγγελοψαρο αρχισε να "περιπολει" συνεχεια γυρω απο τη γεννηστρα, πραγμα το οποιο κανει και τωρα αλλα οχι τοσο συχνα οσο πριν! το ιδιο κανει και η αλλη γκαπινα που εχω καθως και ο γλυφτης ο οποιος ανεβαινει συνεχεια πανω στο τζαμι της γεννηστρας! η εγκυμονουσα γκαπινα γινεται αρκετα υπερκινιτικη και νευρικη οταν βρισκονται γυρω της τα υπολοιπα ψαρια! μηπως την αγχωνει ολο αυτο? μηπως θα πρεπει να φτιαξω το μικροτερο ενυδρειο που εχω και να τη βαλω μεσα? ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

..καλημερα! οπως εχω πει και σε προηγουμενη δημοσιευση μου, πριν μια βδομαδα αγορασα μια θηλυκια γκαπινα η οποια ηταν φανερο πως ηταν εγκυος λογω αρκετα πρησμενης κοιλιας και του χαρακτηριστικου μαυρου στιγματος στο εσωτερικο το οποιο ηταν αρκετα μεγαλο και τωρα εχει γινει μεγαλυτερο! που λετε, την εχω στην γεννηστρα απ'οταν την πηρα! οταν εβαλα τη γεννηστρα στο ενυδρειο και εβαλα τη γκαπινα μεσα, μετα απο λιγη ωρα το αγγελοψαρο αρχισε να "περιπολει" συνεχεια γυρω απο τη γεννηστρα, πραγμα το οποιο κανει και τωρα αλλα οχι τοσο συχνα οσο πριν! το ιδιο κανει και η αλλη γκαπινα που εχω καθως και ο γλυφτης ο οποιος ανεβαινει συνεχεια πανω στο τζαμι της γεννηστρας! η εγκυμονουσα γκαπινα γινεται αρκετα υπερκινιτικη και νευρικη οταν βρισκονται γυρω της τα υπολοιπα ψαρια! μηπως την αγχωνει ολο αυτο? μηπως θα πρεπει να φτιαξω το μικροτερο ενυδρειο που εχω και να τη βαλω μεσα? ευχαριστω!

πρωτον λαθος σου που την εχεις τοσο καιρο μεσα.. ειναι φυλακισμενη.. δεν θα επρεπε να σε ανησυχουν οι ''περιπολιες ''(τους φαινεται για αυτο το κανουν αυτο αφου μπηκε ενα νεο πραγμα στο χωρο τους) αλλα οτι το ψαρι σου εχει στρασαριστει πολυ..ασε που το νερο δεν ανανεωνεται κιολας εκει μεσα.. καλυτερα να φτιαξεις το αλλο ενυδρειο που λες.. ναι μεν θα αγχωνεται παλι απο την αλλαγη περιβαλλοντος.. αλλα λιγοτερο..

Link to comment
Share on other sites

πρωτον λαθος σου που την εχεις τοσο καιρο μεσα.. ειναι φυλακισμενη.. δεν θα επρεπε να σε ανησυχουν οι ''περιπολιες ''(τους φαινεται για αυτο το κανουν αυτο αφου μπηκε ενα νεο πραγμα στο χωρο τους) αλλα οτι το ψαρι σου εχει στρασαριστει πολυ..ασε που το νερο δεν ανανεωνεται κιολας εκει μεσα.. καλυτερα να φτιαξεις το αλλο ενυδρειο που λες.. ναι μεν θα αγχωνεται παλι απο την αλλαγη περιβαλλοντος.. αλλα λιγοτερο..

