Jump to content

Ενας απελπισμενος αρχαριος


Recommended Posts

Καλισπερα σε ολους τους ενυδρειοφιλους! Λοιπον παιδια αρχιζω! Ειμαι μαλλον αρχαριος οσο αφορα τα ενυδρεια και θελω μαλλον αρκετη βοηθεια! Ειμαι κατοχος εδω και 8 χρονια ενος ενυδρειου με διαστασεις 40x25x25 και μολις χτες το αναβαθμισα σε ενα 60x25x(υψος δε θυμαμαι και δεν εχω μετρο αυτη τη στιγμη μαζι μου :) )! Να πω επισης οτι ασχολουμαι με τροπικα ψαρια. Λοιπον στο νεο μου ενυδρειο εχω εγκαταστησει ολα τα απαραιτητα(θερμοστατη, βιολογικο καθαρισμο, φιλτρα βυθου κτλ.) Εχω μεγαλο προβλημα ομως με τη διακοσμιση! Εννοω οτι κοιτοντας σημερα καποιες φωτο στο Internet κυριολεκτικα μου εφυγε το καφασι. Την τελευταια φορα που ειχα ασχοληθει εντατικα με το ενυδρειο(παει καιρος) θυμαμαι κατι φωτογραφιες με ενυδρεια τα οποια φιλοξενουσαν 2-3 πλαστικα φυτα, αντε και καμια πετρα! Τωρα βλεπω κατι φωτο με πρασιναδα στο φουλ, ζωντανα χρωματα και φοβερα διακοσμιτικα! Η ακομα καλυτερα, βλεπω ενυδρεια με κομματια πραγματικου βυθου μεσα! Οπως καταλαβατε εχω σκασει απο τη ζηλεια μου, θελω κι εγω κατι τετειο!

Λοιπον εδω θελω την πολιτιμη βοηθεια σας!

Ολα αυτα τα φυτα και τα κορραλια ειναι αληθινα?

Πουλιουνται στα μαγαζια?

Το ενυδρειο μου μπορει να φιλοξενισει τετοιυ ειδους βλαστιση?

Συμφερουν η ειναι καλυτερα τα πλαστικα?

Πραγματικα λοιπαμαι που παρατησα το χομπυ μου και θελω να επανορθωσω!

Ακουω κατι λεξεις οπως reef, skimming και ξυνω το κεφαλι μου :rolleyes:

Οποιαδηποτε βοηθεια σχετικα με τη διακοσμιση πραγματικα θα ηταν πολυτιμη!

Εκλιπαρω τη βοήθεια σας!

Α! Ακομα μια ερωτηση:

Θελοντας να κανω κι εγω κατι τετοιο οπως τις φωτο που με εκαναν σχεδον να κλαψω

πηρα 2-3 πετρες απο τη θαλασσα , τις εβρασα, τις ετριψα, τις εξισα, τις ξαναεβρασα και τις εβαλα στο ενυδειο μπας και καταφερω κανα καλο ντεκορ!

Ειναι λαθος αυτο που εκανα? Εννοω μηπως αυτες οι πετρες βγαζουν ουσιες που ειναι βλαβερες για τα ψαρια?

Παρακατω παραθετω μερικες φωτο που με εκαναν να ζηλέψω!

http://www.aquatouch.com/images/Powell_1.jpg

http://www.freshwateraquariumplants.com/Me...04/DSCN1513.JPG

http://www.starlingtech.com/aquaria/Aquarium-990906-800.jpg

http://img.2dehands.nl/f/normal/9535991.jpg

http://www.floridadriftwood.com/cathy.jpg

Ρε παιδια πεστε μου, κι εσεις τοσο ομορφα ενυδρεια εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Leon,

κοραλλια κτλ δεν μπορεις να βαλεις σε ενυδρειο γλυκου νερου, χρειαζονται θαλασσιο. Με τα υπολοιπα ενυδρεια που ειδες (και εχεις στα link) δεν υπαρχει προβλημα. Για φυτα θα σου μιλησει καλυτερα ο Νικος - αλλα σε γενικες γραμμες καλυτερα να εχεις φυσικα παρα πλαστικα φυτα στο ενυδρειο σου, γιατι μεταξυ αλλων βοηθουν και στην απορροφηση Νιτρικων Αλατων. Βεβαια πρεπει να διαλεξεις τα φυτα προσεκτικα ωστε να μπορουν να ευδοκιμησουν στις συγκεκριμενες συνθηκες του ενυδρειου σου (φωτισμος, θερμοκρασια νερου, PH κτλ).

