Jump to content

Τρώνε οι γαρίδες περιττώματα;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

επειδή ακούω αντικρουόμενες απόψεις για το αν οι γαρίδες (π.χ. Japonica) τρώνε τα περιττώματα ψαριών από το πάτο, θέλω να ρωτήσω:

Υπάρχει κανείς που να έχει και να τις έχει δει να τρώνε;

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου τρωνε την αλγη και οτι φαγητο ριξω στα υπολοιπα ψαρια (περιτωματα δεν εχω δει να τρωνε ποτε)

Έγινε επεξεργασία - gregory32
Link to comment
Share on other sites

Και ομως!!! Δεν ξερω γιατι λετε οτι δεν τρωνε περιττωματα, αλλα τις δικες μου τις εχω δει πολλες φορες να τρωνε, και μαλιστα με μεγαλο ζηλο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω δει αλλα ελαχιστες φορες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου δεν τις έχω δει ακόμα να τρώνε αν και τις έχω δυο μήνες τώρα. Τρώνε μόνο το φαγητό που ρίχνω και στα αλλά ψαριά

:):blush:;)

Link to comment
Share on other sites

Και ομως!!! Δεν ξερω γιατι λετε οτι δεν τρωνε περιττωματα, αλλα τις δικες μου τις εχω δει πολλες φορες να τρωνε, και μαλιστα με μεγαλο ζηλο.

Να πω την αλήθεια έγω που έχω δύο δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, απ΄την άλλη βέβαια στο καθάρισμα με τη σκούπα τα περιττώματα του ενυδρείου αυτού είναι λίγα...με βάλατε σε σκέψεις. Αυτά που σίγουρα είναι shitlovers και τα έχω πετύχει αρκετές φορές να γευματίζουν τέτοιες λιχουδιές είναι τα yoyo loach μου...αυτό με σιγουριά...βέβαια δεν καταλαβαίνω πως οι γεμάτες αμμωνία σκατούλες δεν τους δημιουργούν κανένα άλλο κουσούρι...τι να πω πάντως να επιβεβαιώνεται η συτγκεκριμένη σου παρατήρηση θα πρέπει όλοι να βάλουμε γαρίδες να καθαρίζουν από τα shits...πολλές κιόλας...αν και να σου πω και κάτι άλλο...αυτές νομίζω λερώνουν χειρότερα...έχεις δει τι βγάζει; τα χειρότερα :-)

Link to comment
Share on other sites

αν και να σου πω και κάτι άλλο...αυτές νομίζω λερώνουν χειρότερα...έχεις δει τι βγάζει; τα χειρότερα :-)

:blush::);)Σωστος.

Έγινε επεξεργασία - ioannis1
Link to comment
Share on other sites

Cardina Japonica και μαλλον θα εχω γεννα??????

ΓΕΝΝΑ; Ουάου. Έχω την εντύπωση ότι αυτό έιναι κάτι πολύ δύσκολο εξαιτίας των συνθηκών που απαιτούνται για να γίνει κάτι τέτοιο. Επίσης και τα μικρά γαριδάκια έχουν άλλες απιτήσεις σε παραμέτρους και ποιότητα νερού από αυτές που ζουν τώρα οι γαρίδες σου.

Αν τα καταφέρεις (που στο εύχομαι ολόψυχα) να μας ενημερώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι είναι πολύ δύσκολο να αναπαραχθούν οι Caridina Japonica. Οι προνύμφες πρέπει να μεγαλώσουν σε νερό ιδιαίτερα αλμυρό.

Όταν εκκολαφτούν τα περίπου 1000 αυγά γεννιούνται λάβρες. Τα αυγά θα καταστραφούν σε αλμυρό περιβάλλον. Στο γλυκό νερό μπορούν να ζήσουν οι λάβρες μέχρι 4-8 ημέρες. Την 8η ημέρα πρέπει να μεταφερθούν σε αλμυρό νερό.

Ποιότητα νερού : σκληρό νερό GH=20.

35 γραμμάρια ανά λίτρο αλάτι (Όχι ιωδιούχο αλάτι τραπεζιού).

Θερμοκρασία 22-25 βαθμούς

Πραγματικά πρέπει να είναι κάποιος πολύ έμπειρος για να επιτύχει αναπαραγωγή της Caridina Japonica. Σου εύχομαι πάντως καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

:):blink:

Αυτό ξέρω κι εγώ. Και νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει και καλή κυκλοφορία νερού εκεί όπου θα μεγαλώσουν οι λάρβες.

Link to comment
Share on other sites

Στις 3/11/2006 ζητησα βοηθεια αλλα τιποτα..... :blink:

Τελος παντον, ολα καλα! :)

Την γαριδουλα την εχω παρατηρισει απο 2/11/2006, και μεχρι σημερα ειναι ακομη φρτομενη με αυγα!!!!

Ειναι ΟΚ?

Τελικα αξιζει να κανω κατι ή οχι???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...