Jump to content

Εντυπώσεις από νεα Προιόντα


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι όπως ξέρουμε την Τετάρτη 1/06/11 http://www.aquazone.gr/ έγινε από εκπρόσωπο της εταιρείας που αντιπροσωπεύει την Tetra παρουσίαση νέων προιόντων.Στο τέλος της παρουσίασης μοιράστηκαν δείγματα των προιόντων αυτών όπως για παράδειγμα νέες τροφές στους παρευρισκομένους.

Θα θέλαμε λοιπόν να μας αναφέρετε τις εντυπώσεις σας από την χρήση των προιόντων αυτών.

Ευχαριστώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ξεκινήσω λοιπόν τις εντυπώσεις από τα προιόντα που χρησιμοποιήσα και ήταν από τις νέες τροφές Natura που έδωσε η Τετρα για να δοκιμάσουμε http://www.tetra.de/tetra/go/7B34D551FBE62...5&lang_id=2.

Τάισα λοιπόν τις φροντόζες με brine shrimp natura και τις tropheus με natura για αλγοφάγα Algae mix.Τα ψάρια τις έφαγαν με πολλή όρεξη και χωρίς να θολώσει το νερό του ενυδρείου.Είμαι ικανοποιημένος.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

H brine shrimp natura δοκιμάστηκε σε ενυδρείο με νανοκιχλιδες αμαζονίου και corydoras.

Αν και οι κιχλίδες διστακτικές στην αρχή, την έμαθαν.

Τα caorydoras από την άλλη την μύρισαν και βγήκαν αμέσως με μεγάλη όρεξη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Απο δικης μου πλευρας και εμενα η μονομαχινα δεν ενθουσιαστηκε στην αρχη αλλα δεν εχω και μεγαλο διαστημα εφαρμογης ωστοσο σημερα που ξαναταισα δεν αντισταθηκε..... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα απο την συναντηση δυστακτικα 2 φακελακια απο το algae mix της tetra,γιατι εχω μονο πλατυ,γαριδες,σαλιγκαρια και ενα βορνεο. Σκεφτηκα οτι αυτη η τροφη θα ειναι για πιο μεγαλα ψαρια που εχουν αλλες απαιτησεις...

Επεσα πολυ εξω!!!

Τα πλατυ μου απο την πρωτη κιολας φορα επεσαν πανω της σαν τρελα,το βορνεο ειδικα επιασε ενα κομματι και δεν ειχε καμια διαθεση να το μοιραστει...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι κακό που έχω δει μέχρι στιγμής είναι ότι όποτε προσπαθώ να κόψω ένα σαουλακι για να ταισω, δεν κοβόταν εύκολα και έσκιζε και άλλα σακουλάκια..

Θέλει πολύ προσοχή :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω τη δοκιμασα στο ενυδρειο με τα multies,συγκεκριμενα την algae mix natura,ειδα να την τρωνε με μεγαλη ορεξη.Νομιζω πως ειναι μια καλη τροφη την οποια θα προσθεσω συστηματικα στη διατροφη τους!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι κακό που έχω δει μέχρι στιγμής είναι ότι όποτε προσπαθώ να κόψω ένα σαουλακι για να ταισω, δεν κοβόταν εύκολα και έσκιζε και άλλα σακουλάκια..

Θέλει πολύ προσοχή :)

+1

Τάισα νάνοκιχλιδες το προϊόν brine shrimp natura και διαλυτικέ εύκολα στο νερό μετά το τσιμπολόγημα με πολλά μικρά λευκά αιωρούμενα σωματίδια.

Η γνώμη μου είναι ότι οι συγκεκριμένες τροφές είναι ποιο αποτελεσματικές στο τάισμα μεγαλύτερων ψαριών (Mπουνες, Φροντοζες ) που μπορούν και σαν μια μπουκιά το κομμάτι με το τζελ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ήδη χρησιμοποιήσει την Tetra Natura Brine Shrimp Mix σε νεαρά δισκάκια. Στην αρχή ως συνήθως υπήρχε μια διστακτικότητα που εξαφανίστηκε στη συνέχεια. Το θέμα μου ήταν πως όταν έμενε στο νερό άρχιζε να ασπρίζει και στη συνέχεια εξαφανιζόταν αφήνοντας λίγα υπολλείματα (ούτως ή άλλως έκανα καθημερινές αλαλγές οπότε δεν μ'ενδιέφερε αν και πόσο λέρωνε το νερό). Τεσπα, την χρησιμοποιώ μια και είναι σχετικά μαλακή. Περισσότερο ως "λιχουδιά".

Αυτή που δοκίμασα για 1η φορά ήταν η Tetra Pro την οποία έφαγαν οι ενήλικες δίσκοι μου από το 1ο τάισμα σαν να ήταν η βασική τους. Λόγω συστατικών την θεωρώ καλή για συντήρηση (ενήλικων πάντα) ψαριών. Έχει και Ω3... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...