Εναν καταλογο φυτων (φωτο, μεγεθος φυτου, προτεινομενες συνθηκες νερου κτλ)θα βρεις σ' αυτο το link

http://www.tropica.com/default.asp

Οσο για τις πετρες δεν νομιζω να εχεις προβλημα αρκει να μην ειναι πορωδεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Leon καλωσόρισες,

Η Ελλάδα έχει ως επί το πλέιστον ασβεστολιθκά πετρώματα. Τα πετρώματα αυτά όταν μπουν στο νερό εκλύουν άλατα, πολύ αργά αλλά σταθερά, με αποτέλεσμα να ανεβάζουν την σκληρότητα του νερού, πράγμα που βλάπτει τα τροπικά ψάρια. Τα μόνα ψάρια που επιζητούν την σκληρότητα του νερού είναι τα είδη των κιχλίδων που προέρχονται από τις λίμνες του κατακρημνισιογενούς ρήγματος στην Αφρική (Μαλάουι, Βικτόρια και Ταγκανίκα).

Υπάρχει τρόπος να δεις αν οι πέτρες είναι ασβεστολιθικές. Ρίχνεις επάνω τους αφού τις καθαρίσεις πρώτα από τα επικαθήμενα υλικα, ακουαφόρτε. Είναι διάλυμα υδροχλωρικού οξέος και το βρίσκεις στα σουπερμάρκετ. Εάν η πέτρα αφρίσει, είναι αβεστολιθική, εάν δεν αφρίσει κράτα την άνετα στο ενυδρείο σου.

Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες για το ενυδρείο σου, ψάρια, μετρήσεις νερού αν κάνεις, αν έχει στρώσει το ενυδρείο σου.

Προτείνω να διαβάσεις τα αρθρα που υπάρχουν στο forum, καθώς και στο http://www.tsamisaquarium.com Είναι το site του Τάκη Τσάμη, ενος καλού φίλου όλων μας, που έχει καταγράψει ότι πρέπει να ξέρει ένας συνειδητοποιημένος χομπίστας.

Link to comment
Share on other sites

Ουαου, διαβασα το site του Τακη και εμεινα μ.......! Μα καλα ρε παιδια, χημεια σπουδασατε ολοι, αυτα τα ph και τα CO2? Anyway συγχαρητιρια για το site, πιστευω οτι θα βοηθησει πολυ κοσμο!

Καταρχην να σας ευχαριστισω για τις απαντησεις σας!

ThDam εκανα το τεστ που μου ειπες, ευτυχως τα αποτελεσματα ηταν θετικα! Ολες οι πετρες ηταν ΟΚ

Λοιπον λιγες παραπανω λεπτομεριες για το ενυδρειο μου:

65 X 25 Χ 40 διαστασεις

αδιαβροχη λαμπα φθωριου 37cm

θερμοστατη που κραταει τη θερμοκρασια στους 27 C

εσωτερικο φιλτρο καθαρισμου 5W και output 350L/h

Tωρα απο χαλικια δεν χερω αν ειναι τιποτα συγκεκριμενα, τα εχω αγορασει απο pet shop παντως! Φανταστειτε οτι ειναι σαν αυτα που υπαρχουν στις αυλες των σπιτιων! :rolleyes:

Θα σας εστελωα φωτο αλλα ντρεπομαι για το ενυδρειο μου! Ειδα τα δικα σας στο site και λεω "ασε καλυτερα"!!!

Απο ψαρια τωρα:

1 angelfish 5 cm

2 γλειφτες

3 tigerfish

και 2 ψαρια πλατια το ενα με πρασινη ριγα στο πανω μερος του και το αλλο με ροζ! Μιαζουν με Lemon Τetra. Διστυχως δε θυμαμαι το ονομα τους και οπως βλεπεται ουτε τις λατινικες ονομασιες

(θα ηθελα βοηθεια και σ'αυτο)

Μετρησεις δεν εχω κανει ακομα γιατι δεν ηξερα τον τροπο αλλα νομιζω οτι τωρα καταλαβα :) Μολις κανω θα σας ενημερωσω.

ThDam ειδα το ενυδρειο σου στο site, κατι τετειο θελω να φτιαξω κι εγω οσο αφορα την διακοσμηση! Ισως να χρειαστω λιγοτερα φυτα γιατι λεω να ασχοληθω με μεγαλυτερα ψαρια! (παπαγαλοψαρα, αγγελοψαρα, δολλαρια κτλ)

Οπιαδηποτε βοηθεια θα ηταν χρησιμη!

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν πες μας πως είναι περίπου το φίλτρο σου και τι υλικά έχει μέσα.