..το ξερω οτι ειναι λαθος μου αλλα πριν καμποσο καιρο μου γεννησε η αλλη θηλυκια, δε τη προλαβα και δεν εμεινε κανενα! θα τη βαλω στο μικρο ενυδρειο κανω μεχρι να βαλω περισσοτερα φυτα συν κερατοφυλλο στο μεγαλο! ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

..καλημερα! οπως εχω πει και σε προηγουμενη δημοσιευση μου, πριν μια βδομαδα αγορασα μια θηλυκια γκαπινα η οποια ηταν φανερο πως ηταν εγκυος λογω αρκετα πρησμενης κοιλιας και του χαρακτηριστικου μαυρου στιγματος στο εσωτερικο το οποιο ηταν αρκετα μεγαλο και τωρα εχει γινει μεγαλυτερο! που λετε, την εχω στην γεννηστρα απ'οταν την πηρα! οταν εβαλα τη γεννηστρα στο ενυδρειο και εβαλα τη γκαπινα μεσα, μετα απο λιγη ωρα το αγγελοψαρο αρχισε να "περιπολει" συνεχεια γυρω απο τη γεννηστρα, πραγμα το οποιο κανει και τωρα αλλα οχι τοσο συχνα οσο πριν! το ιδιο κανει και η αλλη γκαπινα που εχω καθως και ο γλυφτης ο οποιος ανεβαινει συνεχεια πανω στο τζαμι της γεννηστρας! η εγκυμονουσα γκαπινα γινεται αρκετα υπερκινιτικη και νευρικη οταν βρισκονται γυρω της τα υπολοιπα ψαρια! μηπως την αγχωνει ολο αυτο? μηπως θα πρεπει να φτιαξω το μικροτερο ενυδρειο που εχω και να τη βαλω μεσα? ευχαριστω!

Γιατι τα εχεις μαζι;Περα απο τις απαιτησεις νερου και το θεμα λιτρων,τα σκαλαρια θα φανε τα μωρα και ισως χτυπησουν και τα ενηλικα γκαμπυ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα εχεις μαζι;Περα απο τις απαιτησεις νερου και το θεμα λιτρων,τα σκαλαρια θα φανε τα μωρα και ισως χτυπησουν και τα ενηλικα γκαμπυ. :thumbup:

του το εχουμε ξανα πει και ειπε πως δεν δημιουργει προβληματα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Τα guppy είναι τα μόνα ψάρια που δεν έχουν πρόβλημα στη γέννα. :thumbup:

Αν έχεις δεύτερο, δεν το συζητάμε, βάλ΄την εκεί. Πολύ καλύτερα από τη γεννήστρα.

Link to comment
Share on other sites

Φυτά απλά εύκολα όπως το κερατόφυλλο και ούτε γεννήστρες ούτε τίποτα. Θα ομορφύνει το ενυδρείο σου, θα αρέσει στα ψάρια σου, θα προφυλάσσει τα μικρά. Τώρα για τα σκαλάρια και τα γατόψαρα και πρόβλημα να μην δημιουργούν θέλουν άλλο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα εχεις μαζι;Περα απο τις απαιτησεις νερου και το θεμα λιτρων,τα σκαλαρια θα φανε τα μωρα και ισως χτυπησουν και τα ενηλικα γκαμπυ. :thumbup:

..μεχρι στιγμης δεν εχει ενοχλησει καποιο απο τα γκαπυ! ισα ισα που καποιες φορες εκεινα το ενοχλουν! :blush:

οσο για το θεμα των λιτρων, το εχω 2 χρονια απο μωρο σχεδον και δεν ειναι τοσο μεγαλο οσο να μη του φτανει ο χωρος η' τουλαχιστον ετσι φαινεται! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τα guppy είναι τα μόνα ψάρια που δεν έχουν πρόβλημα στη γέννα. :thumbup:

Αν έχεις δεύτερο, δεν το συζητάμε, βάλ΄την εκεί. Πολύ καλύτερα από τη γεννήστρα.

..καθαρισα το μικρο και το αφησα λιγο να λειτουργησει το φιλτρο και ο θερμοστατης! σε λιγο θα την ριξω μεσα! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Φυτά απλά εύκολα όπως το κερατόφυλλο και ούτε γεννήστρες ούτε τίποτα. Θα ομορφύνει το ενυδρείο σου, θα αρέσει στα ψάρια σου, θα προφυλάσσει τα μικρά. Τώρα για τα σκαλάρια και τα γατόψαρα και πρόβλημα να μην δημιουργούν θέλουν άλλο νερό.

..δε φαινεται να εχει προβλημα δυο χρονια που το εχω! :/ δεν εχω αγορασει ακομα αληθινα φυτα και δε κερατοφυλλο! ειχα πλαστικα 3 χρονια που εχω το ενυδρειο αλλα τα πεταξα προσφατα!

