Jump to content

Απορίες από έναν αρχάριο


Recommended Posts

Γεια και χαρά...

Είμαι νέος στο χώρο του ενυδρείου και έχω φτιάξει ένα ενυδρείο διαστάσεων 90x38x40

λάμπα aquastar 25watt 75cm 10.000K ανάβει 12ώρες

φίλτρο εξωτερικό

θερμοστάτη 150watt

θερμόμετρο που κολάει εξωτερικά(θερμοκρασία 27C)

έχω ακολουθήσει μία διαδικασία εγκατάστασης και δεν ξέρω αν είναι η σωστή. Δυστυχώς το φορουμ το είδα χθές :)

Ξεκινάω

Πήγα κι εγώ σαν αρχάριος και ρώτησα διάφορους για το ενυδρείο και μου είπαν να το καθαρίσω με βραστό νερό ή με νερο και αλάτι και πολύ πλύσιμο μετά ή με σκέτο νερό.

Εγώ το καθάρισα με βραστό νερό.

Ήθελα να βάλω αληθινά φυτά οπότε αγόρασα λίπασμα-χώμα το οποίο το έστρωσα στον πάτο και έχει βάθος 3πόντους. Από πάνω έριξα χαλίκι απλό χοντρό και χαλίκι απο υφαιστειακή λάβα(μού είπαν ότι είναι πολύ καλή) ακόμα 3 πόντους.

-* το γέμισα με νερό

-* έβαλα αντιχλώριο

-* έβαλα βακτήρια μέσα στο φίλτρο

-* και για 9 μέρες ρίχνω επιπλέον βακτήρια απο πάνω.

Την 6η μέρα αγόρασα τα εξής φυτά cryptocoryne wendtii green, limnophilla sessiliflora και hygrophilla polysperma. Έκοψα τις ρίζες αφηνοντας 2 πόντους ρίζα τα φύτεψα, τα τράβηξα λίγο ώστε οι ρίζες να έχουν κατευθυνση προς τα κάτω και πρόσθεσα υγρό λίπασμα.

Αυρίο τελείωνει η προσθήκη βακτηριδίων και θα βάλω τα πρώτα μου ψάρια δύο μονομάχους (ζευγάρι). (αυτό μου πρότειναν)

ΑΛΛΑ.....(πάντα υπάρχει αυτό το αλλά)

Τα φυτά μου έχουν καφετιάσει τα φύλλα τους όχι ολόκληρα, τοπικά σαν να έχουν βγάλει μικρά καφέ σπυράκια.

Τι έχουν τα φυτά μου?????

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες drakouli

Γράφεις οτι έβαλες χώμα.

Πές μας τι είδους χώμα ειναι.

Είναι φυλλοχωμα για κανονικά φυτά κήπου?

Αν είναι τέτοιο τότε δεν κάνει.

Το γεωργικό φυλλόχωμα έχει διάφορα πρόσθετα που το κάνουν ακατάλληλο.

Το φυλλόχωμα ειναι πολύ καλή πηγή λίπανσης αρκεί να μην περιέχει γεωργικά πρόσθετα δηλαδή ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μαζεμένο απο την φύση.

Ρίξε μια ματιά εδώ

http://malawicichlidhomepage.com/greek/art...izer_greek.html

Το χαλίκι σου ειναι λίγο και το χώμα πολύ.

Τι συνολικό πάχος έχεις? (επειδή το χώμα κάθεται)

Φυτεύοντας μπορεί να σου βγεί στην επιφάνεια το χώμα και να σου κάνει ζημιά.

Το χαλίκι σου πρέπει να το ελέγξεις αν ειναι ασβεστολιθικό

Γράψε μας και τι είδους λίπασμα εχεις αγοράσει.

Την λάβα ειναι καλύτερο να την αφαιρέσεις γιατί τραυματίζονται τα ψάρια πάνω της.

Μπορείς όμως να την χρησιμοποιήσεις στο φίλτρο σαν βιολογικό υλικό.

Ψάρια μην βάλεις ακόμη μέσα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.

Και αυτό μερίπου 3 βδομάδες απο την ημέρα που ξεκίνησες το στρώσιμο.

Κάνε μια αγορά τεστ για NO3 για να μάθεις αν εχει στρώσει το ενυδρείο σου.

Αν δεις το τεστ να χτυπάει στα κόκκινα σημαίνει οτι πρέπει να κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού 70% για να πέσουν τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3).

Η καφετίλλα που βλέπεις ειναι φυσιολογική για καινούργιο ενυδρείο.

Αν τρίψεις ενα φυλλαράκι φεύγει?

Αν δεν φεύγει μπορεί να ειναι και σάπισμα.