Τα τεστ είναι απαραίτητα για να μπορείς να ελέγχεις τις τιμές που έχουν διάφορες παράμετροι του νερού που είναι μέσα στο ενυδρείο. Είναι κάπως ακριβά, αλλά μπορείς να τα αγοράσεις και από το internet, καθώς και πολλά άλλα πράγματα. Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquaristic.net

Τώρα για τα ψάρια που έχεις μέσα, ρίξε μια ματιά εδώ http://www.fishprofiles.com/profiles για να βρεις τι ακριβώς ψάρια έχεις. Επίσης ρίξε μια ματιά εδώ για να δεις το είδος των Pleco που έχεις http://www.planetcatfish.com/core/index.php και να έχεις υπ' όψιν σου ότι πολλά είδη γίνονται τέρατα. Πιθανότατα αν υπολογίσεις το τελικό μέγεθος των ψαριών σου, η ιχθυοφόρτιση που έχεις στο ενυδρείο σου να είναι μεγάλη.

Για τα λίτρα του ενυδρείου σου δεν μπορείς να ασχοληθείς με μεγάλα ψάρια, θέλουν αρκετά λίτρα το καθένα, εκτός άν έχεις μόνο ένα ή δύο, πάντα σε εξάρτηση με το τελικό μέγεθός τους. Εγώ για λόγους αρχής δεν θα έπαιρνα ποτέ παπαγαλόψαρο, είναι ψάρια εργαστηρίου που έχουν υποστεί γενετικές παρεμβάσεις και δεν υπάρχουν στην φύση.

Φυτά μπορείς να βάλεις, χαμηλών απαιτήσεων, που δεν θα σου δημιουργήσουν προβλήματα, όπως είναι οι anubias, οι hygrophila και σου προτείνω και το ceratophyllum demersum που είναι πραγματική ρουφήχτρα νιτρικών (NO 3).

Προχώρα με τα τεστ για να δεις την ποιότητα του νερού σου, βάλε μερικά φυτά από τα παραπάνω και διευκρίνισε τα είδη των ψαριών σου και εδώ είμαστε.....

Link to comment
Share on other sites

Ως "γλειφτες" αναφερεσαι σε πλεκο? Αν εχεις πλεκο, βαλε φωτο εδω να δουμε τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια μου:

1 Gyrinocheilus aymonieri

3 Hyphessobrycon eques

1 Thayeria boehlkei

1 Pterophyllum scalare

2 κατι σαν Lemon Tetra(θα σας στειλω φωτο)

Φιλτρο εχω σαν αυτο της παρακατω φωτο, μεσα εχει το κλασσικο σφουγγαρακι

http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/cat...ges/AP3500F.jpg

Caesars και ThDam σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είδες το Gyrinocheilus aymonieri γίνεται μεγάλο και η συμπεριφορά του γίνεται επιθετική, θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι να το επιστρέψεις.

Το φίλτρο σου τώρα, αν έχει έξοδο νερού στα 2300 lt/h πρέπει να στα κάνει αχταρμά όλα μεσα στα 65 λίτρα σου, εκτός αν έχει κάποιο ρυθμιστή και το έχεις ρυθμίσει σε χαμηλότερη ροή.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε LeonTheProf στην παρεα μας...

Θα συμφωνισω με το φιλο ThDam οτι το Gyrinocheilus aymonieri ειναι ενα ψαρι που στο μελλον θα σου δημιουργισει προβληματα με την επιθετικη του συμπεριφορα. :rolleyes:

Στην θεση του μπορεις να βαλεις καποιο Ancistrus sp η μερικα Otocinclus affinis. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ThDam to φιλτρο μου εχει εξοδο 350λτ/Ωρα.

Οσο για το ψαρακι μου για την ωρα ειναι αρκετα μικρο (3-4 εκ) οποτε δεν εχω ακομα προβλημα. Δεν ηξερα οτι ειναι επιθετικα, δεν τους φενεται, τουλαχιστον ακομα! Βασικα ο λογος που το τοποθετησα στο ενυδρειο μου ειναι οτι μου ειπαν πως πρεπει να εχω απαραιτητα ενα τετοιο γιατι λειτουργει ως καθαριστης στο ενυδρειο. Γενικοτερα υπαρχουν ελαχιστα καβγαδακια μεταξυ των ψαριων μου για την ωρα.

Φιλε ΤΑΝ κοιταξα τα ψαρακια που μου προτεινες, αν μη τι αλλο ειναι πιο ομορφα απο το Gyrinocheilus aymonieri και σιγουρα θα τα προτιμησω!

Αληθεια υπαρχει κανα ελληνικο site με online παραγγελιες γιατι βλεπετε μενω επαρχια (Μυτιληνη) και δεν εχω την γκαμα των προιωντων που θα επιθιμουσα!

