Jump to content

Συμβουλες αρχαριου


Recommended Posts

σημερα κλεισαμε 7 μηνες απο την λειτουργια του ενυδρειου το οποιο ειναι 20λιτρα καθαρα με 2 ψαρια, ενα guppy kai ena ινδιανακι, μεσα στο ενυδρειο δεν εχω κανενα φυτο μονο εναν αμφορεα.

Αλλαζω νερο καθε 10-15 μερες, μετραω αμμωνια και νιτρικα μία φορα το μηνα, α και πριν 4 μερες αδειασα το μισο νερο σε εναν κουβα,εβαλα τα ψαρακια μεσα στον κουβα, και επλυνα με καθαρο νερο ολο το ενυδρειο, χαλικια τζαμια, ΕΚΤΟΣ απο το φιλτρο που δεν το πειραξα.

παω καλα?? πρωτη φορα μου εχουν ζησει ψαρια τοοσο καιρο

Link to comment
Share on other sites

σημερα κλεισαμε 7 μηνες απο την λειτουργια του ενυδρειου το οποιο ειναι 20λιτρα καθαρα με 2 ψαρια, ενα guppy kai ena ινδιανακι, μεσα στο ενυδρειο δεν εχω κανενα φυτο μονο εναν αμφορεα.

Αλλαζω νερο καθε 10-15 μερες, μετραω αμμωνια και νιτρικα μία φορα το μηνα, α και πριν 4 μερες αδειασα το μισο νερο σε εναν κουβα,εβαλα τα ψαρακια μεσα στον κουβα, και επλυνα με καθαρο νερο ολο το ενυδρειο, χαλικια τζαμια, ΕΚΤΟΣ απο το φιλτρο που δεν το πειραξα.

παω καλα?? πρωτη φορα μου εχουν ζησει ψαρια τοοσο καιρο

Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό

Χαλάς τη βιολογία όλων αυτών των στοιχείων.

Μια σκούπα στο βυθό θέλει και είσαι ΟΚ.

Βάλε και μια φωτό να το δούμε.

Έγινε επεξεργασία - MIHALHS
Link to comment
Share on other sites

το εκανα αναγκαστηα γτ τα τζαμια ειχαν πιασει τοοσο πολυ μουχλα που δεν εβλεπα τα ψαρια και επρεπε καπως να τα καθαρισω

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αναγκαστηα γτ τα τζαμια ειχαν πιασει τοοσο πολυ μουχλα που δεν εβλεπα τα ψαρια και επρεπε καπως να τα καθαρισω

Για το γυαλί του ενυδρείου σου δεν είναι και τόσο κακό που το καθαρισες. Το χαλίκι όμως θα σου συνηστούσα να μη το ξανακαθαρίσεις. Το χαλίκι είναι πορώδες και ενω δε το βλέπεις και αυτό συνεισφέρει στη βιολογική ισορροπία του ενυδρείου σου καθώς είναι αποικία άπειρων οφέλιμων βακτηρίων και μη ξεχνάς οτι όσο μικρότερο το ενυδρείο τόσο πιο ευθραυστή είναι αυτή η ισορροπία. Στο μέλλον θα σου πρότεινα λοιπόν μόνο το γυαλί και τίποτα άλλο. Το χαλίκι απλώς με το χέρι σου ανακατεψε το ελαφρά να απελευθερώσει τυχόν παγιδευμένους θύλακες αερίων.

Έγινε επεξεργασία - Aris262
Link to comment
Share on other sites

το εκανα αναγκαστηα γτ τα τζαμια ειχαν πιασει τοοσο πολυ μουχλα που δεν εβλεπα τα ψαρια και επρεπε καπως να τα καθαρισω

Σε όλα τα πετ σοπ υπάρχουν μαγνήτες καθαρισμού για τα τζάμια για να καθαρίζεις αλγες και στίγματα το χαλίκι όπως σου είπαν και παραπάνω δεν κάνει να το πλένεις και πόσο μάλλον με νερό βρύσης το φίλτρο σου την γλύτωσε μάλλον οπότε σώθηκε αρκετή βιολογία!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...