Αυτά για αρχή

Ρίξε μια ματιά εδώ για το στρώσιμο και περιμένουμε τις καινούργιες σου απορίες.

http://tsamisaquarium.com/Selides/Themata/start.htm

Και πάλι καλώς ήρθες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

*) Το χώμα το αγόρασα από petshop (μάρκα δεν λέμε αλλα είναι γνωστή για ενυδρεία)

*) Το πάχος που είπα 3 πόντους χώμα και 3 πόντους χαλίκι το μέτρησα πρίν λίγο και όχι όταν τα τοποθετούσα.

*) Η λάβα μου είπε ο πωλητής ότι ειναι ιδανική για ποιότητες νερού κτλπ κτλπ έχει και όμορφο χρώμα και έτσι την προτίμησα.....

Άντε τώρα να την βγάλω, θεέ μου πώς?????

Μήπως να προσθέσω χαλίκι απο πάνω να κρύψω την λάβα και να αυξύσω το ύψος του χαλικιού????

Δηλαδή να σταματήσω άυριο τα βακτήρια και να περιμένω αλλες 10 μέρες μέχρι να βάλω τους μονομάχους.... Μου είπαν ότι καλό είναι να βάλω ένα ψάρι για να ξεκινήσει το ενυδρείο τον κύκλο του.

Η καφετίλα από τα φύλλα φευγει αλλά παρατήρησα ότι μερικά φύλλα έχουν κάτι τρυπίτσες.

Τα λικς είναι φοβερά και μόλις κατάλαβα ότι είμαι εντελώς άσχετος όπως και ότι ο τύπος στο petshop ερασιτέχνης...(ελπίζω να μην παρακολουθεί το φορουμ :D)

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την αμεσότητα στην απάντηση :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

*) Η λάβα μου είπε ο πωλητής ότι ειναι ιδανική για ποιότητες νερού κτλπ κτλπ έχει και όμορφο χρώμα και έτσι την προτίμησα.....

1950[/snapback]

Πόσα χρόνια θα πρέπει να περάσουν, ώστε τα μαγαζιά να πάψουν να προτείνουν λάβα για υπόστρωμα??????

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να βγάλω όση λάβα μπορώ και θα προσθέσω από το άλλο χαλίκι.

Βέβαια το άλλο χαλίκι είναι κάπως ασπρουλιάρικο--στρεσσάρει τα ψάρια-- και άσχημο στην εμφάνιση

Τα φυτά μου με τις τρυπίτσες τι έχουν? και τι να κάνω? Σάπισαν? θέλουν λίπασμα? θέλουν CO2? άλλο φώς?

Έχω αγχωθεί απίστευτα. θέλω τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για τα μελλοντικά ψάρακια μου

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα μην βιάζεσαι. Ενα πράγμα που πρέπει να μάθεις με το ενυδρείο είναι να έχεις υπομονή και επιμονή.

Πρώτα από όλα χρείαζεσαι φώς. τα 25watt σε 110 καθαρά λίτρα είναι πολύ λίγο. Ειδικά αν αποφασίσεις να βάλεις φυτά υψηλών απαιτήσεων θα έχεις σίγουρα πρόβλημα. Όμως αυτό φτιάχνετε και στην πορεία και δεν είναι κάτι που μας καίει από τώρα. Καλό θα ήταν να μπορέσεις να φτάσεις στο 0.8watt στο λίτρο με κέλβιν από 5000 και επάνω και σε σωστό φάσμα.

Όμως όπως είπε και ο Γιάννης lasal θα πρέπει να φροντίσεις το υπόστρωμα σου. Αφού σε ενδιαφέρει το φυτεμένο ενυδρείο καλό θα ήταν να έχει από κάτω περίπου 1 πόντο ΚΑΘΑΡΟ φυλλόχωμα χωρίς χημικά πρόσθετα και από επάνω χαλαζιακή άμμο τουλάχιστον 5 πόντους. Βέβαια υπάρχουν και άλλες λύσεις για πρώτο στάδιο υποστρώματος όπως ο λατερίτης αλλά δεν νομίζω να σε συμφέρει από θέμα κόστους. Το χαλίκι λάβας το ξεχνάς και το βοτσαλάκι που λές το φοβάμαι αρκετά ότι μπορεί να είναι ασβεστολιθικό.

Αν πάλι δεν θέλεις να δώσεις άλλα λεφτά και θέλεις να βάλεις το χαλίκι κάνε μια δοκιμή σε ένα δείγμα με aquaforte. Αν αφρίζει τότε κλάφτα Χαράλαμπε. Το ξεχνάς και αυτό και πάς για νέο υπόστρωμα.

