Jump to content

Sos αμμωνία


Recommended Posts

Δυστυχώς την πάτησα. Ξαφνικά γυρνώντας από τη δολειά βρήκα το νερό θολό. Μέτρησα αμμωνία και ήταν στα ύψη. Ενυδρείο φυτεμένο πολύ, 96λτ φίλτρο εξωτερικό. Το φίλτρο είχε χαμηλή ροή εδώ και καιρό. Το καθάρισα εννοειται με νερό του ενυδρείου έκανα και μια αλλαγή 50%. Δύο ερ ωτησούλες.

α) Αν πέσει η αμμωνία σε πόσο καιρό θα γίνει αυτό;

β) Αν λασε η βιολογία, πρέπει να βάλω καινούργιο substrat ή θα αναπτυχθούν εκ νέου τα βακτήρια;

ΚΑΝΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΕΛΕΤΩΝ ΓΙΑ ΨΑΡΙΑ ΥΠΆΡΧΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογία σου δεν χάλασε.

Η αμμωνία θα μειωθεί σταδιακά αλλά βοήθησε κι εσύ με συχνές αλλαγές νερού και απομάκρυνση, στο μέτρο του δυνατού, ακαθαρσιών, χαλασμένων φύλλων, νεκρών ψαριών κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Πρέπει να βάλω και καμία σκούπα βυθού, γιατί δεν έχω βάλει ποτέ. Αν και διαβάζω τόσα αλληλοσυγκρουόμενα για σκούπα βυθού σε φυτεμένο ...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία

Καταρχήν καλώς ήλθες στο Aquazone :bowdown:

Λοιπόν στο θέμα μας , για να δώσουμε τις σωστές απαντήσεις θέλουμε κάποιες πληροφορίες

Διαστάσεις ενυδρείου

Πόσα και ποιά ψάρια φιλοξενείς

Πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο σου και τρόπο στρωσίματος

Φίλτρανση δηλαδή ποιό φίλτρο και τι υλικά βιολογίας κάνεις χρήση

Τι ρουτίνες σου, δηλαδή αλλαγές νερού και πόσες φορές ταίζεις την ημέρα.

Αυτά και πάλι καλώς ήλθες :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει 6 μήνες μπολιασμένο από το παλίο. Ως τώρα έκανα μετρήσεις κάθε δύο μέρες αμμωνία 0 πμπουκάλα CO2 Πριν 2 βδομάδες το έκανα ανοιχτό βάζοντας φωτιστικό με 4 λάμπες τ5 τιε οποίες βέβαια ανοίγω σταδιακά. Τώρα αν σου πω πόσα ψάρια έχω θα ντραπω λίγο, αλλά ... 10 αρλεκίνους και 10 corys (καλά μη βαράτε,,, :bowdown: ) Αλλαγές 30% εβδομαδιαίως Προγραμμα λίπανσης από το πινακάκι Sachem, με δοσολογία μειωμένη 30%

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια καλη σκουπα στον βυθο,για μενα καλο κανει κακο δεν κανει.Μειωσε το ταισμα και κανε ανα

δυο ημερες μικρες αλλαγες νερου μεχρι να πεσει η αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν στην προκειμένη περίπτωση θα τον βοηθήσει η σκούπα σε κάτι.Και βέβαια αλλαγές και ενίσχυση με βακτηρίδια.Η τροφή πολύ ελεγχόμενη.Τελικά φίλτρο εξωτερικό από οτι είδα πιο πάνω , ποιό είναι ;

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει 6 μήνες μπολιασμένο από το παλίο. Ως τώρα έκανα μετρήσεις κάθε δύο μέρες αμμωνία 0 πμπουκάλα CO2 Πριν 2 βδομάδες το έκανα ανοιχτό βάζοντας φωτιστικό με 4 λάμπες τ5 τιε οποίες βέβαια ανοίγω σταδιακά. Τώρα αν σου πω πόσα ψάρια έχω θα ντραπω λίγο, αλλά ... 10 αρλεκίνους και 10 corys (καλά μη βαράτε,,, :thumbup: ) Αλλαγές 30% εβδομαδιαίως Προγραμμα λίπανσης από το πινακάκι Sachem, με δοσολογία μειωμένη 30%

1.Εξαρτάται πόσα λίτρα έχεις φιλαράκι για να σε βαρεσουν για τον αριθμών των ψαριών σου!!!

:bowdown:

2.Την σκούπα απλά μην την βάζεις κοντά ρίζα του φυτού και είσαι μια χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 96 λίτρα. Εξωτερικό φίλτρο EHEIM2210 κατά σειρ.α\\ά από κάτω προς τα επάνω μακαρόνι substrat και σφουγγάρι. Πάντως ευτυχώς έπεσε η αμμωνία στο 0,25. Σκέφτομαι να βάλω και δεύτερο εξωτερικό φίλτρο. Ως τώρα πάντως δεν είχα απώλειες σε έμψυχο δυναμικό...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την πάτησα. Ξαφνικά γυρνώντας από τη δολειά βρήκα το νερό θολό. Μέτρησα αμμωνία και ήταν στα ύψη. Ενυδρείο φυτεμένο πολύ, 96λτ φίλτρο εξωτερικό. Το φίλτρο είχε χαμηλή ροή εδώ και καιρό. Το καθάρισα εννοειται με νερό του ενυδρείου έκανα και μια αλλαγή 50%. Δύο ερ ωτησούλες.

α) Αν πέσει η αμμωνία σε πόσο καιρό θα γίνει αυτό;

β) Αν λασε η βιολογία, πρέπει να βάλω καινούργιο substrat ή θα αναπτυχθούν εκ νέου τα βακτήρια;

ΚΑΝΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΕΛΕΤΩΝ ΓΙΑ ΨΑΡΙΑ ΥΠΆΡΧΕΙ;

Συγνωμη, να ρωτησω κατι, ετσι στα καλα καθουμενα απο την μια στιγμη στην αλλη το ενυδρειο σου ανεβασε τοσο αμμωνια ή δεν καταλαβα καλα εγω κατι;

Ειχε ανεβασει πριν το καθαρισεις το φιλτρο ή μετα;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι στα καλά καθούμενα. Πριν 2 μέρες ήταν 0 Είχε μειωθεί πολύ η ροή του φίλτρου. Εγώ εκεί το αποδίδω. Πάντως τώρα μετά από τον καθαρισμό του φίλτρου και 2 αλλαγές είναι στο 0.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι στα καλά καθούμενα. Πριν 2 μέρες ήταν 0 Είχε μειωθεί πολύ η ροή του φίλτρου. Εγώ εκεί το αποδίδω. Πάντως τώρα μετά από τον καθαρισμό του φίλτρου και 2 αλλαγές είναι στο 0.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...