Link to comment
Share on other sites

Μολις αγορασα ενα Ancistrus sp, ειναι πανεμορφο :):rolleyes::D

Στο Pet Shop ρωτησα αν και ποσο εχουν τα πραγματικα φυτα για ενυδρεια και παιρνω την αποστομωτικη απαντηση:

Υπαρχουν αληθινα φυτα για ενυδρεια?

Anyway, κανενα tip για το νεο μου ψαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Anyway,  κανενα tip για το νεο μου ψαρακι?

2105[/snapback]

Μπορείς να ποστάρεις μιά φωτό για να δούμε το είδος του? :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν αυτο στη φοτο:

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/bristlenose.xml

Εντος των ημερων θα εχω φωτο απο το δικο μου ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

Μολις αγορασα ενα Ancistrus sp, ειναι πανεμορφο  :)  :rolleyes:  :D

Στο Pet Shop ρωτησα αν και ποσο εχουν τα πραγματικα φυτα για ενυδρεια και παιρνω την αποστομωτικη απαντηση:

Υπαρχουν αληθινα φυτα για ενυδρεια?

Anyway,  κανενα tip για το νεο μου ψαρακι?

2105[/snapback]

Κατ' αρχας, αλλαξε Pet Shop!!! Ειδικως για φυτα και προιοντα οποιοδηποτε μαγαζι απο Αθηνα κλπ θα μπορει να σου στειλει στη Μυτιληνη, ειτε αεροπορικως ειτε με πλοιο. Παρε τηλεφωνο και ρωτησε.

Το καινουργιο σου ψαρακι ειναι ενα γλυκυτατο Ancistrus το οποιο καθαριζει το ενυδρειο τελεια απο αλγη. Τρωει φυτα (αγγουρακι, πατατα, κολοκυθι) αλλα οταν μεγαλωσει λιγο θα θελει και ψαροειδη οπως γαριδα, μυδοειδη κτλ. Αν εχει μουστακια στο κεφαλι ειναι αρσενικο, αν οχι θηλυκο. Θελεις να ρωτησεις κατι συγκεκριμενο γι' αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εμμμμ, μη γελασεις αλλα τι εννοεις οταν λες οτι τρωει αγγουρακια, πατατουλες κτλ? :)

Link to comment
Share on other sites

Εμμμμ, μη γελασεις αλλα τι εννοεις οταν λες οτι τρωει αγγουρακια, πατατουλες κτλ?   :)

2114[/snapback]

(Δεν γελαω :rolleyes: ) Εννοω αγγουρακι, πατατουλα κλπ απο το μαναβη. Παρτα, πλυντα, κοψτα και δως του μερικα κομματακια. Σου εβαλα και μια φωτο εδω να δεις τα δικα μου. Το ψαρι στη δευτερη φωτο που τρωει τη γαριδα ειναι ακριβως το ιδιο με το δικο σου, αλλα θηλυκο.

Link to comment
Share on other sites

Εμμμμ, μη γελασεις αλλα τι εννοεις οταν λες οτι τρωει αγγουρακια, πατατουλες κτλ?  :)

2114[/snapback]

Δες εδώ διάφορα tips και συνταγές σχετικά: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=466

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τη γατο-βοηθεια παιδια!

Για να πω την αληθεια τα γατοψαρα δεν τα ειχα σε μεγαλη υποληψη αλλα αυτο εχει αλλαξει ριζικα απο δω και περα! Ειναι πανεμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τη γατο-βοηθεια παιδια!

Για να πω την αληθεια τα γατοψαρα δεν τα ειχα σε μεγαλη υποληψη αλλα αυτο εχει αλλαξει ριζικα απο δω και περα! Ειναι πανεμορφα!

2193[/snapback]

Ωραιοτατα!!!!! :) Ωφειλω να πω οτι εγινα γατοψαρο-φιλη (εχω περιπου 100 γατοψαρα) γιατι ανακαλυψα τι υπεροχα ζωακια ειναι τα πλεκο - και ποσο πολυ προσωπικοτητα εχουν!!! Ασε που ειναι και κουκλακια! Καλως ορισες στο συλλογο γατοψαροφιλων Leon!!!!