Αφού φτιάξεις λοιπόν το υπόστρωμά σου κοιτάς να στρώσεις το νερό του ενυδρείου σου πριν προσθέσεις τα ψάρια. Υπάρχουν διάφορες μέθοδοι για το στρώσιμο του νερού για τις οποίες μπορείς αναλυτικά να διαβάσεις ΕΔΩ.

Αφού λοιπόν στρώσει το ενυδρείο σου τότε και μόνο τότε αρχίζεις να συζητάς για ψάρια.

Τώρα όσο για τις τρύπες στα φυτά σου μπορεί να οφείλονται είτε από έλλειψη λιπάσματος (εδώ μια καλή λύση όταν βάζουμε νέα φυτά στο ενυδρείο είναι να βάζεις λίπασμα που κυκλοφορεί σε ταμπλέτες βυθού και μπάινει κάτω από τις ρίζες πρίν το φυτέψεις), Είτε από σαλιγκάρια τα οποία έχουν έρθει μαζί με τα φυτά ή υπήρχαν στο μαγαζί όπου τα αγόρασες και τα τσιμπολογάγανε.

Όπως σου είπα στην αρχή πρέπει να μάθεις ότι στο χόμπυ αυτό κάνουμε βήματα αργά και σταθερά γιατί έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς. Θέλει διάβασμα και φυσικά κουράγιο και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να το ξεστίσω και να το στήσω από την αρχή? όλα όσα έχω κάνει είναι λάθος???

Μέ βάση αυτά που έχουν γίνει δεν μπορώ να κάνω κάτι??

Θα πάω να αγοράσω τα τεστάκια αυτά να δώ που βρίσκομαι

θα βγάλω όση λάβα μπορώ από μέσα και θα προσθέσω το χαλικάκι που έχω το οποίο αγόρασα από petshop αφού "περάσει" το τέστ με το ακουαφορτε.

Μετά ανάλογα τις τιμές των χημικών θα δουμε τι θα κάνουμε.

Υ.Γ. Έχει αγοραστεί και ξύλο να μπεί μέσα το οποίο είναι σε λεκάνη με νερό. Γίνονται καθημερινά αλλαγές νερού

Να προχωρήσω έτσι ή έχετε να προτείνεται κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να το ξεστίσω και να το στήσω από την αρχή? όλα όσα έχω κάνει είναι λάθος???

Μέ βάση αυτά που έχουν γίνει δεν μπορώ να κάνω κάτι??

Θα πάω να αγοράσω τα τεστάκια αυτά να δώ που βρίσκομαι

θα βγάλω όση λάβα μπορώ από μέσα και θα προσθέσω το χαλικάκι που έχω το οποίο αγόρασα από petshop αφού "περάσει" το τέστ με το ακουαφορτε.

Μετά ανάλογα τις τιμές των χημικών θα δουμε τι θα κάνουμε.

Υ.Γ.  Έχει αγοραστεί και ξύλο να μπεί μέσα το οποίο είναι σε λεκάνη με νερό. Γίνονται καθημερινά αλλαγές νερού

Να προχωρήσω έτσι ή έχετε να προτείνεται κάτι διαφορετικό.

1959[/snapback]

Γεια σου και καλως ηρθες και απο μενα,

Αυτο που δε μας ειπες ακομα ειναι τι φυτα και τι ψαρια θελεις να βαλεις στο ενυδρειο σου. Το στησιμο εξαρταται απο το τελικο αποτελεσμα που θελεις να επιτυχεις. Διαφορετικα θα στηνεις και θα ξεστηνεις ...

Επισης, προσωπικη μου αποψη, τα βακτηρια που αγορασες για το φιλτρο δεν κανουν τιποτα. Ο Γιαννης (JDP) εχει δικιο, πρεπει να στρωσεις το φιλτρο σου απο την αρχη.

Τελος, αν δεν σου αρεσει το ασπρο χαλικι (συμφωνω οτι στρεσσαρει τα ψαρια λογω υψηλης αντανακλασης του φωτος) υπαρχει χαλικι σε ολα τα χρωματα, εως και μαυρο.

Το ξυλο μπορεις να το βρασεις - ετσι θα βγαλει τις χρωστικες μια και καλη και δε θα παιδευεσαι καθημερινα με αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκινάω ξανά από την αρχή.

το ξύλο δεν χωράει ρε σε κατσαρόλα και κάθε μέρα του κάνω πλύσεις με ζεστό νερό από τον θερμοσίφωνα.

ένα καζάνι του στρατού να έιχα :)

Το ΣΚ θα βγώ και σε αναζήτηση πετρωμάτων μη ασβεστολιθικών με το ακουαφορτε ανα χείρας

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό πέτρωμα Μη ασβεστολιθηκό υπάρχει στην Μαυρολίμνη 15 Λεπτά μετά το Αλεποχώρι Μεγάρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...