Jump to content

Τι ψάρια μπορώ να βάλω μαζί με σκαλάρι;


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

Τα σκαλάρια με ποια άλλα ψάρια μπορούν να συνυπάρξουν σε ένα ενυδρείο;

Το ενυδρείο είναι 80 λίτρων και τώρα έχει μέσα 2 χρυσόψαρα. Αργότερα (όταν φύγουν τα χρυσόψαρα) θα μπουν φυσικά φυτά, ένα σκαλάρι και... τι άλλο;

Εαν γίνεται γράψτε μου και τα ονόματά τους στα λατινικά ώστε να τα δω στο fish index.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και πιθανοτατα θα υπαρξουν και αλλοι, πιο εμπειροι απο εμενα, να σου απαντησουν....να σ'ενημερωσω οτι τα σκαλαρια καλο ειναι να τοποθετουνται σε ζευγη, βεβαια το ενυδρειο σου ειναι μικρο για να χωρεσει παραπανω απο ενα ζευγαρι+συγκατοικους.

Οσον αφορα τους συγκατοικους, εγω στο δικο μου εχω 2 ζευγαρια σκαλαρια που συμβιοωνουν αρμονικα με :

silver shark, bicolor, albifrons, τιγρακια (να ξερεις οτι τα τιγρακια ειναι ψιλοεπιθετικα και οι πιο ''μαγκες'' τσιμπανε τις ουρες και τις κεραιες απ'τα σκαλαρια-σε μενα ''ετυχε'' να το κανουν στην αρχη και μετα να το σταματησουν), γκουραμακια, γατοψαρα, μελανοταινιες και συμβιωνουν ολα αρμονικα.

Στα λιτρα που εχεις πιστευω ενα ζευγαρι σκαλαρια, κανα γκουραμακι και γατοψαρα και εισαι οκ!!

Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

File mou sugnomi pou fa se apogoiteuso alla ta litra sou einai apagoreutika gia Skalaria

Stratos μάλλον κάποιος άλλος θα απογοητευτεί. Το ενυδρείο είναι μιας φίλης και εγώ απλά ανέλαβα να την βοηθήσω μέσω του forum, καθότι τυγχάνω αρχάριος. Εγώ το δικό μου το "στρώνω" ακόμη και - όχι δεν θα βάλω σκαλάρια - δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα βάλω.

Σκέφτομαι για 1-2 κοπαδάκια (δεν ξέρω τι) μιας και τα λίτρα μου είναι ακόμη πιο λίγα (60) ;) . Μαζί με τα κοπαδάκια μπορώ να βάλω και κάποιο άλλο ψάρι λίγο μεγαλύτερο;

Ευχαριστώ πάντως εσένα αλλά και τον chmatz

Link to comment
Share on other sites

Άκου φίλε μου τη συμβουλή του cmatz εκτός απ' τα τιγράκια. Μάλλον στάθηκε τυχερός. Εγώ είχα για 2 χρόνια 2 σκαλάρια σε 50 lit ενυδρείο μαζί με 1 καρχαριάκι 2 χήρες 2 γατόψαρα 2 μόλους κι ένα γλύφτη. Όλα ήταν υγειή και ζωηρά μέχρι που το χάρισα. Αλλά και τώρα μαθαίνω ότι τα σκαλάρια συνεχίζουν το ίδιο καλά. Δοκίμασε αλλά προσοχή στην τροφή με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού βρε παιδιά!

Μην γράφονται τέτοια σε ένα φόρουμ ενυδριόφιλων..!

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Άκου φίλε μου τη συμβουλή του cmatz εκτός απ' τα τιγράκια. Μάλλον στάθηκε τυχερός. Εγώ είχα για 2 χρόνια 2 σκαλάρια σε 50 lit ενυδρείο μαζί με 1 καρχαριάκι 2 χήρες 2 γατόψαρα 2 μόλους κι ένα γλύφτη. Όλα ήταν υγειή και ζωηρά μέχρι που το χάρισα. Αλλά και τώρα μαθαίνω ότι τα σκαλάρια συνεχίζουν το ίδιο καλά. Δοκίμασε αλλά προσοχή στην τροφή με μέτρο.

..ο chmatz ομως φιλοξενει το ζευγαρακι του σε ενα κοινωνικο ενυδρειο 240lt..οχι σε 80lt.. ;)

..γι'αυτο προσεχε μην το πολυφορτωσεις..

..αλλωστε σκεψου πως δεν θελεις το βιοτοπο σου για τρεις μηνες αλλα για μια ζωη!!! :blush:

..αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...