Προσωπικα πιστευω οτι τα γατοψαρα ειναι λιγο παρεξηγημενα επειδη συνηθως τα μαγαζια τα λανσαρουν ως ...."καθαριστες" για τον πυθμενα και τα τζαμια - η για να διατηρουν μια ισορροπια στο ενυδρειο (δηλαδη να υπαρχει κινηση και στο κατω μερος του ενυδρειου). Εχω δει πολυ κοσμο που τα αγοραζει και τα βαζει σε οχι ιδιαζοντως καταλληλα ενυδρεια (δηλαδη σε ενυδρεια που δεν παρεχουν συνθηκες βιοτοπου για τα γατοψαρα, πχ βραχακια, ξυλο κτλ) απλα γιατι ειναι "βοηθητικα" ψαρια και οχι το κυριο θεμα του ενυδρειου. Σαν αποτοκο αυτου, τα κακομοιρα τα γατακια δεν εχουν την ευκαιρια να δειξουν τι υπεροχα ψαρακια μπορουν να ειναι - απλα υπαρχουν εκει!

Link to comment
Share on other sites

Και απο την αλλη φιλη μου Caesars να προσθεσω οτι ο κοσμος (αρχαριοι κυριως και συνηθως παιδια) δεν τα προτιμαει επειδη δεν ειναι υπερκινητικα ψαρια! Αυτο βεβαια δεν ισχυει για ολα τα γατοψαρα!

Link to comment
Share on other sites

Και απο την αλλη φιλη μου Caesars να προσθεσω οτι ο κοσμος (αρχαριοι κυριως και συνηθως παιδια) δεν τα προτιμαει επειδη δεν ειναι υπερκινητικα ψαρια! Αυτο βεβαια δεν ισχυει για ολα τα γατοψαρα!

2223[/snapback]

Σωστα. Αν και βεβαια τα γατοψαρα ειναι στην αρχη δειλα και κρυβονται αλλα οταν συνηθισουν στο ενυδρειο ειναι μια απολαυση! Το σιγουρο ειναι οτι κινουνται περισσοτερο απο τους δισκους :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Αν και βεβαια τα γατοψαρα ειναι στην αρχη δειλα και κρυβονται αλλα οταν συνηθισουν στο ενυδρειο ειναι μια απολαυση! Το σιγουρο ειναι οτι κινουνται περισσοτερο απο τους δισκους  :rolleyes:

2227[/snapback]

δισκος το ομορφοτερο ψαρι γλυκου νερου ειναι γρηγορο και συγχρονος φοβερα ευελικτο.εαν το δεις σε μεγαλο ενυδρειο να προσπαθει να ξεφυγη απο αποχη θα καταλαβης. :) ολα τα αλλα ειναι για να συμπληρωνουν το φοντο (βλεπε γατοψαρα) :D:D:D πλακα κανω μη βαρατε :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι η photo του ενυδρειου μου οπως σας ειχα υποσχεθει! Ναι το ξερω οτι πρεπει να καθαρισω τα τζαμια αλλα μολις αλλαξα το νερο :)

Να συμπληρωσω οτι η διακοσμιση δεν εχει ολοκληρωθει ακομα αφου θα βαλω αληθινα φυτα και θα βγαλω τα πλαστικα!

post-197-1128956492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι η photo του ενυδρειου μου οπως σας ειχα υποσχεθει! Ναι το ξερω οτι πρεπει να καθαρισω τα τζαμια αλλα μολις αλλαξα το νερο  :rolleyes:

Να συμπληρωσω οτι η διακοσμιση δεν εχει ολοκληρωθει ακομα αφου θα βαλω αληθινα φυτα και θα βγαλω τα πλαστικα!

2271[/snapback]

Ωραιος! Εχεις αρκετο χωρο να σχεδιασεις και να το διασκεδασεις διαμορφωνοντας τον! Πολυ ομορφο και το Angel fish που εχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.

ΠΡΟΣΕΧΕ !!!!!

Από ότι είδα το ενυδρείο δεν πατάει ολόκληρο σε κάποια βάση αλλά ένα μέρος του. Στο 99,9% των περιπτώσεων που σπάει το τζάμι του πάτου είναι όταν δεν είναι ομοιόμορφη η επιφάνεια όπου πατάει το ενυδρείο. Πρέπει να υπάρχει καλύτερα κάποιο υλικό ανάμεσα από τζάμι και βάση όπως φελιζόλ ή λάστιχο και η βάση να καλύπτει όλη την κάτω επιφάνεια του ενυδρείου.

Επίσης ΠΟΤΕ μην δοκιμάσεις να μετακινήσεις το ενυδρείο γεμάτο με νερό. Βγάλε τα 3/4 τουλάχιστον αν αποφασίσεις να το μετακινήσεις και αυτό για περιστροφή γύρω από τον νοητό κεντρικό άξονα. Αν χρειαστεί να σηκωθεί και να μετακινηθεί θα πρέπει να αδιάσει ολόκληρο για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σπάσει κάποιο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...