Link to comment
Share on other sites

..καθαρισα το μικρο και το αφησα λιγο να λειτουργησει το φιλτρο και ο θερμοστατης! σε λιγο θα την ριξω μεσα! :thumbup:

ειναι στρωμενο το φιλτρο?? μην βιαζεσαι

Link to comment
Share on other sites

..μεχρι στιγμης δεν εχει ενοχλησει καποιο απο τα γκαπυ! ισα ισα που καποιες φορες εκεινα το ενοχλουν! :thumbup:

οσο για το θεμα των λιτρων, το εχω 2 χρονια απο μωρο σχεδον και δεν ειναι τοσο μεγαλο οσο να μη του φτανει ο χωρος η' τουλαχιστον ετσι φαινεται! :blush:

αλλο τι φαινεται και αλλο τι ειναι..εμεις σου λεμε τι ειναι καλυτερο για το ψαρι..και για τους συγκατικους του.. απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις :blink:

Link to comment
Share on other sites

ειναι στρωμενο το φιλτρο?? μην βιαζεσαι

..ηταν το πρωτο που ειχα! νομιζω πως ειναι!

Link to comment
Share on other sites

αλλο τι φαινεται και αλλο τι ειναι..εμεις σου λεμε τι ειναι καλυτερο για το ψαρι..και για τους συγκατικους του.. απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις :thumbup:

..δεν εχω διακρινει να το ενοχλει κατι! και δραστηριο ειναι και ουτε εχει αρρωστησει ποτε! οποτε επιλεγω να το κρατησω στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

..δεν εχω διακρινει να το ενοχλει κατι! και δραστηριο ειναι και ουτε εχει αρρωστησει ποτε! οποτε επιλεγω να το κρατησω στο ενυδρειο!

δεν ειναι μονο θεμα να ενοχλει... ζει σε αλλες συνθηκες.. τελος παντων..

Link to comment
Share on other sites

..ηταν το πρωτο που ειχα! νομιζω πως ειναι!

ποσο καιρο το εχεις αφησει?ηταν αδειο ε?λογικα εχει χαθει η βιολογια του και το ψαρακι θα πεθανει απο την αμμωνια που θα εκτοξευθει στα υψη...

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο το εχεις αφησει?ηταν αδειο ε?λογικα εχει χαθει η βιολογια του και το ψαρακι θα πεθανει απο την αμμωνια που θα εκτοξευθει στα υψη...

..αδειο δεν ηταν αλλα δεν εχει ψαρια μεσα! απο το να ψοφησει απο το αγχος προτιμω να δοκιμασω να το βαλω στο μικρο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Στιψε το σφουγγαρι απο το φιλτρο που δουλευει στο φιλτρο που ηταν σε αδρανεια και εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Στιψε το σφουγγαρι απο το φιλτρο που δουλευει στο φιλτρο που ηταν σε αδρανεια και εισαι ενταξει.

..εκανα κατι σχεδον παρομοιο! εριξα λιγο απο το νερο του μεγαλου ενυδρειου στο φιλτρο που ηταν σε αδρανεια! το ιδιο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

..εκανα κατι σχεδον παρομοιο! εριξα λιγο απο το νερο του μεγαλου ενυδρειου στο φιλτρο που ηταν σε αδρανεια! το ιδιο δεν ειναι?

οχι...περισσοτερη βιολογια ειναι μες στο φιλτρο και οχι στο νερου του ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

οχι...περισσοτερη βιολογια ειναι μες στο φιλτρο και οχι στο νερου του ενυδρειου...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Tι εκανες τελικα Jay?

Link to comment
Share on other sites

οχι...περισσοτερη βιολογια ειναι μες στο φιλτρο και οχι στο νερου του ενυδρειου...

..το εκανα αυτο με το σφουγγαρι και την εβαλα μεσα!

Έγινε επεξεργασία - JayKay
Link to comment
Share on other sites

..εκανα αυτο που ειπες και την εχω βαλει μεσα! :thumbup:

γέννησε??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...