Jump to content

Ξεριζωμένα φυτά


Recommended Posts

Εδώ και πολύ καιρό (στην ουσία από τότε που έχω το ενυδρείο) παρατηρώ συνεχώς φυτά στην επιφάνεια είτε ολόκληρα είτε φύλλα από αυτά. Βέβαια, ιδιαίτερα μιλώ για φυτά που όταν τα αγοράζω δεν έχουν ρίζες αλλά μόνο τα κοτσάνια (π.χ. ludwiga, bacopa κλπ). Αυτά απλώε τα "χώνω" στο υπόστρωμα (ψιλό χαλίκι) και τα βρίσκων επάνω. Κάποια άλλα με ρλιζ\\\ίζες δεν εχουν πρόβλημα. Έχω corys και 2 σαλιγκάρια golde apples . Τώρα τελευταία αγόρασα κάτι "τσιμπιδάκια" της jbl. Υπάρχει και τίποε άλλο σχετικό; :bowdown::thumbup: Ευχαριστώ,,,,

Link to comment
Share on other sites

Συυνεχίζοντας το θέμα, λέω ότι αφού "απέσυρα" τα apple και πηγαίνοντας να αγοράσω δύ σαλιγκάρια helena, καθως συζητούσα με τον ιδιοκτήτη μεγάλου pet shop της Θεσσαλονίκης, μου είπε ότι πιθανώς το πρόβλημα έγκειται στην μικρη φωτοπερίοδο (8 ώρες) και στην μικρή αναλογία w/l. Τώρα βεβαια αναβάθμισα το φωτισμό σε 1w/l αλλλα μου είπε ότι μια φωτοπεριοδος ακόμη και 12 ωρών θα βοηθούσε το πρόβλημα. Και στην αντίρρηση μου περί αλγών μου είπε ΄τοι κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν. Ακόμη μου είπε να μαλακώσω και το νερό με προσθήκη απιονισμένου. Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Τα κλαδέματα (κοτσάνια) έχουν γενικά ένα θεματάκι με τη "στήριξη" στο βυθό, μέχρι να βγάλουν ρίζες και να στηριχθούν επαρκώς μόνα τους... Αυτό σε συνδιασμό με τα cory που γενικώς σκάβουν και "χώνουν τη μύτη τους" παντού, είναι από μόνοι τους αρκετοί λόγοι για να γίνουν φυτά "επιφάνειας"...

Νομίζω ότι οι συμβουλές του καταστηματάρχη, σε οδηγούν σε επικίνδυνα μονοπάτια. Καταρχήν ο ανεπαρκής φωτισμός μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στα φυτά, να τα κάνει για παράδειγμα να μακραίνουν προς την επιφάνεια χάνοντα τον όγκο (φύλλα κλπ) τους προς τη ρίζα αλλά δε μπορεί να τα ξεριζώσει νομίζω... Η φωτοπερίοδος γύρω στις 10 ώρες είναι υπέρ αρκετή. Αντίθετα, φωτοπερίοδος 12 ώρες με φωτισμό 1w/l, ακούγεται σίγουρη συνταγή για να πνιγείς στις άλγες... Εκτός αν η φυτομάζα είναι αρκετή και εφαρμόσεις ταυτόχρονα πλήρες πρόγραμμα λίπανσης και παροχής διοξειδίου.

Εγώ στη θέση σου θα άφηνα τη φωτοπερίοδο στις 8 ώρες, ειδικά αν αναβάθμισες το φωτισμό πολύ και απότομα. Θα άρχιζα επίσης διάβασμα για μεθόδους λίπανσης (γιατί νομίζω ότι ταμπλέτες βυθού με 1 βατ ανά λίτρο δεν επαρκούν) και τέλος θα φρόντιζα να γεμίσω το ενυδρείο κλαδέματα που θα τα στερέωνα προσεκτικότερα με 2-3 βοτσαλάκια ανά ματσάκι μέχρι να ριζώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αντιμετωπίζω θέμα με αποκόληση από της ρίζες java fern και περιπλανιέται μέσα στη γιάλα με το ρεύμα του νερού. Τι μου προτείνεται !

Link to comment
Share on other sites

H java fern είναι έτσι κι αλλιώς φυτό που δε φυτεύεται στο υπόστρωμα. Καλό θα ήταν να τη δέσεις (με πετονιά ή πράσινη κλωστή) σε κάποιο διακοσμητικό (ξύλο, πέτρα) μέχρι να αναπτύξει ριζίδια που θα της επιτρέψουν να στερεώνεται μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη λύση είναι οι ταινίες-βαρίδια. http://cgi.ebay.com/Aquarium-PLANT-SINKERS...=item53e731204e

Υπάρχουν σε πετ σοπ με μικρό κόστος.Εγγύηση... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε 12ώρες φωτοποερίοσο εννοούμε παράλληλα λίπανση (πρόγραμμα από το πινακάκι Sachem) και παροχή από μπουκάλα διοξείδιο με 1 φυσ ανά sec. Και μένα πάντως μου φάνηκαν πολλές οι 12 ώρες. Προς το παρόν ανάβω τις 2 λάμπες 6 ώρες και μετά ανοίγω και τις άλλες 2. Ένας άλλος πετσοπάς μου είπε να αφήνω και το διοξείδιο συνεχεια ανοικτό (24 ώρες). Βέβαια έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι είναι καλό να κλείνει το βράδυ. Υπενθυμίζω οτι το ενυδρείο μου είναι ανοικτό από επάνω. Εσείς τι λέτε; Και ΄κάτι άλλο. Στο απιονισμένο από s/m βάζουμε αντιχλώριο; Μάλλον όχι, αλλά ρωτώ καλού κακού. ΕΥχαριστώ..... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...